Slægten fra Karensminde i Morsbøl i Grindsted sogn

Herunder kan ses efterkommere og deres ægtefæller fra 1665-1920 til bonden Christen Jensen (1665-1750) fra Karensminde i Morsbøl i Grindsted sogn. Gården er i dag museumsgård i Billund Kommune.

Ønsker man at købe E-bogen ”Slægten fra Karensminde i Morsbøl i Grindsted sogn” (7 generationer) - 449 sider, kan den bestilles via Bestillingskemaet. De øvrige E-bøger fra forlaget genEbooks kan ses på forlagets hjemmeside.

Oversigt efter fødeår for efterkommere og deres ægtefæller

Navn

Født

Fødested

Jens Løvlund

OMK 1624

 

Christen Jensen

1665

Lyne (Glibstrup)

Kirsten Jacobsdatter

1673

 

Else Jensdatter

1684

 

Anna Christensdatter

1700

Grindsted

Jens Christensen

16 jul 1702

Grindsted (Morsbøl)

Jacob Christensen

01 apr 1705

Grindsted (Morsbøl)

Rasmus Rasmussen

1710

 

Ebbe Andersen

1712

Hejnsvig (Gilbjerg)

Anders Christensen

01 maj 1712

Grindsted (Morsbøl)

Bodil Christensdatter

26 jan 1715

Grindsted (Jerrig)

Niels Christensen

02 feb 1718

Grindsted (Morsbøl)

Christen Sand Jensen

13 nov 1735

Grindsted (Jerrig)

Jacob Christensen

26 maj 1737

Grindsted (Lamborg)

Magdalene Jensdatter

05 maj 1737

Grindsted (Jerrig)

Karen Larsdatter

1738

Grindsted

Kirsten Jensdatter

24 jan 1740

Grindsted (Jerrig)

Jens Ebbesen

1741

Grindsted (Morsbøl)

Jens Andersen

1756

Sønder Felding (Fruergaard)

Jens Thomsen

24 jul 1757

Grindsted (Plagborg)

Christen Jepsen Ravn

OMK 1759

Højen

Anders Larsen

27 jan 1760

Grindsted (Hinnum)

Bodel Jacobsdatter

31 jul 1763

Grindsted (Jerrig)

Rasmus Rasmussen

19 jun 1763

Grindsted (Urup, Sønder Urup)

Christen Jensen

24 nov 1765

Grindsted (Eg)

Jens Nielsen

1765

Vorbasse

Jens Christian Rasmussen

21 apr 1765

Grindsted (Urup, Sønder Urup)

Jens Jacobsen

27 jan 1766

Grindsted (Jerrig)

Hans Rasmussen

17 maj 1767

Grindsted (Urup, Sønder Urup)

Maren Hansdatter

1768

 

Christen Jacobsen

1768

Grindsted (Jerrig)

Anne Magdelena Rasmusdatter

22 okt 1769

Grindsted (Urup, Sønder Urup)

Else Jacobsdatter

10 nov 1771

Grindsted (Jerrig)

Christen Rasmussen

27 okt 1771

Grindsted (Urup, Sønder Urup)

Else Christensdatter

04 jul 1773

Grindsted (Sønderby)

Hans Christian Christensen

06 nov 1774

Grindsted (Nollund)

Anne Malene Jacobsdatter

11 dec 1774

Grindsted (Jerrig)

Karen Jensdatter

29 apr 1774

Grindsted

Anders Jensen

1776

Grindsted (Morsbøl)

Bodil Rasmusdatter

28 jan 1776

Grindsted (Urup, Sønder Urup)

Maren Hansdatter

1777

Grene (Billund)

Kirsten Jensdatter

24 aug 1777

Grindsted

Christen Rasmussen

23 nov 1777

Grindsted (Urup, Sønder Urup)

Maren Jacobsdatter

01 apr 1778

Grindsted (Jerrig)

Anne Berntsdatter

1779

Grindsted (Nollund, Nollund Kloster)

Lars Jensen

04 jul 1779

Grindsted

NN Rasmussen

1779

Grindsted (Utoft)

Laust Christensen

1780

Ringive (Ulkind)

Poul Pedersen

05 mar 1780

Lindknud (Okslund)

Karen Jacobsdatter

30 dec 1781

Grindsted (Jerrig)

Ebbe Jensen Morsbøl

29 jun 1783

Grindsted (Morsbøl)

Ingeborg Jensdatter

1784

Malt

Maren Jensdatter

07 aug 1787

Sønder Felding (Fruergaard)

Kirsten Andersdatter

OMK 1788

Nørup

Kirsten Maria Jensdatter

1788

Sønder Felding (Fruergaard)

Niels Andersen Højrup

OMK 1789

 

Anders Jensen

10 jul 1791

Grindsted (Urup, Nørre Urup)

Jacob Jensen

18 nov 1792

Grindsted (Urup, Nørre Urup)

Bodild Marie Jensdatter

21 dec 1794

Grindsted (Utoft)

Maren Jensdatter

29 jun 1794

Grindsted (Urup, Nørre Urup)

Else Sørensdatter

14 nov 1794

Malt (Askov)

Mads Hansen

08 nov 1795

Hejnsvig (Gilbjerg)

Peder Jessen

02 nov 1796

Vorbasse

Wilhelmine Rasmusdatter

OMK 1797

Tikøb

Karen Christensdatter

01 jul 1798

Aadum (Odderup)

Jens Christensen

09 sep 1798

Grindsted (Eg)

Kirsten Jensdatter

09 sep 1798

Grindsted (Jerrig)

Anders Jensen

maj 1798

Grindsted (Urup, Nørre Urup)

Jens Christensen

06 apr 1800

Grindsted (Eg)

Anne Marie Jensdatter

06 apr 1800

Grindsted (Jerrig)

Sidsel Jensdatter

28 dec 1800

Hejnsvig (Askær)

Anne Margrete Nielsdatter

27 jul 1800

Grindsted (Eg)

Jacob Christensen

15 jul 1802

Grindsted (Eg)

Jacob Jensen

14 feb 1802

Grindsted (Jerrig)

Jacob Jensen

19 apr 1802

Hejnsvig (Askær)

Hans Jørgensen

16 maj 1802

Grindsted (Jerrig)

Maren Poulsdatter

1802

Øse (Vesterbæk)

Jørgen Therkildsen

OMK 1802

Jernved

Jacob Jensen

26 dec 1803

Hejnsvig (Askær)

Bodil Marie Madsdatter

OMK 1803

Brande

Ingeborg Cathrine Sørensdatter

OMK 1803

Grene

Lars Andersen

31 dec 1804

Grindsted (Jerrig)

Niels Christensen

07 okt 1804

Grindsted (Eg)

Abraham Isaksen

1804

Sønder Omme

Anne Dorthea Jensdatter

1804

Grindsted

Anne Margrethe Nielsdatter

16 nov 1804

Hejnsvig (Bolding)

Karen Andersdatter

02 jun 1805

Grindsted (Morsbøl)

Karen Andersen

OMK 1805

Hals

Anders Jensen

26 sep 1805

Hejnsvig (Askær)

Maren Lauritsdatter

27 feb 1805

Ringive

Malene Christendatter Ravn

1805

Lindeballe

Jens Andersen

24 okt 1806

Grindsted (Jerrig)

Dorthea Hansdatter

11 feb 1806

Grindsted (Nollund)

Maren Jensdatter

16 feb 1806

Grindsted (Jerrig)

Anne Marie Madsdatter

14 feb 1806

Hejnsvig

Mads Lauritzen Borch

OMK 1807

Aller

Søren Christensen

19 maj 1807

Grindsted (Eg)

Kiesten Hansdatter

30 nov 1807

Grindsted (Nollund)

Rasmus Jensen

05 aug 1807

Grene (Billund)

Berent Friderich Andersen

09 sep 1808

Grindsted (Morsbøl)

Niels Andersen

15 sep 1808

Grindsted (Jerrig)

Anne Jensdatter

25 jul 1808

Grindsted (Jerrig)

Erik Jensen

27 jan 1808

Egtved (Vork, Østerlund)

Niels Jensen

02 feb 1808

Hejnsvig (Askær)

Anders Nielsen

06 apr 1808

Hejnsvig (Egebjerg)

Christine (Kirsten) Hansdatter

03 feb 1809

Grindsted (Nollund)

Else Marie Jensdatter

07 aug 1809

Horne (Kirken)

Karen Jensdatter

09 mar 1809

Grene (Billund)

Christen Lauridsen

19 feb 1809

Ringive

Nis Christian Sørensen

1809

Lyne

Anne Elisabet Andersdatter

15 nov 1810

Grindsted (Jerrig)

Jens Christian Christensen

16 jan 1810

Grindsted (Eg)

Christen Jensen

14 nov 1810

Grindsted (Jerrig)

Hans Jensen

25 sep 1810

Grene (Billund)

Niels Jensen

03 jun 1810

Hejnsvig (Askær)

Niels Madsen

1810

Sønder Vium

Christen Pedersen

05 dec 1810

Aadum

Peder Poulsen

26 dec 1810

Lindknud (Okslund)

Maren Hansdatter

14 jul 1811

Grindsted (Nollund)

Kirsten Jensdatter

13 dec 1811

Hejnsvig (Askær)

Karen Christensdatter

1812

Ølgod (Agersnap)

Jens Clausen

08 mar 1812

Sønder Omme (Bøvl)

Hans Jeppesen

OMK 1812

Øster Starup

Ebbe Andersen

11 jul 1813

Grindsted (Jerrig)

Karen Jensdatter

apr 1813

Grene (Billund)

Jens Jensen

OMK 1813

Aadum

Ane Nielsdatter

1813

Grindsted (Horsbøl)

Jens Poulsen

19 apr 1813

Lindknud (Okslund)

Karen Andersdatter

09 dec 1814

Grindsted

Jacob Hansen

01 sep 1814

Grindsted (Nollund)

Niels Christian Jensen

18 apr 1814

Grindsted (Jerrig, Enggaarden)

Jens Lauridsen

13 jan 1814

Grindsted

Maren Pedersdatter

16 maj 1814

Hejnsvig (Søgaard)

Jens Andersen

02 jan 1815

Grindsted (Morsbøl)

Jens Ebbesen

21 jul 1815

Malt (Melvanggaard)

Karen Marie Jensdatter

24 aug 1815

Grene (Billund)

Anders Poulsen

20 jun 1815

Lindknud (Okslund)

Ane Margrethe Tøstesen

1815

Starup

Thomas Christensen

13 nov 1816

Brande (Langkær)

Jens Ebbesen

12 jul 1816

Malt (Melvanggaard)

Søren Ebbesen

12 jul 1816

Malt (Melvanggaard)

Else Jacobsdatter

08 sep 1816

Aadum (Odderup)

Kirsten Pedersdatter

28 jul 1816

Arnborg

Maren Kirstine Andersdatter

08 jul 1817

Grindsted (Jerrig)

Mads Jepsen Grue

09 mar 1817

Brørup (Eskelund, Grønninglund)

Christen Hansen

21 okt 1817

Grindsted (Nollund)

Edel Kirstine Jensdatter

27 jul 1817

Lindknud (Hovborg)

Margrethe Thomasdatter

OMK 1817

Gesten

Jens Ebbesen

19 jan 1818

Malt (Melvanggaard)

Søren Ebbesen

19 jan 1818

Malt (Melvanggaard)

Malene Jensdatter

26 jun 1818

Grene (Billund)

Søren Poulsen

22 feb 1818

Lindknud (Okslund)

Mads Pedersen Vemmelund

24 jul 1818

Give (Vemmelund)

Ane Cathrine Christensen

OMK 1819

Tistrup

Maren Christensen

05 maj 1819

Hee

Elisabeth Margrethe Fuglede

25 maj 1819

København

Cathrine Marie Andersen

27 feb 1820

Sønder Skast

Karen Ebbesdatter

22 maj 1820

Malt (Melvanggaard)

Kirsten Marie Hansdatter

06 jul 1820

Grindsted (Nollund)

Nicolai Andreas Jacobsen

11 apr 1820

 

Marie Cathrine Schrøder

20 okt 1820

Vejstrup (Sjølund)

Karen Larsdatter

18 jun 1821

Grene (Løvlund)

Lene Marie Poulsdatter

17 feb 1821

Lindknud (Okslund)

Anders Ebbesen

22 dec 1822

Malt (Melvanggaard)

Christiane Nielsdatter

09 feb 1822

Grindsted (Nollund)

Jens Nielsen

OMK 1822

 

Niels Andersen

23 okt 1823

Grindsted (Morsbøl)

Bodil Marie Jacobsdatter

24 aug 1823

Aadum (Odderup)

Peder Madsen

30 mar 1823

Vorbasse (Over Molktenberg)

Andreas Nielsen

1823

Ansager

Jørgen Nielsen

17 okt 1823

Andst

Bodild Maria Poulsdatter

02 jan 1823

Lindknud (Okslund)

Christian Engelbrekt Sørensen

08 feb 1823

Lyne

Niels Jensen Engsig

OMK 1824

Skjern

Peder Pedersen Kronborg

29 maj 1824

Snejbjerg (Lille Voldsgaard)

Jes Madsen

27 jun 1824

Lindknud (Hyldelund, Brunbjerg)

Inger Pedersdatter

1824

Randbøl (Store Almstok)

Kirsten Sørensdatter

04 dec 1824

Grene

Niels Christian Christensen

16 feb 1825

Sønder Felding (Overby Gammelmark)

Peter Ebbesen

19 sep 1825

Malt (Melvanggaard)

Jens Christian Hansen

27 sep 1825

Grindsted (Morsbøl)

Inger Jensdatter

08 jan 1825

Lydum

Lene Poulsdatter

05 okt 1825

Lindknud (Okslund)

Ane Kirstine Sørensdatter

23 jun 1825

Nysogn (Hovvig)

Jens Chr. Jensen

09 aug 1826

Herning (Sønderager)

Bodil Madsdatter

17 jan 1826

Grindsted (Sønderby)

Hans Nielsen

18 mar 1826

Ansager

Else Pedersen

22 mar 1826

Randbøl

Anne Sophie Jørgensen

06 okt 1827

Folding

Christen Hansen Lauridsen

12 dec 1827

Hemmet

Anders Nielsen

14 aug 1827

Lindknud

Jens Pedersen

08 okt 1827

Vorbasse (Neder Molktenberg)

Anders Sørensen

20 jan 1827

Nebsager (Hyllerød Mark)

Ane Kirstine Justesdatter

OMK 1828

Skjern

Anna Madsdatter

20 aug 1828

Grindsted (Sønderby)

Niels Mikkelsen

08 dec 1828

Lindved (Sindbjerg)

Ane Pedersdatter

07 feb 1828

Ansager (Stenderup)

Maren Pedersen

16 okt 1828

Vilslev

Ane Poulsdatter

26 okt 1828

Lindknud (Okslund Mark)

Ane Marie Jacobsdatter

18 apr 1829

Aadum (Odderup)

Christian Jacobsen

15 aug 1829

Grindsted (Jerrig)

Jens Jacobsen

22 dec 1829

Hejnsvig (Askær)

Cecilie Marie Jensen

16 okt 1829

Vejen

Niels Mortensen

OMK 1829

Sneum

Jeppe Pedersen

29 okt 1829

Sunds

Ane Katrine Sørensdatter

10 apr 1829

Grindsted

Karen Jensdatter

01 mar 1830

Grindsted (Eg)

Hans Peter Jørgensen

1830

Grindsted (Eg)

Niels Peder Lauridsen

31 aug 1830

Grindsted (Nollund)

Jens Mortensen

1830

Sønder Borris

Jens Nielsen

02 apr 1830

Hejnsvig (Trøllund)

Jes Pedersen

1830

Vorbasse (Neder Molktenberg)

Jens Jacobsen

03 jul 1831

Grindsted (Jerrig)

NN Jacobsen

22 aug 1831

Hejnsvig (Askær)

Abelone Jensine Jørgensen

16 dec 1831

Egtved

Anders Madsen

02 apr 1831

Grindsted (Sønderby)

Carl Nielsen

29 sep 1831

Grindsted (Dal)

Maren Rasmusdatter

04 nov 1831

Grene (Billund)

Therkild Jørgensen Therkildsen

07 aug 1831

Sønder Skast

Anne Helene Vind

03 maj 1831

Bevtoft (Jerstal)

Christine Jacobsdatter

23 maj 1832

Aadum (Odderup)

Else Jensdatter

17 jul 1832

Grindsted (Eg)

Jens Christian Therkildsen

19 sep 1832

Sønder Skast

NN Andersdatter

22 feb 1833

Hejnsvig (Fugdal)

Mads Andersen

10 maj 1833

Hejnsvig (Fugdal)

Anne Hansdatter

19 feb 1833

Vorbasse (Fitting)

Johanne Hansen

11 dec 1833

Grindsted (Hinnum)

Niels Christian Jacobsen

19 mar 1833

Hejnsvig (Askær)

Niels Jensen

23 aug 1833

Assing (Bukkjær)

NN Jørgensen

08 apr 1833

Egtved

Hans Mortensen

09 sep 1833

Hejnsvig

Anne Marie Pedersen

1833

Vorbasse (Neder Molktenberg)

Frands Sørensen

04 apr 1833

Øster Nykirke

Karen Sørensen

02 okt 1833

 

Anne Marie Christensen

03 sep 1834

Grindsted (Nollund)

Else Kirstine Christensen

17 jan 1834

Horne

Niels Christensen

30 mar 1834

Ovtrup

Kirsten Marie Iversen

05 aug 1834

Hejnsvig (Nordborg)

Kirsten Marie Jacobsdatter

12 maj 1834

Grindsted (Jerrig)

Morten Peder Jacobsen

20 feb 1834

Læborg (Nyby)

Nicoline Jensdatter

14 jun 1834

Grindsted (Eg)

Hans Jensen

1834

Egtved (Vork)

Jens Jensen

OMK 1834

Kolding

Jørgen Jørgensen

1834

Egtved

Ellen Larsdatter

12 aug 1834

Sønder Omme (Bøvl, Norge)

Hans Madsen

14 jan 1834

Grindsted (Sønderby)

Jens Poulsen

11 dec 1834

Lindknud (Okslund)

Jens Christian Rasmussen

15 jan 1834

Grene (Billund)

Cathrine Maria Therkildsen

21 feb 1834

Sønder Skast

Karen Andersen

03 dec 1835

Hejnsvig (Søllingdal)

Kirsten Christensen

09 aug 1835

Horne

Christen Hansen

OMK 1835

Lunde

Hans Jacobsen

14 feb 1835

Hejnsvig (Askær)

Niels Jacobsen

22 jun 1835

Aadum

Thomas Christian Knudsen

17 dec 1835

Sønder Omme

Carl Nikolaj Pedersen

12 jun 1835

Tamdrup

Maren Pedersen

14 feb 1835

Vorbasse (Neder Molktenberg)

Thyge Frederik Carstensen

OMK 1836

 

Else Marie Jacobsdatter

06 mar 1836

Grindsted (Jerrig)

Anne Malene Jacobsen

21 apr 1836

Hejnsvig (Fugdal)

Jens Jacobsen

23 okt 1836

Aadum (Odderup)

Poul Jensen

25 apr 1836

Grindsted (Eg)

Jens Jørgensen

1836

Egtved (Taagelund)

Johanne Marie Kristensen

29 maj 1836

Strellev (Moesbøl)

Mette Marie Madsdatter

08 nov 1836

Grindsted (Sønderby)

Mette Nielsdatter

18 okt 1836

Egtved

Søren Nissen

03 okt 1836

Strellev (Topgaard)

Karen Olesen

1836

Strellev (Adsbøl)

Birgitte Rasmussen

26 mar 1836

Grene (Billund)

Marie Cathrina Therkildsen

23 okt 1836

Sønder Skast

Gertrud Hansdatter Buhl

06 dec 1837

Harte

NN Christensen

19 jul 1837

Horne

Jens Larsen

11 mar 1837

Sønder Omme (Bøvl, Norge)

Laust Nielsen

29 okt 1837

Egtved

Peder Nielsen

03 maj 1837

Brørup

Else Sørensen

08 nov 1837

Grene

Else Andersen

26 feb 1838

Hejnsvig (Søllingdal)

Maren Kirstine Christensen

12 apr 1838

Hejnsvig (Søgaard)

Peder Christensen

24 maj 1838

Hejnsvig (Bolding)

Peder Thorning Hansen

19 jun 1838

Grindsted (Dal)

Else Jacobsen

09 jan 1838

Hejnsvig (Fugdal)

Niels Jacobsen

12 jul 1838

Grindsted (Jerrig)

Christian Jørgensen

17 mar 1838

Egtved

Helvig Madsen

05 mar 1838

Faaborg

Jens Severin Nielsen

OMK 1838

Vorgod

Kirsten Marie Nissen

09 feb 1838

Strellev

Ane Pedersen

05 apr 1838

Vorbasse (Neder Molktenberg)

Hans Rasmus Rasmussen

16 mar 1838

Grene (Billund)

Jensine Christensen

03 jan 1839

Horne

Anne Marie Jacobsdatter

29 apr 1839

Grindsted (Tusborg)

Johanne Cathrine Jacobsdatter

19 okt 1839

Aadum (Odderup)

Anne Marie Jacobsen

13 sep 1839

Hejnsvig (Fugdal)

Laurits Jensen

01 dec 1839

Grindsted (Loft)

Niels Peder Selstrup Larsen

21 dec 1839

Skarrild (Silstrup)

Laurids Christian Nielsen

17 jul 1839

Aadum (Bindesbøl)

Else Nissen

13 maj 1839

Strellev (Topgaard)

Laurids Peder Christensen

17 mar 1840

Hejnsvig (Søgaard)

Christine Jensdatter

07 apr 1840

Grindsted (Eg)

Gyde Andreas Jørgensen

01 sep 1840

Sønder Lem

Hans Madsen

10 jan 1840

Grindsted (Sønderby)

Kirsten Madsen

27 feb 1840

Ansager (Lavborg)

Ane Pedersen

OMK 1840

Ansager

Marie Pedersen

18 apr 1840

Vorbasse (Neder Molktenberg)

Peder Madsen Rasmussen

31 mar 1840

Grene (Billund)

Peder Christian Steiner

12 dec 1840

Nørup (Gjøddingmølle markhus)

Isak Abrahamsen

24 aug 1841

Arnborg

Karen Marie Andersen

03 jan 1841

Hejnsvig (Søllingdal)

Christen Eeg Christensen

05 apr 1841

Horne

Karen Eskesen

20 nov 1841

Holstebro

NN Jacobsdatter

05 nov 1841

Hejnsvig (Fugdal)

Hans Frederik Jacobsen

01 jan 1841

Grindsted (Jerrig)

Mette Jensdatter

17 feb 1841

Ansager (Stenderup)

Mette Marie Jensen

22 jun 1841

Grindsted (Loft)

Iver Andreas Pedersen

24 maj 1841

Grindsted (Dyvelsrække)

Mette Marie Sørensen

17 mar 1841

Grene

Karen Abrahamsen

29 aug 1842

Arnborg

Jens Peder Jacobsen

25 dec 1842

Grindsted (Jerrig)

Niels Elertz Jørgensen

29 sep 1842

Sønder Lem

Karen Larsen

20 maj 1842

Skarrild

Anders Olesen

28 jul 1842

Grene (Krog)

Karen Kirstine Olesen

1842

Strellev (Adsbøl)

Anne Pedersen

17 apr 1842

Brande (Tarp)

Christine Andersen

22 feb 1843

Hejnsvig (Søllingdal)

Ellen Andersen

22 feb 1843

Hejnsvig (Søllingdal)

Karen Christensen

24 apr 1843

Hejnsvig (Søgaard)

Niels Christensen

04 maj 1843

Tistrup

Margrethe Frandsen

27 jan 1843

Ølgod (Østbæk)

Christen Jensen

31 aug 1843

Grindsted (Loft)

Jørgen Jørgensen

23 jul 1843

Vorbasse

Jens Nielsen

06 dec 1843

Ølgod

Maren Stephansen

04 jan 1843

Hejnsvig (Søllingdal)

Anders Andersen

31 jul 1844

Hejnsvig (Søllingdal)

Philip Christian Ebbesen

19 okt 1844

Malt

Jacob Jensen

24 jul 1844

Ølgod (Bøllund)

Maria Jørgensen

15 aug 1844

Sønder Lem

Anders Larsen

08 dec 1844

Skarrild

Jeppe Madsen

24 jun 1844

Brørup (Eskelund, Grønninglund)

Jens Nielsen

21 jul 1844

Grindsted (Loft)

Karen Dorthea Ottesen

29 apr 1844

Odense (Sankt Knuds Sogn)

Kirsten Marie Sørensen

07 maj 1844

Lindknud (Okslund)

Ane Kirstine Abrahamsen

OMK 1845

Brande

Johannes Hansen Bekke

04 apr 1845

Bevtoft

Jens Christensen

1845

Tistrup

Jens Christensen

07 aug 1845

Hejnsvig (Bolding)

Niels Christensen

12 dec 1845

Egtved

Niels Kristian Christensen

29 nov 1845

Grene (Graahede)

Anders Jacobsen

07 aug 1845

Grindsted (Jerrig)

Anne Jacobsen

17 jan 1845

Hejnsvig (Fugdal)

Frederik Jensen

29 jul 1845

Sønder Lem

Peder Pedersen

19 aug 1845

Lyne (Uldbæk)

Hans Rasmussen

30 apr 1845

Grene (Billund)

Christine Sørensen

12 jul 1845

Grene

Poul Sørensen

14 okt 1845

Lindknud (Okslund)

Anne Marie Christensen

28 mar 1846

Hejnsvig (Søgaard)

Ebbe Jensen Ebbesen

19 mar 1846

Malt

Anne Eriksdatter

1846

Egtved

Karen Eriksdatter

1846

Egtved

Anders Jensen

22 okt 1846

Grindsted (Morsbøl)

Ane Marie Jensen

17 nov 1846

Grindsted (Nollund)

Ane Kirstine Larsen

30 jan 1846

Skarrild (Silstrup)

Ingeborg Madsen

18 apr 1846

Brørup (Eskelund, Grønninglund)

Christen Nielsen

28 jun 1846

Lindeballe (Gødsbøl)

Maria Kirsten Pedersen

04 jan 1846

Lindknud (Okslund)

Hanne Steffensen

24 jun 1846

Hejnsvig (Søllingdal)

Jens Christensen

14 jun 1847

Tistrup

Mads Christiansen

24 mar 1847

Grindsted (Sønderby)

Rasmus (Asmus) Bojsen Højen

10 mar 1847

Skodborg

Christen Jacobsen

14 nov 1847

Grindsted (Tusborg)

Ellen Jacobsen

23 jun 1847

Hejnsvig (Fugdal)

Maren Kirstine Jensen

27 maj 1847

Grindsted (Loft)

Else Madsen

09 nov 1847

Brørup (Eskelund, Grønninglund)

Nielsine Madsen

OMK 1847

 

Johanne Cathrine Nielsen

25 jun 1847

Varde

Nis Christian Nielsen

13 jul 1847

Strellev (Topgaard)

Ane Kirstine Sørensdatter

30 mar 1847

Lindknud (Okslund)

Ellen Andersen

03 jan 1848

Hejnsvig (Søllingdal)

Karen Christensen

18 aug 1848

Egtved (Taagelund)

Laurids Christensen

15 sep 1848

Hejnsvig (Søgaard)

Maren Hansen

1848

Egtved

Johanne Wilhelmine Jørgensen

OMK 1848

Sønder Lem

Søren Peter Kristiansen

08 jul 1848

Grindsted (Sønderby)

Anders Larsen

19 jul 1848

Skarrild (Silstrup)

Jacob Nielsen

15 feb 1848

Grindsted (Loft)

Mette Larsen Pedersen

20 jan 1848

Aadum

Poul Pedersen

23 maj 1848

Lindknud (Okslund)

Ane Hansen Bjolbøl

15 okt 1849

Sønder Felding

Jens Eriksen

23 dec 1849

Egtved

Lars Jensen

09 mar 1849

Grindsted (Morsbøl)

Niels Knudsen

04 okt 1849

Grindsted (Nollund)

Anders Nielsen

OMK 1849

Lunde

Kristine Nielsen

09 sep 1849

Hover

Mads Christian Nielsen

05 maj 1849

Strellev (Lille Topgaard)

Ane Johanne Pedersen

21 dec 1849

Grindsted (Sønderby, Sønderbygaard)

Anne Andersen Pedersen

26 aug 1849

Løsning

Ane Marie Petersen

03 sep 1849

Alminde

Jens Sørensen

23 jul 1849

Lindknud (Okslund)

Kirsten Christensen

30 jun 1850

Tistrup

Kirsten Marie Christiansen

27 okt 1850

Grindsted (Sønderby)

Iver Kristensen Dahl

06 apr 1850

Holsted (Nørre Holsted)

Anna Marie Frandsen

05 maj 1850

Læborg (Vittrupgaard)

Jeppe Hansen

06 jul 1850

Ødsted

Hans Jacob Jacobsen

09 okt 1850

Hejnsvig (Fugdal)

Christen Jensen

13 nov 1850

Grene (Krog)

Karen Jensen

06 apr 1850

Grindsted (Loft)

Poul Jensen

15 feb 1850

Lindknud (Okslund)

Ebbe Jensen Madsen

02 jun 1850

Brørup (Eskelund, Grønninglund)

Maren Pedersen

19 jul 1850

Vorbasse (Over Molktenberg)

Mads Thomsen

24 jun 1850

Hodde

Mads Christian Andersen

09 jan 1851

Hejnsvig (Søllingdal)

Niels Christian Andersen

09 jan 1851

Hejnsvig (Søllingdal)

Petrine Christensen

18 dec 1851

Brylle

Eli Jørgensen Jensen

11 jun 1851

Ballum

Jens Madsen Johnsen

OMK 1851

Starup

Marie Kristensen

03 jan 1851

Malt

Hans Larsen

02 jan 1851

Skarrild (Silstrup)

Kirsten Nielsen

30 nov 1851

Grindsted (Loft)

Maren Pedersen

03 jul 1851

Malt

Maren Kjerstine Simonsen

16 nov 1851

Sanderum

Jens Hansen Smed

26 dec 1851

Lindeballe (Amlund)

Jens Peder Sørensen

21 maj 1851

Lindknud (Okslund)

Anne Andersen

15 mar 1852

Hejnsvig (Søllingdal)

Jens Andersen

03 okt 1852

Harte

Jens Christian Hansen

1852

Egtved

Marie Kirstine Hansen

1852

Egtved

Søren Kristian Hansen

08 mar 1852

Harte (Nebelsminde)

Niels Christian Iversen

18 jul 1852

Grindsted (Sønderby)

Else Jacobsen

15 jan 1852

Grindsted (Tusborg)

Mads Jessen

12 jan 1852

Lindknud (Hyldelund, Brunbjerg)

Kirsten Kristensen

01 aug 1852

Lønborg (Vostrup)

Georg Henrik Kruse

07 sep 1852

Drelstrup (Gross Ahrenshöft)

Hans Peder Madsen

18 sep 1852

Brørup (Eskelund, Grønninglund)

Martinus Nielsen

04 jun 1852

Assing (Olling)

Niels Thomsen Stensbæk

09 sep 1852

Bramming (Nøraa)

Peder Christensen

26 mar 1853

Aadum

Niels Hansen

18 nov 1853

Vejen (Knude)

Hans Christian Jacobsen

16 aug 1853

Hejnsvig (Fugdal)

Claus Jensen

28 jul 1853

Lindknud (Okslund)

Laurits Jensen

27 sep 1853

Grindsted (Loft)

Peder Jensen

15 okt 1853

Grindsted (Morsbøl)

Ane Margrethe Klausen

28 sep 1853

Varde

Jens Christian Larsen

29 apr 1853

Skarrild (Silstrup)

Søren Bagge Nielsen

10 mar 1853

Lønborg (Vostrup)

Laurine Pedersen

27 sep 1853

Alminde

Laurine Simonsen

22 mar 1853

Brørup

Andreas Sørensen

20 jul 1853

Lindknud (Okslund)

Ane Kirstine Sørensen

29 apr 1853

Bække (Kragelund)

Jeppe Sørensen

04 feb 1853

Lindknud (Vittrup)

Jørgen Andersen Beyer

11 apr 1854

Ribe (Domsognet, Øster Vedsted)

Hans Jørgen Hansen

11 aug 1854

Vorbasse (Over Molktenberg)

Marie Kirstine Jensen

OMK 1854

Horne

Peter Kristian Jensen

17 sep 1854

Hejnsvig (Trøllund)

Hans Knudsen

12 okt 1854

Grindsted (Morsbøl)

Karen Lauridsen

01 sep 1854

Ovtrup (Vester Debel)

Karen Maria Madsen

29 dec 1854

Lindknud (Hyldelund, Brunbjerg)

Martin Pedersen

17 feb 1854

Vorbasse (Vorbasse Sønderhede)

Poul Pedersen

03 aug 1854

Lindknud (Okslund)

Ane Marie Christensdatter

17 maj 1855

Aadum

Else Marie Ebbesen

29 jan 1855

Harte (Sødalgaard)

Magdalene Hansen

06 okt 1855

Hejnsvig

Mette Christine Hansen

21 okt 1855

Ølgod (Bøllund)

Peter Petersen Hansen

13 jan 1855

Bevtoft

Christen Nissen Holdensen

13 nov 1855

Hunderup (Sejstrup)

Karen Jensen

04 okt 1855

Grindsted (Morsbøl)

Karoline Christine Jensen

07 apr 1855

Harte (Brogaard)

Anne Johansen

11 nov 1855

Ølgod (Agersnap)

Peder Jakob Lauridsen

23 mar 1855

Ovtrup (Vester Debel)

Frederik Nielsen

31 jul 1855

Lønborg (Vostrup)

Jens Christian Nielsen

13 aug 1855

Tim

Dorothea Ottesen

29 jan 1855

Vejen (Haksengaard)

Christen Sørensen

11 okt 1855

Lindknud (Okslund)

Karen Vingborg Andersen

25 maj 1856

Hejnsvig (Søllingdal)

Ebbe Jensen Ebbesen

27 sep 1856

Malt

Anne Marie Hansen

17 apr 1856

Bevtoft

Ane Marie Jacobsen

28 nov 1856

Lunde

Karen Marie Jacobsen

12 aug 1856

Aadum (Odderup)

Karen Marie Jacobsen

01 feb 1856

Hejnsvig (Fugdal)

Niels Peder Thomsen Jagd

28 okt 1856

Gaarslev

Jacob Lebek Jakobsen

04 dec 1856

Læborg (Nyby, Vittrupgaard)

Godske Knudsen

02 mar 1856

Føvling (Lundtofte)

Mads Kristiansen

12 dec 1856

Grindsted (Sønderby)

Ane Cathrine Madsen

23 mar 1856

Brørup (Eskelund, Grønninglund)

Ane Marie Sørensen

25 mar 1856

Holsted (Lintrup)

Dorthea Kirstine Sørensen

26 nov 1856

Vorbasse (Neder Molktenberg)

Ellen Sørensen

17 mar 1856

Malt (Store Vindinggaard)

Anne Marie Carlsen

29 jul 1857

Sønder Omme (Hallundbæk)

Ebbe Jensen Ebbesen

20 jul 1857

Harte (Sødalgaard)

Jens Nielsen Hansen

08 jan 1857

Thorstrup

Niels Peter Hansen

OMK 1857

Jordrup

Karen Jensen

30 jan 1857

Grene (Billund)

Kirsten Maria Jensen

01 sep 1857

Lindknud (Okslund)

Kirsten Larsen

11 jul 1857

Skarrild (Silstrup)

Niels Christian Nielsen

24 apr 1857

Grindsted (Loft)

Karen Marie Pedersen

16 sep 1857

Ajstrup

Peder Pedersen

28 mar 1857

Vorbasse (Neder Molktenberg)

Anders Andersen Terkildsen

19 apr 1857

Sønder Skast

Niels Andreasen

24 jul 1858

Øster Nykirke (Neder Donnerup)