Slægten Teilmann fra Store Dalgaard i Vejen sogn

Herunder kan ses efterkommere og deres ægtefæller fra 1672 til starten af 1900-tallet til fæstebonden Hans Nielsen Teilmann på Store Dalgaard i Vejen sogn, fordelt på fødesteder.

Ønsker man at købe E-bogen ” Slægten Teilmann fra Store Dalgaard i Vejen sogn (8 generationer) - 136 sider, kan den bestilles via Bestillingskemaet. De øvrige E-bøger fra forlaget genEbooks kan ses på forlagets hjemmeside.

Navn

Født

Fødested

Else Nielsdatter

1791

Andst

Anna Kirstine Danielsdatter Kohl

OMK 1794

Andst

Anna Elisabeth Jensdatter

1813

Andst

Niels Jensen

1814

Andst

Hans Jensen

6 okt 1816

Andst

Inger Marie Jensdatter

27 nov 1818

Andst

Kirsten Marie Jensdatter

2 sep 1820

Andst

Daniel Kohl Hansen

2 dec 1821

Andst

Maren Elisabeth Jensdatter

15 jul 1822

Andst

Johanne Hansdatter

1 jun 1827

Andst

Iver Christoffersen

10 jan 1848

Andst (Gamst)

Ane Marie Iversen

27 aug 1865

Andst (Gamst)

Thomas Sørensen

29 mar 1827

Ansager

Jens Nielsen Knudsen

15 feb 1871

Billum

Katharina Skøtt

11. december 1903

Bjerning (Kabdrup)

Frederik Carl Christian Bruun

1836

Bjert (Aitrup)

Mathies Christensen

1751

Bramming (Nøraa)

Marie Nielsen

OMK 1777

Bramming (Nøraa)

Abeline Jørgine Hansen Levin

2 maj 1881

Bryndum

Martin Meyer Nielsen

30 sep 1862

Brørup

Johanne Marie Nissine Skovdal Johansen

30. maj 1919

Brørup

Mette Kirstine Skovdal Johansen

15. december 1920

Brørup

Hans Iversen

13 nov 1735

Brørup (Eskelund)

Kirsten Nielsen

21 sep 1844

Brørup (Eskelund)

Petrine Pedersen

17 maj 1835

Brørup (Gjerndrup)

Maren Kirstine Marie Hansen

27 sep 1889

Brørup (Tirslund)

Anton Marinus Hansen

1 sep 1893

Brørup (Tirslund)

Kirstine Marie Hansen

2 okt 1895

Brørup (Tirslund)

Terman Hansen

5 sep 1897

Brørup (Tirslund)

Marinus Jeppe Hansen

2. marts 1900

Brørup (Tirslund)

Thorvald Therman Hansen

17. juni 1902

Brørup (Tirslund)

Annemarie Nielsen

 

Brørup (Tirslund)

Hans Jensen Larsen

28 okt 1825

Bække

Voldborg Larsen

3 maj 1828

Bække

Hans Casper Laugesen

31 maj 1831

Bække

Lars Jensen Hansen

30 apr 1852

Bække

Voldborg Kirstine Hansen

6 aug 1856

Bække

Anne Dorthe Jensdatter

19 maj 1820

Bække (Asbo Mark)

John Schonberg

16 mar 1867

Danmark

Hans Thomsen

OMK 1826

Darum

Rasmine Frederikke Christensen

22 apr 1879

Darum

Jens Møller Petersen

10 jan 1875

Egtved

Johanne Marie Mikkelsen

28 aug 1850

Egtved (Vork)

Ide Kirstine Johan Henriksdatter

1781

Egvad (Tarm)

Johannes Georg Ludvig Küster

9 aug 1845

Eltang (Nørre Stenderup)

Eric Thornton

OMK 1903

England

Jens Lauridsen

28. februar 1907

Esbjerg

Niels Jepsen Nielsen

20 mar 1855

Farup

Ane Kirstine Nielsen

19 sep 1857

Farup

Ole Brodersen Nielsen

18 jul 1860

Farup

Nicolai Christian Nielsen

24 nov 1862

Farup

Poul Sivert Nielsen

5 okt 1864

Farup

Anna Kirstine Elisabeth Nielsen

22 nov 1866

Farup

Kirstine Margrethe Nielsen

14 dec 1868

Farup

Anders Brorsen Nielsen

12 dec 1871

Farup

Inger Marie Nielsen

12 sep 1892

Farup

Hans Jepsen Nielsen

26 sep 1896

Farup

Margrethe Kirstine Simonsen

7 dec 1863

Farup (Hillerup)

Arne Jepsen Nielsen

 

Farup (Kærbøl Mark)

Olav Jepsen Nielsen

 

Farup (Kærbøl Mark)

Henry Jepsen Nielsen

 

Farup (Kærbøl Mark)

Viggo Jepsen Nielsen

 

Farup (Kærbøl Mark)

Henny Jepsen Nielsen

 

Farup (Kærbøl)

Louise Therkildsen Lund

19 aug 1846

Folding

Marie Lauridsen

25 feb 1893

Folding (Langeskov)

Bodil Kathrine Holst

8. februar 1904

Folding (Nørbølling Mark, Stenbakkegaard

Ane Katrine Pedersen

7 jul 1898

Folding (Nørbølling, Stenagergaard)

Anne Sophie Mainburg

23 jul 1839

Fole

Thomas Andreasen Schultz

6 sep 1865

Frørup

Jørgen Christensen Schultz

11 apr 1890

Frørup

Kirsten Marie Nielsdatter

17 jun 1822

Føvling

Johanne Kirstine NN

24 apr 1877

Føvling

Bertha Marie Knudsen

4 mar 1881

Føvling

Nielsine Jensmine Vinding

6 apr 1895

Føvling

Christian Sørensen Vinding

10. juni 1905

Føvling

Kathrine Louise Carlsen

1. oktober 1902

Føvling (Bobøl)

Nis Andersen Petersen

10. maj 1916

Føvling (Bobøl)

Niels Peder Bennedsen Bech

7 okt 1897

Føvling (Holleskov)

Jens Carlsen

1. februar 1915

Føvling (Holleskov)

Anna Mary Dorthea Jensen

30. juli 1919

Føvling (Lykkeskjær)

Kamilla Margrethe Vinding

24. oktober 1907

Føvling (Lykkeskær)

Viggo Vinding

 

Føvling (Lykkeskær)

Hans Kristian Vinding

28 aug 1880

Føvling (Stenderup)

Henrik Sørensen

9. maj 1911

Føvling (Stenderup)

Maren Madsdatter

1757

Føvling (Tobøl)

Mads Sørensen Madsen

16 apr 1823

Føvling (Aatte)

Ellen Kjerstine Madsen

28 maj 1846

Føvling (Aatte)

Søren Christian Madsen

4 aug 1847

Føvling (Aatte)

Karen Madsen

11 jan 1849

Føvling (Aatte)

Truels Madsen

31 okt 1854

Føvling (Aatte)

Christiane Madsen

6 okt 1858

Føvling (Aatte)

Maren Madsen Kjær

29 aug 1866

Føvling (Aatte)

Karen Marie Madsen

11 jun 1878

Føvling (Aatte)

Mads Sørensen Madsen Vestergaard

29 jul 1879

Føvling (Aatte)

Kristiane Lund

2. september 1908

Føvling (Aatte)

Karen Johanne Petersen

11. marts 1917

Føvling (Aatte)

Søren Christian Vestergaard Madsen

 

Føvling (Aatte)

Egon Madsen

 

Føvling (Aatte)

Niels Marinus Jørgensen

4. januar 1905

Faaborg

Ingrid Jørgensen

5. april 1905

Faaborg

Mette Katrine Jørgensen

22. september 1906

Faaborg

Karl Jørgensen

25. juli 1909

Faaborg

Kathrine Margrethe Jørgensen

24. september 1911

Faaborg

Gertrud Jørgensen

3. juni 1913

Faaborg

Kirstine Dorthea Knudsen

28. juli 1914

Faaborg

Karl Levin Skovdal

29. marts 1917

Faaborg

Karen Marie Thomsen

27. august 1919

Faaborg

Mathilde Elisabeth Thomsen

 

Faaborg

Klara Thomsen

 

Faaborg

Inger Thomsen

 

Faaborg

Carl Levin Hansen Skovdal

30 maj 1890

Faaborg (Agerbæk)

Hans Christensen

4. september 1917

Faaborg (Avtrup)

Madsine Laurine Hansen Skovdal

15 okt 1881

Faaborg (Debel)

Ane Kirstine Hansen Skovdal

13 jul 1884

Faaborg (Debel)

Laurids Madsen Hansen Skovdal

4 aug 1888

Faaborg (Debel)

Mette Kirstine Heindrea Hansen Skovdal

16 jul 1892

Faaborg (Debel)

Karl Johannes Skovdal

1. september 1906

Faaborg (Debel)

Mette Kirstine Skovdal

12. september 1907

Faaborg (Debel)

Jakob Peder Mathiasen

8. marts 1908

Faaborg (Debel)

Karl Johannes Skovdal

21. september 1908

Faaborg (Debel)

Anna Skovdal

29. september 1909

Faaborg (Debel)

Jacob Peder Skovdal

6. november 1910

Faaborg (Debel)

Sigfred Skovdal

12. februar 1912

Faaborg (Debel)

Olga Skovdal

3. august 1913

Faaborg (Debel)

Kirstine Katrine Skovdal

14. maj 1915

Faaborg (Debel)

Viggo Skovdal

10. juli 1915

Faaborg (Debel)

Aksel Levin Skovdal

14. februar 1917

Faaborg (Debel)

Jenny Skovdal

28. marts 1918

Faaborg (Debel)

Iver Tofterup Skovdal

18. november 1919

Faaborg (Debel)

Gunner Herman Skovdal

 

Faaborg (Debel)

Svend Skovdal

 

Faaborg (Debel)

Ninna Skovdal

 

Faaborg (Debel)

Tove Skovdal

 

Faaborg (Debel)

Anna Sørine Nielsen

 

Faaborg (Jefsensminde)

Thomas Hans Thomsen

7 jun 1884

Faaborg (Slebsager)

Anna Marie Karoline Thomsen

5 aug 1887

Faaborg (Slebsager)

Maren Thomsen

11 mar 1889

Faaborg (Slebsager)

Marie Pouline Thomsen

15 feb 1891

Faaborg (Slebsager)

Thomas Thomsen

24 jul 1898

Faaborg (Slebsager)

Niels Thomsen

8. juli 1900

Faaborg (Slebsager)

Kristine Oline Thomsen

22. februar 1903

Faaborg (Slebsager)

Ejner Thomsen

5. oktober 1904

Faaborg (Slebsager)

Karen Nielsine Christensen

16. december 1908

Faaborg (Slebsager)

Kirsten Christensen

2. oktober 1911

Faaborg (Slebsager)

Jeppe Knudsen

9 apr 1851

Faaborg (Vrenderup)

Ane Marie Andersen Kirkegaard

3 mar 1896

Faaborg (Vrenderup)

Elving Mejer Nielsen

 

Faaborg (Vrenderup)

Søren Hansen Goldbech

28 jan 1884

Gammel Haderslev

Niels Hansen

OMK 1849

Gamtofte

Lars Hansen

24 apr 1885

Gamtofte

Dorthe Marie Hansen

26 okt 1887

Gamtofte

Andreas Johansen

25 nov 1889

Genner

Anne Sofie Feldskov

17. januar 1906

Gesten

Mary Marie Nielsen

 

Gesten

Christian Schmidt

1 okt 1875

Gram

Laurids Schmidt

16. januar 1905

Gram

Jokum Poulsen Smidt

2 aug 1852

Gram (Kastrup)

Bertel Carlsen

22 dec 1872

Gram (Vester Lindet)

Sofus Larsen

8 jan 1899

Grevinge

Levin Andersen

1. april 1909

Grimstrup

Jensine Christine Andersen

17. november 1911

Grimstrup

Hans Christian Andersen

20. januar 1901

Grimstrup (Grimstrup Mark)

Magda Helene Rask Nielsen

 

Grimstrup (Roust)

Marie Kristine Vogt

 

Grimstrup (Rousthøje)

Jens Nielsen

15 jun 1819

Gørding

Nis Nielsen

25 jan 1822

Gørding

Hans Jepsen Nielsen

18 jan 1824

Gørding

Eskild Nielsen

1 dec 1832

Gørding

Ane Lisbeth Jensen

10 sep 1852

Gørding

Kirstine Marie Jensen

13 okt 1855

Gørding

Niels Jensen

30 okt 1858

Gørding

Karen Margrethe Jensen

14 sep 1861

Gørding

Ane Nielsen

15 mar 1824

Gørding (Ilsted)

Jørgen Jørgensen Bøgh

 

Haderslev

Carl Henry Bøgh

 

Haderslev

Nis Anders Wogensen

11. maj 1908

Haderslev (Vor Frue)

Rasmus Bech Sørensen

1 apr 1895

Haldum

Jacob Hansen

6 jun 1824

Halk

Jens Hansen

22 jul 1855

Halk

NN Hansen

22 sep 1856

Halk

Kathrine Kirstine Hansen

22 nov 1858

Halk

Jørgen Jørgensen Bøgh

17 okt 1885

Halk

Jørgen Jørgensen Bøgh

3 dec 1886

Halk

Jacob Jørgensen Bøgh

19 jun 1888

Halk

Kirstine Jensine Jørgensen Bøgh

31 jul 1894

Halk

Jens Christian Ravn

16. april 1912

Halk

Åge Jensen Ravn

30. april 1916

Halk

Frede Jensen Ravn

 

Halk (Hejsager)

Ejner Marius Rudbeck

11. februar 1909

Halk (Medstedgaard)

Marie Cathrine Hansen

17 okt 1873

Hammelev

Jens Peder Jensen Bruun

18 okt 1886

Harboøre

Jens Buhl

22 feb 1886

Harte

Andrea Engvang Hansen

4. december 1915

Harte

Niels Jørgen Buhl

 

Harte

Niels Engvang Hansen

2. august 1912

Harte (Ejstrup, Engvanggaard)

Mogens Engvang Hansen

10. september 1917

Harte (Ejstrup, Engvanggaard)

Ebbe Engvang Hansen

30. oktober 1920

Harte (Ejstrup, Engvanggaard)

Karen Margrethe Buhl

30. juli 1918

Harte (Højgaard)

Hans Johnsen Bruhn

9 mar 1805

Hjerndrup

Anne Magdalene Bruhn

15 jun 1839

Hjerndrup

Else Marie Bruhn

1842

Hjerndrup

Anne Kirstine Bruhn

1845

Hjerndrup

Maren Bruhn

1848

Hjerndrup

Jens Hansen Bruhn

23 okt 1850

Hjerndrup

Mette Marie Ankersen

24 nov 1852

Hjerndrup

Anne Elisabeth Bruhn

26 aug 1853

Hjerndrup

Else Marie Jensen

6 jun 1860

Hjerndrup

Laurine Jensen

29 mar 1863

Hjerndrup

Hans Hansen Bruhn

25 maj 1863

Hjerndrup

Anne Elisabeth Bruhn

1864

Hjerndrup

Karen Hansen Bruhn

28 sep 1864

Hjerndrup

Kirstine Elisabeth Jensen

23 jun 1866

Hjerndrup

Christian Hansen Bruhn

24 okt 1866

Hjerndrup

Niels Christian Jensen

25 mar 1868

Hjerndrup

Laurids Ankersen Jensen

22 maj 1868

Hjerndrup

Maren Friis

27 okt 1868

Hjerndrup

Else Marie Hansen Bruhn

10 aug 1869

Hjerndrup

Jens Friis

20 jul 1871

Hjerndrup

Niels Peter Jensen

24 jun 1873

Hjerndrup

Hans Friis

28 jul 1873

Hjerndrup

Anne Elisabeth Lauridsen

1874

Hjerndrup

Anne Marie Lauridsen

1876

Hjerndrup

Anne Marie Uldall

21 mar 1891

Hjerndrup

Andrea Nielsine Uldall

12 apr 1894

Hjerndrup

Anne Marie Jensen

15 nov 1895

Hjerndrup

Katrine Uldall

29 dec 1896

Hjerndrup

Marie Magdalene Jensen

18 maj 1897

Hjerndrup

Nielsine Cathrine Jensen

9 apr 1899

Hjerndrup

Cathrine Nielsine Jensen

23. oktober 1900

Hjerndrup

Mette Marie Uldall

4. november 1900

Hjerndrup

Else Marie Laurine Jensen

13. februar 1903

Hjerndrup

Niels Hansen Jensen

20. september 1906

Hjerndrup

Kathrine Jensine Jensen

11. juni 1910

Hjerndrup

Jens Jørgen Nissen Jensen

 

Hjerndrup

Jens Jensen

2 okt 1865

Hjerndrup (Skodborglykke)

Johanne Marie Kirstine Knudsen

26. september 1900

Hjortlund (Stens)

Ane Marie Hansen

25 jan 1854

Holsted

Hans Thomsen

3 maj 1858

Holsted

Hans Hansen

6 apr 1860

Holsted

Hans Knudsen

30 jan 1879

Holsted

Hans Hansen

13 okt 1887

Holsted

Hans Østergaard Hansen

8 okt 1898

Holsted

Petrea Kirstine Nissen

26. juli 1906

Hoptrup (Mastrup)

Christen Hansen

29 jun 1830

Horne (Stundsig)

Caroline Mettea Martinussen

11 okt 1866

Hunderup

Søren Martinussen

12 feb 1872

Hunderup

Martin Martinussen

6 feb 1874

Hunderup

Kristian Vilhelm Martinussen

6 feb 1876

Hunderup (Alsbro)

Kristen Jonas Martinussen

30 jul 1878

Hunderup (Alsbro)

Troels Mikkelsen Martinussen

25 okt 1881

Hunderup (Alsbro)

Dagny E. Martinussen

2. juni 1901

Hunderup (Sejstrup)

Jens Peder M. Martinussen

14. januar 1904

Hunderup (Sejstrup)

Helga Marie Martinussen

5. november 1906

Hunderup (Sejstrup)

Astrid Martinussen

18. august 1908

Hunderup (Sejstrup)

Aksel Martinussen

7. maj 1911

Hunderup (Sejstrup)

Herluf Martinussen

27. maj 1916

Hunderup (Sejstrup)

Ingeborg Mogensen

15 maj 1898

Hylke (Baastrup)

Emil Moen

5 aug 1894

Illinois

Jørgen Nielsen

13 aug 1885

Jegerup

Kristoffer Henrik Johan Willert

 

Jels

Andreas Niels Willert

 

Jels

Gertrud Aaskov

4 jan 1875

Jels (Grønnebæk)

Karen Kirstine Margrethe Hansen Levin

30 okt 1878

Jerne

Jens Steffen Jensen Dahl

17. februar 1907

Jernved

Marie Vallentine Skøtt

5 jul 1867

Jernved (Gredsted)

Andrea Johanne Smidt

30 dec 1877

Kalvslund

Ane Jensine Smidt

16 feb 1880

Kalvslund

Thøger S. Jürgensen

6 feb 1871

Kalvslund (Hjortvad)

Viggo Christensen

13. februar 1916

Kalvslund (Stensmark)

Arne Høgh

1. juni 1919

Karleby

Kirsten Kastbjerg Jensen

 

Krogsbæk (Faarup)

Erna Rosita Johanne NN

13. april 1904

København

Carlo Mansa Møller Petersen

23. november 1908

København

Metha Agnetha Møller Petersen

6. februar 1914

København

Anna Elisabeht Møller Petersen

16. oktober 1918

København

Ejnar Viggo Thomsen

 

København

Poul Edvin Møller Petersen

 

København

Anna Petrine Kristensen

23 dec 1864

Lindknud

Søren Thomsen Sørensen

22 jun 1883

Lindknud (Gilbjerg)

Karla Elisabeth Sørensen

21. juni 1918

Lindknud (Gildbjerg)

Anna Sofie Sørensen

13. december 1919

Lindknud (Gildbjerg)

Elna Kristina Sørensen

 

Lindknud (Gildbjerg)

Elisabeth Nielsen

 

Lisbjerg (Lisbjerg-Terp)

Mette Kirstine Madsen Skov

OMK 1850

Læborg

Ejnar Hansen

23. september 1917

Læborg

Ane Louise Hansen

16. februar 1920

Læborg

Inger Dorthea Hansen

 

Læborg

Karen Kirstine Hansen Skovdal

1 apr 1874

Læborg (Skovdal)

Karoline Louise Hansen Skovdal

23 maj 1876

Læborg (Skovdal)

Levin Hansen Skovdal

16 feb 1879

Læborg (Skovdal)

Metha Laurette Willert

 

Magstrup

Jens Hansen

1781

Malt

Elisabeth Margrethe Ebbesen

6 apr 1860

Malt

Kirsten Marie Johanne Hansen

13 dec 1870

Malt

Anna Dorthea Hansen

14 jun 1885

Malt

Anne Sofie Hansen

2 aug 1888

Malt

Jenny Margrethe Hansen

1 aug 1890

Malt

Jenny Margrethe Hansen

1 nov 1892

Malt

Frederik Hansen Melvang

2 jul 1896

Malt

Edvard Hansen

1. maj 1916

Malt

Karen Margrethe Hansen

31. december 1919

Malt

Helen Margrethe Bruun

 

Malt

Niels Christian Bruun

 

Malt

Arne Melvang

 

Malt

Ester Melvang

 

Malt

Niels Melvang

 

Malt

Erik Melvang

 

Malt

Karsten Melvang

 

Malt

Gine Frederikke Eskesen

20 feb 1871

Malt (Askov)

Harvig Nissen

11. december 1910

Malt (Askov)

Otto Marius Johansen

4 aug 1871

Malt (Maltbæk)

Jens Hansen

10 jul 1883

Malt (Melvanggaard)

Frede Melvang

 

Malt (Melvanggaard)

Amanda Gejl

9 okt 1893

Malt (Skovminde)

Holger Engvang Hansen

 

Malt (Steensmark)

Ragna Louise Hansen

7. maj 1920

Malt (Store Vindinggaard)

Jens Hansen

 

Malt (Store Vindinggaard)

Agnete Hansen

 

Malt (Store Vindinggaard)

Nanna Hansen

 

Malt (Store Vindinggaard)

Hans Jørgensen

24. april 1916

Maugstrup

Bendix Hansen Jepsen

2 dec 1849

Maugstrup (Simmersted)

Jens Hansen Jepsen

22 jun 1853

Maugstrup (Simmersted)

Marie Hansen Jepsen

22 feb 1856

Maugstrup (Simmersted)

Marius Christian Willert

26 nov 1892

Maugstrup (Vojens Mark)

Hans Bendix Jepsen

OMK 1820

Moltrup

Mads Knudsen Hansen

13 dec 1821

Moltrup

Hans Peter Jørgensen

3 maj 1835

Moltrup

Jens Hansen Ravn

5 jul 1852

Moltrup

Knud Madsen Hansen

4 jun 1854

Moltrup

Ingeborg Kathrine Hansen

10 maj 1855

Moltrup

Cecilie Nissen

4 feb 1856

Moltrup

Else Marie Hansen

18 jan 1858

Moltrup

Mads Jørgensen

17 dec 1861

Moltrup

Karen Hansen

9 mar 1862

Moltrup

Hans Hansen Skøtt

22 jul 1875

Moltrup

Hans Jespersen Ravn

22 jul 1879

Moltrup

Marie Ravn

25 okt 1880

Moltrup

Peder Pedersen Ravn

11 jan 1881

Moltrup

Christian Hansen Ravn

14 okt 1882

Moltrup

Anne Elisabeth Ravn

23 mar 1883

Moltrup

Anders Nissen Nørkjær Ravn

7 jul 1886

Moltrup

Hans Iversen Skytt

13 aug 1889

Moltrup

Anders Nissen Nørkjær Ravn

20 jun 1891

Moltrup

Mads Knudsen Skytt

21 aug 1893

Moltrup

Kathrine Skøtt

23. april 1905

Moltrup

Magdalene Skøtt

26. maj 1907

Moltrup

Hans Skøtt

9. november 1910

Moltrup

Magdalene Ravn

 

Moltrup

Ejner Ravn

 

Moltrup

Marie Jørgensen

2 nov 1866

Moltrup (Bramdrup)

Peder Pedersen Ravn

4 dec 1884

Moltrup (Bramdrup)

Marie Ravn

26 apr 1885

Moltrup (Bramdrup)

Iver Hansen Ravn

7 apr 1889

Moltrup (Bramdrup)

Peder Pedersen Ravn

28 aug 1807

Moltrup (Bramhole)

Peder Erichsen Ravn

11 mar 1849

Moltrup (Bramhole)

Hans Christian Andersen

24. september 1913

Mølby

Rasmus Christian Rasmussen

OMK 1827

Notmark

Max Michelsen

22. november 1903

Nybøl

Augusta Karoline NN

13. august 1901

Næsbjerg (Biltoft)

Inger Stausholt Hansen

 

Næstved

Christine Madsdatter

14 maj 1841

Nørup (Sødover mark)

Thora Weber Christensen

4. april 1909

Obbekær (Horslund Skole)

Helene Margrethe Petersen

21. november 1917

Obbekær (Kamp)

Martin Peter Chapion

8. februar 1917

Randers (Marie Magdalene Sogn)

Eva Henny Røen

20. april 1919

Randers (Torvegade 21)

Kristian Lytzow Gantzel

1 apr 1863

Ribe

Hans Jessen Hansen Puggaard

26 dec 1876

Ribe

Karen Elisabeth Nielsen

16 mar 1869

Ribe (Domsognet)

Christian Andreas Nielsen

19 jun 1872

Ribe (Domsognet)

Jens Nielsen Hansen

22 sep 1882

Ribe (Domsognet)

Niels Marius Nielsen

5 jan 1869

Ribe (Sankt Catharinæ sogn)

Inger Marie Elisabeth Nielsen

10 maj 1872

Ribe (Sankt Catharinæ sogn)

Karen Margrethe Nielsen

3 maj 1875

Ribe (Sankt Catharinæ sogn)

Christine Nielsen

22 sep 1876

Ribe (Sankt Catharinæ sogn)

Carl Rasmus Nielsen

29 jan 1878

Ribe (Sankt Catharinæ sogn)

Karen Margrethe Jensine Hansen

21 feb 1881

Ribe (Sankt Catharinæ sogn)

Anna Caroline Christine Gantzel

4 maj 1891

Ribe (Sankt Catharinæ sogn)

Hansine Jepbine Gantzel

26 apr 1893

Ribe (Sankt Catharinæ sogn)

Karoline Puggaard

18. februar 1900

Ribe (Sankt Catharinæ sogn)

Marie Puggaard

22. december 1900

Ribe (Sankt Catharinæ sogn)

Marie Puggaard

1. juli 1902

Ribe (Sankt Catharinæ sogn)

Jens Puggaard

13. oktober 1903

Ribe (Sankt Catharinæ sogn)

Jens Puggaard

5. januar 1905

Ribe (Sankt Catharinæ sogn)

Cathrine Puggaard

12. april 1906

Ribe (Sankt Catharinæ sogn)

Hans Puggaard

2. juni 1907

Ribe (Sankt Catharinæ sogn)

Hans Puggaard

24. november 1913

Ribe (Sankt Catharinæ sogn)

Peder Martinussen

1831

Ribe (Sankt Catharinæ sogn, Lustrup)

Else Margrethe Puggaard Larsen

 

Ribe (Øster Vedsted)

Arne Jessen Puggard Larsen

 

Ribe (Øster Vedsted)

Sara Dahl

1804

Rødding

Christen Christian Andersen

26 maj 1876

Sankt Olai Sogn

Hans Jensen Christoffersen

6 nov 1873

Seest

Ane Dorthea Jensdatter

19 apr 1818

Skanderup (Gelballe)

Levin Hansen

18 feb 1807

Skanderup (Nagbølgaard)

Anna Holm Jespersen

 

Skanderup (Vrold)

Mette Kjær Kraght

9 nov 1898

Skarrild

Carl Marius Hansen

25 okt 1872

Skive

Lis Hessellund Jeppesen

 

Skive

Anker Mogensen

28 nov 1889

Skjørring

Mads Christian Kjær

4 maj 1839

Skodborg

Erik Terkelsen

29 maj 1844

Skodborg

Ane Maria Frederikke Brun

5 apr 1862

Skodborg

Frederikke Marie Bruun

17 okt 1863

Skodborg

Terman Hansen Bruun

10 jul 1865

Skodborg

Marius Johan Therkelsen

11 dec 1873

Skodborg

Mads Petersen

30 jun 1883

Skodborg

Julius Petersen

25 maj 1886

Skodborg

Magdalene Lund

2 apr 1891

Skodborg

Peter Petersen

25 apr 1892

Skodborg

Karoline Erna Backmann

19. august 1911

Skodborg

Inge Petrine Nielsen

25. januar 1916

Skodborg

Ellen Kristine Kjær

25. september 1907

Skodborg (Lille Sundbølgaard)

Peter Sundbøl Kjær

23. september 1909

Skodborg (Lille Sundbølgaard)

Petra Sundbøl Kjær

28. september 1911

Skodborg (Lille Sundbølgaard)

Gudrun Kristine Kjær

19. februar 1917

Skodborg (Lille Sundbølgaard)

Iver Sørensen Vind

4 aug 1895

Skodborg (Skodborgskov)

Agnete Sundbøl

28 maj 1878

Skodborg (Sundbøl)

Nis Andersen Petersen

7 maj 1841

Skrave

Peter Kjær

2. januar 1909

Skrave

Mathias Kjær

30 dec 1878

Skrave (Kjøbenhoved Mark)

Marinus Kjær

28 dec 1881

Skrave (Kjøbenhoved Mark)

Johanne Marie Petersen

11 feb 1873

Skrave (Københoved)

Maren Petersen

24 jan 1875

Skrave (Københoved)

Søren Larsen Kjær

30 maj 1875

Skrave (Københoved)

Mathias Kjær

11 maj 1877

Skrave (Københoved)

Kirstine Petersen

12 jul 1877

Skrave (Københoved)

Marie Mathilde Kjær

14 jul 1883

Skrave (Københoved)

Peter Kjær

17 sep 1887

Skrave (Københoved)

Jens Christian Kjær

30 okt 1895

Skrave (Københoved)

Hans Anton Kjær

15 apr 1897

Skrave (Københoved)

Christian Madsen Kjær

2 dec 1898

Skrave (Københoved)

Ellen Marie Kjær

4 mar 1899

Skrave (Københoved)

Bolette Kjær

16. januar 1901

Skrave (Københoved)

Mads Kristian Kjær

27. marts 1901

Skrave (Københoved)

Elna Kirstine Kjær

8. juni 1903

Skrave (Københoved)

Ellen Kjerstine Kjær

23. februar 1904

Skrave (Københoved)

Frederik Kjær

6. november 1905

Skrave (Københoved)

Niels Peter Kjær

25. juni 1906

Skrave (Københoved)

Ejner Andreas Kjær

12. januar 1908

Skrave (Københoved)

Irene Hermine Kjær

20. maj 1911

Skrave (Københoved)

Gerda Kjær

7. juli 1912

Skrave (Københoved)

Mads Christian Kjær

27. januar 1914

Skrave (Københoved)

Johan Kjær

22. februar 1915

Skrave (Københoved)

Ellen Kjær

2. november 1919

Skrave (Københoved)

Marie Kjær

 

Skrave (Københoved)

Johanne Kjær

 

Skrave (Københoved)

Hans Kjær

 

Skrave (Københoved)

Peter Kjær

 

Skrave (Københoved)

Jens Kjær

 

Skrave (Københoved)

Kristian Kjær

 

Skrave (Københoved)

Jens Kristian Kjær

 

Skrave (Københoved)

Mads Sørensen Madsen Kjær

13 dec 1868

Skrave (Langetved)

Christian Madsen Kjær

8 sep 1870

Skrave (Langetved)

Andreas Uldall

27 aug 1867

Skrydstrup (Uldallund)

Anders Mogensen

11. juni 1917

Skørringe

Vagn Mogensen

30. april 1920

Skørringe

Andrea Margrethe Mogensen

 

Skørringe

Tage Mogensen

 

Skørringe

Petra Cathrine Jensen

23 dec 1890

Soderup

Anne Kathrine Nissen

11. februar 1915

Stepping (Højrup Skovgaard)

Christen Mathiasen

1783

Sønder Gørding

Ane Elisabeth Nissen

1795

Sønder Gørding

Karen Margrethe Nielsen

15 okt 1828

Sønder Gørding

Niels Hansen Jensen

29 dec 1864

Sønder Gørding

Johanne Marie Smidt

OMK 1883

Sønder Gørding

Maren Christensen

2 nov 1812

Sønder Gørding (Bjerndrup)

Marie Christensen

3 dec 1836

Sønder Gørding (Bjerndrup)

Christen Mathiasen Christensen Skøtt

7 dec 1838

Sønder Gørding (Bjerndrup)

Niels Jensen

1 apr 1798

Sønder Gørding (Lourup)

Karen Marie Elisabeth Poulsen

19 nov 1863

Sønder Gørding (Nørre Bøel)

Karen Nielsen

20 mar 1826

Sønder Gørding (Nørre Lourup)

Niels Nielsen

1736

Sønder Gørding (Staarup)

Kirsten Nisdatter

1785

Sønder Gørding (Staarup)

Mathiss Nissen

1789

Sønder Gørding (Staarup)

Jeppe Nissen

1791

Sønder Gørding (Staarup)

Jens Nissen

1794

Sønder Gørding (Staarup)

Hans Iversen Schmidt

6 jun 1882

Sønder Hygum (Brøstrup)

Mads Sørensen Schmidt

24 jun 1885

Sønder Hygum (Brøstrup)

Kirsten Schmidt

5. maj 1920

Sønder Hygum (Brøstrup)

Alfred Schmidt

 

Sønder Hygum (Brøstrup)

Anna Schmidt

 

Sønder Hygum (Brøstrup)

Niels Peter Christian Schmidt

 

Sønder Hygum (Brøstrup)

Mourits Nielsen

23 dec 1888

Sønder Omme

Arne Møbjerg Nielsen

28. januar 1914

Sønder Omme

Maren Juhl

1 jan 1888

Sønder Tyrstrup (Fjelstrup)

Magda Ravn

22. oktober 1913

Sønder Tyrstrup (Fjelstrup)

Kathrine Juhl Ravn

25. juni 1915

Sønder Tyrstrup (Fjelstrup)

Peter Ravn

 

Sønder Tyrstrup (Fjelstrup)

Karen Margrethe Ravn

 

Sønder Tyrstrup (Fjelstrup)

Peder Christian Christensen

28 aug 1882

Thorstrup

Kristian Peder Kristiansen

25 apr 1882

Tistrup

Rasmus Peder Lauridsen

3 feb 1848

Tolstrup

Ellen Marie Kathrine NN

19 jul 1891

Tyrstrup

Andrew Hackstock

feb 1879

Tyskland

Paul Otto Wegener

11 aug 1863

Tyskland (Brandenburg, Lebus, Groß Neuen

Baltser Bøgh

 

Tyskland (Flensborg)

Inger Dorthea Hansen

2 sep 1874

USA

Hansine Jensen

24 dec 1879

USA

Dagmar Margrethe Christoffersen

23 mar 1887

USA

Earl S. Bullard

9. oktober 1901

USA (Californien)

Maile Maka

 

USA (Hawaii)

Ray E. Lemont

26 nov 1893

USA (Illinois)

Iver Alfred "Shorty" Nielsen

28. september 1906

USA (Illinois)

Fred Muse Johnson

26 apr 1899

USA (Indiana, Indianapolis)

Arthur Frederich Fox

16 nov 1883

USA (Iowa)

Marinus Nelson

OMK 1884

USA (Iowa)

Terman Hansen Christoffersen

26 aug 1885

USA (Iowa)

Helga Schmidt

OMK 1886

USA (Iowa)

Mammie McColough

OMK 1887

USA (Iowa)

Theodore Schmidt

31 dec 1887

USA (Iowa)

Theodore Hansen

mar 1891

USA (Iowa)

Annie Schmidt

OMK 1891

USA (Iowa)

Margaret Schmidt

OMK 1899

USA (Iowa)

Katherine Hess

17. marts 1903

USA (Iowa)

Harma Christoffersen

5. juli 1904

USA (Iowa)

Marie Ann Christoffersen

19. november 1905

USA (Iowa)

Elizabeth Peterson

OMK 1908

USA (Iowa)