Slægten fra Lukas Grue i Vejen sogn

Herunder kan ses efterkommere og deres ægtefæller fra 1692-1920 til bonden og handelsmanden Lars Iversen(1692-1748) fra gården ”Lucas Grue”, også kaldet Gruegården, i Vejen sogn.

Ønsker man at købe E-bogen ”Slægten fra Lukas Grue i Vejen sogn (7 generationer) - 783 sider, kan den bestilles via Bestillingskemaet. De øvrige E-bøger fra forlaget genEbooks kan ses på forlagets hjemmeside.

Oversigt over efterkommere

Navn

Født

Fødested

Lars Iversen

1692

Malt (Askov)

Anne Margrethe Sørensdatter

1695

 

Hans Pedersen Ladefoged

OMK 1704

Andst

Iver Jensen

1718

Læborg

Poul Jensen

OMK 1724

Jels

Anne Marie Lasdatter

1726

Vejen (Lucas Grue)

Maren Lasdatter

1730

Vejen (Lucas Grue)

Wedsted Larsen

19 feb 1734

Vejen (Lucas Grue)

Wedsted Larsen

06 feb 1737

Vejen (Lucas Grue)

Jens Pedersen

1741

Brørup

Peder Hansen

08 apr 1746

Vejen

Michel Hendrichsen

17 apr 1746

Vejen

Anne Margrethe Hansdatter

16 jun 1748

Brørup (Toftager)

Louise Hansdatter

02 nov 1750

Brørup (Toftager)

Heinrich Hansen

02 nov 1750

Brørup (Toftager)

Jens Iversen

23 mar 1750

Vejen (Lucas Grue)

Anna Margrethe Iversdatter

02 mar 1751

Vejen (Lucas Grue)

Anne Iversdatter

25 nov 1753

Vejen (Lucas Grue)

Mads Jørgensen

25 okt 1753

Jels

Las Hansen

17 feb 1754

Brørup (Toftager)

Maren Nielsdatter

OMK 1755

Holsted

Mads Therkelsen

1755

Holsted

Lisbeth Hansdatter

29 aug 1756

Brørup (Toftager)

Mette Iversdatter

16 feb 1757

Vejen (Lucas Grue)

Mads Hansen Grue

19 mar 1758

Brørup (Toftager)

Nis Pedersen

05 mar 1758

Vejen (Kærsdalgård)

Søren Andersen

OMK 1759

Jernved

Kirsten Nielsdatter

1759

Holsted

Lisbeth Hansdatter

31 maj 1761

Brørup

Anders Jensen

1761

Føvling (Bækbølling)

Christen Nielsen

1763

Brørup

Mette Cathrine Hansdatter

14 jan 1765

Brørup

Karen Jepsdatter

1765

Vejen (Lucas Grue)

Hans Jensen Kragh

28 sep 1766

Vamdrup

Lars Iversen

1767

Vejen (Lucas Grue)

Else Elisabeth Jepsdatter

06 mar 1768

Vejen (Lucas Grue)

Niels Jørgensen

1769

Vejrup (Grisbæk)

Jens Iversen

09 sep 1770

Vejen (Lucas Grue)

Maren Michelsdatter

1771

Vejen

Niels Mortensen

15 maj 1771

Aastrup (Terpling)

Jes Pedersen

28 apr 1771

Vejen

Karen Jensdatter

1773

Brørup

Mette Mortensdatter

1773

Brørup (Gjerndrup)

Hendrich Hans Christian Jensen

1775

Brørup

Kirsten Jeppesdatter

OMK 1776

 

Mette Maria Michelsdatter

26 jul 1776

Vejen

Søren Pedersen

1776

Lejrskov (Uhre)

Anne Maria Jensdatter

1777

Brørup

Maren Madsdatter

1777

Brørup

Hans Heinrichsen

27 apr 1778

Brørup

Mette Cathrine Jensdatter

1778

Brørup

Jes Iversen

OMK 1779

Brørup

Hans Madsen

05 apr 1779

Brørup

Niels Heinrichsen

17 okt 1780

Brørup

Anne Maria Madsdatter

1780

Brørup

Maren Michelsdatter

1780

Vejen

Kirsten Pedersdatter

22 sep 1780

Brørup

Iver Friedrichsen

22 mar 1781

Vejen

Jens Michelsen

1782

Vejen

Anne Heinrichsdatter

15 feb 1783

Brørup

Chriesten Mathiesen

1783

Sønder Gørding

Hans Pedersen

09 maj 1783

Brørup

Ebbe Poulsen

09 jan 1783

Jels

Karen Viborg

OMK 1783

Jels

Kirsten Jensdatter

21 maj 1784

Brørup

Ellen Kirstine Madsdatter

09 jun 1784

Brørup

Carsten Pedersen

1784

Malt

Hans Christensen

19 okt 1785

Brørup

Anne Marie Knudsdatter

OMK 1785

Ovtrup (Søndertang)

Else Michelsdatter

1785

Vejen

Svend Knudsen

OMK 1786

 

Mette Cathrine Madsdatter

10 aug 1786

Brørup

Niels Pedersen

1786

Brørup

Jeppe Madsen Grue

05 sep 1787

Vejen (Lucas Grue)

Anne Maria Jørgensen Høier

16 dec 1787

Jels

Hendrich Hans Christian Jensen

1787

Brørup

Cathrine Marie Jørgensdatter

OMK 1787

 

Anna Lasdatter

1787

Vejen

Karen Christensdatter

1788

Brørup

Christen Pedersen Clemmensen

1788

Gram (Vester Lindet)

Iver Michelsen

08 mar 1788

Vejen

Anna Maria Christensdatter

1789

Brørup

Anne Marie Lasdatter

1789

Vejen

Jens Christian Andersen

1790

Folding

Ane Cathrine Hansdatter

1790

Brørup (Eskelund, Grønninglund)

Peder Jensen

1790

Brørup

Hans Madsen

1790

Brørup

Heinrich Pedersen

1790

Brørup

Poul Søeberg

1790

Jels

Ane Kirstine Sørensdatter

30 jun 1790

Vejen

Hans Hansen Klovtoft

OMK 1791

Lintrup

Ane Marie Madsdatter

07 apr 1791

Vejen (Lucas Grue)

Maren Andersdatter

1792

Folding

Hans Larsen

1792

Vejen

Anne Margrethe Nisdatter

1792

Brørup

Jørgen Søeberg

1792

Jels

Peder Nielsen Vejrup

21 okt 1792

Vejrup

Maren Hansdatter

OMK 1793

Føvling

Karen Caroline Pedersdatter

OMK 1793

Jernved

Ane Dorthe Kristensdatter

OMK 1794

Folding

Ane Elisabeth Madsdatter

14 jun 1794

Vejen (Lucas Grue)

Dorthe Marie Sørensdatter

1794

Brørup

Anders Jørgensen

08 feb 1795

Hejnsvig (Bolding)

Jeppe Larsen

1795

Vejen

Jens Michelsen

01 apr 1795

Vejen

Mette Nielsdatter

01 mar 1795

Grindsted (Eg)

Anne Maria Christensdatter

16 mar 1796

Brørup

Mette Marie Hansdatter

16 maj 1796

Vejen

Maren Pedersdatter

26 jun 1796

Skodborg

Nis Sørensen

14 aug 1796

Brørup

Niels Hansen Flintholm

1797

Føvling

Anne Margrethe Hansdatter

12 okt 1797

Vejen

Anders Jepsen

14 aug 1797

Brørup (Surhave)

Anna Lasdatter

1797

Folding (Sønderskov)

Anne Marie Pedersdatter

1797

Brørup

Maria Dorothea Søeberg

1797

Jels

Christen Nielsen Vinding

1797

Lejrskov

Hans Madsen Grue

08 dec 1798

Vejen (Lucas Grue)

Michel Jessen

15 aug 1798

Vejen

Mette Cathrine Lasdatter

1798

Vejen

Mads Madsen

1798

Hejnsvig (Katrinebjerg)

Anders Ocksen Port

1798

Skærbæk (Øster Gasse)

Marie Cathrine Sørensdatter

27 mar 1798

Brørup

Anne Marie Andersdatter

1799

Folding

Niels Andersen

1799

Folding

Mette Cathrine Lasdatter

17 sep 1799

Vejen

Peder Pedersen Sundbøl

OMK 1799

Skodborg

Marie Cathrine Sørensdatter

03 mar 1799

Brørup

Niels Thomsen

1799

Folding

Mette Cathrine Christensdatter

02 nov 1800

Brørup

Mette Marie Hansdatter

26 apr 1800

Vejen

Peder Jessen

03 jan 1800

Vejen

Chriesten Pallesen

29 jun 1800

Vejen

Søren Eliasen

1801

Skodborg

Marie Hansdatter

OMK 1801

Højen

Laurids Hansen

1801

Læborg

Lorens Petersen Hougaard

1801

Øster Lindet

Michel Jessen

14 mar 1801

Vejen

Mette Cathrine Madsdatter

12 aug 1801

Vejen (Lucas Grue)

Ane Johanne Olesdatter

OMK 1801

 

Anders Sørensen

23 feb 1801

Brørup

Peder Jessen

05 dec 1802

Vejen

Mette Cathrine Elisabeth Lasdatter

08 jan 1802

Vejen

Henrikke Hansdatter

30 jan 1803

Vejen

Maren Lasdatter

1803

Folding

Johannes Hansen Schram

24 jun 1803

Stepping (Bjerndrup)

Jens Sørensen

13 mar 1803

Brørup

Henrikke Hansdatter

28 jul 1804

Vejen

Jeppe Larsen

20 jan 1804

Vejen

Anne Marie Sørensdatter

23 dec 1804

Brørup

Malene Christensdatter

16 mar 1805

Hejnsvig

Jens Heinrich Jessen

09 jun 1805

Vejen

Jens Lassen

1805

Folding

Ane Sørensdatter

28 nov 1805

Vejen

Mette Kirstine Nielsdatter Bramsen

01 jul 1806

Sønder Stenderup

Jørgen Markussen

OMK 1806

Jels

Johanne Pedersdatter

27 jul 1806

Ølgod (Medum)

Ane Sørensdatter

25 dec 1806

Vejen

Hendrich Hans Christian Sørensen

19 mar 1806

Brørup

Jens Hansen

22 feb 1807

Vejen

Jes Jessen

11 maj 1807

Vejen

Peder Jessen

08 maj 1807

Vorbasse

Christen Christensen Krog

14 okt 1807

Hjerting (Øster Hjerting)

Morten Nielsen

07 mar 1807

Brørup

Christian Christiansen

OMK 1808

Vrigsted

Hans Hansen

04 okt 1809

Vejen

Andreas Jessen

09 apr 1809

Vejen

Hans Olesen

1809

Brørup

Mette Cathrine Sørensdatter

21 feb 1809

Brørup

Anna Maria Iversdatter

24 dec 1810

Brørup

Christen Sørensen

01 maj 1810

Brørup (Tuesbøl)

Jens Andersen

1811

Malt

Ane Dorthe Laurine Bertelsen

1811

Stubberup (Sophiendal)

Jørgen Nielsen Bundsgaard

04 apr 1811

Gesten

Andreas Thomsen Høst

18 jul 1811

Vonsild

Anne Margrethe Iversdatter

22 jun 1811

Jels

Ane Margrethe Jesdatter

07 sep 1811

Vejen

Ane Margrethe Johnsdatter

OMK 1811

Hviding

Elisabeth Nielsdatter

OMK 1811

Lejrskov

Laust Simonsen

15 jan 1811

Ødsted (Vesterby Mark)

Jens Sørensen

21 apr 1811

Vejen

Ane Marie Hansdatter

15 jan 1812

Vejen

Anne Margrethe Høier

07 okt 1812

Jels

Ane Kirstine Pedersdatter

1812

Føvling

Maren Christensen

OMK 1813

Vilstrup

Karen Hansdatter

OMK 1813

Andst

Cecilie Kirstine Jepsdatter

OMK 1813

Sønder Bork

Jens Nielsen

13 nov 1813

Føvling (Lundtofte)

Mette Malene Pedersdatter

04 okt 1813

Lindknud (Vittrup)

Peter Hansen Skøtt

20 jun 1813

Vilslev

Kirstine Sørensdatter

20 aug 1813

Brørup (Thuesbøl)

Niels Hansen Buch

14 sep 1814

Skanderup

Johanne Marie Hansdatter

26 feb 1814

Sønder Gørding (Nørre Bøel)

Ingeborg Marie Hellesø

20 jul 1814

Ensted (Laks Mølle)

Poul Jessen

10 apr 1814

Vejen

Mads Nielsen

06 dec 1814

Brørup

Peder Sørensen

31 maj 1814

Vejen

Louise Carstensdatter

04 okt 1815

Malt

Kirstine Marie Christensdatter

26 nov 1815

Brørup

Christen Andersen Dalager

05 feb 1815

Sønder Borris (Dalager)

Søren Hansen

26 aug 1815

Vejen

Ane Margrethe Høier

20 jul 1815

Jels

Marie Kirstine Jensen

22 nov 1815

Haderslev

Anne Maria Jeppesdatter

23 jun 1815

Brørup (Eskelund, Grønninglund)

Hans Jacob Jørgensen

02 aug 1815

Lintrup (Fuglebæk)

Niels Pedersen Lund

15 mar 1815

Vamdrup (Holt)

Kjerstine Marie Nielsdatter

18 nov 1815

Brørup

Hans Nielsen Nørreskov

22 sep 1815

Læborg

Chriesten Pedersen

28 okt 1815

Vester Assels (Morsø)

Claus Sørensen

31 maj 1815

Randbøl (Frederikshåb)

Peder Hansen

13 sep 1816

Brørup

Kirsten Marie Henriksdatter

19 feb 1816

Folding

Peder Henriksen

23 dec 1816

Folding

Peder Nielsen Plougstrup

08 jun 1816

Jernved

Margrethe Andersen

OMK 1817

Vedersø

Hans Andersen Baagø

16 sep 1817

Skodborg

Mads Christensen

12 jun 1817

Brørup

Mads Jepsen Grue

09 mar 1817

Brørup (Eskelund, Grønninglund)

Maria Elisabeth Hansdatter

17 jul 1817

Vejen

Hans Nielsen Hansen

14 mar 1817

Brørup

Peder Christian Hansen

25 jul 1817

Brørup

Mads Peder Dixen Jensen

15 jun 1817

Føvling

Mette Marie Nielsdatter

OMK 1817

Smidstrup

Niels Pedersen Vejrup

1817

Malt

Karen Hansdatter

09 okt 1818

Brørup

Maren Henriksdatter

09 dec 1818

Folding

Michel Høier

16 feb 1818

Jels

Kristen Jensen

15 apr 1818

Gesten

Peder Jørgensen

10 jun 1818

Lejrskov (Egholt)

Peder Nielsen

29 okt 1818

Lindknud

Johan Wilhelm Rensch

1818

Tyskland (Slesvig)

Anna Margrethe Sørensdatter

14 jun 1818

Vejen

Søren Christian Sørensen

30 maj 1818

Brørup

Villads Villadsen Aaskov

15 feb 1819

Gram (Aaskov)

Elisabeth Hansdatter

13 sep 1819

Brørup

Christen Hansen

18 apr 1819

Brørup

Kirsten Henriksdatter

31 mar 1819

Folding

Hans Jepsen

21 aug 1819

Brørup (Eskelund, Grønninglund)

Anna Jesdatter

28 jun 1819

Vejen

Karen Lauritsdatter

02 jul 1819

Læborg (Nyby)

Else Margrethe Nielsdatter

04 okt 1819

Føvling

Kirstine Marie Nielsdatter

22 nov 1819

Brørup

Mette Nielsdatter

09 jan 1819

Hover

Ane Magdalene Pedersdatter

24 nov 1819

Malt (Askov)

Jens Simonsen

31 aug 1819

Skanderup

Karen Ebbesdatter

22 maj 1820

Malt (Melvanggaard)

Ane Hansdatter

22 dec 1820

Brørup

Christian Nielsen Lund

21 dec 1820

 

Gjertrud Marie Lund

22 aug 1820

Jels

Caroline Kjerstine Schmidt

26 sep 1820

Skodborg

Johanne Bruun

28 mar 1821

Skodborg

Ane Cathrine Hansdatter

1821

Vejen

Else Elisabeth Hansdatter

17 apr 1821

Vejen

Louise Hansdatter

08 jul 1821

Brørup

Christen Henriksen

20 feb 1821

Folding

Hans Kristiansen

09 okt 1821

Holsted

Heinrich Nielsen

04 mar 1821

Jernved

Peder Pedersen

21 dec 1821

Holsted

Nis Sørensen

11 nov 1821

Vejen

Johanne Boysen

13 jan 1822

Jels

Petrine Carstensdatter

23 aug 1822

Brørup

Petrine Christensdatter

27 sep 1822

Brørup

Poul Christiansen

14 jun 1822

Lindknud

Mads Eliasen

26 jul 1822

Skodborg

Hans Nielsen Flintholm

14 jan 1822

Føvling

Søren Hansen

29 jan 1822

Vejen

Claus Henriksen

09 sep 1822

Folding

Nis Jepsen

13 feb 1822

Brørup (Eskelund, Grønninglund)

Peder Jørgensen

27 apr 1822

Vejen

Niels Lauridsen

14 jan 1822

Læborg

Kirsten Hansdatter Lundgård

14 okt 1822

Vejen

Mette Nielsdatter

08 aug 1822

Folding

Karen Beate Termansen

06 jun 1822

Vejen

Hans Nielsen Aagaard

14 nov 1823

Malt

Mads Hansen Grue

26 mar 1823

Vejen

Hans Jørgen Hansen

26 apr 1823

Brørup

Ole Christian Hansen

19 mar 1823

Brørup

Søren Jepsen

21 aug 1823

Lindknud

Hans Jepsen Skjøde

10 okt 1823

Gesten

Maren Sørensdatter

09 apr 1823

Vejen

Louise Pedersdatter Vejrup

03 jan 1823

Malt (Estrup)

Anne Marie Jensdatter Buck

24 apr 1824

Sommersted (Kastvraa)

Ane Magdalene Kirstine Clausen

07 nov 1824

Brørup

Kirsten Maria Eliasen

18 maj 1824

Skodborg

Knud Henriksen

12 jan 1824

Folding

Morten Friis Jacobsen

05 jan 1824

Bække

Hans Jeppesen

03 maj 1824

Jordrup (Jordrup Skov)

Jeppe Jepsen

18 dec 1824

Brørup (Eskelund, Grønninglund)

Niels Lauridsen

07 dec 1824

Læborg

Ane Cathrine Nielsdatter

31 jan 1824

Lindknud (Debel)

Mette Jepsdatter Schmidt

18 okt 1824

Vejstrup (Sjølund)

Elisabeth Sundbøl

1824

Lintrup

Jes Christiansen

18 mar 1825

Holsted

Peder Christiansen

28 jul 1825

Lindknud (Hovborg Kro)

Ingeborg Magdalene Kirstine Hansdatter

04 dec 1825

Brørup (Eskelund Skole)

Marie Hansdatter

30 okt 1825

Malt

Mette Marie Hansdatter

1825

Brørup

Hans Hansen

08 nov 1825

Vejen

Lars Hansen

10 feb 1825

Vejen

Christine Jepsdatter

09 jul 1825

Vejen

Søren Kristoffersen

20 jun 1825

 

Maren Birgitte Johnsdatter Møller

07 mar 1825

Vorbasse

Anders Nielsen

28 jan 1825

Folding

Peder Nielsen

13 okt 1825

Vejrup

Sidsel Katrine Olesen

1825

Ølgod

Ane Pallesen

12 apr 1825

Vejen

Maria Katrine Nielsdatter Aagaard

15 jun 1826

Malt

Nis Andersen

12 mar 1826

Brørup

Peder Carstensen

13 nov 1826

Brørup

Louise Christensdatter

08 apr 1826

Brørup

Søren Christensen

04 apr 1826

Vejen

Thyge Frandsen

18 dec 1826

Brørup

Ane Marie Henriksdatter

19 feb 1826

Folding

Inger Marie Jakobsen

18 okt 1826

Gesten (Revsing, Abildhøjgaard)

Thomas Iversen Kjems

01 feb 1826

Lintrup (Mejlby)

Marie Lisbeth Lauritzen

24 sep 1826

Malt

Dorthe Mortensen

16 jun 1826

Bække

Ane Maria Nielsdatter

11 mar 1826

Lindknud

Niels Herman Nielsen

06 sep 1826

Faaborg (Rodebæk)

Marie Rasmussen Schmidt

09 okt 1826

 

Ane Maria Sørensdatter

29 jun 1826

Vejen

Anna Pedersdatter Vejrup

13 feb 1826

Gesten

Niels Christensen

27 sep 1827

Vejen

Else Elisabeth Eliasen

14 dec 1827

Skodborg

Ole Simonsen Rasmussen Husted

06 aug 1827

Lunde (Husted)

Mette Jensdatter

12 jun 1827

Hejnsvig

Peter Jepsen

06 jul 1827

Brørup (Eskelund, Grønninglund)

Hans Larsen Lauridsen

07 okt 1827

Læborg

Mette Madsdatter

11 okt 1827

Hejnsvig

Jørgen Iversen Møller

08 jan 1827

Vonsbæk

Niels Olufsen

10 dec 1827

Læborg (Drostrup, Petersborg)

Hans Pallesen

17 apr 1827

Vejen

Mette Maria Nielsdatter Aagaard

14 sep 1828

Malt

Jeppe Andersen

08 mar 1828

Brørup

Mads Nielsen Flintholm

15 aug 1828

Vejen (Lucas Grue)

Else Margrethe Hansdatter

26 mar 1828

Føvling

Jes Henriksen

1828

Folding

Johanne Marie Holt

1828

Tyrstrup

Jakob Jakobsen

01 jul 1828

Malt

Karen Hansdatter Lund

29 apr 1828

Malt

Kirsten Nielsdatter

07 jun 1828

Lindknud

Christen Nielsen

21 dec 1828

Hejnsvig

Thomas Nielsen

11 feb 1828

Folding

Caroline Sundbøl

27 sep 1828

Lintrup

Johanne Marie Andreasen

1829

Grindsted

Niels Christensen

08 aug 1829

Brejning

Kirsten Marie Henriksdatter

04 aug 1829

Folding

Jørgen Peter Jørgensen

OMK 1829

Skodborg

Niels Madsen

02 apr 1829

Hejnsvig

Maren Nielsdatter

11 feb 1829

Brørup

Hans Nielsen

11 feb 1829

Brørup

Chriesten Peder Pallesen

30 aug 1829

Læborg

Margretha Port

1829

Burkal

Kirsten Marie Thomsen

21 aug 1829

Gesten

Ane Margrethe Nielsdatter Aagaard

25 sep 1830

Malt

Ane Dorthea Andersen

23 mar 1830

Brørup

Joachim Godske Andersen

11 aug 1830

Skrave

Ole Christian Christensen

28 apr 1830

Vejen

Niels Jepsen

11 feb 1830

Brørup (Eskelund, Grønninglund)

Malene Katrine Nielsen

17 okt 1830

Folding

Niels Nielsen

17 mar 1830

Lindknud (Debel)

Hans Mathiasen Pedersen

12 apr 1830

Gram (Vester Lindet)

Marius Sørensen

25 feb 1830

Skanderup

Ane Katrine Eliasen

11 okt 1831

Skodborg

Anne Kirstine Hansdatter Ernst

1831

Vonsild

Elisabeth Hansdatter

10 jul 1831

Brørup

Henrikke Dorte Henriksdatter

06 okt 1831

Folding

Ane Jensen

OMK 1831

Barløse

Ane Marie Ankersen Jepsen

13 mar 1831

Andst

Maren Nielsdatter

25 okt 1831

Hejnsvig

Hans Nielsen

OMK 1831

Skodborg

Dorthea Pedersen

11 mar 1831

Brenderup

Carolina Port

1831

Burkal

Petrine Sundbøl

24 jun 1831

Skrave (Københoved)

Peder Thomsen

OMK 1831

Gaarslev

Jens Hansen

28 nov 1832

Hejnsvig

Lars Madsen

22 jul 1832

Hejnsvig

Jens Nielsen

06 jul 1832

 

Mette Cathrine Pallesen

19 jul 1832

Læborg

Caroline Andersdatter Sørensen

23 mar 1832

Brørup

Søren Peter Andersen

01 mar 1833

Brørup (Thuesbøl)

Lars Andresen Jensen

29 sep 1833

Burkal

Else Elisabeth Jeppesdatter

23 feb 1833

Brørup (Eskelund, Grønninglund)

Niels Jensen Jørgensen

28 jan 1833

Bække (Asbo)

Sofie Christine Henriette Krogmann

OMK 1833

Tyskland (Nær Kiel)

Karen Nielsdatter

21 aug 1833

Bække

Maria Nielsdatter

27 jan 1833

Lindknud

Jens Nielsen

16 maj 1833

Folding

Karen Pedersdatter

10 dec 1833

Folding

Johannes Kristiansen Petersen

03 aug 1833

Magstrup

Maren Ocksen Port

1833

Burkal

Mads Sørensen

1833

Aastrup

Jens Jesper Tonnesen

29 mar 1833

Hjarup

Ole Peter Hansen

09 jan 1834

Føvling

Henrik Christian Frederik Krogmann

OMK 1834

Tyskland (Vittenberg)

Sophie Lauridsdatter

09 mar 1834

Lejrskov (Ferup)

Laurids Nielsen

22 mar 1834

Brørup

NN Nielsen

14 mar 1834

Folding

Jeppe Jørgensen Raar

18 jul 1834

Skodborg

Nikolaj Johansen Schram

13 maj 1834

Jels

Maren Christensdatter

19 aug 1835

Vejen

Maren Hermansen Eliasen

1835

Skodborg

Kirsten Hansdatter

25 apr 1835

Lintrup (Dover)

Jacob Heinrich Jacobsen

04 jul 1835

Notmark

Wilhelmine Madsen

18 aug 1835

Hejnsvig

Kirstine Nielsdatter

30 aug 1835

Læborg

Magdalene Dorothea Pallesen

03 jan 1835

Læborg

Ane Marie Pedersen

25 mar 1835

Føvling

Hans Pedersen

OMK 1835

Brede

Carolina Port

1835

Burkal

Søren Andersen Sørensen

24 apr 1835

Brørup

Andreas Hansen

OMK 1836

 

Andreas Peter Hansen

11 feb 1836

Ribe

Kirsten Jensdatter

14 dec 1836

Vejen

Mette Marie Jepsen

1836

Veerst

Theves Jessen Klingenberg

11 apr 1836

Føvling (Aatte)

NN Nielsen

05 maj 1836

Folding

Jørgen Christiansen Barsø

15 mar 1837

Gram (Kastrup)

Marie Cathrine Hougaard

17 sep 1837

Vejen

Kirstine Jessen

OMK 1837

Jernved

Frederik Lauridsen

25 okt 1837

Vejen

Maren Lund

12 feb 1837

Malt

Aase Kristine Nielsen

OMK 1837

Ødsted

Peder Nielsen

03 maj 1837

Brørup

Joachim Pallesen

16 nov 1837

Læborg

Søren Pedersen Smidt

16 apr 1837

Sønder Bjert (Agtrup)

Chriesten Sørensen

07 nov 1837

Hodde (Hoddeskov)

Jensine Wilhelmine Andersen Sørensen

28 dec 1837

Brørup

Søren Anders Sørensen

08 maj 1837

Møgeltønder (Stokkebro)

Maren Christensen

11 feb 1838

Øse (Heager)

Mette Christine Christensen

OMK 1838

 

Ane Katrine Hansen

23 jan 1838

Malt (Ladelund)

Daniel Hansen

30 sep 1838

Egtved

Karen Hansen

07 maj 1838

Brørup

Ole Hansen

07 nov 1838

Brørup

Niels Jensen

03 mar 1838

Brørup

Maren Madsen

27 aug 1838

Hejnsvig

Niels Mortensen

14 okt 1838

Brørup

Ane Dorthea Nielsdatter

25 aug 1838

Læborg

Jens Nielsen

22 sep 1838

Folding

Ock Ocksen Port

1838

Burkal

Nielsine Andersen

07 feb 1839

Brørup

Ane Marie Christensdatter

04 maj 1839

Aastrup

Christen Jørgensen

18 maj 1839

Hornstrup

Jørgen Jørgensen

24 aug 1839

Horne (Bounum)

Ane Martine Knudsen

21 dec 1839

Emmerlev

Dorthea Pedersen Lassen

07 aug 1839

Jernved (Gredsted)

Christine Marie Nielsen

02 jul 1839

Abild

Jens Polycarper Nielsen

08 aug 1839

Folding

Ane Marie Johansen Schram

24 jun 1839

Jels

Simon Lauridsen Pedersen Smidt

28 dec 1839

Læborg

Ane Elisabeth Christensen Stagelund

14 okt 1839

Læborg (Stagelund)

Anne Johanne Sørensdatter

11 sep 1839

Møgeltønder (Bønderby)

Ingrid Caifas Bentzen

26 dec 1840

Sverige (Kronoberg Län, Pjätteryd)

Peder Christensen

07 feb 1840

Lindknud

Søren Andersen Dalager

12 maj 1840

Vejen

Hans Hansen

13 apr 1840

Malt

Sine Margrethe Jensdatter

22 feb 1840

Vejen

Niels Peder Jensen

09 mar 1840

Brørup

Iver Mortensen

08 mar 1840

Brørup

Mette Cathrine Pallesen

22 okt 1840

Læborg

Anna Maria Ocksen Port

1840

Burkal

Peter Jørgen Schmidt

06 mar 1840

Gammel Haderslev (Fredsted)

Jens Peder Winter

19 jan 1840

Sønder Vilstrup

Nis Andersen

05 apr 1841

Brørup

Margrethe Andreasen

29 jun 1841

Hee

Maren Christiansen

1841

Egtved (Fuglsang)

Hans Madsen Clemmensen

09 jun 1841

Brørup

Carl Hansen

05 apr 1841

Føvling

Hans Peder Hougaard

23 apr 1841

Vejen

Carl Jensen

01 nov 1841

Brørup (Thuesbøl)

Otto Jørgensen

07 jan 1841

Malt

Ane Elisabeth Christensen Krog

27 nov 1841

Vejen (Lucas Grue)

Jens Nielsen

25 feb 1841

Læborg

Vilhelmine Caroline Nielsen

12 okt 1841

Vamdrup

Ane Sophie Schram

24 nov 1841

Jels

Ane Sophie Thøgersen

10 mar 1841

Nykirke (Omme)

Nis Kristian Andersen

19 sep 1842

Hjerndrup

Hans Knudsen

07 feb 1842

Varde

Laurids Hansen Lund

01 apr 1842

Sommersted

Ane Marie Michaelsen

08 sep 1842

Tjæreborg

Hans Madsen Mortensen

28 mar 1842

Brørup

Maria Cathrine Ocksen Siwertsen

1842

Burkal (Rens)

Maria Magdalena Siwertsen

1842

 

Jens Nissen Sørensen

18 feb 1842

Møgeltønder (Bønderby)

Kirstine Marie Vinther

07 feb 1842

Møgeltønder

Johanne Elisabeth Andersen

03 nov 1843

Brørup

Jette Nicoline Bundesdatter

07 aug 1843

Havneby (Rømø)

Mette Kirstine Bundsgård

19 sep 1843

Gesten

Louise Semine Ganderup

27 sep 1843

Gram

Niels Hansen

13 jun 1843

Vejrup

Jørgen Pedersen Kikkenborg

02 jan 1843

Jels

Christian Christensen Krog

02 dec 1843

Vejen (Lucas Grue)

Mette Cathrine Madsen

05 okt 1843

Brørup

Jens Fischer Nielsen

11 jul 1843

Almind

Hans Jepsen Nissen

18 aug 1843

Malt

Jørgen Peter Johansen Schram

10 feb 1843

Jels (Grønnebæk)

Else Catrine Smidt