Efterslægten til Peder Jensen i Vorbasse

Herunder kan efter fødested ses efterkommere og deres ægtefæller fra 1715 -1920 til bonden Peder Jensen (* ca. 1715-1781) fra Vorbasse sogn.

Ønsker man at købe E-bogen ”Efterslægten til Peder Jensen i Vorbasse” (7 generationer) – 43 sider, kan den bestilles via Bestillingskemaet. De øvrige E-bøger fra forlaget genEbooks kan ses på forlagets hjemmeside.

Oversigt over efterkommere og deres ægtefæller efter fødested

Ingeborg Marie Thomsen

1 feb 1875

Brøns

Niels Madsen

OMK 1817

Bække

Hans Nielsen

3 sep 1854

Bække (Kragelund)

Hans Jacob Nielsen

6 okt 1857

Bække (Kragelund)

Anders Nielsen

15 nov 1860

Bække (Kragelund)

Johannes Nielsen

20 maj 1864

Bække (Kragelund)

Marie Kirstine Jepsen

9 jan 1872

Bække (Kragelund)

Bertha Marie Nielsen

4 nov 1855

Danmark

Lars Peterson

12 dec 1871

Denmark

Amalie Gine Sørensen

17-mar-03

Folding (Nørbølling)

Jørgen Mogensen Fjord

4 jan 1847

Fole

Maria Margrethe Mathiesen

16 jul 1847

Fredericia

Elisabeth Jensine Christensen

13 aug 1884

Fredericia

Meta Cathrine Dorthea Sørensen

4 jun 1884

Fredericia (Sankt Michaelis sogn)

Navn

Født

Fødested

Karen Dorthea Frederiksen

11-apr-00

Føvling (Astofte)

Mary Thomsen

06-feb-13

Gørding (Varhogaard)

Christian Thomsen

6 jul 1792

Hviding (Høgsbro)

Stephan Hansen Pedersen

18-aug

Hviding (Høgsbro)

Peder Andersen Tved

1813

Hviding (Høgsbro)

Mette Marie Pedersdatter

31 mar 1817

Hviding (Høgsbro)

Peter Andreas Thomsen

5 aug 1844

Hviding (Høgsbro)

Anne Marie Thomsen

1848

Hviding (Høgsbro)

Jeppe Christian Thomsen

1849

Hviding (Høgsbro)

Ellen Marie Thomsen

10 maj 1850

Hviding (Høgsbro)

Maren Thomsen

1 jul 1851

Hviding (Høgsbro)

Jeppe Thomsen

3 nov 1853

Hviding (Høgsbro)

Anne Marie Thomsen

1855

Hviding (Høgsbro)

Peder Michael Thomsen

1858

Hviding (Høgsbro)

Stephan Romanus Thomsen

1859

Hviding (Høgsbro)

Marie Jensigne Kubel

26 feb 1875

Hviding (Høgsbro)

Ane Cathrine Christine Fjord

21 apr 1876

Hviding (Høgsbro)

Henning Jacob Kubel

2 jul 1876

Hviding (Høgsbro)

Magnus Jørgensen Christiansen Fjord

13 aug 1877

Hviding (Høgsbro)

Christian Thomsen Kubel

26 okt 1877

Hviding (Høgsbro)

Ane Cathrine Fjord

14 jun 1880

Hviding (Høgsbro)

Jens Jensen Kubel

12 feb 1882

Hviding (Høgsbro)

Mette Marie Melvide Fjord

30 jun 1882

Hviding (Høgsbro)

Alfred Sigfred Thomsen Fjord

17 apr 1884

Hviding (Høgsbro)

Anders Nielsen Pedersen Fjord

9 maj 1885

Hviding (Høgsbro)

Ane Kathrine Kjerstine Fjord

22 apr 1890

Hviding (Høgsbro)

Axel Alfred Maihof Fjord

9 maj 1893

Hviding (Høgsbro)

Rosa Signe Dagmar Fjord

2 okt 1896

Hviding (Høgsbro)

Ellen Bennedsdatter

16 maj 1783

Hviding (Raahede)

Maren Kirstine Langballe

25 okt 1886

Jernved (Jedsted)

Anna Sofie NN

13 maj 1893

Kerteminde

Aksel Stjernerose

25 mar 1890

København

Greis (Gregers) Hansen

21 nov 1824

Lindknud

Woldborg Hansdatter

16 okt 1827

Lindknud

Anders Hansen

29 nov 1829

Lindknud

Niels Hansen

27 feb 1834

Lindknud

Mette Marie Hansen

9 maj 1838

Lindknud

Johanne Dorthea Nielsen

6 okt 1849

Lindknud

Hans Gregersen Hansen

11 nov 1859

Lindknud

Hans Andersen Hansen

21 sep 1861

Lindknud

Karen Hansen

15 feb 1878

Lindknud

Niels Greisen Hansen

25 feb 1882

Lindknud

Maren Hansen

20 mar 1887

Lindknud

Andreas Hansen

20 aug 1890

Lindknud

Karen Hansen

12-feb-00

Lindknud

Jørgen Peter Nielsen

01-okt-00

Lindknud

Kresten Gregersen Hansen

21-feb-09

Lindknud

Gregers Hansen

05-maj-17

Lindknud

Ejnar Greisen Hansen

27-jun-19

Lindknud

Niels Peder Hansen

 

Lindknud

Karen Hansdatter

26 sep 1821

Lindknud (Adserbøl)

Christen Andersen

1788

Lindknud (Vittrup)

Maren Andersdatter

1790

Lindknud (Vittrup)

Mette Marie Andersdatter

1792

Lindknud (Vittrup)

Christen Andersen

1793

Lindknud (Vittrup)

Mette Marie Andersdatter

2 dec 1795

Lindknud (Vittrup)

Anna Andersdatter

1799

Lindknud (Vittrup)

Anna Andersdatter

18-feb

Lindknud (Vittrup)

Simon August Kubel

6 aug 1888

Ribe

Dagmar Dusine Kubel

28 apr 1894

Ribe

Jacob Henning Kubel

21 okt 1850

Ribe (Domsognet)

Gertrud Lauridsen

21 feb 1880

Ribe (Sankt Catharinæ sogn)

Anna Jephine Kubel

8 jan 1891

Ribe (Sankt Catharinæ sogn)

Larsine Laura NN

11 jul 1889

Roskilde

Mary C Sorenson

10 nov 1889

USA (Iowa, Harrison County, Missouri Val

Eunice Elizabeth Kelly

30-nov-00

USA (Iowa, Harrison County, Missouri Val

Jennie Laura Larson

20 jun 1888

USA (Iowa, Osceola, Sibley)

Christian Hansen Thomsen

19 jul 1884

USA (Iowa, Pottawattamie, Neola)

Nels Hansen Thomsen

12 mar 1886

USA (Iowa, Pottawattamie, Neola)

Anna Catherine Thomsen

8 sep 1888

USA (Iowa, Pottawattamie, Neola)

Matie Marie Thomsen

23 maj 1889

USA (Iowa, Pottawattamie, Neola)

Charles Henry Peters

22 maj 1889

USA (Nebraska, Douglas County, Omaha)

Martin Hansen Thomsen

12 feb 1892

USA (Nebraska, Tilden)

Ane Marie NN

1 nov 1852

Veerst

Hans Gregersen

20 aug 1786

Vejrup

Else Pedersdatter

1758

Vorbasse

Mette Pedersdatter

1763

Vorbasse

Ingeborg Stephansdatter

20 jul 1783

Vorbasse

Peder Stephansen

29 aug 1784

Vorbasse