Efterslægten til Michel Nielsen fra Ringhøj i Ringive sogn

Herunder kan ses fødesteder for efterkommere og deres ægtefæller fra 1640-1920 til bonden Michel Nielsen (* omkring 1640) fra gården Ringhøj i Ringive sogn.

Ønsker man at købe E-bogen ”Efterslægten til Michel Nielsen fra Ringhøj i Ringive sogn” (8 generationer) - 484 sider, kan den bestilles via Bestillingskemaet. De øvrige E-bøger fra forlaget genEbooks kan ses på forlagets hjemmeside.

Oversigt over fødesteder

Navn

Født

Fødested

Anders Bergholdt

26 sep 1892

Agerskov (Geestrup)

Hanne Marie Madsen Schmidt

23 sep 1841

Aller

Karen Madsdatter Schmidt

25 mar 1843

Aller

Peter Madsen Schmidt

17 jan 1845

Aller

Anna Cathrine Madsen Schmidt

30 mar 1847

Aller

Ingeborg Madsdatter Schmidt

16 okt 1849

Aller

Ane Karoline Marie Nyboe

26 dec 1893

Allerslev

Michael Eriksen

04 maj 1897

Allinge

Anna Kristine Larsen

1898

Alsønderup (Bendstrup)

Jørgen Nielsen

17 okt 1823

Andst

Thomas Jensen

11 okt 1868

Andst

Anders Ebbesen

13 mar 1887

Andst

Signe Ebbesen

01 sep 1888

Andst

Gerda Cecilie Ebbesen

13 sep 1892

Andst

Else Cecilie Ebbesen

14 dec 1896

Andst

Jeppe Grue Jepsen

18 jun 1896

Andst

Peder Ebbesen Jepsen

29 dec 1897

Andst

Johanne Ebbesen

10-apr-01

Andst

Karen Lund Jepsen

28-feb-01

Andst

Aksel Lund Jepsen

06-jun-02

Andst

Kristian Frederik Lund Jepsen

18-sep-03

Andst

Maren Johanne Lund Jepsen

04-jan-06

Andst

Svend Lund Jepsen

16-dec-08

Andst

Karen Madsen

08 sep 1880

Andst (Damhus)

Johanne Marie Kirstine Madsen

09 mar 1882

Andst (Damhus)

Else Madsen

20 nov 1883

Andst (Damhus)

Mads Grue

12 apr 1887

Andst (Damhus)

Andreas Grue

23 sep 1888

Andst (Damhus)

Dagmar Madsen

03 okt 1890

Andst (Damhus)

Hans Christian Grue

05 okt 1892

Andst (Damhus)

Johannes Grue

30 mar 1894

Andst (Damhus)

Holger Grue

23 mar 1896

Andst (Damhus)

Ebbe Grue

17 feb 1898

Andst (Damhus)

Astrid Madsen

03 dec 1899

Andst (Lundgaard)

Kristian Grue

10-apr-01

Andst (Lundgaard)

Anna Dorthea Ebbesen

25 aug 1890

Andst (Roved)

Karen Ebbesen

13-maj-05

Andst (Roved)

Karen Jensdatter Qvie

1782

Ansager

Christen Jensen Qvie

1786

Ansager

Ellen Marie Jensdatter

OMK 1817

Ansager

Maren Christensen

OMK 1819

Ansager

Ole Jensen

1819

Ansager

Hans Peter Jensen

OMK 1820

Ansager

Peder Hansen

18 apr 1842

Ansager

Karen Christensen

01 jun 1847

Ansager

Jens Christian Hansen

30 jan 1848

Ansager

Søren Hansen

04 jun 1850

Ansager

Jørgen Andreas Andersen Baun

20 maj 1860

Ansager

Kathrine Hansen

20 jul 1881

Ansager

Hans Hansen

26 nov 1885

Ansager

Ellen Marie Kirstine Hansen

30 mar 1889

Ansager

Ellen Marie Kirstine Hansen

27 jul 1893

Ansager

Hansine Dorthea Hansen

05 okt 1893

Ansager

Maren Ærenisster Hansen

28 aug 1897

Ansager

Eleonora Breum Jacobsen

04-apr-13

Ansager

Else Mary Hansen

06-jun-02

Ansager (Kvie Mark)

Anna Cathrine Jensdatter Qvie

14 jul 1780

Ansager (Kvie)

Lars Jensen Qvie

14 jul 1780

Ansager (Kvie)

Hans Jensen Qvie

1784

Ansager (Kvie)

Jens Jensen

1815

Ansager (Kvie)

Jens Peder Madsen

13 aug 1830

Ansager (Kvie)

Hans Marius Hansen

23 dec 1870

Ansager (Kvie)

Jokum Hansen

06 mar 1874

Ansager (Kvie)

Elise Marie Hansen

15 mar 1877

Ansager (Kvie)

Jens Iversen Jensen

27 feb 1878

Ansager (Kvie)

Jens Laurids Hansen

17 sep 1879

Ansager (Kvie)

Søren Kristensen Elbæk

16 feb 1881

Ansager (Kvie)

Ane Marie Kirstine Hansen

14 sep 1883

Ansager (Kvie)

Ane Marie Hansen

24 jan 1892

Ansager (Kvie)

Jens Hansen

17 jun 1845

Ansager (Kvie, Kvie Mark)

Kirstine Jensine Jensen

25 feb 1879

Ansager (Lærkeholt)

Niels Christian Andersen

30 apr 1808

Ansager (Skovlund)

Kirstine Markussen

24 okt 1891

Ansager (Skovlund)

Mette Jensdatter

17 feb 1841

Ansager (Stenderup)

Mette Johnsen

26 dec 1862

Ansager (Stenderup)

Svend Aage Jensen

15-feb-18

Ansager (Stenderup)

Niels Jørgen Jensen

28 dec 1836

Ansager (Aalling)

Anne Cathrine Koch

OMK 1821

Anslet

Kirsten Pedersdatter

28 jul 1816

Arnborg

Else Marie Christensen

02 jun 1850

Arnborg (Anneksgaard)

Peter Frederik Hansen

24 jan 1868

Asminderød

Anton Thomsen

27 maj 1866

Assing

Eli Jørgensen Jensen

11 jun 1851

Ballum

Eli Jensen Nielsen

06 dec 1878

Ballum

Otto Nielsen

24 jan 1875

Ballum (Vesterende)

Anna Christensen

24 apr 1884

Balslev

Marie Petersen Ibsen

18 mar 1898

Balslev

Aage Magnus Aremark

30-maj-02

Balslev (Mosegaard)

Peter Jessen Hansen

17 sep 1862

Bedsted (Øster Terp)

Søren Sørensen

01 sep 1895

Bindslev (Sønder Bindslev)

Marie Christensen

27 aug 1853

Bjergby (Bjergby Nørremark)

Maria Christine Petersen

OMK 1821

Bjerning

Stephan Andreas Ebbesen

14-jun-02

Blære

Hans Pedersen

10 apr 1836

Blaahøj (Hallundbæk)

Mads Carlsen

16 dec 1858

Blaahøj (Hallundbæk)

Niels Nielsen

11 apr 1895

Blaahøj (Hallundbæk)

Mette Rahbek Larsen

23 dec 1893

Blaahøj (Omvraa Mark)

Estrid Johanne Kristensen Bjerg

24 jun 1896

Blaahøj (Omvraa Mark)

Jens Bjerg

11 sep 1897

Blaahøj (Omvraa Mark)

Mariane Jensen

08 mar 1860

Blaahøj (Ravlund)

Else Kathrine Olesen

26 aug 1885

Borbjerg (Trabjerg)

Kristen Pedersen

13-feb-02

Bording

Thyge Nielsen

28 sep 1836

Borris

Peter Iversen Fogdall

10 nov 1840

Brabæk

Karen Marie Jensen

28-apr-06

Bramdrup

Christian Smidt Christensen

27 jan 1852

Brande

Ester Marie Karoline Christensen

10 jul 1854

Brande

Emilie Vilhelmine Christensen

04 jan 1857

Brande

Eleonore Christine Louise Christensen

13 jan 1860

Brande

Kristen Kristensen

11 feb 1879

Brande

Jens Marinus Pedersen

27 maj 1892

Brande

Helge Halfdan Engelbrecht Kristiansen

24-aug-11

Brande

Anders Peder Nielsen Arevad

27 jul 1868

Brande (Arvad)

Klemen Peder Jensen

27 jan 1879

Brande (Borup)

Anne Jørgensen

12-okt-00

Brande (Borup)

Johanne Elline Larsen

22 maj 1887

Brande (Brogaard)

Jens Marinus Jørgensen

27 okt 1872

Brande (Flø)

Laurids Christian Lauridsen

13 jan 1877

Brande (Flø)

Mads Andersen

24 dec 1838

Brande (Risbjerg)

Peter Arvad Risbjerg Jensen

08 feb 1873

Brande (Risbjerg)

Anne Pedersen

17 apr 1842

Brande (Tarp)

Ane Kirstine Larsen

11 sep 1870

Brande (Tarp)

Ane Nielsine Larsen

23 maj 1873

Brande (Tarp)

Kirstine Larsen

04 okt 1875

Brande (Tarp)

Petrine Larsen

21 maj 1878

Brande (Tarp)

Lars Kristian Larsen

18 jan 1881

Brande (Tarp)

Jensine Kristine Larsen

03 apr 1883

Brande (Tarp)

Nicoline NN

27 maj 1895

Branderup

Jørgen Sørensen

02 jun 1851

Bredsten

Søren Madsen Sørensen

10 jun 1865

Bredsten

Gjertrud Elise Caroline Marie Nielsen

15 mar 1860

Brylle

Alfred Hansen

13-mar-09

Brylle (Grøndalhus)

Hans Christian Lund

16-jun-00

Bryndum (Balle Mølle)

Peder Nielsen

03 maj 1837

Brørup

Marie Magdalene Thjellesen

15 jul 1861

Brørup

Filippa Christiane Ebbesen

20 jul 1871

Brørup

Laurine Poulsen Frydendahl

24 mar 1873

Brørup

Holger Nielsen

21 feb 1878

Brørup

Else Johanne Marie Nielsen

09 jun 1881

Brørup

Mads Peter Nielsen

14 sep 1885

Brørup

Anne Elisabeth Frydendahl Rasmussen

22-sep-07

Brørup

Mads Jepsen Grue

09 mar 1817

Brørup (Eskelund, Grønninglund)

Jeppe Madsen

24 jun 1844

Brørup (Eskelund, Grønninglund)

Ingeborg Madsen

18 apr 1846

Brørup (Eskelund, Grønninglund)

Else Madsen

09 nov 1847

Brørup (Eskelund, Grønninglund)

Ebbe Jensen Madsen

02 jun 1850

Brørup (Eskelund, Grønninglund)

Hans Peder Madsen

18 sep 1852

Brørup (Eskelund, Grønninglund)

Ane Cathrine Madsen

23 mar 1856

Brørup (Eskelund, Grønninglund)

Anne Kirstine Nielsen

06 maj 1870

Brørup (Eskelund, Grønninglund)

Niels Willumsen Nielsen

29 aug 1871

Brørup (Eskelund, Grønninglund)

Karen Nielsen

24 okt 1872

Brørup (Eskelund, Grønninglund)

Mads Nielsen

04 maj 1875

Brørup (Eskelund, Grønninglund)

Åge Nielsen

21 feb 1878

Brørup (Eskelund, Grønninglund)

Maren Kirstine Nissen Poder

13 jun 1862

Bække (Hamborggaard)

Elisabeth NN

OMK 1880

Danmark

Karoline Olsen

17 jan 1886

Danmark

Louise N. NN

OMK 1888

Danmark

Johan Jensen

25 apr 1867

Dejbjerg (Lyager)

Karl Severin Sørensen

16 maj 1879

Dover (Skanderborg Amt)

Georg Henrik Kruse

07 sep 1852

Drelstrup (Gross Ahrenshöft)

Gudrun Marie Sørensen

04-jul-01

Drigstrup

Hans Christian Sørensen

11-okt-00

Drigstrup (Over Kærby)

Alfred Ferdinand Møller

06 jun 1883

Dølby

Jens Albert Rasmussen

16-mar-07

Egebjerg

Mette Nielsdatter

18 okt 1836

Egtved

Laust Nielsen

29 okt 1837

Egtved

Niels Christensen

12 dec 1845

Egtved

Anne Eriksdatter

1846

Egtved

Karen Eriksdatter

1846

Egtved

Jens Eriksen

23 dec 1849

Egtved

Mette Kirstine Nielsen

12 jun 1855

Egtved

Rasmus Andersen Rasmussen

03 mar 1888

Egtved

Marie Dorthea Madsen

14 jul 1890

Egtved

Jens Nielsen Skovholm

05 maj 1880

Egtved (Spjarup)

Mette Kirstine Skovholm

23 apr 1882

Egtved (Spjarup)

Mette Magdalene Skovholm

07 okt 1884

Egtved (Spjarup)

Poul Andersen Skovholm

08 apr 1887

Egtved (Spjarup)

Karen Christensen

18 aug 1848

Egtved (Taagelund)

Hans Jensen

1834

Egtved (Vork)

Jens Sørensen Jensen

04 feb 1870

Egtved (Vork)

Ane Andersen Ladegaard

13 mar 1872

Egtved (Vork)

Anders Jensen

30 sep 1876

Egtved (Vork)

Erik Jensen

27 jan 1808

Egtved (Vork, Østerlund)

Jens Jensen Damgård

02 feb 1895

Egvad

Magnus Urskov

08-mar-00

Ejstrup (Ejstrupholm)

Ane Marie Jessen

28 jan 1871

Eltang (Lilballe)

Margrethe Ebbesen

04-dec-04

Esbjerg

Dina Madsen

24-maj-02

Faster

Christian Aagaard Christensen

16 apr 1850

Filskov

Metha Marie Nielsen

15-jan-19

Filskov

Jens Christensen

10 dec 1897

Filskov (Hjortlund)

Hans Sigurd Andersen

10-dec-05

Filskov (Hjortlund)

Anne Mikkelsen

11 aug 1877

Filskov sogn

Magda Cathrine Hansen

01-sep-09

Fjelsted

Aneken Kirstine Lund

OMK 1815

Fjelstrup

Anne Sophie Jørgensen

06 okt 1827

Folding

Jørgine Marie NN

01 jan 1877

Folding

Else Marie Petrea Lund

30 nov 1887

Folding

Jens Ebbesen

08 aug 1891

Folding

Niels Peter Nielsen

08 sep 1894

Folding

Valdemar Ebbesen

05 jun 1898

Folding

Karen Margrethe Ebbesen

 

Folding

Gudrun Ebbesen

 

Folding

Frederik Ebbesen

13 feb 1893

Folding (Sønderskov Mølle)

Christian Ebbesen

04 aug 1894

Folding (Sønderskov Mølle)

Johannes Ebbesen

17 okt 1895

Folding (Sønderskov Mølle)

Ingrid Ebbesen

22 maj 1897

Folding (Sønderskov Mølle)

Maren Sophie Karoline Momsen

04 apr 1865

Folding (Sønderskov)

Lorentz Hvid Lorentzen

03 maj 1887

Fredericia

Marius Lorentzen

04 maj 1899

Fredericia

Ellen Charlotte Rebekka Thorsøe-Jacobsen

29 okt 1893

Frederikshavn

Elisabeth Holck Thorsen

17 jul 1882

Frederiksværk

Karen Sørensdatter

1776

Føvling

Svend Espensen

18-sep-18

Føvling (Lervad)

Marcus Jørgensen Fromsejer

22 jun 1872

Føvling (Tobøl)

Peder Iversen

1765

Faaborg

Mads Thomsen

06 okt 1864

Faaborg

Mads Thomsen

02 okt 1866

Faaborg

Mogens Laurids Steinus Mogensen

04 okt 1869

Faaborg

Ellen Marie Thomsen

29 sep 1869

Faaborg

Mette Marie Thomsen

29 mar 1872

Faaborg

Mads Marius Nielsen Gregersen

21 feb 1879

Faaborg

Meta Marie Nielsen

30 jul 1897

Faaborg (Kjærbjerg)

Bodil Jensine Hylleborg Madsen

28-jan-01

Faaborg (Kjærbjerg)

Nielsine Nielsen

11 feb 1899

Faaborg (Kærbjerg)

Ane Cathrine Nielsen

23 sep 1858

Faaborg (Rodebæk)

Oline Kjerstine Frederiksen

24 jan 1871

Faaborg (Vrenderup)

Thomas Marius Thomsen

05 apr 1875

Faaborg (Vrenderup)

Ane Marie Andersen

15 mar 1861

Gadbjerg

Henrik Olesen

04 jul 1869

Gadbjerg

Niels Peder Sørensen Stilou

05 okt 1886

Gadbjerg (Tofthøj)

Axel Kallenbach Pedersen

09 apr 1876

Galtrup

Catharina Maria Witten

05 dec 1850

Gammel Haderslev

Rasmus Mortensen Rabølle

31 mar 1891

Gamtofte

Sigrid Kirstine Pedersen

12-feb-11

Gauerslund (Brejning)

Semine Marie Nielsen

26 dec 1874

Gelsted

Asger Marius Jensen

12 mar 1890

Gelsted (Kindstrup)

Harriet Else Ebbesen

06-jan-16

Gelsted (Taarup Overgaard)

Evald Tage Ebbesen

11-dec-17

Gelsted (Taarup Overgaard)

Margrethe Thomasdatter

OMK 1817

Gesten

Anders Kristian Andersen

06 feb 1859

Gesten

Karen Marie Margrethe Hansen

20 okt 1885

Gesten

Maren Kathrine Madsen

11 jun 1891

Gesten

Martin August Sørensen

24 dec 1866

Give

Ane Marie Hansine Hansen

20 sep 1875

Give

Anna Hansine Maansson

07 nov 1895

Give

Ellen Cecilie Larsen

03-apr-05

Give

Oluf Christiansen

21-jul-07

Give

Margrete Larsen

24-dec-10

Give

Agnes Nielsen

29-jun-13

Give (Dalbo)

Søren Christian Jepsen

13 aug 1870

Give (Farre)

Else Marie Knudsen

06 apr 1874

Give (Farre)

Karen Nielsen

20 aug 1848

Give (Grøndal)

Mette Katrine Hansen

18 jun 1879

Give (Horslunde)

Maren Hansen

14 mar 1881

Give (Horslunde)

Ane Johanne Hansen

21 sep 1883

Give (Horslunde)

Else Kirstine Hansen

06 nov 1867

Give (Neder Donnerup)

Gravers Kristensen

22 mar 1851

Give (Ramskov)

Mette Marie Kristensen Pedersen

23 dec 1876

Give (Søndersthoved)

Karen Juliane Nielsen

11 maj 1884

Give (Ullerup)

Mads Pedersen Vemmelund

24 jul 1818

Give (Vemmelund)

Mette Kirstine Madsen

20 aug 1868

Give (Vemmelund)

Peter Madsen Vemmelund

18 jan 1870

Give (Vemmelund)

Lars Anton Madsen Vemmelund

27 apr 1871

Give (Vemmelund)

Ane Madsen Vemmelund

04 jan 1873

Give (Vemmelund)

Lars Anton Madsen Vemmelund

18 maj 1874

Give (Vemmelund)

Mette Kirstine Madsen Vemmelund

22 jun 1875

Give (Vemmelund)

Karen Kirstine Madsen Vemmelund

12 jul 1880

Give (Vemmelund)

Niels Peder Nielsen

10 sep 1878

Give (Øgelund)

Johanne Kirstine Sørensen Tromborg

14 jul 1850

Givskud

Karen Marie Sørensen Tromborg

20 jun 1858

Givskud

Andreas Nielsen Overmark

19 jan 1883

Givskud

Ane Marie Nielsen Overmark

28 nov 1884

Givskud

Lars Anton Nielsen Overmark

03 sep 1887

Givskud

Hans Kristian Nielsen Overmark

02 mar 1890

Givskud

Mette Marie Kristensen

23 jul 1891

Givskud

Mette Kathrine Nielsen Overmark

13 nov 1892

Givskud

Mette Kathrine Nielsen Overmark

19 jul 1895

Givskud

Anton Kristian Nielsen Overmark

02 okt 1898

Givskud

Karen Otelia Nielsen Overmark

29-jan-03

Givskud

Marius Kristian Hansen

28 feb 1878

Givskud (Riis)

Jens Anton Madsen

08 apr 1877

Gjellerup

Sofus Theodor Andersen

07 aug 1870

Gjerrild

Anne Kirstine Christensdatter

1782

Grene

Karen Nielsen

13 apr 1858

Grene

Ane Magdalene Christensen

08 okt 1865

Grene

Maren Jensen

17-okt-01

Grene

NN Mikkelsen

09 okt 1855

Grene (Billund Mark)

Maren Kirstine Lauridsen

13 dec 1857

Grene (Billund Mark)

Mette Sørensen

23 okt 1878

Grene (Billund Mark)

Søren Laurids Sørensen

01 nov 1881

Grene (Billund Mark)

Anne Jensdatter

1779

Grene (Billund)

Jens Hansen Nielsen

20 sep 1799

Grene (Billund)

Jens Hansen

27 maj 1830

Grene (Billund)

Iver Hansen

12 apr 1833

Grene (Billund)

Mette Marie Hansen

01 okt 1834

Grene (Billund)

Ane Hansen

12 aug 1838

Grene (Billund)

Else Kirstine Jensen

15 jul 1840

Grene (Billund)

Anders Peder Hansen

07 jan 1842

Grene (Billund)

Ane Marie Jensen

27 dec 1842

Grene (Billund)

Niels Hansen

18 okt 1846

Grene (Billund)

Sidsel Marie Jensen

20 aug 1848

Grene (Billund)

Niels Jensen

22 okt 1850

Grene (Billund)

NN Nielsen

22 dec 1854

Grene (Billund)

Maren Jensine Hansen

19 sep 1857

Grene (Billund)

Hans Jensen Hansen

01 dec 1858

Grene (Billund)

Ole Jensen Hansen

17 jun 1862

Grene (Billund)

Mette Marie Egeberg

22 nov 1864

Grene (Billund)

Ane Marie Jensine Hansen

17 nov 1865

Grene (Billund)

Hans Christian Egeberg

05 feb 1867

Grene (Billund)

Marie Jensine Hansen

03 sep 1868

Grene (Billund)

Jens Nielsen

13 sep 1869

Grene (Billund)

Niels Jensen Hansen

08 jun 1870

Grene (Billund)

Ane Marie Nielsen

05 maj 1873

Grene (Billund)

Niels Jensen Hansen

07 jun 1874

Grene (Billund)

Mette Nielsen

21 maj 1875

Grene (Billund)

Kirsten Marie Nielsen

07 mar 1877

Grene (Billund)

Kirsten Marie Nielsen

15 jul 1879

Grene (Billund)

Hylleborg Kristiansen

08 apr 1880

Grene (Billund)

NN Kristiansen

12 mar 1882

Grene (Billund)

Niels Peder Nielsen

18 apr 1882

Grene (Billund)

Kristen Møller Kristiansen

12 apr 1883

Grene (Billund)

Laust Sørensen

18 jan 1883

Grene (Billund)

Sørine Karoline Sørensen

06 jan 1885

Grene (Billund)

Johannes Nielsen

06 maj 1886

Grene (Billund)

Knud Nielsen Kristiansen

26 maj 1887

Grene (Billund)

Valdemar Nielsen

22 aug 1888

Grene (Billund)

Lavrine Sørensen

05 dec 1890

Grene (Billund)

Kristine Møller Kristiansen

24 maj 1891

Grene (Billund)

Mads Andersen

19-sep-12

Grene (Billund)

Christen Bjerg

17 apr 1870

Grene (Bjerggaard)

Marie Sofie Kristensen

14 mar 1876

Grene (Bjerggaard)

Mathias Bjerg

14 feb 1879

Grene (Bjerggaard)

Johannes Bjerg

04 mar 1882

Grene (Bjerggaard)

Christen Pedersen

OMK 1733

Grene (Elkjær)

Mette Marie Christensdatter

14 jul 1765

Grene (Elkjær)

Peder Christensen

1768

Grene (Elkjær)

Peder Christensen Kaaberbøl

1769

Grene (Elkjær)

Kirsten Marie Christensdatter

1772

Grene (Elkjær)

An Kirstine Christensdatter

1775

Grene (Elkjær)

Lars Christensen

1779

Grene (Elkjær)

Niels Christian Pedersen

07 jun 1816

Grene (Elkjær)

Laurids Mikkelsen

23 jan 1822

Grene (Elkjær)

Mathias Kristensen

10 sep 1875

Grene (Elkjær)

Bodil Marie Kristensen

25 jan 1879

Grene (Elkjær)

Kathrine Jensine Bjerg

24-sep-02

Grene (Elkjærholm)

Edith Johanne Bjerg

12-nov-05

Grene (Elkjærholm)

Hildegard Herdis Bjerg

12-sep-07

Grene (Elkjærholm)

Margit Elly Bjerg

04-sep-13

Grene (Elkjærholm)

Hildegard Ehardis Bjerg

 

Grene (Elkjærholm)

Christen Christensen Askjær

1780

Grene (Krog)

Hans Andersen

1790

Grene (Krog)

Bodil Christensdatter

01 jan 1812

Grene (Krog)

Hylleborg Christensdatter

feb 1814

Grene (Krog)

Eskild Christensen

22 nov 1815

Grene (Krog)

Mette Pedersdatter

07 jan 1815

Grene (Krog)

Ellen Christendatter

25 dec 1817

Grene (Krog)

Maren Nielsdatter

04 sep 1818

Grene (Krog)

Abelone Kristensdatter

17 mar 1821

Grene (Krog)

Christen Christensen

22 maj 1822

Grene (Krog)

Morten Christensen

30 nov 1824

Grene (Krog)

Jens Jørgen Christensen

09 jun 1827

Grene (Krog)

Bodil Nielsdatter

09 maj 1832

Grene (Krog)

Mette Olesdatter

14 aug 1833

Grene (Krog)

Peder Christiansen

14 jul 1842

Grene (Krog)

Christen Eskildsen

20 nov 1842

Grene (Krog)

Anders Olesen

28 jul 1842

Grene (Krog)

Anne Jensen

20 sep 1844

Grene (Krog)

Hylleborg Eskildsdatter

19 feb 1846

Grene (Krog)

Peder Anton Jensen

30 aug 1846

Grene (Krog)

Karen Eskildsen

19 nov 1848

Grene (Krog)

Niels Eskildsen

19 nov 1848

Grene (Krog)

Christen Jensen

13 nov 1850

Grene (Krog)

Thomas Christian Eskildsen

09 apr 1851

Grene (Krog)

Mads Peder Jensen

13 apr 1853

Grene (Krog)

Bodil Kirstine Thomsen

21 apr 1853

Grene (Krog)

Karl Eskildsen

16 feb 1854

Grene (Krog)

Karen Jensen

19 jan 1854

Grene (Krog)

Karen Jensen

09 apr 1855

Grene (Krog)

Andreas Karl Eskildsen

17 okt 1856

Grene (Krog)

Christen Jensen

28 dec 1857

Grene (Krog)

Niels Christensen Søndergaard

02 aug 1857

Grene (Krog)

Ejler Eskildsen

19 okt 1859

Grene (Krog)

Johanne Marie Catrine Jensen

28 maj 1860

Grene (Krog)

Peder Eiler Jensen

14 jan 1863

Grene (Krog)

Peder Eiler Jensen

03 feb 1866

Grene (Krog)

Thomas Christian Eiler Jensen

10 aug 1867

Grene (Krog)

Jens Kristian Jensen

07 feb 1869

Grene (Krog)

Johanne Marie Katrine Jensen

02 nov 1871

Grene (Krog)

Niels Jensen

06 aug 1871

Grene (Krog)

Mads Hansen

09 dec 1873

Grene (Krog)

Eskild Eskildsen

16 sep 1874

Grene (Krog)

Thomas Eskildsen

01 mar 1876

Grene (Krog)

Maren Eskildsen

21 okt 1877

Grene (Krog)

Anders Kristian Jensen

16 sep 1877

Grene (Krog)

Marius Kirstinus Eskildsen

22 mar 1880

Grene (Krog)

Marius Jensen

29 mar 1880

Grene (Krog)

Kristian Møller Kristiansen

16 dec 1880

Grene (Krog)

Morten Jensen Løkkegaard

04 maj 1881

Grene (Krog)

Karen Eskildsen

14 jan 1882

Grene (Krog)

Karen Jensen

20 mar 1882

Grene (Krog)

Mette Paabøl Jensen

20 sep 1882

Grene (Krog)

Kristine Thomsen

05 dec 1882

Grene (Krog)

Eskild Eskildsen

21 sep 1884

Grene (Krog)

Martin Eskildsen

22 aug 1884

Grene (Krog)

Ane Jensen

22 dec 1884

Grene (Krog)

Ane Kathrine Jensen

23 maj 1884

Grene (Krog)

Jens Jørn Christensen Jensen

07 maj 1884

Grene (Krog)

Jens Jensen Løkkegaard

10 maj 1884

Grene (Krog)

Jens Peter Thomsen

13 mar 1885

Grene (Krog)

Marie Eskildsen

16 apr 1886

Grene (Krog)

Niels Kristian Eskildsen

14 apr 1886

Grene (Krog)

Marinus Eskildsen

21 apr 1888

Grene (Krog)

Ottea Eskildsen

17 jun 1888

Grene (Krog)

Karen Grene Jensen

29 dec 1888

Grene (Krog)

Ane Eskildsen

19 sep 1889

Grene (Krog)

Eskild Eskildsen

05 aug 1890

Grene (Krog)

Maren Eskildsen

31 jul 1890

Grene (Krog)

Astrid Eskildsen

30 nov 1891

Grene (Krog)

Hans Eskildsen

24 okt 1892

Grene (Krog)

Ane Kathrine Marie Jensen

03 okt 1892

Grene (Krog)

Kristine Marie Jensen

03 jan 1892

Grene (Krog)

NN Jensen

18 jun 1892

Grene (Krog)

Sørine Eskildsen

15 dec 1893

Grene (Krog)

Søren Jensen

07 maj 1893

Grene (Krog)

Marinus Eskildsen

12 jan 1894

Grene (Krog)

Kristian Eskildsen

03 maj 1895

Grene (Krog)

Maren Eskildsen

09 maj 1895

Grene (Krog)

Hans Jensen

20 sep 1895

Grene (Krog)

Maren Jensen

31 jul 1895

Grene (Krog)

Ansgar Eskildsen

16 jun 1896

Grene (Krog)

Ane Kirstine Eskildsen

28 okt 1897

Grene (Krog)

Jens Kristian Jensen

31 jul 1897

Grene (Krog)

Hans Jørgen Eskildsen

14 nov 1898

Grene (Krog)

Bodil Kirstine Eskildsen

28-jan-00

Grene (Krog)

Karen Jensen

03-nov-00

Grene (Krog)

Peter Jul Eskildsen

25-dec-01

Grene (Krog)

Niels Kristian Jensen

07-maj-03

Grene (Krog)

Karen Eskildsen

14-okt-04

Grene (Krog)

Mette Kirstine Jensen

27-aug-09

Grene (Krog)

Inge Elisabeth Larsen

 

Grene (Krog)

Else Møller Jensen

10 okt 1884

Grene (Løvlund Mølle)

Anne Marie Nielsdatter

30 jan 1808

Grene (Løvlund)

Karen Larsdatter

18 jun 1821

Grene (Løvlund)

Grethe Madsdatter

18 jul 1832

Grene (Løvlund)

Eskild Madsen

20 nov 1834

Grene (Løvlund)

Abelone Kirstine Madsen

15 maj 1837

Grene (Løvlund)

Niels Madsen

29 sep 1839

Grene (Løvlund)

Ane Margrethe Madsen

29 maj 1842

Grene (Løvlund)

Anne Madsen

02 aug 1844

Grene (Løvlund)

Anders Christian Madsen

19 apr 1847

Grene (Løvlund)

Niels Christian Madsen

10 apr 1849

Grene (Løvlund)

Johanne Jensen

19 jan 1866

Grene (Løvlund)

Mads Christian Madsen

29 sep 1871

Grene (Løvlund)

Maren Sofie Madsen

15 sep 1876

Grene (Løvlund)

Mette Madsen

18 jul 1877

Grene (Løvlund)

Eline Kristine Madsen

19 sep 1879

Grene (Løvlund)

Mette Marie Madsen

20 apr 1879

Grene (Løvlund)

Thomas Kristian Madsen

18 sep 1880

Grene (Løvlund)

Margrete Madsen

18 sep 1882

Grene (Løvlund)

Andrea Kristine Madsen

08 nov 1884

Grene (Løvlund)

Mads Eskildsen Madsen

07 okt 1884

Grene (Løvlund)

Jakobine Madsen

15 maj 1886

Grene (Løvlund)

Andreas Madsen Løvlund

05 jul 1887

Grene (Løvlund)

Eskild Johannes Marius Madsen

01 apr 1890

Grene (Løvlund)

Mathinus Kristian Madsen

22 aug 1891

Grene (Løvlund)

Niels Anton Madsen

24 mar 1895

Grene (Løvlund)

Ane Marie Madsen

22 feb 1873

Grene (Løvlund, Løvlundgaard)

Thomas Hansen Madsen

15 okt 1875

Grene (Løvlund, Løvlundgaard)

Meta Kathrine Bjerg

14-jun-00

Grene (Løvlund, Løvlundgaard)

Johanne Anina Bjerg

10-dec-02

Grene (Løvlund, Løvlundgaard)

Helny Margrethe Bjerg

02-jan-08

Grene (Løvlund, Løvlundgaard)

Christen Christensen

09 mar 1872

Grene (Plougslund)

Ingeborg Vibe Pedersen

06 mar 1895

Grene (Plougslund)

Gunnar Madsen

20-sep-19

Grene (Plougslund)

Svend Aage Madsen

 

Grene (Plougslund)

Marie Christensen

27 aug 1866

Grene (Plougslund, Tingstedgaard)

Christian Pedersen

03 jun 1811

Grene (Silkeborggaarde)

Kristen Christiansen

19 nov 1850

Grene (Silkeborggaarde)

Niels Møller Christiansen

16 maj 1853

Grene (Silkeborggaarde)

Hylleborg Christiansen

10 dec 1874

Grene (Silkeborggaarde)

Maren Kristiansen

19 maj 1876

Grene (Silkeborggaarde)

Rasmus Madsen Sørensen

26-jul-13

Grimstrup (Rousthøje)

Karen Larsdatter

1738

Grindsted

Karen Jensdatter

29 apr 1774

Grindsted

Kirsten Jensdatter

24 aug 1777

Grindsted

Lars Jensen

04 jul 1779

Grindsted

Karen Eskildsdatter

1783

Grindsted

Karen Andersdatter

09 dec 1814

Grindsted

Jens Lauridsen

13 jan 1814

Grindsted

Mette Madsdatter

21 jan 1826

Grindsted

Ellen Madsdatter

27 dec 1827

Grindsted

Ane Katrine Sørensdatter

10 apr 1829

Grindsted

Knud Løkkegaard Jensen

18 apr 1856

Grindsted

Andreas Gregersen

25 jul 1877

Grindsted

Karen Jensen

06 jul 1883

Grindsted