Efterslægten til Niels Hansen i Aastrup sogn

Herunder kan ses efterkommere og deres ægtefæller fra 1672-1920 til fæstebonden Niels Hansen (* ca. 1672 – 1732) fra Aastrup.

Ønsker man at købe E-bogen ”Efterslægten til Niels Hansen i Aastrup sogn” (9 generationer) - 394 sider, kan den bestilles via Bestillingskemaet. De øvrige E-bøger fra forlaget genEbooks kan ses på forlagets hjemmeside.

Oversigt over efterkommere og deres ægtefæller efter fødeår

Navn

Født

Fødested

Niels Hansen

OMK 1672

Faaborg (Debel)

Maren Christensdatter

OMK 1676

 

Hans Nielsen

17-mar

Aastrup

Christen Nielsen

23 jan 1705

Aastrup

Christen Jørgensen

30 apr 1706

Aastrup (Tvile)

Hans Nielsen

1 jun 1707

Aastrup

Niels Jørgensen

OMK 1708

Ansager (Skovlund, Aalling)

Mette Nielsdatter

17 mar 1711

Aastrup

Maren Nielsdatter

1714

Aastrup

Peder Nielsen

9 apr 1717

Aastrup

Laurids Pedersen

OMK 1719

Vodder (Gaansager)

Stephan Christensen

OMK 1720

 

Niels Olufsen

OMK 1729

 

Maren Christensdatter

14 apr 1731

Aastrup

Niels Nielsen

29 dec 1732

Aastrup

Anna Hansdatter

OMK 1733

 

Kirsten Christensdatter

24 jan 1733

Aastrup

Anne Nielsdatter

22 mar 1735

Aastrup

Niels Christensen

11 jul 1735

Aastrup

Anne Pedersdatter

22 apr 1736

Aastrup (Tvile)

Mette Christensdatter

2 feb 1737

Aastrup

Niels Nielsen

10 apr 1737

Aastrup

Christen Christensen

1740

Aastrup

Jørgen Nielsen

4 maj 1740

Aastrup

Maren Rasmusdatter

OMK 1741

 

Christen Nielsen

17 dec 1742

Aastrup

Christen Stephansen

9 feb 1743

Aastrup

Karen Nielsdatter

OMK 1744

 

Maren Nielsdatter

10 jun 1745

Aastrup

Johanne Stephansdatter

18 sep 1745

Aastrup

Dorthe Pedersdatter

OMK 1746

 

Inger Marie Nielsdatter

25 dec 1747

Aastrup

Andreas Stephansen

5 maj 1748

Aastrup

Eske Knudsen

21 dec 1749

Næsbjerg (Agervig)

Hans Nielsen

11 mar 1753

Aastrup

Peder Nielsen

11 mar 1753

Aastrup

Kirsten Nielsdatter

19 maj 1755

Aastrup (Glejbjerg)

Niels Nielsen

11 aug 1757

Aastrup

Mette Nielsdatter

27 jul 1758

Aastrup

Hans Hansen Terp

OMK 1760

 

Peder Lauridsen

1762

Seem (Snepsgaard)

Kirsten Nielsdatter

21 mar 1763

Aastrup

Niels Nielsen

21 mar 1763

Aastrup

Peder Nielsen

21 mar 1763

Aastrup

Thomas Lambertsen

OMK 1764

Øse

Ib Sørensen

1764

Grimstrup (Hjortkær)

Maren Nielsdatter

18 mar 1764

Aastrup

Anna Maria Lauridsdatter

1765

Seem (Snepsgaarde)

Peder Nielsen

28 sep 1766

Aastrup

Søren Christensen

OMK 1767

 

Maren Lauridsdatter

OMK 1767

Seem (Snepsgaarde)

Jens Lauridsen

OMK 1767

 

Oluf Nielsen

20 jan 1767

Aastrup

Mette Marie Jørgensdatter

22 sep 1767

Aastrup (Terpling)

Abel Maria Lauridsdatter

1769

Seem (Snepsgaarde)

Thue Nielsen

1769

Holsted

Kirsten Nielsdatter

2 feb 1769

Aastrup

Mette Nielsdatter

2 feb 1769

Aastrup

Maren Jørgensdatter

3 dec 1769

Aastrup (Terpling)

Anna Maria Lauridsdatter

3 dec 1769

Seem (Snepsgaarde)

Mette Nielsdatter

1770

Aastrup

Frands Christian Pedersen

OMK 1772

 

Mette Marie Christensdatter

21 aug 1772

Aastrup

Inger Marie Nielsdatter

5 maj 1773

Aastrup

Anne Kirstine Jørgensdatter

12 jul 1773

Aastrup (Terpling)

Christian Christensen

OMK 1774

Arrild

Mette Lauridsdatter

1774

Seem (Snepsgaard)

Niels Christensen

20 aug 1774

Aastrup

Anders Andersen

1775

Næsbjerg (Biltoft)

Niels Pedersen

OMK 1775

 

Peder Lauridsen

mar 1776

Seem (Snepsgaard)

Peder Jørgensen

12 mar 1776

Aastrup (Terpling)

Jens Olesen

OMK 1777

 

Anne Christensdatter

4 maj 1777

Aastrup

Anna Maria Lauridsdatter

1778

Seem (Snepsgaard)

Maren Eskesdatter

1779

Øse (Karlsgaarde)

Kirsten Christensdatter

13 maj 1779

Aastrup

Niels Jørgensen

27 jun 1779

Aastrup (Terpling)

Rasmus Christensen

5 okt 1779

Aastrup

Anne Eskedatter

1781

Øse (Karlsgaarde)

Jes Nybroe Sørensen

jan 1781

Øse (Haltrup)

Mads Nielsen

11 feb 1781

Næsbjerg (Agervig)

Mette Thomasdatter

4 mar 1781

Aastrup (Vejsig)

Peder Jørgensen

8 nov 1781

Aastrup (Terpling)

Niels Christensen

19 dec 1781

Aastrup

Ane Marie Eskesdatter

1783

Øse (Karlsgaarde)

Chriesten Mathiesen

1783

Sønder Gørding

Peder Jørgensen

24 sep 1783

Aastrup (Terpling)

Christen Andreasen

28 nov 1784

Øse (Hostrup)

Knud Eskesen

1785

Øse (Karlsgaarde)

Anne Marie Christensdatter

31 mar 1785

Aastrup

Sophia Magrethe Pedersdatter Hjort

17 maj 1785

Vester Nykirke (Størsbøl)

Hans Jørgensen

24 sep 1786

Aastrup (Terpling)

Mette Marie Eskesdatter

1787

Øse (Karlsgaarde)

Ancke Pedersdatter

23 jul 1787

Seem

Hans Eliasen

OMK 1788

Hjortlund

Anna Ibsdatter

1788

Vejrup

Ancke Pedersdatter

9 nov 1788

Seem

Mette Ibsdatter

1789

Vejrup (Nørre Grisbæk)

Niels Lauridsen

1789

Faaborg

Ane Christensdatter

OMK 1791

Gadbjerg

Ingeborg Marie Eskesdatter

1791

Øse (Karlsgaarde)

Søren Ibsen

1791

Vejrup (Nørre Grisbæk)

Johannes Thuesen

1791

Holsted (Nørre Holsted)

Laurids Pedersen

5 mar 1791

Seem

Lambert Thomsen

25 nov 1792

Faaborg (Vrenderup)

Kirsten Ibsdatter

1793

Vejrup

Cathrine Kirstine Pedersdatter

9 dec 1793

Seem

Kirsten Marie Hansdatter

26 dec 1794

Sønder Omme

Else Jensdatter

OMK 1795

Vejrup

Jacob Thomsen

26 aug 1795

Faaborg (Vrenderup)

Peder Nielsen

OMK 1796

Vester Starup

Peder Christian Nielsen

1796

Kvong (Kvorup)

Jens Pedersen

OMK 1796

 

Anna Margrethe Ibsdatter

1797

Vejrup (Nørre Grisbæk)

Anna Margrethe Ibsdatter

1798

Vejrup (Nørre Grisbæk)

Anna Sørensdatter

OMK 1798

Vilslev

Anna Maria Thomasdatter

4 apr 1798

Faaborg (Vrenderup)

Kirsten Frandsdatter

1799

Øse (Abildhede)

Laurids Christiansen

21 jan 1799

Seem (Varming)

Laust Jensen

OMK 1800

Vejrup

Kirsten Maria Sørensdatter

OMK 1800

Vilslev

Niels Christensen

16 apr 1800

Øse (Heager)

Inger Marie Frandsdatter

18-jan

Øse (Abildhede)

Karen Nielsdatter

OMK 1801

Folding (Nørbølling)

Laurids Thomsen Kjær

31 maj 1801

Seem

Thomas Christian Blinkenberg

OMK 1802

 

Niels Ibsen

18-feb

Vejrup (Nørre Grisbæk)

Maren Jesdatter

18-feb

Varde Landsogn

Mette Marie Nielsen

OMK 1802

Bramming

Niels Thuesen

dec 1802

Holsted

Anna Marie Christiansdatter

18 feb 1802

Seem (Varming)

Hans Lauridsen

10 okt 1802

Horne (Bjalderup)

Anne Marie Frandsdatter

18-mar

Øse (Abildhede)

Maren Thomasdatter

11 jun 1803

Faaborg (Vrenderup)

Ane Antonette Jensdatter

OMK 1804

 

Jørgen Madsen

18-apr

Føvling

Mathias Christian Christiansen

29 feb 1804

Seem (Varming)

Anne Marie Rasmusdatter

11 jul 1804

Aastrup

Mads Hansen

9 sep 1804

Bramminge

Claus Jensen

19 sep 1804

Holsted

Jens Andersen

18-maj

Guldager

Anne Johanne Frandsdatter

18-maj

Øse (Abildhede)

Maren Nielsdatter

dec 1805

 

Christen Thuesen

18-maj

Holsted (Gørklint)

Søren Lauridsen

23 maj 1805

Faaborg

Christen Rasmussen

19 jul 1805

Aastrup

Mathias Christian Christiansen

16 maj 1806

Seem (Varming)

Kirsten Thomasdatter

19 nov 1806

Faaborg (Vrenderup)

Hans Thuesen

18-jul

Holsted (Gørklint)

Hans Christian Hansen

11 jan 1807

Bramming (Borre)

Peder Christian Ibsen

17 feb 1807

Vejrup (Nørre Grisbæk)

Ane Marie Eriksdatter

7 mar 1807

Jernved

Dorthe Marie Nielsdatter

1 jun 1807

Aastrup

Niels Madsen

13 aug 1807

Næsbjerg (Agervig)

Hans Thuesen

18-aug

Holsted (Gørklint)

John Pedersen

28 jan 1808

Vester Starup

Mette Larsdatter

11 jun 1808

Øse (Oved)

Anne Lisbeth Mortensdatter

13 nov 1808

Holsted

Else Sørensdatter

2 feb 1809

Øse (Arnbjerg)

Kirsten Hansdatter

7 maj 1809

Bramming (Borre)

Peder Simonsen Christiansen

3 dec 1809

Seem (Varming)

Anne Marie Jensdatter

18-okt

Aastrup

Ingeborg Nielsen

OMK 1810

Vilslev

Eske Madsen

9 feb 1810

Næsbjerg (Agervig)

Peder Thomsen

14 feb 1810

Faaborg (Vrenderup)

Maren Nielsdatter

4 mar 1810

Aastrup

Anders Andersen

10 jul 1810

Øse (Rønrøgel)

Kirsten Marie Thuesen

18-nov

Holsted (Gørklint)

Kirsten Pedersdatter

17 apr 1811

Hodde

Else Madsen

13 nov 1811

Næsbjerg (Agervig)

Maren Christensdatter

22 feb 1812

Varde Landsogn (Friisvad)

Maren Madsdatter

26 feb 1812

Næsbjerg (Agervig)

Eske Knudsen

15 dec 1812

Øse

Ole Jensen

1813

Aastrup

Inger Marie Jesdatter

1813

Bryndum (Ormsiggaard)

Appelone Lauridsdatter

1813

Horne

Eske Andersen

23 maj 1813

Øse (Rønrøgel)

Niels Andersen Thuesen

15 jan 1814

Holsted (Gørklint)

Inger Marie Madsdatter

19 maj 1814

Næsbjerg (Agervig)

Ane Marie Schaffard

1815

Dalby (Dalby Mølle)

Hans Peder Knudsen

10 jan 1815

Øse (Karlsgaarde)

Niels Hansen

10 feb 1815

Bramming (Borre)

Mette Hansdatter

16 aug 1815

Næsbjerg (Annexgaard)

Mette Kirstine Jensdatter

1816

Aastrup

Mads Thuesen

28 mar 1816

Holsted (Gørklint)

Niels Pedersen

18 aug 1816

Holsted

Hans Madsen

3 sep 1816

Næsbjerg (Agervig)

Ane Marie Christensen

6 sep 1816

Sønder Gørding (Sønder Bøel)

Anders Jensen Bech

1817

Hunderup

Johanne Christensdatter

OMK 1817

Øse

Anne Marie Rasmusdatter

1817

Aastrup

Johanne Cathrine Knudsdatter

5 apr 1817

Øse

Mathias Christensen

28 apr 1817

Sønder Gørding (Sønder Bøel)

Søren Nissen Christensen

14 jun 1817

Føvling (Sorrild)

Maren Jensdatter

12 jul 1819

Holsted (Sekjær)

Thue Hansen

11 nov 1819

Holsted (Gørklint)

Mette Marie Thomsen

11 nov 1819

Nykirke

Hanne Cathrine Christensen

15 maj 1820

Sønder Gørding (Degneboligen)

Thue Johannessen

27 maj 1820

Holsted (Nørre Holsted)

Hans Hjerrild Madsen

23 nov 1820

Næsbjerg (Agervig)

Christen Johnsen Hansen

OMK 1821

Ansager

Martin Thomsen

OMK 1821

Lintrup

Jeppe Andersen

24 feb 1821

Holsted

Anders Iversen

16 apr 1821

Holsted

Inger Marie Knudsdatter

12 maj 1821

Øse

Mette Christensdatter

23 jul 1821

Sønder Gørding (Sønder Bøel)

Marie Andersdatter

OMK 1822

 

Ib Sørensen

8 jan 1822

Vejrup

Anders Pedersen Raahede

11 jan 1822

Roager

Ane Johanne Kragh

20 apr 1822

Ullerup

Ib Johannessen

8 jul 1822

Holsted (Nørre Holsted)

Marie Andersdatter

13 feb 1823

Øse (Rønrøgel)

Lars Peder Madsen

3 mar 1823

Næsbjerg (Agervig)

Ib Jensen

11 okt 1823

Holsted (Sekjær)

Margrethe Christensdatter

12 jan 1824

Sønder Gørding (Sønder Bøel)

Niels Pedersen

22 feb 1824

Aastrup

Johanne Sørensdatter

6 apr 1824

Vejrup (Grisbæk)

Johanne Marie Knudsdatter

6 jul 1824

Øse

Mette Marie Christensdatter

2 nov 1824

Næsbjerg (Skonager)

Hans Falck Lindvig

1825

 

John Madsen

27 jun 1825

Næsbjerg (Agervig)

Mette Marie Johannesdatter

2 sep 1825

Holsted (Nørre Holsted)

Peder Christian Pedersen

10 okt 1825

Aastrup

Søren Sørensen

9 sep 1826

Vejrup

Maren Johannesdatter

13 jan 1827

Holsted (Nørre Holsted)

Kirsten Marie Pedersen Haahr

16 mar 1827

Næsbjerg (Skonager)

Dorthea Christensen

18 mar 1827

Faaborg

Karen Madsdatter

3 apr 1827

Næsbjerg (Agervig)

Anders Jensen

25 apr 1827

Holsted (Sekjær)

Karen Christensdatter

7 maj 1828

Sønder Gørding (Sønder Bøel)

Frands Christian Pedersen

14 jul 1828

Aastrup

Lene Thomasdatter

28 aug 1828

Næsbjerg

Mads Jensen

27 sep 1828

Næsbjerg (Skonager)

Vilhelm Christensen

8 dec 1828

Thorstrup (Sig)

Thue Nielsen

11 dec 1828

Holsted (Gørklint)

Kristoffer Frederik Lauridsen

1829

Hunderup

Ane Margrethe Johannesdatter

26 mar 1829

Holsted (Nørre Holsted)

Søren Michaelsen

1 jun 1829

Guldager

Ib Christensen

5 sep 1829

Sønder Gørding (Sønder Bøel)

Andreas Jepsen

1 okt 1829

Vejen

Hans Marinus Nielsen

24 nov 1829

Varde

Christen Pedersen

OMK 1830

Folding

Jens Thomsen Hansen

12 jan 1830

Brørup

Peder Østergaard

24 jan 1830

Lomborg (Nordenkær)

Karen Nielsdatter

12 feb 1830

Holsted

Else Marie Johannesdatter

12 mar 1830

Holsted

Else Jensen

5 jun 1830

Holsted (Nørre Holsted)

Thomas Jensen

16 aug 1830

Darum

Jens Frederiksen

17 sep 1830

Hjerting

Mette Nielsdatter

1 okt 1830

Holsted

Kirsten Marie Christensdatter

4 okt 1830

Hanning

Ane Kirstine Pedersdatter

31 mar 1831

Lindknud (Kidholm)

Ib Nielsen

26 jan 1832

Holsted

Søren Christian Christensen

8 mar 1832

Sønder Gørding (Sønder Bøel)

Kirsten Johannesdatter

27 okt 1832

Holsted

Marie Christine Pedersen

3 nov 1832

 

Kirsten Nielsdatter

22 nov 1832

Holsted (Gørklint)

Maren Thomsen

OMK 1833

Guldager

Hans Christensen

15 jan 1833

Varde (Blaksmark)

Zidsel Hansdatter

29 jun 1833

Næsbjerg (Møgelbjerggaard)

Ane Kirstine Pedersdatter

19 jul 1833

Vilslev

Hans Christensen

29 jul 1833

Holsted (Nørre Holsted)

Hans Rasmus Christensen

6 okt 1833

Aastrup

Knud Eskesen

3 apr 1834

Læborg (Nyby)

Jens Laustsen

20 jun 1834

Vejrup (Sønder Grisbæk)

Morten Nielsen

16 jul 1834

Holsted

Ane Jørgensdatter

10 sep 1834

Aastrup

Laurits Nielsen

30 sep 1834

Faaborg (Over Slebsager)

Jens Jensen

6 feb 1835

Thorstrup (Sig)

Ane Margrethe Christensdatter

18 feb 1835

Sønder Gørding (Sønder Bøel)

Morten Andersen

24 feb 1835

Give

Maren Nielsdatter

7 jul 1835

Holsted

Jacobine Jacobsen

15 aug 1835

Givskud

Karen Hansdatter

20 aug 1835

Næsbjerg (Møgelbjerggaard)

Abraham Rasmussen

8 okt 1835

Øster Starup

Niels Kristian Hansen

OMK 1836

Linnerup

Peter Henrik Warming

1836

Kolding

Ane Pedersdatter

18 jan 1836

Vilslev

Jacob Peter Lauridsen

12 feb 1836

Vejrup (Sønder Grisbæk)

Dorthea Thobiasen

4 mar 1836

Farup

Anna Barbara Christensen

21 maj 1836

Vejrup (Lykkesgaard)

Hans Sørensen

21 maj 1836

Faaborg (Avtrup)

Peder Pedersen Kjær

9 jun 1836

Vejrup

Niels Nielsen

29 jul 1836

Holsted (Gørklint)

Lauritz Nielsen

27 dec 1836

Øse (Hostrup)

Ane Johanne Christensen

OMK 1837

Vester Nykirke

Erikke Kirstine Marie Pedersen

OMK 1837

 

Jens Lorenzen Knudsen

26 sep 1837

Øse

Lauge Jensen Hovborg

29 okt 1837

Lindknud (Hovborg)

Else Kirstine Nielsen

18 nov 1837

Holsted

Laust Christensen

23 nov 1837

Vester Starup

Hans Johansen

29 nov 1837

Holsted

Karen Nielsdatter

1838

Øse (Hostrup)

Thue Christensen

2 maj 1838

Holsted (Nørre Holsted)

Kirsten Pedersdatter

7 maj 1838

Faaborg (Vrenderup)

Frederik Jacobsen

29 maj 1838

Give

Ane Marie Hansdatter

3 jun 1838

Næsbjerg (Møgelbjerggaard)

Ane Marie Sørensdatter

7 aug 1838

Faaborg (Avtrup)

Thomas Lauridsen

20 aug 1838

Vejrup (Sønder Grisbæk)

Ane Eskesen

4 dec 1838

Øse

Søren Pedersen

28 dec 1838

Vilslev

Carl Mortensen

1839

Aastrup

Else Nielsdatter

1839

Faaborg (Over Slebsager)

Mathias Pedersen

OMK 1839

Daler

Bodil Marie Jensdatter

19 jan 1839

Faaborg (Agerbæk)

Sophie Margrethe Knudsen

23 jan 1839

Hodde (Hulvig)

Ane Madsdatter

23 maj 1839

Vester Starup

Jens Peder Pedersen

26 maj 1839

Bryndum

Helene Cathrine Nielsdatter

11 aug 1839

Holsted (Sønder Holsted)

Maren Johanne Rasmusdatter

1 sep 1839

Vesterborg

Hans Hansen

22 okt 1839

Næsbjerg

Christian Emil Warming

1840

Kolding

Thomas Pedersen

8 feb 1840

Faaborg (Vrenderup)

Morten Nielsen

28 feb 1840

Holsted

Johanne Marie Pedersen

28 apr 1840

Vester Starup (Nørre Starup)

Laurids Sørensen

17 jun 1840

Faaborg (Avtrup)

Maren Sørensen

4 jul 1840

Sønder Gørding

Kirsten Christensdatter

14 jul 1840

Holsted

Rasmus Jørgensen

12 aug 1840

Aastrup

Jens Clausen

12 sep 1840

Holsted (Nørre Holsted)

Maren Hansdatter

6 nov 1840

Næsbjerg (Møgelbjerggaard)

Niels Jepsen Nielsen

24 nov 1840

 

Benedicte Kirstine Frisk

29 dec 1840

Skærbæk (Vester Gasse)

Peder Nielsen

1841

Faaborg (Agerbæk)

Inger Marie Sophie Margrethe Eskesen

17 feb 1841

Øse

Ebbe Eskesen

21 feb 1841

Darum (Lille Darum)

Jens Pedersen

20 apr 1841

Øse

Mette Marie Laustsen

14 maj 1841

Vejrup (Grisbæk)

Jens Pedersen

23 dec 1841

Lindknud (Adserbøl)

Karen Marie Knudsen

OMK 1842

Vejrup

Peter Isak Hansen

19 jan 1842

Øster Snede (Baastrup)

Nielsine Pedersdatter

6 feb 1842

Vilslev

Peder Christian Andrup

8 maj 1842

Varde

Martha Lene Nielsen

23 maj 1842

Holsted

Inger Marie Sophie Petersen

3 jul 1842

Øse (Karlsgaarde)

Christen Thomsen

2 aug 1842

Næsbjerg (Skonager)

Gerda Regisse Paulsen

31 aug 1842

 

Ane Marie Clausdatter

9 nov 1842

Holsted

Niels Peder Pedersen

28 nov 1842

Faaborg

Mette Sofie Mortensen

26 dec 1842

Agedrup

Christiane Knudsen

29 dec 1842

Hodde (Hulvig)

Ane Kirstine Ebbesen

21 mar 1843

Ribe (Domsognet)

Ane Marie Madsdatter

7 apr 1843

Vester Starup

Hans Pedersen

8 apr 1843

Faaborg (Vrenderup)

Erikke Christensdatter

21 maj 1843

Faaborg

Anders Eskesen

17 jun 1843

Darum

Marie Hansdatter

8 aug 1843

Næsbjerg (Møgelbjerggaard)

Kirsten Marie Lauridsdatter

30 nov 1843

Vejrup (Grisbæk)

Maren Sørensdatter

17 apr 1844

Faaborg (Avtrup)

Jes Nybro Johnsen

18 jul 1844

Horne (Rotbøl)

Jensine Kirstine Knudsen

6 nov 1844

Hodde (Hulvig)

Karen Nielsen

17 dec 1844

Holsted

Johan Laurids Berthelsen

31 dec 1844

Brørup

Maren Bastiane Pedersen

OMK 1845

Vilslev

Lave Marius Warming

1845

Kolding

Jacob Møller

26 feb 1845

Vester Hæsinge

Andrea Marie Christensdatter

24 apr 1845

Vester Brønderslev

Knud Jensen

4 maj 1845

Øse (Karlsgaarde)

Lars Peder Eskesen

27 jun 1845

Ringive (Sønder Langelund Mark)

Kirsten Nielsen

8 okt 1845

Ansager (Lærkeholt)

Mads Hansen

10 nov 1845

Holsted

Hans Peder Sørensen

24 nov 1845

Øse

Mette Marie Henriksen

10 dec 1845

Hvejsel (Bjerlev)

Niels Pedersen

25 dec 1845

Vilslev

Carl Kragh Nielsen

1846

Bramming

Maren Pedersen

OMK 1846

Øse

Marie Johansen

8 jan 1846

Holsted (Nørre Holsted)

Ane Marie Pedersen

24 feb 1846

Faaborg

Niels Peder Andersen

8 mar 1846

Vester Nykirke

Niels Nielsen Østergaard

11 apr 1846

Grimstrup

Hans Eliasen Thuesen

18 apr 1846

Holsted (Gørklint)

Peder Madsen

7 maj 1846

Vester Starup (Nørre Starup)

Laurids Møgelbjerg Hansen

13 jun 1846

Næsbjerg (Møgelbjerggaard)

Ergine Marie Christensen

18 okt 1846

Faaborg

Niels Christian Pedersen

29 okt 1846

Ribe (Sankt Catharinæ sogn)

Else Tobiasen

7 dec 1846

Hunderup

Anne Johanne Nielsen

23 dec 1846

Nørup

Else Kirstine Nielsdatter

1847

Grimstrup

Jens Madsen Eskesen

25 jan 1847

Ringive

Ellen Marie Jepsen

8 feb 1847

Holsted

Knud Jensen Thomsen

18 feb 1847

Farup (Kærbøl Mark)

Søren Peder Nielsen

22 feb 1847

Holsted

Ane Ibsen

21 aug 1847

Holsted

Knud Knudsen

15 sep 1847

Hodde (Hulvig)

Maren Hansen

16 sep 1847

Holsted

Kirsten Thuesen

21 okt 1847

Holsted (Gørklint)

Ane Kirstine Hansdatter

8 nov 1847

Vester Starup (Sønder Starup)

Mette Marie Jessen

OMK 1848

Varde

Lene Marie Lund

OMK 1848

Roager

Hansine Nielsen

2 feb 1848

Bramming

Mette Kirstine Andresen

8 maj 1848

Aarre

Mads Hansen Hjerrild

31 maj 1848

Næsbjerg

Christen Eskesen

5 nov 1848

Ringive

Ane Mathiasen

17 nov 1848

Vejrup

Kirsten Hansen

28 dec 1848

Næsbjerg (Møgelbjerggaard)

Birthe Marie Hansen

26 feb 1849

 

Laust Jacob Pedersen

7 maj 1849

Faaborg (Vrenderup)

Laurids Lauridsen

19 maj 1849

Ribe (Sankt Catharinæ sogn)

Knud Christian Blinkenberg

2 jul 1849

Varde

Thue Hansen

20 sep 1849

Holsted

Kirsten Marie Petersen

15 okt 1849

Ribe

Niels Peter Jørgensen

17 okt 1849

Malt (Maltbæk)

Christen Larsen Eskesen

11 nov 1849

Ringive

Thomas Mikkelsen Thomsen

13 nov 1849

Farup (Kærbøl Mark)

Mads Jørgensen Eskesen

19 dec 1849

Næsbjerg

Anders Christian Thuesen

1850

Holsted (Gørklint)

Hans Christensen

3 jan 1850

Grimstrup

Jens Ibsen

5 feb 1850

Holsted (Sekjær)

Martin Lauridsen

13 mar 1850

Vejrup (Grisbæk)

Jacob Pedersen

25 jun 1850

Faaborg (Vrenderup)

Ane Jepsen

31 jul 1850

Holsted

Ane Marie Hansen Hjerrild

1 aug 1850

Næsbjerg

Niels Madsen Christensen

16 okt 1850

Faaborg

Karen Nielsen

23 nov 1850

Grimstrup (Spendale)

Hans Jensen Blinkenberg

23 feb 1851

Varde

Mette Cathrine Jensen

5 mar 1851

Hejnsvig

Christen Knudsen

11 mar 1851

Hodde

Jens Ibsen Mathisen

18 mar 1851

Vejrup

Simon Christian Hansen

22 apr 1851

Holsted

Maren Eskesen

23 maj 1851

Ringive

Anders Rasmussen

24 sep 1851

Aalborg

Petrea Hansen

7 okt 1851

Næsbjerg (Møgelbjerggaard)

Mette Marie Hansen Hjerrild

18 okt 1851

Næsbjerg

Mads Thuesen

2 nov 1851

Holsted (Gørklint)

Christen Andersen Bech

10 nov 1851

Hunderup

Niels Christian Lindvig

16 nov 1851

Føvling (Bobøl)

Niels Jensen Nielsen

16 nov 1851

Varde

Mette Christensen

OMK 1852

 

Hans Peder Sørensen

OMK 1852

Varde

Claus Andreas Jensen

9 feb 1852

Guldager (Ravnsbjerg)

Peder Christian Eskesen

2 mar 1852

Darum

Niels Magnus Kjeldstrøm

5 mar 1852

Janderup

Johannes Sørensen

11 mar 1852

Føvling (Sorrild)

Kirsten Pedersen

3 apr 1852

Ribe (Sankt Catharinæ sogn)

Peder Christensen

10 apr 1852

 

Kresten Mathiesen Thomsen

24 apr 1852

Farup (Kærbøl Mark)

Christen Nielsen

28 nov 1852

Øse (Helle)

Andreas Christian Petersen

18 dec 1852

Bryndum (Gjesing)

Maren Andersen

30 mar 1853

Hunderup

Ane Thuesen

21 apr 1853

Holsted (Gørklint)

Peder Christian Eskesen

23 apr 1853

Darum

Thomas Pedersen

25 maj 1853

Aarre (Tranbjerg)

Mads Thomsen Holm

1 aug 1853

Læborg (Murholm)

Sophie Christine Blinkenberg

11 sep 1853

Varde

Nielsine Bagger

15 okt 1853

Vilslev

Johannes Ibsen

23 okt 1853

Holsted (Sekjær)

Christen Jørgensen Hansen

1 nov 1853

 

Christen Peder Christensen Vestergaard

19 nov 1853

Grimstrup (Rousthøje)

Kirsten Hansen

18 dec 1853

Holsted

Lene Jepsen

22 dec 1853

Holsted

Mette Thomsen

25 dec 1853

Ansager

Anna Johanne Kragh Nielsen

28 jan 1854

Bramming (Brammingborg)

Mette Marie Hansen

28 maj 1854

Næsbjerg (Møgelbjerggaard)

Charlotte Helena Lindvig

1 jul 1854

Føvling (Bobøl)

Jens Peder Nielsen

8 jul 1854

Varde

Ane Marie Larsen

26 jul 1854

Faaborg (Aalunde)

Maren NN

31 jul 1854

Birket

Kirsten Marie Mathiasen

15 aug 1854

Vejrup

Ole Pedersen Johnsen

28 aug 1854

Næsbjerg

Carl Thomsen

28 sep 1854

Farup (Nørre Farup)

Karen Sørensen

1 okt 1854

Føvling (Sorrild)

Karen Pedersen

12 nov 1854

Ribe (Sankt Catharinæ sogn)

NN Johannessen

13 nov 1854

Holsted (Nørre Holsted)

Mette Petrea Larsdatter

1855

Faaborg (Aalunde)

Jens Ibsen

1 jan 1855

Holsted

Jep Eliasen Thuesen

10 jan 1855

Holsted (Gørklint)

Maren Knudsen

31 jan 1855

Øse (Vesterbæk)

Peder Nielsen

22 feb 1855

Sønder Gørding (Bøel)

Laust Henriksen

8 mar 1855

Bryndum

Kirsten Pedersen

30 apr 1855

Aastrup

Lorenz Ditlev Cramon

1 maj 1855

Varde

Margrethe Andersen Bech

16 jul 1855

Hunderup

Niels Quist Eskesen

30 jul 1855

Darum (Lille Darum)

Anna Birgitte Nielsen

25 sep 1855

Bramming (Brammingborg)

Mette Cathrine Johnsen

13 nov 1855

Næsbjerg

Anders Kristian Nielsen

22 nov 1855

Grimstrup (Rousthøje)

Thomas Blinkenberg

10 dec 1855

Varde

Kirstine Hansen

12 dec 1855

Holsted

Niels Ibsen

1856

Holsted

Ane Knudsen

1856

Øse (Vesterbæk)

Johannes Ibsen

17 jan 1856

Holsted (Nørre Holsted)

Jørgine Elisabeth Damgaard

22 feb 1856

Nustrup

Kirstine NN

25 feb 1856

Næsbjerg

Dorthea NN

12 apr 1856

 

Karl Sørensen

10 maj 1856

Næsbjerg (Kirkegaard)

Kristen Hansen Ibsen

20 jun 1856

Faaborg

Maren Thuesen

18 jul 1856

Holsted (Gørklint)

Marie Christine Frisk

7 sep 1856

Skærbæk

Mads Johnsen

16 nov 1856

Næsbjerg

Ellen Kirstine Margrethe Thomsen

29 nov 1856

Ribe (Sankt Catharinæ sogn, Tange)

Anne Bang

30 nov 1856

 

Jette Andrea Jepsen

18 dec 1856

Holsted

Maren Pedersen

13 jan 1857

Ribe (Sankt Catharinæ sogn)

Inger Kirstine Olsen

6 feb 1857

Holsted (Favrskov)

Peder Jessen

10 feb 1857

Aastrup (Terpling)

Christian Sørensen

20 mar 1857