Efterslægten til Christen Mortensen i Stauning sogn

Herunder kan ses fødselsår- og dage fra 1600-1920 for efterkommere og deres ægtefæller til Christen Mortensen (* ca. 1600) fra Stauning sogn.

Ønsker man at købe E-bogen ”Efterslægten til Christen Mortensen fra Stauning sogn”, kan den bestilles via Bestillingskemaet. De øvrige E-bøger fra forlaget genEbooks kan ses på forlagets hjemmeside.

Efternavne efter fødselsår fra 1600-1920

Navn

Født

Fødested

Christen Mortensen

OMK 1600

 

Morten Christensen

OMK 1625

 

Jeppe Mortensen

OMK 1650

 

Mikkel Mortensen

OMK 1653

 

Niels Mortensen

OMK 1655

 

Søren Mortensen

OMK 1657

 

Christen Mortensen

OMK 1659

 

Jens Mortensen

OMK 1663

 

Else Hansdatter Outzen

1665

Brøns

Peder Mortensen Stauning

16 feb 1666

Stauning

Mette Mortensdatter

OMK 1669

 

Christen Mortensen

OMK 1673

 

Mads Jepsen

OMK 1677

 

Henrik Mortensen

OMK 1677

 

Anders Jepsen

OMK 1678

 

Morten Jepsen

OMK 1679

Stauning

Peder Jepsen

OMK 1680

 

Ellads Christensdatter

OMK 1681

 

Enevold Christensen

01 jun 1684

Hemmet (Toftum)

Niels Jepsen

OMK 1685

 

Maren Margrethe Pedersdatter

1686

Hemmet

Karen Mikkelsdatter

OMK 1695

 

Jeppe Pedersen

1701

Stauning (Andrup)

Christen Pedersen

OMK 1702

 

Jens Pedersen

OMK 1703

Stauning (Andrup)

Anne Christensdatter

okt 1705

Hemmet

Maren Eskesdatter

OMK 1706

 

Karen Sørensdatter

OMK 1706

Lønborg

Oluf Christensen

1707

Hemmet (Gundesbøl)

Morten Sørensen

OMK 1708

 

Christen Christensen Midtgaard

OMK 1709

 

Morten Pedersen

1709

Stauning (Andrup)

Maren Christensdatter

1710

Hemmet

Morten Henriksen

OMK 1710

Lønborg

Niels Nielsen

OMK 1710

Stauning

Hans Jepsen Vad

OMK 1710

 

Maren Christensdatter

1711

Hemmet

Hans Christensen

OMK 1711

 

Maren Henriksdatter

OMK 1711

 

Kirsten Sørensdatter

OMK 1711

 

Christen Nielsen

OMK 1712

 

Bodil Kirstine Christensdatter

OMK 1714

 

Else Christensdatter

14 maj 1714

Hemmet (Gundesbøl)

Else Pedersdatter

OMK 1714

Stauning

Jeppe Nielsen

OMK 1715

Stauning

Margrethe Christensdatter

07 dec 1716

Hemmet (Gundesbøl)

Jeppe Sørensen

OMK 1716

 

Morten Christensen

20 jul 1719

Hemmet (Gundesbøl)

Peder Christensen

27 jul 1722

Hemmet (Gundesbøl)

Karen Madsdatter

OMK 1722

 

Niels Thomsen

1725

Skjern

Mikkel Andersen

OMK 1726

Lønborg

Maren Mortensdatter

1728

Stauning

Christen Enevoldsen

31 maj 1729

Hemmet (Toftum)

Mette Jensdatter Sand

21 aug 1729

 

Dynes Enevoldsen

28 nov 1730

Hemmet (Toftum)

NN Enevoldsen

10 dec 1731

Hemmet (Toftum)

Peder Jensen Pig

OMK 1731

 

Christen Enevoldsen

11 jan 1733

Hemmet (Toftum)

Peder Mortensen

1733

Stauning (Langkær)

Johanne Pedersdatter

OMK 1733

 

Niels Christensen Sand

17 jan 1734

Stauning (Sand)

Else Enevoldsdatter

22 dec 1735

Hemmet (Toftum)

Mads Jensen Ladkiaer

1735

Stauning

Søren Jepsen

OMK 1736

Lønborg

Kirsten Mortensdatter

1736

Stauning

Christen Wostrup

OMK 1736

Lønborg

Mette Andersdatter

OMK 1737

 

Else Enevoldsdatter

27 jun 1737

Hemmet (Toftum)

Niels Mortensen

OMK 1737

Lønborg

Anne Nielsdatter

OMK 1737

 

Niels Nielsen Piilgaard

OMK 1737

 

Peder Jensen

1738

Stauning (Andrup)

Kirsten Nielsdatter

16 feb 1738

Aadum (Sejrup)

Lauge Pedersen

OMK 1738

 

Vilhelm Mortensen Eysen

1739

Gjellerup

Ellads Hansdatter

27 sep 1739

Stauning

Niels Jeppesen

1739

Stauning

NN Enevoldsdatter

15 feb 1740

Hemmet (Toftum)

Anne Jensdatter

1740

Stauning (Andrup)

Else Marie Jensdatter

1740

Aadum

Søren Mortensen

OMK 1740

Lønborg

Jens Nielsen

OMK 1740

 

Kirsten Bertelsdatter

OMK 1741

 

Maren Enevoldsdatter

12 apr 1741

Hemmet (Toftum)

Chresten Hansen

jul 1741

Stauning

Kjeld Jensen Holm

18 jun 1741

Stauning

Dines Enevoldsen

10 dec 1742

Hemmet (Toftum)

Mette Marie Jensdatter

1742

Stauning

Niels Jeppesen

1742

Stauning

Mette Nielsdatter Pik

08 aug 1742

 

Ellads Christensdatter

23 jun 1743

Stauning

Maren Hansdatter

06 mar 1743

Stauning

Peder Jeppesen

1743

Stauning

Niels Christensen Kousgaard

17 feb 1743

Sønder Borris

Kirsten Jacobsdatter

02 aug 1744

Skjern

Maren Jensdatter

1744

Stauning

Mads Jepsen

1744

Stauning

Maren Nielsdatter

OMK 1744

 

Thomas Jensen

1745

Stauning (Andrup)

Morten Jeppesen

1745

Stauning

Maren Jepsdatter

1745

Stauning

Iver Mortensen

OMK 1745

 

Anne Christensdatter

OMK 1746

 

Peder Hansen

06 jan 1746

Stauning (Halby)

Peder Jensen

1747

Stauning

NN Nielsen

1747

Stauning

Peder Mortensen Wostrup

OMK 1748

Lønborg

Karen Mikkelsdatter

OMK 1749

Lønborg (Lavstrup)

Jeppe Hansen Vad

1749

Lønborg (Vostrup)

Erik Christensen

1750

Torsted

Laust Jepsen

27 feb 1750

Stauning

Bodil Nielsdatter

26 jan 1750

Stauning

Margrethe Jeppesdatter

1751

Stauning

Mette Simonsdatter

OMK 1751

 

Else Jepsdatter

05 apr 1752

Stauning

Anders Mikkelsen

OMK 1752

Lønborg

Dorthe Pedersdatter

OMK 1752

 

Anders Nielsen

1753

Stauning (Mejlby)

Karen Nisdatter

OMK 1753

 

Niels Christensen Degn

1754

 

Niels Laugesen

1754

Lønborg

Kirsten Michelsdatter

OMK 1754

 

Jørgen Hansen Vad

1754

Lønborg (Vostrup)

Mette Marie Jeppesdatter

1755

Stauning

Hans Jepsen

1755

Stauning

Dorthe Mikkelsdatter

1755

Lønborg

Maren Jepsdatter

1756

Stauning

Kirsten Michelsdatter

1756

Lønborg

Thomas Nielsen

1756

Skjern (Aanum)

Kirsten Marie Jepsdatter

1757

Stauning

Søren Stephansen

OMK 1758

Sønder Vium (Vejrup)

Jens Jensen Drongesen

25 feb 1759

Dejbjerg

Bodil Jepsdatter

1759

Stauning

Else Margrethe Nielsdatter

1759

Skjern

Jens Christensen Colding

1760

Stauning

Ane Kirstine Jeppesdatter

1760

Stauning

Hans Jepsen

1762

Stauning

Kirsten Mortensdatter

OMK 1762

 

Ane Thjellesdatter

1762

Ribe

Anders Jeppesen

1763

Stauning

Anders Nielsen

01 maj 1763

Skjern (Aanum)

Lars Jensen Skulbøl

1763

Stauning

Anne Cathrine Michelsdatter

1764

Nørre Bork

Anna Cathrine Dorthea Poulsdatter Rich

aug 1764

Hodde

Anna Magrethe Christensdatter

17 mar 1765

Skjern

Mette Larsdatter

OMK 1765

 

Maren Mikkelsdatter

OMK 1765

Lønborg (Lavstrup)

Appelone Cathrine Pedersdatter

1765

 

Niels Frandsen

OMK 1766

 

Kirsten Marie Mikkelsdatter

OMK 1766

Lønborg

Kirsten Marie Nielsdatter

1766

Hemmet

Boile Eskesen

1767

Lønborg

Christen Christensen Therkildsen

1767

Thorstrup (Yderik)

Jens Christensen Graungaard

1768

Egvad (Tarm)

Else Pedersdatter

1768

Sønder Borris (Kodbøl)

Morten Eysen

1769

Sunds (Sunds Mølle)

Maren Madsdatter

1769

Stauning (Bølling)

Christen Nielsen

1769

Hemmet

Anne Cathrine Sørensdatter

OMK 1769

Lønborg

Inger Jensdatter

1770

Ovtrup

Thomas Sørensen Kastbjerg

OMK 1770

Bølling

Christen Kjeldsen

1770

Stauning

Anders Madsen

1770

Finderup

Jens Sørensen Slot

19 aug 1770

Lønborg (Bøel)

Jens Pedersen (Slot)

28 jul 1771

Stauning (Høllet)

Enevold Christensen

OMK 1771

Egvad (Foersom)

Morten Wilhelm Eysen

1771

Sunds (Sunds Mølle)

Jens Kjeldsen Holm

22 dec 1771

Stauning

Jens Jeppesen

1771

Stauning

Jens Madsen

1771

Stauning

Barbara Cathrine Nielsdatter

27 okt 1771

Skjern (Aanum)

Kirsten Sørensdatter

OMK 1771

Lønborg

Niels Sørensen

OMK 1771

Lønborg

Jens Madsen Ladkjær

1772

Stauning

Maren Nielsdatter

1772

Hemmet

Else Pedersdatter

1772

Stauning

Edel Christensdatter

1773

Velling

Christen Iversen

OMK 1773

Lønborg

Chresten Madsen

28 nov 1773

Stauning

Berthel Mikkelsen

OMK 1773

Lønborg

Karen Pedersdatter

OMK 1773

 

Mette Pedersdatter

1773

Bryndum

Christen Nielsen Sand

12 apr 1773

Stauning

Ane Christensdatter

OMK 1774

Egvad

Anne Johanne Christensdatter

1774

Strellev

Ellids Christensdatter

OMK 1774

Hemmet

Thomas Kjeldsen Holm

1774

Stauning (Bousø)

Christen Mortensen

OMK 1774

 

Jacob Pedersen

13 mar 1774

Stauning

Karen Sørensdatter

OMK 1774

Lønborg (Vostrup)

Else Marie Christensdatter

1775

Egvad (Foersom)

Mads Christensen

26 nov 1775

Hover

Hans Madsen

1775

Stauning

Ane Cathrine Nielsdatter

OMK 1775

 

Dines Jørgensen

14 apr 1776

Egvad

Else Madsdatter

1776

Stauning

Mette Mikkelsdatter

OMK 1776

Lønborg

Ane Marie Nielsdatter

OMK 1776

Hemmet (Pagaard)

Morten Iversen Vase

OMK 1776

Lønborg

Ingerborg Christensdatter

OMK 1777

 

Jeppe Nielsen

1777

Skjern

Jesper Nielsen

1777

Stauning

Maren Pedersdatter

1777

Stauning (Andrup)

Niels Jacobsen Pilgaard

1777

Stauning

Mette Christensdatter

OMK 1778

Egvad (Foersom)

Jeppe Iversen

OMK 1778

Lønborg

Karen Pedersdatter Koling

30 nov 1778

Stauning

Johanne Laugesdatter

OMK 1778

Lønborg

Ellads Madsen

1778

Stauning

Anne Marie Pedersdatter

12 apr 1778

Hanning

Kirsten Pedersdatter

03 maj 1778

Sønder Borris (Øster Kodbøl)

Peder Nielsen Homann

06 dec 1779

Skjern

Peder Lauridsen

OMK 1779

Skjern

Marie Nielsdatter

1779

Stauning

Simon Pedersen

1779

Janderup

Jens Jacobsen Pilgaard

1779

Stauning

Niels Christensen

OMK 1780

Egvad (Foersom)

Christian Severin Eysen

OMK 1780

 

Karen Iversdatter

OMK 1780

Lønborg

Christen Mortensen

26 dec 1780

Stauning

Margrethe Nielsdatter

1780

Hemmet

Hans Christian Pedersen

1780

Aadum

Jens Jacobsen Pilgaard

1780

Stauning

Clemen Christensen

OMK 1781

Egvad (Foersom)

Mette Pedersdatter

OMK 1781

 

Niels Pedersen

1781

Stauning

Anne Christensdatter

OMK 1782

Henne

Mads Jensen

1782

Stauning

Thomas Nielsen Krogsgaard

03 mar 1782

Stauning

Peder Laugesen

OMK 1782

Lønborg

Else Maria Nielsdatter

OMK 1782

Aadum

Maren Nielsdatter

1782

Stauning

Nis Pedersen

13 jul 1782

Aadum (Rahbæk)

Anders Jacobsen Pilgaard

1782

Stauning

Cathrine Marie Jepsdatter Vad

21 okt 1782

Lyne

Maren Jensdatter Kolstrup

09 nov 1783

Sønder Lem

Ane Kirstine Lauridsdatter

07 dec 1783

Hanning

Kirsten Pedersdatter

1783

Stauning

Jeppe Pedersen

1783

Stauning

Iver Iversen Flinker

04 apr 1784

Nysogn

Niels Jensen

1784

Stauning

Ide Stine Pedersdatter

OMK 1784

Aadum

Kirstine Pedersdatter

06 aug 1784

Aadum

Anders Pedersen

06 aug 1784

Aadum

Jeppe Pedersen

07 maj 1784

Skjern (Engsig)

Christen Jacobsen Pilgaard

1784

Stauning

Poul Rich Jepsen Vad

10 nov 1784

Lyne

Else Christensdatter

OMK 1785

Egvad (Foersom)

Villads Christensen

20 sep 1785

Aadum

Jens Hansen

1785

Sønder Bork

Jørgen Jepsen

OMK 1785

 

Anne Cathrine Laustdatter

11 sep 1785

Sønder Borris

Voldborg Marie Madsdatter

OMK 1785

Vorgod

Maren Pedersdatter

1785

Stauning

Jens Pedersen

1785

Stauning

Karen Christensdatter

04 aug 1786

Skjern

Hans Lausten Dehla

1786

Fole

Else Maria Jesdatter

18 feb 1786

Aadum (Stoustrup)

Kirsten Marie Madsdatter

1786

Kvong

Jens Madsen

11 jul 1786

Bølling

Karen Mortensdatter

OMK 1786

Stauning

Ide Kirstine Pedersdatter

29 apr 1786

Aadum

Kirsten Pedersdatter

OMK 1786

Lønborg

Maren Pedersdatter

1786

Stauning

Christen Jacobsen Pilgaard

1786

Stauning

Christen Eriksen

OMK 1787

Lønborg

Christen Laustsen

09 apr 1787

Sønder Borris (Øster Tarp)

Mette Nielsdatter

01 sep 1787

Aadum

Maren Nielsdatter Kousgaard

05 okt 1788

Sønder Borris (Vesterby)

Johanne Nielsdatter

1788

Lønborg

Jeppe Pedersen

19 jul 1788

Skjern (Engsig)

Petrea Jepsdatter Vad

1788

Lyne

Christen Andersen

23 aug 1789

Sønder Borris

Jens Frandsen

1789

Sønder Lem

Peder Christiansen Gejl

01 jul 1789

Lyne (Glibstrup)

Jens Knudsen

25 jan 1789

Ølstrup

Jep Laustsen

03 maj 1789

Sønder Borris (Øster Tarp)

Anne Mortensdatter

OMK 1789

 

Anne Elsebeth Mortensdatter

29 nov 1789

Sønder Borris

Hans Jacobsen Pilgaard

1789

Stauning

Kirsten Jørgensdatter

10 jul 1790

Lyne (Uldbæk, Anebjerg)

Kirsten Nielsdatter

22 jan 1790

Aadum (Stoustrup)

Kirsten Marie Nielsdatter

1790

Lønborg

Anna Pedersdatter

19 maj 1790

Aadum

Ivar Hansen Skrædder

01 dec 1790

Thyregod (Dørken)

NN Sørensen

1790

Sønder Vium (Vejrup)

Kirsten Jepsdatter Vad

1790

Lyne

Michel Eriksen

OMK 1791

Lønborg

Niels Eriksen

OMK 1791

Tim

Eskild Nielsen Gade

1791

Egvad (Tarm)

Else Laustsdatter

03 jul 1791

Sønder Borris (Øster Tarp)

Margrethe Pedersdatter

1791

Stauning

Simon Pedersen

1791

Stauning (Andrup)

Stephan Sørensen

20 nov 1791

Sønder Vium (Vejrup)

Johanne Nielsdatter Kousgaard

1792

Sønder Borris

Ane Nielsdatter

1792

Lønborg

Kirsten Marie Nielsdatter

11 feb 1792

Aadum

Morten Pedersen

25 nov 1792

Aadum

Maren Thygesdatter

1792

Ølgod (Forsomhogaard)

Inger Sophie Jepsdatter Vad

1792

Lyne

Maren Boilesdatter

OMK 1793

Lønborg

Thjelle Jørgensen

01 jan 1793

Lyne (Uldbæk, Anebjerg)

Johanne Pedersdatter

1793

Stauning

Mette Pedersdatter

1793

Stauning

Anne Sørensdatter

1793

Sønder Vium (Vejrup)

Christen Sørensen

1793

Lønborg (Kyvling)

Niels Thomsen

OMK 1793

Bryndum

Peder Corneliusen

21 sep 1794

Sønder Borris

Mads Jensen

1794

Stauning

Ane Kirstine Johannesdatter

08 maj 1794

Kvong (Starbæk Mølle)

Michel Nielsen Kousgaard

1794

Sønder Borris

Elsebet Laustdatter

07 sep 1794

Sønder Borris

Christen Nielsen

17 maj 1794

Aadum

Lauge Nielsen

1794

Lønborg

Laurids Pedersen Nygaard

OMK 1794

Vildbjerg

Mette Pedersdatter

1794

Stauning

Hans Jepsen Vad

16 mar 1794

Lyne

Søren Boilesen

OMK 1795

Lønborg

Jens Jensen Drongesen

19 sep 1795

Sønder Borris

Kirsten Marie Eriksdatter

OMK 1795

Lønborg

Jens Eskesen

17 mar 1795

Lydum

Maren Kirstine Jensdatter

1795

Stauning

Kirsten Marie Jørgensdatter

25 aug 1795

Lyne (Uldbæk, Anebjerg)

Anne Marie Olesdatter

06 mar 1795

Lydum (Rærup)

Niels Pedersen

1795

Stauning

Søren Sørensen

1795

Sønder Vium (Vejrup)

Birthe Kirstine Christensdatter

OMK 1796

Lønborg

Anne Margrethe Eriksdatter

OMK 1796

Lønborg

Jens Christian Nielsen Kousgaard

02 nov 1796

Sønder Borris

Christen Thomsen

OMK 1796

 

Andreas Jepsen Vad

1796

Lyne

Niels Peder Andersen

1797

Skjern (Marup)

Ane Marie Gynther

1797

 

Mariane Laustdatter

1797

Hover

Peder Nielsen

13 mar 1797

Aadum

Stephan Sørensen

14 okt 1797

Sønder Vium (Vejrup)

Jens Eriksen

OMK 1798

Lønborg

Maren Jensdatter

1798

Lønborg (Kyvling)

Christen Jensen

1798

Stauning

Jeppe Jensen

22 jan 1798

Sønder Borris

Hans Bondesen Jessen

1798

Aal

Christen Mortensen

OMK 1798

Hanning

Jens Nielsen

1798

Sønder Vium

Else Marie Pedersdatter

OMK 1798

 

Else Cathrine Andersdatter

1799

Bølling

Morten Andersen

1799

 

Anne Marie Boilesdatter

OMK 1799

Lønborg

Hans Adolf Jørgensen

10 okt 1799

Lyne (Uldbæk, Anebjerg)

Anna Marie Korsholm

okt 1799

Ulfborg

Karen Madsdatter

07 apr 1799

Stauning

Birthe Nielsdatter

21 apr 1799

Ølstrup

Dorthe Nielsdatter

1799

Lønborg

Anders Nielsen

28 jul 1799

Aadum

Niels Jensen Pig

1799

Stauning

Kirsten Sørensdatter

1799

Sønder Vium (Vejrup)

Anne Cathrine Dorthe Jepsdatter Vad

03 apr 1799

Nørre Bork

Søren Jensen Alkærsig

17 aug 1800

Stauning

Morten Christensen

18 jul 1800

Skjern (Engsig)

Vibekke Christiane Ibsdatter

OMK 1800

Ringkøbing

Kirsten Jensdatter

20 jul 1800

Sønder Borris

Maren Jensdatter

1800

Stauning

Marianne Jensdatter

OMK 1800

 

Maren Pedersdatter

1800

Lønborg

Else Kathrine Thomasdatter

1800

Lønborg

Eskild Boilesen

22 maj 1801

Lønborg

Christen Dinesen

1801

Egvad (Foersom)

Peder Enevoldsen

1801

 

Jens Nielsen

OMK 1801

 

Michel Jeppesen Vad

19 feb 1801

Nørre Bork

Nis Andersen

12 sep 1802

Vorgod (Vester Herborg)

Johanne Christensdatter

OMK 1802

Lønborg

Christen Christensen

02 mar 1802

Hemmet (Skulbøl)

Else Marie Jensdatter

1802

Lønborg (Kyvling)

Sophia Hedevig Jensdatter

OMK 1802

Tjæreborg

Uskyld Jensdatter

1802

Stauning

Mads Jensen Ladkjær

1802

Stauning

Johanne Nielsdatter

OMK 1802

Lønborg

Niels Nielsen

29 maj 1802

Aadum

Jens Olesen

1802

 

Ane Marie Rauhe

05 jun 1802

Varde

Peder Andreas Sand

OMK 1802

Nysogn

NN Sørensen

1802

Sønder Vium (Vejrup)

NN Sørensen

1802

Sønder Vium (Vejrup)

Mikkel Thomsen

13 nov 1802

Skjern (Albek)

Zidsel Christiane Christensdatter

16 jan 1803

Skjern (Engsig)

Ane Kirstine Jensdatter

03 jul 1803

Stauning (Hedeby)

Jens Peter Larsen

1803

Stauning

Thomas Nielsen

03 feb 1803

Stadil

Jeppe Boilesen Slot

1803

Lønborg

Bodil Kirstine Sørensdatter

20 mar 1803

Stauning

Mette Marie Dinesdatter

1804

Egvad (Foersom)

Ane Marie Jensdatter

OMK 1804

Aadum

Else Marie Jensdatter

1804

Janderup

Peder Jensen

13 maj 1804

Brande (Uhre)

Maren Larsdatter

1804

Stauning

Peder Madsen

OMK 1804

 

Ane Marie Mortensdatter

OMK 1804

Lønborg

Christen Svendsen

OMK 1804

Rindum

Jens Michael Sørensen

1804

Sønder Vium (Vejrup)

Zidsel Marie Andersdatter

01 apr 1805

Vorgod (Vester Herborg)

Jens Peter Christensen

22 jun 1805

Skjern (Engsig)

Else Marie Enevoldsdatter

1805

Lyne

Kirsten Marie Jensdatter

1805

Stauning

Maren Kirstine Jensdatter

1805

Lønborg (Kyvling)

Peder Jensen

1805

Janderup

Peder Jensen Ladkjær

1805

Stauning

Jens Madsen

21 sep 1805

Assing

Hans Jensen Sand

OMK 1805

 

Peder Christian Thomsen

30 jun 1805

Stauning

Ane Kirstine Udesdatter

18 dec 1805

Viuf

Peder Jepsen Vad

03 maj 1805

Nørre Bork

Niels Lauridsen Vraa

03 nov 1805

Stauning

Niels Pagaard Christensen

02 jul 1806

Hemmet

Cornelius Dinesen

1806

Egvad (Foersom)

Anders Ibsen

06 maj 1806

Næsbjerg

Anne Else Jensdatter

OMK 1806

 

Jens Jensen

1806

Stauning

Niels Jensen

1806

Stauning (Hedeby)

Peder Jensen Ladkjær

1806

Stauning

Uskyld Larsdatter

1806

Stauning

Karen Mikkelsdatter

OMK 1806

 

Cathrina Møller

22 jul 1806

Gram (Kastrup)

Anne Marie Nielsdatter

1806

Lønborg

Mette Nielsdatter

18 jan 1806

Ovtrup (Rottarp)

Niels Christian Nielsen

1806

Sønder Felding

Niels Jepsen Onum

12 mar 1806

Vorgod (Storgaards Mark)

Poul Peder Poulsen

OMK 1806

Egvad

Ane Kirstine Sørensdatter

28 mar 1806

Aadum (Gundesbøl)

Niels Christian Thomsen

1806

Lønborg

Thomas Andersen

31 dec 1807

Vorgod (Tolsgaard)

Ane Cathrine Boilesdatter

1807

Lønborg (Vostrup)

Hans Christensen

23 aug 1807

Dejbjerg

Ole Frandsen

29 aug 1807

 

Søren Peder Jensen

1807

Lønborg (Kyvling)

Christen Tang Nielsen

30 jul 1807

Hanning

Peder Nissen

11 jul 1807

Aadum (Rahbæk)

Christen Pedersen Slot

OMK 1807

Nørre Bork

Inger Marie Thomasdatter

09 aug 1807

Stauning

Lauge Andersen

OMK 1808

Lønborg

Maren Boilesdatter

1808

Lønborg (Vostrup)

Christiane Christensdatter

25 sep 1808

Hemmet (Gundesbøl)

Mariane Frisch

03 dec 1808

Gram (Friskmark)

Maren Hansdatter

OMK 1808

 

Ellads Marie Jensdatter

1808

Stauning

Anders Jensen

OMK 1808

 

Mads Jepsen

09 sep 1808

Vorgod

Niels Christian Knudsen

OMK 1808

Egvad (Tarm)

Karen Lauritsdatter

OMK 1808

 

Karen Johanne Madsdatter

OMK 1808

Nørre Omme

Karen Nielsdatter

01 jun 1808

Aadum

Christen Nielsen

1808

Lønborg

Kirsten Nisdatter

14 okt 1808

Aadum (Rahbæk)

Ane Marie Pedersdatter

OMK 1808

Raarup

Jeppe Pedersen

1808

Lønborg

Jens Peder Jensen Slot

10 jul 1808

Brande (Uhre)

Christian Jepsen Vad

10 dec 1808

Nørre Bork

Katrine Magrethe Christensdatter

14 feb 1809

Skjern (Vraa)

Lauge Christensen

OMK 1809

 

Christen Enevoldsen

27 aug 1809

Lyne

Else Hansdatter

08 maj 1809

Dejbjerg (Leding)

Christen Hansen

1809

Ringive (Store Karlskov)

Jørgen Hansen

OMK 1809

Ølgod

Iver Iversen

28 jul 1809

Egvad

Birgitte Marie Jensdatter

1809

Stauning (Hedeby)

Maren Jensdatter

1809

Lønborg

Jens Jensen Ladkjær

1809

Stauning

Mads Larsen

1809

Stauning

Thomas Christian Nielsen

21 mar 1809

Kvong (Hallum)

Else Marie Poulsdatter

13 feb 1809

Nørre Bork

Anne Catrine Thomasdatter

OMK 1809

Skjern

Christen Villadsen

28 jun 1809

Aadum

Niels Andersen Aanum

1810

Vedersø

Jens Nielsen Alkærsig

08 okt 1810

Hanning

Jens Pedersen Allerslev

1810

Lønborg

Anne Andersdatter

1810

Stauning

Mette Kirstine Christensdatter

1810

Stauning

Kirsten Marie Dinesdatter

1810

Egvad (Foersom)

Kirsten Hansdatter

1810

 

Elisabeth Marie Jensdatter

21 jan 1810

Stauning

Christen Jensen

21 jan 1810

Stauning

Jens Jensen

05 aug 1810

Snejbjerg

Niels Jespersen

1810

Stauning

Mette Cathrine Nielsdatter

OMK 1810

 

Jes Nissen

18 mar 1810

Aadum

Anne Cathrine Pedersdatter

OMK 1810

Lønborg

Mette Kirstine Thomasdatter

OMK 1810

Lønborg

Kjeld Thomasen

04 feb 1810

Stauning

Niels Thomasen

1810

Stauning

Christence Christensdatter

22 nov 1811

Skjern (Vraa)

Christen Christensen

04 aug 1811

Stauning

Karen Dinesdatter

14 sep 1811

Egvad (Foersom)

Hanne Enevoldsdatter

09 jul 1811

Lyne (Nørhede)

Karen Jensdatter

1811

Stauning

Maren Jepsdatter

1811

Herborg

Peder Jespersen

1811

Stauning

Ane Cecilie Johansdatter

OMK 1811

Henne

Christen Jensen Kolding