Efterslægten til Michel Nielsen fra Ringhøj i Ringive sogn

Herunder kan ses efterkommere og deres ægtefæller fra 1640-1920 til bonden Michel Nielsen (* omkring 1640) fra gården Ringhøj i Ringive sogn.

Ønsker man at købe E-bogen ”Efterslægten til Michel Nielsen fra Ringhøj i Ringive sogn” (8 generationer) - 484 sider, kan den bestilles via Bestillingskemaet. De øvrige E-bøger fra forlaget genEbooks kan ses på forlagets hjemmeside.

Oversigt 1

Navn

Født

Fødested

Michel Nielsen

OMK 1640

 

Thomas Michelsen

1666

Ringive (Ringhøj)

Mette Eskildssdatter

1669

Grindsted (Hinnum)

Peder Nielsen Smed

OMK 1675

 

Else Michelsdatter

OMK 1679

 

Dorthea Sørensdatter

1683

Sønder Omme (Møbjerg)

Lars Thomsen

1698

Grindsted (Hinnum)

Iver Nielsen

05 maj 1706

Grindsted (Sønderby)

Karen Mortensdatter

17-aug

Grindsted (Morsbøl)

Maren Thomasdatter

17-nov

Grindsted (Hinnum)

Else Andersdatter

17-dec

Grindsted (Nollund)

Lars Andersen

1713

Randbøl

Anne Nielsdatter

1719

Ringive

Michel Pedersen

1720

Ringive (Uhe)

Margrethe Pedersdatter

1721

Ringive (Uhe)

Margrethe Pedersdatter

1724

Ringive (Uhe)

Christen Iversen

17 feb 1726

Grindsted (Dyvelsrække)

Maren Nielsdatter

1727

Ringive (Ringhøj)

Ellen Larsdatter

07 dec 1731

Grindsted (Hinnum)

Christen Pedersen

OMK 1733

Grene (Elkjær)

Apelone Larsdatter

18 jan 1734

Grindsted (Hinnum)

Mette Larsdatter

08 apr 1736

Grindsted (Hinnum)

Karen Larsdatter

1738

Grindsted

Maren Larsdatter

09 feb 1738

Grindsted (Hinnum)

Søren Jensen

OMK 1739

Randbøl (Vandel)

Jens Hansen Qvie

OMK 1739

 

Morten Larsen

18 sep 1740

Grindsted (Hinnum)

Søren Christensen

OMK 1741

 

Jens Ebbesen

1741

Grindsted (Morsbøl)

Eskild Larsen

15 aug 1742

Grindsted (Hinnum)

Mette Larsdatter

27 maj 1743

Grindsted (Hinnum)

Anne Christina Larsdatter

08 feb 1745

Grindsted (Hinnum)

Else Marie Larsdatter

31 dec 1747

Grindsted (Hinnum)

Jørgen Jessen

1751

Grindsted (Dal)

Ellen Madsdatter

01 jan 1758

Hejnsvig (Gilbjerg)

Anders Larsen

27 jan 1760

Grindsted (Hinnum)

Mette Marie Christensdatter

14 jul 1765

Grene (Elkjær)

Peder Iversen

1765

Faaborg

Hans Madsen

08 nov 1767

Hejnsvig (Gilbjerg)

Peder Christensen

1768

Grene (Elkjær)

Peder Christensen Kaaberbøl

1769

Grene (Elkjær)

Kirsten Marie Christensdatter

1772

Grene (Elkjær)

Karen Jensdatter

29 apr 1774

Grindsted

An Kirstine Christensdatter

1775

Grene (Elkjær)

Anders Jensen

1776

Grindsted (Morsbøl)

Karen Sørensdatter

1776

Føvling

Kirsten Jensdatter

24 aug 1777

Grindsted

Anne Berntsdatter

1779

Grindsted (Nollund, Nollund Kloster)

Lars Christensen

1779

Grene (Elkjær)

Anne Jensdatter

1779

Grene (Billund)

Lars Jensen

04 jul 1779

Grindsted

Christen Christensen Askjær

1780

Grene (Krog)

Laust Christensen

1780

Ringive (Ulkind)

Anna Cathrine Jensdatter Qvie

14 jul 1780

Ansager (Kvie)

Lars Jensen Qvie

14 jul 1780

Ansager (Kvie)

Lars Eskildsen

30 sep 1781

Grindsted (Hinnum)

Lars Jørgensen

30 dec 1781

Grindsted (Dal)

Anne Kirstine Christensdatter

1782

Grene

Karen Jensdatter Qvie

1782

Ansager

Karen Eskildsdatter

1783

Grindsted

Ebbe Jensen Morsbøl

29 jun 1783

Grindsted (Morsbøl)

Ane Cathrine Nielsdatter

OMK 1783

Sabro

Ingeborg Jensdatter

1784

Malt

Hans Jensen Qvie

1784

Ansager (Kvie)

Mads Eskildsen

05 maj 1785

Grindsted (Hinnum)

Jens Olufsen

14 aug 1785

Grindsted (Loft)

Christen Jensen Qvie

1786

Ansager

Lars Eskildsen

02 sep 1787

Grindsted (Hinnum)

Hans Andersen

1790

Grene (Krog)

Morten Eskildsen

05 mar 1790

Grindsted (Hinnum)

Anne Margrethe Eskildsdatter

01 maj 1791

Grindsted (Hinnum)

Anne Malene Thonnesdatter

1791

 

Mads Eskildsen

02 sep 1792

Grindsted (Hinnum)

Else Sørensdatter

14 nov 1794

Malt (Askov)

Mads Christensen

OMK 1795

Sønder Gørding (Hisselskov)

Anne Margrethe Eskildsdatter

01 mar 1795

Grindsted (Hinnum)

Mads Hansen

08 nov 1795

Hejnsvig (Gilbjerg)

Ane Jørgensdatter

OMK 1795

 

Mads Nielsen Schmidt

OMK 1796

Randbøl

Morten Eskildsen

15 jul 1798

Grindsted (Hinnum)

Mette Marie Pedersdatter

1798

Hejnsvig (Fugdal)

Maren Nielsdatter

1799

Lyne

Jens Hansen Nielsen

20 sep 1799

Grene (Billund)

Iver Pedersen

1800

Hejnsvig (Fugdal)

Eskild Eskildsen

22 aug 1802

Grindsted (Hinnum)

Maren Pedersdatter

18-feb

Hejnsvig (Fugdal)

Christen Jensen Slaug

14 mar 1803

Vorbasse

Lars Andersen

31 dec 1804

Grindsted (Jerrig)

Karen Andersdatter

02 jun 1805

Grindsted (Morsbøl)

Karen Andersen

OMK 1805

Hals

Maren Lauritsdatter

27 feb 1805

Ringive

Søren Pedersen

18-maj

Hejnsvig (Fugdal)

Jens Andersen

24 okt 1806

Grindsted (Jerrig)

Karen Mortensdatter

18-jun

Skarrild

Anne Pedersdatter

18 sep 1806

Hejnsvig (Fugdal)

Berent Friderich Andersen

09 sep 1808

Grindsted (Morsbøl)

Niels Andersen

15 sep 1808

Grindsted (Jerrig)

Niels Christian Andersen

30 apr 1808

Ansager (Skovlund)

Erik Jensen

27 jan 1808

Egtved (Vork, Østerlund)

Anne Marie Nielsdatter

30 jan 1808

Grene (Løvlund)

Anders Nielsen

06 apr 1808

Hejnsvig (Egebjerg)

Maren Pedersdatter

08 jan 1808

Vorbasse (Nebel)

Søren Pedersen

18-aug

Hejnsvig (Fugdal)

Christen Lauridsen

19 feb 1809

Ringive

Anne Elisabet Andersdatter

15 nov 1810

Grindsted (Jerrig)

Peder Pedersen

27 jun 1810

Hejnsvig (Fugdal)

Maren Nielsdatter

12 sep 1811

Grindsted (Hinnum)

Christian Pedersen

03 jun 1811

Grene (Silkeborggaarde)

Jens Christian Pedersen

25 mar 1811

Vorbasse (Nebel)

Karen Marie Qvie

OMK 1811

Aarhus

Bodil Christensdatter

01 jan 1812

Grene (Krog)

Hans Pedersen

21 okt 1812

Hejnsvig (Fugdal)

Ebbe Andersen

11 jul 1813

Grindsted (Jerrig)

Ane Nielsdatter

1813

Grindsted (Horsbøl)

Karen Andersdatter

09 dec 1814

Grindsted

Hylleborg Christensdatter

feb 1814

Grene (Krog)

Jens Lauridsen

13 jan 1814

Grindsted

Maren Pedersdatter

16 maj 1814

Hejnsvig (Søgaard)

Jens Andersen

02 jan 1815

Grindsted (Morsbøl)

Eskild Christensen

22 nov 1815

Grene (Krog)

Jens Ebbesen

21 jul 1815

Malt (Melvanggaard)

Jens Jensen

1815

Ansager (Kvie)

Aneken Kirstine Lund

OMK 1815

Fjelstrup

Mette Pedersdatter

07 jan 1815

Grene (Krog)

Ane Kirstine Qvie

1815

Aarhus

Jens Ebbesen

12 jul 1816

Malt (Melvanggaard)

Søren Ebbesen

12 jul 1816

Malt (Melvanggaard)

Kirsten Pedersdatter

28 jul 1816

Arnborg

Niels Christian Pedersen

07 jun 1816

Grene (Elkjær)

Maren Kirstine Andersdatter

08 jul 1817

Grindsted (Jerrig)

Ane Berntine Baltzersdatter

01 jan 1817

Aarhus (Domsognet)

Ellen Christendatter

25 dec 1817

Grene (Krog)

Mads Jepsen Grue

09 mar 1817

Brørup (Eskelund, Grønninglund)

Ellen Marie Jensdatter

OMK 1817

Ansager

Margrethe Thomasdatter

OMK 1817

Gesten

Jens Ebbesen

19 jan 1818

Malt (Melvanggaard)

Søren Ebbesen

19 jan 1818

Malt (Melvanggaard)

Jens Hansen

02 jul 1818

Grindsted (Hinnum)

Niels Christiansen Krog

16 mar 1818

Hejls

Maren Nielsdatter

04 sep 1818

Grene (Krog)

Mads Pedersen Vemmelund

24 jul 1818

Give (Vemmelund)

Ane Cathrine Christensen

OMK 1819

Tistrup

Maren Christensen

OMK 1819

Ansager

Elisabeth Margrethe Fuglede

25 maj 1819

København

Ole Jensen

1819

Ansager

Karen Ebbesdatter

22 maj 1820

Malt (Melvanggaard)

Hans Peter Jensen

OMK 1820

Ansager

Ane Kirstine Hansdatter

OMK 1821

Sønder Borris

Anne Cathrine Koch

OMK 1821

Anslet

Abelone Kristensdatter

17 mar 1821

Grene (Krog)

Karen Larsdatter

18 jun 1821

Grene (Løvlund)

Maria Christine Petersen

OMK 1821

Bjerning

Christen Christensen

22 maj 1822

Grene (Krog)

Anders Ebbesen

22 dec 1822

Malt (Melvanggaard)

Laurids Mikkelsen

23 jan 1822

Grene (Elkjær)

Thomas Pedersen

OMK 1822

Holsted

Andrea Nicoline Qvie

1822

Aarhus (Domsognet)

Niels Andersen

23 okt 1823

Grindsted (Morsbøl)

Jørgen Nielsen

17 okt 1823

Andst

Jens Rudolph Qvie

1823

Aarhus

Christian Engelbrekt Sørensen

08 feb 1823

Lyne

Morten Christensen

30 nov 1824

Grene (Krog)

Niels Jensen Engsig

OMK 1824

Skjern

Jens Peter Qvie

07 jul 1824

Aarhus (Domsognet)

Peter Ebbesen

19 sep 1825

Malt (Melvanggaard)

Ole Larsen

03 dec 1825

Sønder Omme (Omvraa)

Søren Nielsen

12 apr 1825

Aastrup

Niels Peder Gregersen

OMK 1826

Næsbjerg (Kirkegaarde)

Bodil Madsdatter

17 jan 1826

Grindsted (Sønderby)

Mette Madsdatter

21 jan 1826

Grindsted

Ane Kirstine Qvie

04 aug 1826

Aarhus (Domsognet)

Kirsten Marie Henrichsdatter Vinnerslev

09 mar 1826

Aarhus (Domsognet)

Jens Jørgen Christensen

09 jun 1827

Grene (Krog)

Anne Sophie Jørgensen

06 okt 1827

Folding

Eskild Larsen

29 mar 1827

Lindeballe (Aast)

Christen Hansen Lauridsen

12 dec 1827

Hemmet

Ellen Madsdatter

27 dec 1827

Grindsted

Anders Peder Iversen

OMK 1828

Nørup (Sødover)

Ellen Larsdatter

31 jul 1828

Lindeballe (Aast)

Cathrine Marie Lund

OMK 1828

Løsning (Kvorning)

Anna Madsdatter

20 aug 1828

Grindsted (Sønderby)

Christen Jørgen Qvie

28 sep 1828

Aarhus (Domsognet)

Cecilie Marie Jensen

16 okt 1829

Vejen

Jeppe Pedersen

29 okt 1829

Sunds

Ane Katrine Sørensdatter

10 apr 1829

Grindsted

Kirsten Marie Christensen

24 jul 1830

Sønder Omme

Ane Katrine Hansen

14 aug 1830

Vindinge

Jens Hansen

27 maj 1830

Grene (Billund)

Svenning Hansen

1830

Ringive (Nørre Langelund)

Jens Madsen

07 feb 1830

Grindsted (Sønderby)

Jens Peder Madsen

13 aug 1830

Ansager (Kvie)

Jørgen Carl Qvie

1830

Aarhus (Domsognet)

Gjerdine Nicoline Rasmussen

03 apr 1830

Skjold

Matthias Christensen

16 apr 1831

Grindsted (Dal)

Eskild Larsen

01 dec 1831

Lindeballe (Aast)

Anders Madsen

02 apr 1831

Grindsted (Sønderby)

Carl Nielsen

29 sep 1831

Grindsted (Dal)

Ane Cathrine Elisabeth Qvie

06 aug 1831

Aarhus (Domsognet)

Grethe Madsdatter

18 jul 1832

Grene (Løvlund)

Bodil Nielsdatter

09 maj 1832

Grene (Krog)

Anna Catharina Qvie

30 dec 1832

Aarhus (Domsognet)

Mads Andersen

10 maj 1833

Hejnsvig (Fugdal)

Anne Marie Christensdatter

10 aug 1833

Grindsted (Dal)

Ellen Eskildsdatter

23 jan 1833

Grindsted (Hinnum)

Iver Hansen

12 apr 1833

Grene (Billund)

Eskild Larsen

19 jul 1833

Lindeballe (Øster Aast)

Mette Olesdatter

14 aug 1833

Grene (Krog)

Carl Johan Simonsen

OMK 1833

 

Karen Sørensen

02 okt 1833

 

Anne Marie Christensen

03 sep 1834

Grindsted (Nollund)

Niels Eskildsen

14 feb 1834

Grindsted (Hinnum)

Mette Marie Hansen

01 okt 1834

Grene (Billund)

Kirsten Marie Iversen

05 aug 1834

Hejnsvig (Nordborg)

Hans Jensen

1834

Egtved (Vork)

Ellen Larsdatter

12 aug 1834

Sønder Omme (Bøvl, Norge)

Ane Margrethe Madsdatter

23 jun 1834

Øse

Eskild Madsen

20 nov 1834

Grene (Løvlund)

Hans Madsen

14 jan 1834

Grindsted (Sønderby)

Ane Kirstine Qvie

23 nov 1834

Aarhus (Domsognet)

Karen Andersen

03 dec 1835

Hejnsvig (Søllingdal)

Niels Jensen

OMK 1835

 

Bengta Jönsdatter

OMK 1835

Sverige

Eskild Eskildsen

16 sep 1836

Grindsted (Hinnum)

Niels Jørgen Jensen

28 dec 1836

Ansager (Aalling)

Mette Marie Madsdatter

08 nov 1836

Grindsted (Sønderby)

Mette Nielsdatter

18 okt 1836

Egtved

Thyge Nielsen

28 sep 1836

Borris

Hans Pedersen

10 apr 1836

Blaahøj (Hallundbæk)

Gertrud Hansdatter Buhl

06 dec 1837

Harte

Knud Henriksen

22 apr 1837

Stokkemarke (Keldernæs)

Jens Larsen

11 mar 1837

Sønder Omme (Bøvl, Norge)

Abelone Kirstine Madsen

15 maj 1837

Grene (Løvlund)

Laust Nielsen

29 okt 1837

Egtved

Peder Nielsen

03 maj 1837

Brørup

Johan Christian Qvie

1837

Aarhus (Domsognet)

Else Andersen

26 feb 1838

Hejnsvig (Søllingdal)

Mads Andersen

24 dec 1838

Brande (Risbjerg)

Maren Kirstine Christensen

12 apr 1838

Hejnsvig (Søgaard)

Peder Christensen

24 maj 1838

Hejnsvig (Bolding)

Ane Hansen

12 aug 1838

Grene (Billund)

Hans Christian Egeberg

14 okt 1839

Randbøl

Morten Eskildsen

10 maj 1839

Grindsted (Hinnum)

Laurits Jensen

01 dec 1839

Grindsted (Loft)

Niels Peder Selstrup Larsen

21 dec 1839

Skarrild (Silstrup)

Karen Christine Madsdatter

13 mar 1839

Øse (Heager)

Niels Madsen

29 sep 1839

Grene (Løvlund)

Rasmus Qvie

14 sep 1839

Aarhus (Domsognet)

Laurids Peder Christensen

17 mar 1840

Hejnsvig (Søgaard)

Peter Iversen Fogdall

10 nov 1840

Brabæk

Else Kirstine Jensen

15 jul 1840

Grene (Billund)

Elisabeth Kallenbach

05 nov 1840

Store Heddinge

Hans Madsen

10 jan 1840

Grindsted (Sønderby)

Karen Marie Andersen

03 jan 1841

Hejnsvig (Søllingdal)

Karen Eskildsdatter

16 sep 1841

Grindsted (Hinnum)

Mette Jensdatter

17 feb 1841

Ansager (Stenderup)

Hans Peder Jensen

23 jan 1841

Hinnum, Grene

Mette Marie Jensen

22 jun 1841

Grindsted (Loft)

Grethe Pedersen

11 nov 1841

Lindeballe

Peder Julius Pedersen

29 dec 1841

Nørup

Hanne Marie Madsen Schmidt

23 sep 1841

Aller

Peder Christiansen

14 jul 1842

Grene (Krog)

Christen Eskildsen

20 nov 1842

Grene (Krog)

Anders Peder Hansen

07 jan 1842

Grene (Billund)

Peder Hansen

18 apr 1842

Ansager

Ane Marie Jensen

27 dec 1842

Grene (Billund)

Karen Larsen

20 maj 1842

Skarrild

Ane Margrethe Madsen

29 maj 1842

Grene (Løvlund)

Anders Olesen

28 jul 1842

Grene (Krog)

Anne Pedersen

17 apr 1842

Brande (Tarp)

Christine Andersen

22 feb 1843

Hejnsvig (Søllingdal)

Ellen Andersen

22 feb 1843

Hejnsvig (Søllingdal)

Laurits Jensen Andsager

1843

Tyrstrup (Bøjskov)

Else Christensen

25 apr 1843

Ringive (Langelund)

Karen Christensen

24 apr 1843

Hejnsvig (Søgaard)

Kirstine Hansen

14 maj 1843

Hejnsvig (Katrinebjerg)

Christen Jensen

31 aug 1843

Grindsted (Loft)

Jens Nielsen

06 dec 1843

Ølgod

Karen Madsdatter Schmidt

25 mar 1843

Aller

Anders Andersen

31 jul 1844

Hejnsvig (Søllingdal)

Peder Christensen

21 nov 1844

Hejnsvig

Philip Christian Ebbesen

19 okt 1844

Malt

Ellen Eskildsen

09 feb 1844

Grindsted (Hinnum)

Niels Bennedsen Jacobsen

21 jul 1844

Janderup (Hyllerslev)

Anne Jensen

20 sep 1844

Grene (Krog)

Anders Larsen

08 dec 1844

Skarrild

Anne Madsen

02 aug 1844

Grene (Løvlund)

Jeppe Madsen

24 jun 1844

Brørup (Eskelund, Grønninglund)

Christine Caroline Pedersen

26 mar 1844

Nørup

Jens Christensen

07 aug 1845

Hejnsvig (Bolding)

Niels Christensen

12 dec 1845

Egtved

Jens Hansen

17 jun 1845

Ansager (Kvie, Kvie Mark)

Hans Christian Jacobsen

OMK 1845

Sottrup (Sottrupskov)

Frederik Jensen

29 jul 1845

Sønder Lem

Mette Paabøl Nielsen

08 okt 1845

Hejnsvig

Peder Pedersen

19 aug 1845

Lyne (Uldbæk)

Else Marie Riis

OMK 1845

Vester Vedsted

Peter Madsen Schmidt

17 jan 1845

Aller

Christen Sørensen Thomsen

20 maj 1845

Randbøl (Vandel)

Dorthea Kirstine Ansager

OMK 1846

Tyrstrup

Anne Marie Christensen

28 mar 1846

Hejnsvig (Søgaard)

Ebbe Jensen Ebbesen

19 mar 1846

Malt

Anne Eriksdatter

1846

Egtved

Karen Eriksdatter

1846

Egtved

Hylleborg Eskildsdatter

19 feb 1846

Grene (Krog)

Morten Eskildsen

12 okt 1846

Grindsted (Hinnum)

Niels Hansen

18 okt 1846

Grene (Billund)

Anders Jensen

22 okt 1846

Grindsted (Morsbøl)

Peder Anton Jensen

30 aug 1846

Grene (Krog)

Ane Kirstine Larsen

30 jan 1846

Skarrild (Silstrup)

Ingeborg Madsen

18 apr 1846

Brørup (Eskelund, Grønninglund)

Ane Elisa Pedersen

26 apr 1846

Nørup

Karen Christensen

01 jun 1847

Ansager

Mads Christiansen

24 mar 1847

Grindsted (Sønderby)

Rasmus (Asmus) Bojsen Højen

10 mar 1847

Skodborg

Maren Kirstine Jensen

27 maj 1847

Grindsted (Loft)

Anders Christian Madsen

19 apr 1847

Grene (Løvlund)

Else Madsen

09 nov 1847

Brørup (Eskelund, Grønninglund)

Johanne Cathrine Nielsen

25 jun 1847

Varde

Anna Cathrine Madsen Schmidt

30 mar 1847

Aller

Johanne Marie Thomsen

23 nov 1847

Randbøl (Vandel)

Ellen Andersen

03 jan 1848

Hejnsvig (Søllingdal)

Karen Christensen

18 aug 1848

Egtved (Taagelund)

Laurids Christensen

15 sep 1848

Hejnsvig (Søgaard)

Karen Eskildsen

19 nov 1848

Grene (Krog)

Lars Eskildsen

01 apr 1848

Grindsted (Hinnum)

Niels Eskildsen

19 nov 1848

Grene (Krog)

Jens Christian Hansen

30 jan 1848

Ansager

Sidsel Marie Jensen

20 aug 1848

Grene (Billund)

Maren Jørgensen

1848

Haarby (Strandby Mark)

Søren Peter Kristiansen

08 jul 1848

Grindsted (Sønderby)

Anders Larsen

19 jul 1848

Skarrild (Silstrup)

Karen Nielsen

20 aug 1848

Give (Grøndal)

Dorthea Marie Pedersen

24 jun 1848

Nørup

Birthe Kristine Karlsdatter Schmidt

1848

Vonsild

Karen Thomsen

14 apr 1848

Hodde

Jens Jensen Andsager

09 aug 1849

Tyrstrup

Ane Hansen Bjolbøl

15 okt 1849

Sønder Felding

Jens Eriksen

23 dec 1849

Egtved

Poul Vilhelm Mikkelsen Frandsen

09 aug 1849

Nustrup

Lars Jensen

09 mar 1849

Grindsted (Morsbøl)

Niels Christian Madsen

10 apr 1849

Grene (Løvlund)

Anders Nielsen

OMK 1849

Lunde

Knud Nielsen

17 okt 1849

Hejnsvig

Kristine Nielsen

09 sep 1849

Hover

Ane Johanne Pedersen

21 dec 1849

Grindsted (Sønderby, Sønderbygaard)

Anne Andersen Pedersen

26 aug 1849

Løsning

Ingeborg Madsdatter Schmidt

16 okt 1849

Aller

Jens Rasmussen Østergaard

OMK 1849

 

Christian Aagaard Christensen

16 apr 1850

Filskov

Else Marie Christensen

02 jun 1850

Arnborg (Anneksgaard)

Kirsten Marie Christiansen

27 okt 1850

Grindsted (Sønderby)

Kristen Christiansen

19 nov 1850

Grene (Silkeborggaarde)

Morten Eskildsen

06 sep 1850

Grindsted (Hinnum)

Søren Hansen

04 jun 1850

Ansager

Anne Jensen

1850

Haderslev

Christen Jensen

13 nov 1850

Grene (Krog)

Karen Jensen

06 apr 1850

Grindsted (Loft)

Niels Jensen

22 okt 1850

Grene (Billund)

Ebbe Jensen Madsen

02 jun 1850

Brørup (Eskelund, Grønninglund)

Ane Marie Pedersen

30 nov 1850

Nørup

Johanne Kirstine Sørensen Tromborg

14 jul 1850

Givskud

Catharina Maria Witten

05 dec 1850

Gammel Haderslev

Mads Christian Andersen

09 jan 1851

Hejnsvig (Søllingdal)

Niels Christian Andersen

09 jan 1851

Hejnsvig (Søllingdal)

Thomas Christian Eskildsen

09 apr 1851

Grene (Krog)

Christen Hansen

26 jan 1851

Grindsted (Morsbøl)

Eli Jørgensen Jensen

11 jun 1851

Ballum

Gravers Kristensen

22 mar 1851

Give (Ramskov)

Marie Kristensen

03 jan 1851

Malt

Oluf Kristensen

06 dec 1851

Skodborg

Hans Larsen

02 jan 1851

Skarrild (Silstrup)

Maren Pedersen

03 jul 1851

Malt

Hans Henrik Qvie

1851

Aarhus

Jens Christian Qvie

28 dec 1851

København (Trinitatis sogn)

Maren Kjerstine Simonsen

16 nov 1851

Sanderum

Jørgen Sørensen

02 jun 1851

Bredsten

Anne Andersen

15 mar 1852

Hejnsvig (Søllingdal)

Jens Andersen

03 okt 1852

Harte

Christian Smidt Christensen

27 jan 1852

Brande

Søren Kristian Hansen

08 mar 1852

Harte (Nebelsminde)

Kirsten Kristensen

01 aug 1852

Lønborg (Vostrup)

Georg Henrik Kruse

07 sep 1852

Drelstrup (Gross Ahrenshöft)

Hans Peder Madsen

18 sep 1852

Brørup (Eskelund, Grønninglund)

Niels Jensen Skovholm

26 mar 1852

Veerst

Marie Christensen

27 aug 1853

Bjergby (Bjergby Nørremark)

Niels Møller Christiansen

16 maj 1853

Grene (Silkeborggaarde)

Hans Eskildsen

19 feb 1853

Grindsted (Hinnum)

Abelone Kristine Gandrup

15 mar 1853

Øster Nykirke (Kollemorten)

Niels Hansen

18 nov 1853

Vejen (Knude)

Laurits Jensen

27 sep 1853

Grindsted (Loft)

Mads Peder Jensen

13 apr 1853

Grene (Krog)

Peder Jensen

15 okt 1853

Grindsted (Morsbøl)

Ane Margrethe Klausen

28 sep 1853

Varde

Jens Christian Larsen

29 apr 1853

Skarrild (Silstrup)

Karen Kirstine Nielsen

12 dec 1853

Hejnsvig

Søren Bagge Nielsen

10 mar 1853

Lønborg (Vostrup)

Carl Iver Jensen Qvie

1853

Aarhus

Bodil Kirstine Thomsen

21 apr 1853

Grene (Krog)

Ester Marie Karoline Christensen

10 jul 1854

Brande

Karl Eskildsen

16 feb 1854

Grene (Krog)

Karen Jensen

19 jan 1854

Grene (Krog)

Marie Jensen

OMK 1854

Haderslev

Marie Kirstine Jensen

OMK 1854

Horne

Karen Lauridsen

01 sep 1854

Ovtrup (Vester Debel)

Christen Mortensen

17 aug 1854

Ringive (Baastlund)

NN Nielsen

22 dec 1854

Grene (Billund)

Else Dorothea Bertelsen

06 aug 1855

Nørre Ørslev

Else Marie Ebbesen

29 jan 1855

Harte (Sødalgaard)

Anne Eskildsen

26 maj 1855

Grindsted (Hinnum)

Mette Christine Hansen

21 okt 1855

Ølgod (Bøllund)

Sofie Dorthea Hansen

25 mar 1855

Øster Nykirke (Vonge)

Karen Jensen

04 okt 1855

Grindsted (Morsbøl)

Karen Jensen

09 apr 1855

Grene (Krog)

Karoline Christine Jensen

07 apr 1855

Harte (Brogaard)

Mette Marie Knudsen

14 aug 1855

Nørup

NN Mikkelsen

09 okt 1855

Grene (Billund Mark)

Frederik Nielsen

31 jul 1855

Lønborg (Vostrup)

Mette Kirstine Nielsen

12 jun 1855

Egtved

Dorothea Ottesen

29 jan 1855

Vejen (Haksengaard)

Hans Sveistrup Pedersen

02 mar 1855

Ovtrup

Ingeborg Pedersen

11 feb 1855

Hammelev (Jernhyt)

Nicolaj Nielsen Pedersen

04 jan 1855

Ringive (Gammelby Mark)

Karen Vingborg Andersen

25 maj 1856

Hejnsvig (Søllingdal)

Ebbe Jensen Ebbesen

27 sep 1856

Malt

Andreas Karl Eskildsen

17 okt 1856

Grene (Krog)

Karen Marie Jacobsen

01 feb 1856

Hejnsvig (Fugdal)

Niels Peder Thomsen Jagd

28 okt 1856

Gaarslev

Knud Løkkegaard Jensen

18 apr 1856

Grindsted

Peder Jensen

OMK 1856

Haderslev

Mads Kristiansen

12 dec 1856

Grindsted (Sønderby)

Ane Cathrine Madsen

23 mar 1856

Brørup (Eskelund, Grønninglund)

Kirsten Marie NN

03 maj 1856

Tistrup

Johan Qvie

1856

Aarhus

Ellen Sørensen

17 mar 1856

Malt (Store Vindinggaard)

Niels Nielsen Østergård

22 feb 1856

Hejnsvig

Anne Marie Carlsen

29 jul 1857

Sønder Omme (Hallundbæk)

Emilie Vilhelmine Christensen

04 jan 1857

Brande

Ebbe Jensen Ebbesen

20 jul 1857

Harte (Sødalgaard)

Hans Christian Fischbeck

02 jun 1857

 

Maren Jensine Hansen

19 sep 1857

Grene (Billund)

Christen Jensen

28 dec 1857

Grene (Krog)

Hans Elbæk Jepsen

23 apr 1857

Lindknud (Okslund)

Kirsten Larsen

11 jul 1857

Skarrild (Silstrup)

Maren Kirstine Lauridsen

13 dec 1857

Grene (Billund Mark)

Mads Jensen Madsen

11 jun 1857

Vorbasse (Nebel)

Niels Peder Mikkelsen

21 apr 1857

Sønder Omme

Ane Cathrine Mortensen

03 dec 1857

Ringive (Baastlund)

Niels Christensen Søndergaard

02 aug 1857

Grene (Krog)

Ane Thomsen

1857

Randbøl (Vandel)

Niels Andreasen

24 jul 1858

Øster Nykirke (Neder Donnerup)

Hans Pedersen Brøndum

20 feb 1858

Løsning (Stobberup)

Hans Axel Bøjlesen

09 mar 1858

Lønborg

Mads Carlsen

16 dec 1858

Blaahøj (Hallundbæk)

Ebbe Peder Ebbesen

29 dec 1858

Malt (Maltbæk)

Hans Jensen Hansen

01 dec 1858

Grene (Billund)

Laurids Christian Høj

28 mar 1858

Lønborg

Anton Jensen

12 nov 1858

Grindsted (Morsbøl)

Carl Jensen

23 okt 1858

Lyne

Iver Jensen

15 apr 1858

Ringive (Gammelby)

Søren Jensen

OMK 1858

Haderslev

Ane Kirstine Marie Klausen

02 jan 1858

Varde

Kristiane Kristensen

23 dec 1858

Vorbasse (Rankenberg)

Ane Cathrine Nielsen

23 sep 1858

Faaborg (Rodebæk)

Ane Margrethe Nielsen

12 sep 1858

Lønborg (Vostrup)

Karen Nielsen

13 apr 1858

Grene

Maren Sophie NN

OMK 1858

Stenlille

Karen Marie Sørensen Tromborg

20 jun 1858

Givskud

Anders Kristian Andersen

06 feb 1859

Gesten

Christen Martinus Christensen

31 aug 1859

Ringive (Nørre Langelund)

Ejler Eskildsen

19 okt 1859

Grene (Krog)

Christine Marie Hansen

17 sep 1859

Vorbasse (Nebel)

Julius Jespersen

03 aug 1859

Vandborg

Ane Marie Jørgensen

25 feb 1859

Hejnsvig (Vesterhede)

Anders Kristiansen

22 jun 1859

Grindsted (Sønderby)

Hylleborg Jensen Madsen

17 sep 1859

Vorbasse (Nebel)

Anna Pedersen

04 maj 1859

Skarrild

Wilhelm Simonsen

22 jan 1859

Aarhus (Domsognet)

Jørgen Andreas Andersen Baun

20 maj 1860

Ansager

Eleonore Christine Louise Christensen

13 jan 1860

Brande

Elisabeth Margrethe Ebbesen

06 apr 1860

Malt

Else Ebbesen

02 nov 1860

Malt (Maltbæk)

Karl Ebbesen

11 jul 1860

Harte (Sødalgaard)

Marie Ebbesen

02 nov 1860

 

Johanne Marie Catrine Jensen

28 maj 1860

Grene (Krog)

Mariane Jensen

08 mar 1860

Blaahøj (Ravlund)

Christian Mortensen

01 nov 1860

Ringive (Baastlund)

Gjertrud Elise Caroline Marie Nielsen

15 mar 1860

Brylle

Ole Christian Olesen

1860

Stavning (Sønderby)

Mette Pedersen

OMK 1860

Vorbasse

Ane Marie Andersen

15 mar 1861

Gadbjerg

Karen Carlsen

27 sep 1861

Sønder Omme

Mariane Hansen

07 jan 1861

Ringive

NN Jensen

25 okt 1861

Grindsted (Morsbøl)

Søren Jakob Jensen

06 jul 1861

Hejnsvig (Donslund)

Mads Larsen

15 sep 1861

Hejnsvig (Fugdal)

Marie Magdalene Thjellesen

15 jul 1861

Brørup

Anders Christian Andersen