Slægten fra Lundgård i Eskelund i Brørup sogn

Herunder kan ses efterkommere og deres ægtefæller fra 1735-1920 til bonden Jens Sørensen Væver (1735-1804) fra Lundgaard i Brørup sogn.

Ønsker man at købe E-bogen ”Slægten fra Lundgård i Eskelund i Brørup sogn (6 generationer) - 252 sider, kan den bestilles via Bestillingskemaet. De øvrige E-bøger fra forlaget genEbooks kan ses på forlagets hjemmeside.

Oversigt over efterkommere og deres ægtefæller

Navn

Født

Fødested

Jens Sørensen Væver

1735

 

Malene Hansdatter

1737

 

Mads Lauridsen

23 apr 1758

Læborg

Søren Steffensen Jensen

OMK 1760

 

Anna Jensdatter

30 aug 1761

Malt (Maltbæk)

Kirstine Margrethe Jensdatter

1762

Malt (Maltbæk)

Hans Hansen

17 apr 1763

Vester Starup (Hesselho)

Lene Jensdatter

1765

Malt (Maltbæk)

Mette Jensdatter

1765

Malt (Maltbæk)

Anne Pedersdatter

11 nov 1767

Brørup

Søren Jensen Væver

1767

Malt (Maltbæk)

Niels Nielsen Poder

18 okt 1770

Læborg (Gammelby)

Anne Katrine Jensdatter

25 feb 1781

Brørup

Niels Bennetzen

30 okt 1785

Skrave (Københoved)

Naamen Bahnsen

1787

Tyskland (Flensborg)

Peter Mathisen Schytt

1789

Sønder Starup (Vandling)

Jens Sørensen

25 okt 1789

Brørup

Niels Jepsen

23 jan 1790

Læborg (Gammelby)

Maren Nisdatter

1791

Brørup (Eskelund)

Anna Cathrine Sørensdatter

31 mar 1791

Brørup

Malene Sørensdatter

1792

Brørup

Terman Termansen

07 jan 1792

Vejen

Niels Andersen Blok

17 mar 1793

Læborg

Christian Sørensen Lund

1794

Fabjerg

Anne Kirstine Sørensdatter

03 feb 1794

Brørup

Kirsten Marie Sørensdatter

1795

Brørup

Peder Sørensen

02 jul 1797

Brørup

Peder Christensen

20 feb 1799

Vorbasse

Maren Sørensdatter

19 jun 1799

Brørup (Eskelund)

Søren Christensen

01 maj 1800

Brørup (Klegvanggaard)

Mikkel Pedersen

1800

Malt (Engelsholm)

Apolonia Sørensdatter

01 dec 1801

Brørup

Lisbeth Sørensdatter

27 apr 1801

Brørup

Laust Madsen

20 aug 1802

Malt

Karen Pedersdatter

1802

Folding (Sønderskov Mølle)

Ingeborg Kirstine Sørensdatter

27 jun 1803

Brørup

Lene Marie Christensdatter

08 jul 1804

Aastrup (Terpling)

Ane Magdalene Madsdatter

18 nov 1804

Malt

Hans Sørensen

08 sep 1805

Brørup

Christen Johansen Lund

28 jul 1807

Seem (Varming)

Jens Madsen

14 dec 1807

Malt

Ane Kirstine Jensdatter Poder

28 mar 1807

Læborg

Ole Hansen

1808

Læborg (Nyby)

Jens Sørensen

14 feb 1808

Brørup (Tirslund)

Christen Pedersen

30 jun 1809

Læborg

Jens Hansen

1810

Malt

Ane Kirstine Pedersdatter

1810

Læborg

Jørgen Christensen

11 aug 1812

Vorbasse (Risbøl)

Mads Hansen

03 maj 1812

Malt

Karen Hansdatter

26 feb 1815

Malt

Mette Marie Jensdatter

21 apr 1815

Brørup (Eskelund)

Søren Jensen

09 mar 1817

Brørup (Eskelund)

Hans Nielsen

03 okt 1817

Ovtrup

Jeppe Nielsen

27 sep 1817

Læborg (Gammelby)

Anna Maria Pedersdatter

26 maj 1817

Læborg

Ane Margrethe Bendiksen

05 sep 1818

Sønder Gørding

Anne Hansdatter

17 mar 1818

Bække

Jørgen Frandsen Christensen

27 dec 1819

Læborg (Kjeldbjerggaard)

Hans Hansen

12 jan 1819

Malt

Ane Jensdatter

24 apr 1819

Brørup (Eskelund)

Nis Andersen Kjær

29 jul 1819

Skodborg

Kirsten Marie Mathiasen

OMK 1819

 

Søren Nielsen

06 aug 1819

Læborg

Anne Marie Magdalene Bennetzen

09 feb 1820

Læborg

Thomas Hansen

24 maj 1820

Eltang

Karen Nielsdatter

03 dec 1820

Læborg

Ellen Kirstine Jensdatter

25 feb 1821

Brørup

Maren Nissen Kjær

14 aug 1821

Skodborg

Christen Hansen Lind

03 maj 1821

Fole (Ganderup)

Søren Hansen

29 jan 1822

Vejen

Jørgen Nielsen

08 dec 1822

Læborg

Hans Jørgen Ratzer

30 sep 1822

Egvad

Karen Beate Termansen

06 jun 1822

Vejen

Ane Kirstine Bennetzen

21 feb 1823

Vejen

Magdalene Jensdatter

29 mar 1823

Brørup (Eskelund)

Kirsten Marie Hansen Kjær

07 jun 1823

Skodborg

Johannes Jørgensen Østen

16 okt 1823

Løgumkloster

Peder Nielsen

25 apr 1824

Læborg

Laurids Rasmussen

1824

Bække

Ellen Sørensen

22 nov 1824

Folding

Niels Jochum Termansen

15 mar 1824

Vejen

Anne Cathrine Toft

13 maj 1824

Hellevad (Sønderjyllands Amt)

Søren Bennetzen

1825

Skodborg

Ane Marie Jensdatter

22 nov 1825

Brørup

Karen Nissen Kjær

26 feb 1826

Skodborg

Andreas Madsen Møller

26 dec 1826

Frørup

Anne Nielsdatter

08 feb 1826

Læborg

Catharina Maria Magdalene Nielsen

1826

Løgumkloster

Dorthea Katrine Nielsen

17 mar 1826

Vonsild

Søren Termansen

16 feb 1826

Vejen

Lene Bertramsdatter

27 aug 1827

Malt

Peter Jepsen

06 jul 1827

Brørup (Eskelund, Grønninglund)

Laust Mikkelsen

07 mar 1827

Randbøl (Dalover)

Ane Marie Nielsdatter

29 apr 1827

Læborg (Drostrup)

Bennet Bennetzen Nielsen

12 maj 1827

Vorbasse

Peter Mikkelsen

16 jun 1828

Malt

Søren Mikkelsen

12 feb 1828

Læborg

Hans Nielsen

18 maj 1828

Læborg

Anne Marie Pedersdatter

03 nov 1828

Skodborg

Andreas Peter Termansen

18 apr 1828

Nykøbing Mors

Anne Westergaard

08 mar 1828

Branderup

Inger Jensdatter

17 nov 1829

Faaborg (Agerbæk)

Kirstine Marie Jensdatter

04 apr 1829

Brørup

Karen Augusta Jørgensen

06 aug 1829

Folding (Sønderskov Mølle)

Ane Marie Nissen

04 feb 1829

Bække

Søren Olesen

26 jan 1829

Ringive

Christen Sørensen

14 jul 1829

Folding

Søren Peder Sørensen

14 jun 1829

Folding (Midtgaard)

Ane Bennetzen

05 apr 1830

Vorbasse

Jensine Kjær

08 feb 1830

Skodborg

Ane Kathrine Lauridsen

15 sep 1830

Folding

Mads Mikkelsen

24 feb 1830

Malt

Marianne Pedersdatter Schytt

11 feb 1830

Lintrup (Kroen)

Marie Margrethe Nielsen Vork

28 nov 1830

Ødis

Nis Jensen

19 sep 1831

Brørup

Inger Nissen

12 maj 1831

Læborg

Marie Kirstine Rømer

OMK 1831

 

Sine Lund Termansen

25 jul 1831

Folding (Nørbølling)

Mette Thygesen

OMK 1831

 

Christen Lauridsen

20 sep 1832

Folding

Hans Mikkelsen

07 jan 1832

Malt

Sophie Magdalene Pedersdatter

30 aug 1832

Skodborg

Terman Sørensen

28 dec 1832

Folding

Jens Peter Hansen

16 okt 1833

Brørup

Else Elisabeth Jeppesdatter

23 feb 1833

Brørup (Eskelund, Grønninglund)

Bertel Pedersen Lund

05 jul 1833

Jels (Grønnebæk)

Ane Kirstine Mikkelsen

24 sep 1833

Læborg

Johanne Nielsdatter

16 jul 1833

Læborg

Mette Marie Nielsen

10 aug 1833

Læborg (Vigaard)

Hans Pedersen

OMK 1833

Hoptrup

Else Marie Bennetzen

22 jun 1834

Vorbasse

Niels Herman Hansen Friis

06 apr 1834

Vester Nebel (Avlinggård)

Maren Hansen

28 maj 1834

Hunderup (Kærgaards Mølle)

Lene Lauridsen

24 nov 1834

Folding

Johan Friederich Theodor Benuhr

OMK 1835

Tyskland (Mechlenburg -Schwerin, Loisson

Søren Hansen

09 jul 1835

Brørup (Eskelund)

Hans Peder Mikkelsen

28 apr 1835

Læborg

Hans Christian Salomonsen Nielsen

05 apr 1835

Brørup (Hulvad)

Marianne Christensdatter Schytt

03 okt 1835

Lintrup (Kroen)

Inger Marie Andersen

12 nov 1836

Folding

Niels Gravesen

19 okt 1836

Lindknud (Hovborg)

Hans Peder Hansen

03 sep 1836

Malt

Jes Peder Mikkelsen Ravn

04 mar 1836

Rødding (Brem)

Hans Christensen Stagelund

1836

 

Andreas Sørensen

12 aug 1836

Folding

Anna Kirstine Clausen

04 okt 1837

Oksby

Ane Hansdatter

28 jan 1837

Brørup (Eskelund)

Mads Lauridsen

06 mar 1837

Folding

Ane Mikkelsen

29 jan 1837

Læborg

Hans Christensen Stagelund

29 apr 1837

Læborg (Stagelund)

Ane Katrine Hansen

23 jan 1838

Malt (Ladelund)

Jesper Pedersen Jørgensen

05 aug 1838

Brørup

Niels Poder Mikkelsen

23 dec 1838

Læborg

Ane Kristine Kathrine Lund Pedersen

20 dec 1838

Skodborg

Marie Dorthea Christine Jessen

02 aug 1839

Vejen

Marine Klemmensdatter

01 okt 1839

Fjelstrup (Knud)

Hans Lauridsen

12 apr 1839

Folding

Peder Christian Pedersen

29 maj 1839

Føvling

Ane Elisabeth Christensen Stagelund

14 okt 1839

Læborg (Stagelund)

Niels Poder Sørensen

17 feb 1839

Folding

Jørgen Jørgensen Bertelsen

06 okt 1840

Lysabild (Vibye)

Peder Christensen

07 feb 1840

Lindknud

Ane Dorthea Poder Hansen

02 mar 1840

Bække

Hans Hansen

13 apr 1840

Malt

Caroline Kirstine Holm

29 okt 1840

Brørup (Hulkjær Mølle)

Hans Sørensen

14 nov 1840

Folding

Ane Jesdatter

05 dec 1841

Aastrup (Terpling)

Mads Nielsen Kjær

30 jun 1841

 

Ane Catrine Mikkelsen

22 jan 1841

Læborg

Hans Jørgen Lauridsen

30 mar 1842

Folding

Johannes Hansen Lund

07 sep 1842

Agerskov

Hans Nielsen

29 jan 1842

Holsted (Lintrup)

Henrik Kristian Sofus Nielsen

10 jan 1842

Assens

Abel Kirstine Pedersen

1842

Folding (Folding Gaarde)

Ane Catrine Christensen Stagelund

05 jun 1842

Læborg (Stagelund)

Kirstine Stub

28 jan 1842

Gram

Kirstine Sørensen

23 jan 1842

Læborg (Revsgaard)

Elisabeth Hansen

17 aug 1843

Malt

Else Marie Mikkelsen

22 maj 1843

Læborg

Hans Frandsen Sørensen

12 mar 1843

Folding

Kirstine Sørensen

22 jul 1843

Læborg (Revsgaard)

Ane Risbøl Jørgensen

30 jul 1844

Hejnsvig (Risbøl)

Jens Christian Lund

OMK 1844

Agerskov

Niels Jepsen Olesen

01 sep 1844

Læborg

Christine Thomsen

04 aug 1844

 

Anne Marie Eriksdatter

OMK 1845

 

Peder Hansen

11 feb 1845

Malt

Anne Cathrine Jepsen

28 jul 1845

Leck

Maren Bendix Jørgensen

27 dec 1845

Vorbasse

Kjerstine Marie Louise Kjær

16 nov 1845

Folding

Kirsten Margrethe Knudsen Staal

07 jun 1845

Hunderup (Sejstrup)

Maren Christensen Stagelund

25 feb 1845

Læborg (Stagelund)

Ane Kirstine Sørensen

29 dec 1845

Læborg (Revsgaard)

Trine Christiansen

28 maj 1846

Malt

Anna Kirstine Mastrup

09 jun 1846

 

Laurids Thuesen Nielsen

28 maj 1846

Egtved

Ane Marie Olesen

28 jan 1846

Læborg

Ane Kirstine Sørensen

27 dec 1846

Læborg (Revsgaard)

Anne Sørensen

23 jul 1846

Folding

Thomas Thomsen Frydendahl

23 jan 1847

Brørup

Jens Jørgen Hansen

26 sep 1847

Brørup

Søren Lauridsen

19 jun 1847

Brørup

Mikkeline Mikkelsen

09 jul 1847

Malt

Ane Kristine Nielsen

18 jun 1847

Læborg

Ane Catrine Christensen Stagelund

20 nov 1847

Læborg (Stagelund)

Christen Jørgensen

11 mar 1848

Hejnsvig (Risbøl)

Ingvard Lund

13 jul 1848

Agerskov

Christen Pedersen

13 feb 1848

Vorbasse (Fitting)

Morten Pedersen

23 apr 1848

Veerst (Vester Thorsted)

Kristen Klausen Steffensen

OMK 1848

Vejrup

Merret Pedersen

29 jul 1849

Bevtoft

Peder Ferdinand Pedersen

OMK 1849

Bredsted

Anne Mette Sørensen

26 mar 1849

Gadbjerg

Niels Jepsen Sørensen

25 jul 1849

Læborg (Revsgaard)

Elisabeth Hansen

30 aug 1850

Malt

Lene Marie Jørgensen

15 aug 1850

Hejnsvig (Risbøl)

Johanne Christensen Stagelund

31 mar 1850

Læborg (Stagelund)

Johan Gram

OMK 1851

Vonsild

Ane Katrine Elisabeth Jensdatter

25 feb 1851

Brørup

Gunder Kirstine Jespersen

04 mar 1851

Hjerting

Hans Pedersen

09 nov 1851

Brørup

Jes Nicolaj Hansen

OMK 1852

Lintrup (Mejlby)

Anders Lauridsen

07 jul 1852

Vejen

Hans Sørensen Lund

17 jan 1852

Agerskov

Karen Maria Christensen Stagelund

29 nov 1852

Læborg (Stagelund)

Ane Sørensen

27 okt 1852

Læborg

Jens Sørensen

08 jan 1852

Læborg

Elisabeth Jensdatter

26 sep 1853

Brørup

Søren Jensen

17 aug 1853

Hammer

Johan Otto Kyed Mortensen

06 feb 1853

Lejrskov (Tersbøl)

Jens Pedersen

20 okt 1853

Hoptrup

Maren Sørensen

19 sep 1853

Guldager

Maren Christensen

14 jul 1854

Vorbasse

Else Katrine Jermiin

30 jun 1854

Aastrup (Terpling)

Ingeborg Kirstine Jespersen

13 jan 1854

Lintrup

Mette Maria Sørensen

21 okt 1854

Læborg

Kirstine Marie Magdalene Termansen

27 okt 1854

 

Maren Thomsen

30 dec 1854

Vorbasse

Hans Christian Hansen

30 sep 1855

Lintrup

Maren Hansen

04 nov 1855

Malt

Mikkel Peder Hansen

06 mar 1855

Malt

Mads Peter Hoffensetz

16 feb 1855

Vamdrup

Niels Bennetzen Jørgensen

27 dec 1855

Hejnsvig (Risbøl)

Mette Lauridsen

20 maj 1855

Vejen

Niels Bennetzen Lind

05 sep 1855

Vorbasse (Nebel)

Kathrine Marie Pedersen

26 maj 1855

Lindknud (Adserbøl)

Marie Kirstine Andreasen

24 maj 1856

Hørup

Anna Baagøe

22 sep 1856

Kolding

Mads Peder Jensen

1856

Brørup

Peder Jørgensen

10 feb 1856

Bække

Marie NN

20 jun 1856

Vodder

Hans Olesen

03 jun 1856

Læborg

Peder Christensen Stagelund

25 maj 1856

Læborg

Andreas Termansen

28 mar 1856

Læborg

Andreas Termansen

16 dec 1856

Brørup

Niels Thomsen

30 jul 1856

Vorbasse

Karen Jespersen

08 okt 1857

Lintrup

Anders Kristian Kristiansen

23 jul 1857

Vejrup (Bækmark)

Hans Christensen Lind

26 feb 1857

Vorbasse (Nebel)

Hans Nissen Thomsen Lund

1857

Spandet

Mette Frederikke Nielsen Lundgård

07 jul 1857

Vejen

Ane Kirstine Nielsen

08 jan 1857

Læborg

Merret Kirstine Burkal

11 dec 1858

Oksenvad (Stursbøl)

Maren Hansen

07 mar 1858

Lintrup

Hans Christian Jensen

1858

Brørup

Hans Jørgen Jørgensen

30 aug 1858

Tinglev (Gaardeby)

Søren Lauridsen

07 jan 1858

Vejen

Jacob Christensen Lind

10 dec 1858

Vorbasse (Nebel)

Ane Marie Nielsen

02 aug 1858

Faaborg

Kirsten Nielsen

21 nov 1858

Læborg

Mikkel Peder Olesen

01 apr 1858

Strellev

Karen Hansine Pedersen

19 okt 1858

Vaabensted (Rødeledshuse)

Ane Marie Sørensen

14 apr 1858

Læborg

Ane Mathilde Termansen

04 okt 1858

Læborg (Gammelby)

Laurids Christian Thagaard

27 feb 1858

Nim

Hans Peder Thomsen

03 nov 1858

Vorbasse

Ane Margrethe Thygesen

05 sep 1858

Folding

Simon Henrik Smidt

26 dec 1859

Bække (Kragelund)

Ane Margrethe Sørensen

05 okt 1859

Læborg

Ingeborg Kirstine Sørensen

26 jun 1859

Folding

Poul Nissen Sørensen

22 jun 1859

Læborg

Terman Termansen

07 mar 1859

Kolding (Sankt Nicolai sogn)

Hans Peder Sørensen Bro

08 okt 1860

Folding

Nissine Jespersen

30 nov 1860

Lintrup

Jørgen Marius Johansen

28 okt 1860

Guldager

Magdalene Mikkelsen

02 jul 1860

Bække

Marie Mikkelsen

03 aug 1860

Malt

Else Marie Nielsen

06 jun 1860

Læborg

Ole Kristian Olesen

23 aug 1860

Malt

Inger Marie Jørgine Petersen

09 aug 1860

Hjerting

Ingeborg Kirstine Sørensen

01 sep 1860

Folding

Katrine Marie Christensen

27 jul 1861

Vorbasse (Nebel)

Jacob Pedersen Holm

25 apr 1861

Malt (Askov Mark)

Jens Jensen

26 jul 1861

Læborg (Vittrupgaards Mark)

Bothilde Marie Jørgensen

16 sep 1861

Tinglev

Kristine NN

16 jan 1861

Als

Marie NN

18 mar 1861

 

Ane Kirstine Pedersen

21 jun 1861

Bække

Johanne Birgitte Termansen

29 maj 1861

 

Niels Termansen

18 feb 1861

Kolding (Sankt Nicolai sogn)

Cilius Thomsen

06 jan 1861

Vorbasse

Søren Christensen Sørensen Bro

04 sep 1862

Folding

Ane Marie Hansen

24 jan 1862

Nustrup

Thomas Frands Nielsen Haulrik

11 jan 1862

Ribe (Domsognet)

Maren Jørgensen Hellesø

01 jan 1862

Bække

Jørgine Maria Johansen

29 maj 1862

Guldager

Mikkel Peder Larsen

15 sep 1862

Malt (Skovlyst)

Anders Peter Mikkelsen

14 jun 1862

Malt

Niels Jeppe Nielsen

08 mar 1862

Hjerting

Andreas Peder Sørensen

01 jun 1862

Brørup

Karen Maria Sørensen

10 jul 1862

Bække

Søren Sørensen

01 feb 1862

Folding

Bennet Thomsen

23 nov 1862

Vorbasse

Kirsten Marie Andersen

04 maj 1863

Veerst (Veerst Mark)

Ane Kirstine Hansen

22 aug 1863

Gørding

Anne Hansen

02 maj 1863

Lintrup

Maren Jensen

05 okt 1863

Læborg

Nikolaus Frederik Jensen

29 jul 1863

 

Jeppe Jepsen

27 jan 1863

Skodborg

Jens Peder Johansen

17 dec 1863

Guldager (Ravnsbjerg)

Søren Peder Christensen Lind

17 feb 1863

Vorbasse (Nebel)

Frederik Karl Kristian Melbye

17 nov 1863

Asperup (Præstegaarden)

Nielsine Kirstine Mikkelsen

07 jan 1863

Bække

Søren Møller

22 jan 1863

Vorbasse (Vejgaard)

Kirsten Marie Termansen

27 jun 1863

Kolding (Sankt Nicolai sogn)

Hans Bertel Gregersen

05 aug 1864

Hejnsvig (Klink, Klink Mark)

Karen Kirstine Cathrine Jepsen

29 jan 1864

Læborg

Søren Jespersen

26 apr 1864

Lintrup

Johanne Marie Mikkelsen

13 aug 1864

Randbøl (Rybjerg Mark)

Anne Marie Nielsen

15 jan 1864

Folding

Mette Cathrine Rosenmaj

08 jun 1864

Endrupskov

Hans Wilhelm Nielsen Schmidt

15 maj 1864

Faaborg (Debel)

Ingeborg Kirstine Sørensen

22 dec 1864

Brørup

Jens Nielsen Sørensen

11 apr 1864

Bække

Jørgen Sørensen

06 okt 1864

Folding

Niels Poder Blok Termansen

17 mar 1864

Læborg

Johannes Iversen Tønder

01 jun 1864

Tyskland (Medelby)

Ane Kirstine Vedstesen

01 okt 1864

Brørup (Tveraad)

Jørgen Christensen

13 sep 1865

Vorbasse (Nebel)

Hans Severin Schmidt Hansen

21 sep 1865

Gørding

Jens Jensen Ravn

18 aug 1865

Højrup

Niels Sørensen

19 jun 1865

Læborg

Mads Madsen Tarp

12 mar 1865

 

Hans Termansen

09 aug 1865

Kolding (Sankt Nicolai sogn)

Hanne Sørine Bendeline Thomsen

20 maj 1865

Vorbasse

Ludvig Andersen

17 jan 1866

 

Hans Henrik Sørensen Bro

20 jul 1866

Folding

Ane Jensine Kristensen Dam

05 jan 1866

Veerst (Veerst Skov)

Iver Jepsen Damgaard

18 jul 1866

Gammel Haderslev (Langkær)

Gustave Wilhelmina Gildenmaster

OMK 1866

 

Graves Jørgen Søren Gravesen

20 jul 1866

Lindknud (Hovborg)

Mads Jepsen Grue

19 aug 1866

Læborg

Ane Katrine Kirstine Hansen

30 jan 1866

Brørup

Pouline Hansine Hansen

15 jun 1866

Bryndum

Anna Karoline Kristine Hendriksen

03 maj 1866

Vejle

Jens Peder Justesen

13 mar 1866

Lyby

Laurine Marie Lauridsen

03 jun 1866

Brørup

Henrik Albert Lindemeyer

19 dec 1866

Randers

Mikkel Sørensen Mikkelsen

OMK 1866

Randbøl

Ellen Kirstine Nielsen

01 maj 1866

Folding

Christian Sundby

OMK 1866

Norge

Magdalene Sørensen

19 aug 1866

Bække

Christen Christensen

17 aug 1867

Lindknud

Jørgen Jensen

27 aug 1867

Vester (Linnet)

Mourits Daniel Jensen

10 maj 1867

Læborg (Vittrupgaards Mark)

Laurids Peter Lauridsen

31 mar 1867

Malt

Bendeline Lind

06 jun 1867

Vorbasse (Nebel)

Mette Marie Lund

23 aug 1867

Agerskov (Kjærsgaard)

Hans Peder Mikkelsen

26 jun 1867

Vonsild

NN Mikkelsen

21 apr 1867

Seest

Caroline Madsine Møller

25 sep 1867

Vorbasse

Signe Cathrine Johanne NN

11 mar 1867

Frederiksberg

Dorthea Kathrine Margrethe Bang Olesen

12 jan 1867

Aarhus (Marie Magdalene Sogn)

Anne Margrethe Sørensen

01 maj 1867

Brørup

Ingeborg Kirstine Sørensen

16 feb 1867

Folding

Jørgen August Sørensen

17 maj 1867

Folding

Anne Bang Termansen

25 feb 1867

 

Bendeline Thomsen

17 okt 1867

Vorbasse

Mette Tonnesen

17 sep 1867

Bække

Karen Christensen Andersen

01 nov 1868

Gesten (Vester Gesten)

Johan Frederik Theodor Benuhr

04 jan 1868

Læborg

Ane Hansen

21 jan 1868

Gørding

Ane Kirstine Hansen

11 nov 1868

Andst (Lille Andst)

Marcus Hansen

20 jun 1868

Brørup

Karen Kirstine Jepsen

02 jul 1868

Læborg (Hundsbæk)

Magdalene Lauridsen

28 nov 1868

Brørup (Tirslund)

Ane Kirstine Nielsen

02 jan 1868

Brørup

Kamilla Petrine Nielsen

20 okt 1868

København

Laurids Frederik Nielsen

31 maj 1868

Vejrup (Grisbæk)

Iver Iversen Noer

14 sep 1868

Aastrup (Skovbølling)

Ane Maria Kirstine Pedersen

09 jun 1868

Nørre Bjert (Strandhuse)

Martha Charlotte Pedersen

08 maj 1868

Gærum

Marie Katrine Søberg

16 jul 1868

Seem

Ane Sørensen

11 sep 1868

Bække

Karl Peter Christensen

04 feb 1869

Vindblæs

Søren Gregersen

04 okt 1869

Frederiksberg

Kristian Marius Christensen Lind

25 mar 1869

Holsted (Lintrup)

Kresten Johansen Lund

26 jun 1869

Agerskov

Niels Peder Mikkelsen

06 apr 1869

Vonsild

Kirstine Jørgine Møller

24 jun 1869

Vorbasse

Søren Jeppe Nielsen

19 jun 1869

Folding

Karoline NN

25 jun 1869

Lintrup

Ellen Kirstine Bendine Marie Sørensen

12 jul 1869

Brørup

Karen Augusta Sørensen

21 dec 1869

Folding

Mathilde Pouline Sørensen

18 okt 1869

Vilslev

Marie Gamborg

09 dec 1870

Sønder Stenderup (Skibelund)

Johanne Hansen

28 apr 1870

Gørding

Marie Jensen

15 dec 1870

Tømmerup

Nis Thomsen Hansen

16 nov 1871

Hajstrup

Evald Jepsen

14 dec 1871

Nees

Peder Hansen Kalle

23 sep 1871

Lindknud

Karen Kjær

20 feb 1871

Bække

Ane Dorthea Kristiansen

05 maj 1871

Føvling (Sorrild)

Anna Dorthea Kirstine Larsen

11 apr 1871

København (Vor Frue Kirke)

Hans Jørgen Lauridsen

08 maj 1871

Folding

Anne Laursen

10 dec 1871

Sønder Vissing (Addit)

Thomas Christensen Lind

14 okt 1871

Holsted

Hans Clausen Lund

10 apr 1871

Agerskov (Gelstrup Mark)

Maren Andersen Lund

10 maj 1871

Egtved

Søren Mikkelsen

OMK 1871

Randbøl

NN Nielsen

02 apr 1871

Brørup

Valdemar Emil Nielsen

03 feb 1871

Nørre Lyndelse (Aasum, Sortelong)

Abeline Kirstine Sørensen

07 jul 1871

Farup

Ingeborg Marie Sørensen

30 nov 1871

Gram (Hindballe)

Søren Erik Sørensen

30 nov 1871

Gram (Hindballe)

Sørine Christine Sørensen

27 nov 1871

Brørup

Terman Bang Termansen

25 apr 1871

 

Hans Jessen Hansen

16 nov 1872

Gørding (Nørre Lourup)

Johannes Julius Jensen

30 apr 1872

Brørup (Gjerndrup)

Ole Nissen Jepsen

12 jul 1872

Jernved

Ane Marie Jørgensen

05 dec 1872

Lejrskov

Marie Magdalene Mikkelsen

01 feb 1872

Vonsild

Magdalene Severine Møller

08 nov 1872

Vorbasse

Jens Andreas Poulsen

1872

Nautrup

Marie Kirstine Skjøtt

10 jan 1872

Sønder Gørding (Bjerndrup)

Søren Peder Rømer Sørensen

30 aug 1872

Folding

Amalie Kirstine Thulesen

23 mar 1872

Vejrup

Marius Bennedsen

14 mar 1873

Vorbasse

Jørgen Bertelsen

29 jun 1873

Sønder Hygum (Brøstrup)

Kirsten Kirstine Gravesen

14 jun 1873

Lindknud (Hovborg)

Carolina Augusta Høher

14 jan 1873

Folding (Langeskov)

Anton Jepsen

24 nov 1873

Jernved

Kirstine Marie Kastrup

1873

Rønbjerg

Hans Clausen Lund

03 jun 1873

Agerskov (Gelsted Mark)

Ingeborg Kirstine Eline Sørensen

02 aug 1873

Folding

Sørine Knudine Sørensen

18 nov 1873

Farup

Olav Bang Termansen

15 jul 1873

Læborg

Ane Marie Kirstine Bertelsen

05 dec 1874

Sønder Hygum (Brøstrup)

Mads Peder Hansen

22 jul 1874

Læborg

Otto Jepsen

05 feb 1874

Nees

Ane Petrea Kjær

16 jan 1874

Vester Nebel

Maren Lauridsen

23 aug 1874

Brørup

Kresten Johansen Lund

09 jun 1874

Agerskov

Anton Marius Mikkelsen

OMK 1874

Randbøl

Ane Cathrine Petrea Møller

25 sep 1874

Vorbasse

Dorthea Sine Nielsen

16 okt 1874

Faaborg (Agerbæk)

Sofie Bodil Marie Magdalene Nielsen

08 jul 1874

Vorbasse

Marius Nissen

03 aug 1874

Holsted (Lintrup)

Hans Nielsen Staal

26 maj 1874

Brørup (Tuesbøl)

Magdalene Sørensen

16 apr 1874

Brørup

Christine Christensen

1875

Tjæreborg

Thomas Hansen Gregersen

26 feb 1875

Hejnsvig (Gilbjerg, Gilbjerg Mark)

Dagmar Hansen

17 apr 1875

Gørding

Annie Catherine Lakin

20 dec 1875

Canada (British Columbia)

Lene Marie Lauridsen

31 okt 1875

Folding

Peter Petersen Lund

23 okt 1875

Agerskov

Christian Peter Mikkelsen

14 maj 1875

Vonsild

Magnus Sylverius Sørensen

10 sep 1875

Farup

Niels Madsen Sørensen

16 dec 1875

Gram (Thiset)

Mads Bertelsen

22 apr 1876

Sønder Hygum (Brøstrup)

Hansine Kirstine Hansen

20 jul 1876

Gørding

Jeppe Andersen Hansen

1876

Læborg

Mads Christian Hansen

26 apr 1876

Andst

Sara Kjær

26 apr 1876

Vester Nebel

Ane Nielsen

20 dec 1876

Læborg

Jørgen Nielsen

04 jan 1876

Læborg

Niels Hansen Nielsen

12 aug 1876

Faaborg (Vrenderup)

Niels Olesen Nielsen

17 feb 1876

Faaborg (Agerbæk)

Kristine Marie NN

25 jul 1876

Sønder Onsild

Sidse Marie NN

25 apr 1876

Haarlev (Taarnby)

Karen Kristine Stagelund

15 jan 1876

Læborg

Søren Christensen Sørensen

30 okt 1876

Brørup

Otto Alfred Østergård

07 aug 1876

Seest (Vranderup)

Ove Morton Middelboe Bille-Hansen

14 jan 1877

København (Tøjhusgade 13)

Mette Kirstine Bondesen

19 feb 1877

Hjortlund (Stens)

Ane Kirstine Frydendahl

25 sep 1877

Brørup

Anders Block Hansen

22 okt 1877

Gørding

Kirstine Martine Johansen

18 jul 1877