Efterslægten til Jesper Lassen i Glibstrup i Lyne sogn

Herunder kan ses efterkommere og deres ægtefæller fra 1618-1920 til bonden Jesper Lassen (1618-1706) fra Glibstrup i Lyne sogn.

Ønsker man at købe E-bogen ”Efterslægten til Jesper Lassen i Glibstrup i Lyne sogn” (9 generationer) - 324 sider, kan den bestilles via Bestillingskemaet. De øvrige E-bøger fra forlaget genEbooks kan ses på forlagets hjemmeside.

Oversigt over efterkommere og deres ægtefæller

Navn

Født

Fødested

Sidsel Jensdatter

OMK 1614

 

Jesper Lassen

OMK 1618

 

Las Jespersen

OMK 1655

 

Mette Christensdatter

OMK 1657

 

Jens Jespersen

OMK 1665

 

Maren Pedersdatter

OMK 1670

 

Kirsten Lasdatter

1682

Lyne

Christen Sørensen

1683

Lyne

Jesper Lassen

1686

Lyne

Christen Iversen Skrædder

OMK 1687

 

Maren Lasdatter

16 maj 1690

Lyne

Kirsten Sørensdatter

24 apr 1692

Lyne (Glibstrup)

Christen Lassen

09 apr 1693

Lyne

Christen Madsen

OMK 1697

 

Niels Lassen

22 feb 1699

Lyne

Sidsel Jensdatter

08 feb 1702

Lyne

Kirsten Jensdatter

12 jul 1703

Lyne

Maren Jensdatter

06 maj 1705

Lyne

Jesper Jensen

02 feb 1708

Lyne

Mette Christensdatter

1710

Lyne (Glibstrup)

Peder Jensen

06 nov 1710

Lyne

NN Christensen

24 mar 1713

Lyne (Glibstrup)

Appelone Jensdatter

10 sep 1713

Lyne

Jeppe Pedersen

25 jun 1715

Kvong

Søren Christensen

1717

Lyne (Glibstrup)

Las Christensen

OMK 1718

Lyne (Glibstrup)

Maren Clemmensdatter

OMK 1720

 

Dorthea Berthelsdatter

OMK 1722

 

Maren Christensdatter

1722

Lyne

Karen Christensdatter

OMK 1723

 

Anders Simonsen

OMK 1724

 

Karen Christensdatter

02 jun 1726

Lyne (Nørhede)

Peder Christensen

1726

Lyne (Glibstrup)

Søren Lassen

1726

Kvong

Las Christensen

1728

Lyne (Nørhede)

Anna Christensdatter

1731

Lyne (Nørhede)

Christen Christensen

1732

Strellev (Adsbøl)

Mette Christensdatter

1733

Lyne (Glibstrup)

Mads Christensen

1735

Strellev (Adsbøl)

Søren Christensen

1736

Strellev (Adsbøl)

Anna Pedersdatter

OMK 1736

 

Niels Christensen

1738

Strellev (Adsbøl)

Clemmen Sørensen

1740

Lyne (Glibstrup)

Clemmen Sørensen

1742

Lyne (Glibstrup)

Kirsten Christensdatter

1743

Strellev (Adsbøl)

Mette Sørensdatter

1745

Lyne (Glibstrup)

Mette Sørensdatter

1747

Lyne (Glibstrup)

Anna Andersdatter

1748

Kvong

Christen Jensen

27 okt 1748

Strellev (Adsbøl)

Christen Andersen

07 maj 1750

Kvong

Kirsten Marie Lasdatter

dec 1750

Lyne (Glibstrup)

Anna Bollerup

1752

 

Jørgen Christian Madsen

20 aug 1752

Lyne (Glibstrup)

Christen Sørensen

1752

Lyne (Glibstrup)

Hans Christensen

1753

Kvong (Kvorup)

Christian Pedersen Gejl

1753

Lyne

Maren Lasdatter

06 maj 1753

Lyne (Glibstrup)

Maren Andersdatter

1755

Kvong

Maren Lasdatter

1755

Lyne (Glibstrup)

Niels Nielsen

OMK 1755

Strellev

Kirsten Pedersdatter

1755

Lyne (Glibstrup)

Dorthe Marie Sørensdatter

mar 1755

Strellev

Kirsten Sørensdatter

1756

Lyne (Glibstrup)

Simon Andersen

1758

Kvong

Anna Lasdatter

1758

Lyne (Glibstrup)

Kirsten Pedersdatter

1758

Lyne (Glibstrup)

Jeppe Sørensen

1758

Kvong

Johanne Marie Christensdatter

1759

Strellev (Moesbøl, Anneksgaarden)

Birthe Sørensdatter

1759

Kvong

Christen Lauridsen Holm

1760

Nørre Nebel (Sædding, Riddersholm)

Clemmen Jensen

01 jun 1760

Kvong

Maren Pedersdatter

1760

Lyne (Glibstrup)

Mette Marie Andersdatter

1761

Kvong

Christen Andersen

1762

Kvong

Anna Christensdatter

OMK 1762

 

Kirsten Pedersdatter

1764

Lyne (Glibstrup)

Maren Sørensdatter

1765

Kvong

Christen Sørensen

1765

Kvong

Mette Marie Andersdatter

1766

Kvong

Las Sørensen

1767

Kvong

Peder Christensen

1768

Lyne

Christen Andersen

1769

Kvong

Jens Henriksen

1769

Lydum

Mette Pedersdatter

nov 1770

Lyne (Glibstrup)

Hans Thomsen

17 okt 1770

Strellev (Moesbøl, Anneksgaarden)

Jens Andersen

1771

Kvong

Jens Hansen

OMK 1771

 

Peder Ibsen

OMK 1772

 

Maren Jensdatter

OMK 1773

 

Søren Clemmensen

1774

Lyne (Glibstrup)

Christen Pedersen

21 aug 1774

Hoven

Birte Marie Christensdatter

10 jan 1775

Strellev (Adsbøl)

Anna Marie Christensdatter

1776

Lyne

Kirstine Marie Christensdatter

1776

Strellev

Maren Christensdatter

1776

Strellev (Nørtarp)

Peder Clemmensen

1776

Lyne (Glibstrup)

Søren Christensen

1777

Strellev (Nørtarp)

Anne Cathrine Christiansdatter

17 maj 1778

Lyne (Glibstrup)

Søren Clemmensen

1779

Lyne (Glibstrup)

Lars Jørgensen

14 feb 1779

Lyne (Glibstrup)

Anna Margrethe Christensdatter

apr 1780

Kvong

Anna Jørgensdatter

OMK 1780

Lyne

Christen Nielsen

1780

Lyne

Anne Marie Pedersdatter

1780

Kvong

Anders Poulsen

OMK 1780

 

Jens Sørensen Vestergaard

dec 1780

Sønder Vium (Esbøl)

Mette Christensdatter

1781

Strellev

Karen Christiansdatter

1781

Lyne (Glibstrup)

Else Marie Christensdatter

16 dec 1782

Kvong

Anna Christensdatter

1784

Lyne (Glibstrup)

Peder Christian Christensen

1784

Lyne

Niels Grumme Nielsen

1784

Lyne (Nørhede)

Søren Christensen

16 jul 1785

Kvong

Karen Kirstine Clemmensdatter

jun 1785

 

Mads Jørgensen

09 aug 1785

Lyne

Anna Christiansdatter

07 dec 1786

Lyne (Glibstrup)

Mette Marie Christensdatter

25 feb 1787

Kvong

Kirsten Madsdatter

OMK 1787

 

Mette Nielsdatter

12 feb 1788

Kvong

Inger Sophie Clemmensdatter

21 sep 1789

Kvong

Peder Christiansen Gejl

01 jul 1789

Lyne (Glibstrup)

Christen Henriksen

OMK 1789

Sønder Vium

Anders Nielsen

17 mar 1789

Kvong

Kirsten Christensdatter

01 maj 1790

Kvong

Kirsten Jørgensdatter

10 jul 1790

Lyne (Uldbæk, Anebjerg)

Anna Nielsdatter

07 jul 1790

Kvong

Jørgen Sørensen

24 okt 1790

Sønder Bork

Christen Jepsen

1791

Lydum

Kirsten Christiansdatter

1792

Lyne (Glibstrup)

Karen Nielsdatter

07 sep 1792

Kvong

Peder Pedersen

1792

Lyne (Sønder Diger)

Ingeborg Jensdatter

26 sep 1793

Lydum

Christen Olesen

OMK 1793

Strellev

Niels Christian Pedersen

1793

Kvong

Thomas Hansen Gammelmark

1794

Lyne (Sønder Diger)

Hans Jensen

10 aug 1794

Thorstrup (Foldager)

NN Nielsen

17 dec 1794

Kvong

Karen Pedersdatter

1794

Lyne (Sønder Diger)

Karen Sørensdatter

21 sep 1794

Sønder Bork

Kirsten Christiansdatter

1795

Lyne (Glibstrup)

Jens Larsen

13 okt 1795

Kvong

Thomas Madsen

20 sep 1795

Lyne

Christen Clausen

1796

Kvong

Henrik Jensen

31 maj 1796

Lydum (Rærup)

Niels Nielsen

03 maj 1796

Kvong

Else Marie Bakkensdatter

15 aug 1797

Thorstrup

Lauritz Christensen

30 jul 1797

Lydum (Rærup)

Christen Jessen

10 apr 1797

Horne (Malle)

Jørgen Nielsen

OMK 1797

Nørre Nebel

Mette Christensdatter

13 okt 1798

Lydum

Christine Christiansdatter

1798

Lyne (Glibstrup)

Mette Hansdatter

1798

Lyne

Karen Jensdatter

23 sep 1798

Lydum

Birgitte Marie Hansdatter

1799

Lyne (Sønder Diger)

Johanne Marie Hansdatter

1799

Lyne (Sønder Diger)

Abelone Marie Sørensdatter

OMK 1799

 

Søren Hansen

1800

Lyne (Sønder Diger)

Thomas Hansen

25 okt 1800

Lyne

Mette Jensdatter

07 aug 1800

Lydum

Carsten Jensen

1800

Strellev

NN Jensen

07 aug 1800

Lydum

Anna Pedersdatter

18 nov 1800

Lyne (Glibstrup)

Anna Catrine Poulsdatter

1800

Grindsted (Dal)

Laust Sørensen

1800

Sønder Bork

Iver Pedersen

1801

Lyne (Sønder Diger)

Jørgen Christian Pedersen

03 sep 1801

Lyne

Christen Christiansen Gejl

10 aug 1802

Lyne (Glibstrup)

Christen Christensen Holm

31 aug 1802

Lydum

Christen Pedersen

14 nov 1802

Lyne (Glibstrup)

Karen Hansdatter

1803

Kvong

Peder Jensen

06 nov 1803

Lydum

Karen Lauridsdatter

OMK 1803

Kvong

Maren Bloch Pedersdatter

09 okt 1803

Lyne (Uldbæk)

Christen Sørensen

22 okt 1803

Kvong

Niels Peder Christensen

OMK 1804

Lydum

Mette Hansdatter

05 apr 1804

Lyne (Sønder Diger)

Dorthe Marie Jensdatter

1804

Kvong

Christen Larsen

19 nov 1804

Lyne (Glibstrup)

Hans Olesen

1804

Kvong

Kirsten Vedstedsdatter

16 jul 1804

Lyne

Ane Christensdatter

18 jul 1805

Lydum

Peder Christian Christensen

1805

Kvong

Johanne Marie Jensdatter

17 apr 1805

Lydum (Rærup)

Peder Jensen

1805

Janderup

Mette Kirstine Jørgensdatter

29 jul 1805

Kvong

Johanne Marie Olesdatter

OMK 1805

 

Christen Pedersen

1806

Lyne (Uldbæk)

Stephen Middelboe Warncke

14 mar 1806

Ovtrup

Anne Kirstine Jensdatter

03 okt 1807

Lydum (Rærup)

Christen Jensen

12 jan 1807

Kvong (Hallum)

Mads Boiesen

29 sep 1808

Ovtrup (Gadegaard)

Sidsel Christiansdatter

1808

Lyne (Glibstrup)

Jens Christian Hansen

OMK 1808

Ansager

Niels Jessen Holm

14 jul 1808

Lydum

Jørgen Christian Larsen

31 jul 1808

Kvong

Simon Laugesen

OMK 1808

Sønder Vium (Esbøl)

Christen Pedersen

1808

Lyne (Uldbæk)

Anna Dorthe Sørensdatter

07 apr 1808

Kvong

Peder Schou Thomsen

08 jan 1808

Ansager (Aalling)

Ib Jensen

1809

Kvong

Mads Larsen

30 sep 1810

Lyne

Christen Nielsen

1810

Lyne (Nørhede)

Anne Marie Pedersdatter

OMK 1810

Lunde

Dorthe Marie Sørensdatter

1810

Kvong

Hanne Marie Jensdatter

1811

Kvong

Maren Nisdatter

OMK 1811

Tyrstrup

Christen Jensen Vestergaard

OMK 1811

Sønder Vium

Kirsten Margrethe Christensdatter

OMK 1812

Ovtrup

Adam Heinrich Christensen

23 jan 1812

Lydum

Søren Christiansen

01 jan 1812

Strellev (Katrebel)

Maren Jørgensdatter

15 mar 1812

Lyne

Søren Larsen

nov 1812

Lyne (Glibstrup)

Johanne Nielsdatter

OMK 1812

Tistrup

Maren Nielsdatter

OMK 1812

Sønder Bork

Daniel Pedersen

26 jul 1812

Hostrup

Niels Bloch Pedersen

25 nov 1812

Lyne (Uldbæk)

Peder Sørensen

1812

Kvong

Henrik Nielsen

1813

Kvong (Hallum)

NN Nielsen

13 jun 1813

Lyne (Nørhede)

Niels Sørensen

11 jul 1813

Sønder Vium

Maren Bertelsdatter

1814

Egvad

Maren Hansen Dall

15 mar 1814

Fjelstrup

Jens Hansen

06 mar 1814

Lindknud

Niels Christian Jensen

25 mar 1814

Kvong (Hallum)

Clemmen Larsen

30 dec 1814

Lyne (Glibstrup)

Maren Nielsdatter

22 jun 1814

Lyne (Nørhede)

Dorthea Olesdatter

OMK 1814

Ovtrup

Abelone Rasmusdatter

OMK 1814

Henne

Else Cathrine Christensdatter

05 jan 1815

Egvad (Foersom)

Jørgen Pedersen Gejl

04 feb 1815

Lyne (Glibstrup, Gejlgaard)

Jens Christian Jensen

OMK 1815

Sønder Vium

Niels Christian Jensen

25 jun 1815

Kvong (Hallum)

Kirsten Marie Pedersdatter

08 aug 1815

Lyne (Uldbæk)

Jens Sørensen Vad

OMK 1815

Egvad

Ellen Kirstine Bertelsdatter

26 mar 1816

Tistrup

Anne Marie Christensdatter

1816

Strellev

Hanne Marie Pedersdatter Gejl

02 mar 1816

Lyne

Peder Jensen

OMK 1816

Ansager

Ane Margrethe Pedersen

OMK 1816

Strellev

Niels Christian Pedersen

16 apr 1816

Ølgod (Haulund)

Niels Christian Andersen

07 mar 1817

Kvong

Niels Christensen

13 okt 1817

Lyne

Ane Pedersdatter Gejl

03 aug 1817

Lyne (Glibstrup, Gejlgaard)

Ane Margrethe Hansdatter

21 jun 1817

Lyne (Kirkegaarden)

Karen Hansdatter

15 sep 1817

Thorstrup (Foldager)

Peter Petersen Holm

29 okt 1817

Tyrstrup (Kokær)

Mads Jensen

10 maj 1817

Sønder Vium (Esbøl)

Iver Larsen

02 feb 1817

Lyne

Dorthe Marie Nielsdatter

04 jul 1817

Lyne (Nørhede)

Christen Nielsen

26 sep 1817

Nysogn (Holmsland)

Christen Pedersen

11 okt 1817

Strellev

Hans Pedersen Gejl

18 sep 1818

Lyne (Glibstrup, Gejlgaard)

Ole Jensen

17 maj 1818

Sønder Vium

Lars Madsen

16 okt 1818

Sønder Bork (Obling)

Christen Bollerup Nielsen

23 jun 1818

Ny sogn

Peder Nielsen

OMK 1818

Kvong (Hallum)

Mads Pedersen

27 maj 1818

Lyne (Uldbæk)

Hans Thomsen

19 jan 1818

Lyne (Gammelmark)

Birthe Marie Andersdatter

02 apr 1819

Kvong

Karen Hansdatter

30 maj 1819

Horne

Maren Hansdatter

23 feb 1819

Thorstrup (Foldager)

Kirsten Jensdatter

OMK 1819

Sønder Vium

Lars Larsen

10 jun 1819

Lyne

Nicoline Nielsdatter

07 nov 1819

Lyne (Nørhede)

Christen Pedersen Gejl

18 feb 1820

Lyne

Peder Christensen Grene

13 aug 1820

Hoven (Sønder Grene)

Christen Jensen

OMK 1820

Tistrup

Johanne Jensdatter Kirkegaard

30 maj 1820

Sønder Vium (Esbøl)

Marie Thomasdatter

17 aug 1820

Lyne (Gammelmark)

Christen Christiansen

1821

 

Christen Pedersen Gejl

08 sep 1821

Lyne (Glibstrup, Gejlgaard)

Niels Christian Hansen

01 jan 1821

Thorstrup (Foldager)

Kirstine Henriksdatter

07 sep 1821

Lydum

Ingeborg Jacobsdatter

OMK 1821

Oksenvad

Abelone Maria Jensdatter

18 jun 1821

Kvong

Ane Jensdatter

14 apr 1821

Kvong (Hallum)

Else Kirstine Jessen

OMK 1821

Tistrup

Dorthe Marie Nielsdatter

20 okt 1821

Kvong

Ane Dorthe Pedersdatter

30 nov 1821

Lyne (Uldbæk)

Else Cathrine Pedersdatter

16 nov 1821

Ølgod

Lauge Willumsen

1821

Lindknud

Nielsine Andersdatter

07 apr 1822

Kvong

Kirsten Marie Christensdatter

11 okt 1822

Horne (Stundsig)

Jensine Hansdatter

04 dec 1822

Thorstrup (Foldager)

Kirsten Hansdatter

25 nov 1822

Lyne

Karen Olesen

OMK 1822

 

Ole Christensen Pedersen

16 sep 1822

Vester Starup

Hans Christensen

OMK 1823

Ansager

Karen Pedersdatter Gejl

21 sep 1823

Lyne (Glibstrup, Gejlgaard)

Anne Dorthe Jensdatter

25 jun 1823

Kvong

Jens Larsen

19 jan 1823

Lyne (Glibstrup)

Lene Nielsdatter

31 mar 1823

Lyne (Nørhede)

Hans Thomsen

10 jun 1823

Lyne (Gammelmark)

Peder Thomsen

09 aug 1823

Lyne (Glibstrup)

Christian Christensen

1824

Lyne

Peder Christensen

25 dec 1824

Lyne (Glibstrup)

Kirstine Marie Eriksen

OMK 1824

Øsby

Ane Hansdatter

OMK 1824

Aadum

Mette Marie Hansdatter

24 dec 1824

Thorstrup (Foldager)

Christian Peder Jensen

22 jul 1824

Sønder Vium (Esbøl)

Mads Marcussen

OMK 1824

Thorstrup (Snorup)

Karen Adamsdatter

26 nov 1825

Kvong (Starbæk Mølle)

Anna Christensdatter

27 aug 1825

Strellev

Christiane Christoffersen

OMK 1825

Lunde (Svendborg Amt)

Peder Frandsen

08 jul 1825

Sønder Vium

Christian Christensen Gejl

17 jul 1825

Lyne (Glibstrup)

Kirsten Marie Pedersdatter Gejl

09 jul 1825

Lyne (Glibstrup, Gejlgaard)

Lars Jensen

11 jul 1825

Kvong

Christen Madsen

OMK 1825

 

Mette Marie Nielsdatter

12 jul 1825

Lyne (Østergaard, Pallesminde)

Peder Nielsen

15 mar 1825

Kvong

Jørgen Christian Sørensen

1825

Kvong

Peder Thomsen

OMK 1825

 

Kirsten Marie Christensdatter

15 mar 1826

Lunde (Lundager)

Hans Christensen

07 nov 1826

Lyne (Sønder Diger)

Maren Henriksdatter

29 jun 1826

Lydum

Birthe Marie Pedersdatter

1826

Ølgod

Maren Pedersdatter

07 jun 1826

Lyne (Sønder Diger)

Agate Sommer

10 jul 1826

Sønder Bork

Johanne Marie Thomasdatter

23 jun 1826

Lyne (Gammelmark)

Christen Thomsen

09 jan 1826

Lyne (Glibstrup)

Else Mølgaard Thomsen

24 mar 1826

Hanning

Niels Kristian Andersen

05 okt 1827

Eltang

Karen Christensdatter

19 maj 1827

Lyne (Glibstrup)

Ole Christensen

20 maj 1827

Strellev

Peder Christensen Gejl

20 jan 1827

Lyne (Glibstrup)

Peder Pedersen Gejl

20 jan 1827

Lyne (Glibstrup, Gejlgaard)

Christian Hansen

OMK 1827

 

Morten Johnsen

OMK 1827

Hemmet

Christen Lauridsen

19 jun 1827

Lydum (Rærup)

Ane Madsdatter

23 apr 1827

Kvong

Johannes Pedersen

07 maj 1827

Sønder Vium

Jens Jensen Bundgaard

11 jun 1828

Øsløs

Johanne Marie Christensdatter

31 aug 1828

Strellev

Hans Christensen

13 feb 1828

Lunde (Lundager)

Christen Hansen

OMK 1828

Horne

Jens Hansen

02 jun 1828

Thorstrup (Foldager)

Maren Jensdatter

18 jun 1828

Kvong

Jens Jørgensen

24 nov 1828

Lydum (Rærup)

Søren Laustsen

01 aug 1828

Sønder Bork

Anne Malene Nielsdatter

30 sep 1828

Ølgod (Agersnap)

Niels Christian Nielsen

31 aug 1828

Kvong

Elles Pedersdatter

1828

Ølgod

Mette Marie Pedersen

30 nov 1828

Lyne

Anders Sørensen

28 jul 1828

Hemmet

Jens Thomsen

14 dec 1828

Lyne (Glibstrup)

Maren Jørgensen Birk

03 sep 1829

Ovtrup

Ane Christensdatter

OMK 1829

Lunde (Skjedsbøl)

Karen Christensdatter

12 nov 1829

Strellev

Maren Christensdatter

21 aug 1829

Horne

Berthel Christensen

1829

Hemmet

Hans Christensen

23 mar 1829

Lunde (Lundager)

Povel Christensen

24 mar 1829

Lyne (Glibstrup)

Johannes Pedersen Gejl

07 jan 1829

Lyne

Johannes Hansen

29 jul 1829

Lydum (Sønder Lydum, Toftegaard)

Peder Jensen

OMK 1829

Lydum

Kirstine Marie Lauridsen

28 nov 1829

Lydum (Rærup)

Johannes Pedersen Gejl

09 okt 1830

Lyne (Glibstrup, Gejlgaard)

Anna Hansdatter

08 dec 1830

Thorstrup (Foldager)

Ingeborg Henriksdatter

15 jun 1830

Lydum (Rærup)

Peder Chrestensen Høy

24 aug 1830

Nørre Nebel (Nebel)

Dorthe Cathrine Jørgensdatter

14 jun 1830

Lydum (Rærup)

Kirsten Laustdatter

12 maj 1830

Sønder Bork

Niels Christen Christensen Maegaard

09 nov 1830

Nørre Bork

Niels Peder Nielsen

04 feb 1830

Ølgod

Christen Sørensen

1830

Kvong

Søren Peder Sørensen

05 mar 1830

Vester Starup (Puglund)

Hans Møller Villumsen

26 nov 1830

Velling (Skraldhede)

Kirstine Carstensdatter

29 jun 1831

Kvong (Hallum)

Ane Christensdatter

02 jun 1831

Lyne (Glibstrup)

Claus Christensen

17 okt 1831

Strellev

Kirsten Marie Hansen

OMK 1831

Lydum (Nørregaard)

Søren Henriksen

OMK 1831

Lønne

Christian Sommer Jacobsen

24 aug 1831

Sønder Bork

Martha Jensdatter

1831

Kvong (Aasted)

Søren Jørgensen

27 nov 1831

Lydum (Rærup)

Ane Marie Pedersdatter

11 sep 1831

Kvong (Aasted)

Kirsten Pedersdatter

17 apr 1831

Lyne (Sønder Diger)

Ane Margrethe Thomasdatter

28 maj 1831

Lyne (Glibstrup)

Anne Marie Christensdatter

09 mar 1832

Horne

Mette Christensdatter

31 jan 1832

Lunde (Lundager)

Christen Christensen

25 okt 1832

Kvong (Hallum)

Niels Christian Christensen

OMK 1832

Hemmet (Bandsbøl)

Karen Lauridsen

29 jul 1832

Lydum (Rærup)

Maren Nielsdatter

OMK 1832

Lunde

Christen Pedersen

1832

Ølgod

Anne Marie Sørensdatter

19 apr 1832

Kvong

Peder Sørensen

11 dec 1832

Vester Starup (Puglund)

Birthe Marie Thomasdatter

22 mar 1832

Lyne

Jens Anders Thomsen

07 maj 1832

Vester Starup

Nielsine Adamsdatter

09 nov 1833

Kvong (Starbæk Mølle)

Kirsten Marie Christensdatter

05 mar 1833

Strellev

Niels Christian Christensen

OMK 1833

Hemmet

Anne Louise Jensdatter

OMK 1833

Kvong

Jensine Jensdatter

12 okt 1833

Lydum (Rærup)

Ane Kirstine Laustdatter

31 okt 1833

Sønder Bork

Maren Laustdatter

05 nov 1833

Sønder Bork

Jens Laustsen

30 okt 1833

Sønder Bork

Kirsten Nielsen

26 nov 1833

Hemmet (Hemmet Mølle)

Laurids Madsen Nielsen

08 aug 1833

Nordby (Odden)

Laust Christian Pedersen

10 jun 1833

Strellev (Tarp, Tarpvej 17)

Ane Kirstine Christensdatter

11 feb 1834

Lunde (Lundager)

Kirsten Marie Christensdatter

06 feb 1834

Lyne (Glibstrup)

Jens Mariussen Deigaard

07 maj 1834

 

Mette Henriksdatter

08 jul 1834

Lydum (Rærup)

Kirsten Marie Johnsen

25 apr 1834

Aadum (Hedegaard)

NN Jørgensen

29 jan 1834

Lydum (Rærup)

Peder Jørgensen

21 jul 1834

Ølgod (Bøllund)

Maren Nielsdatter

07 jun 1834

Kvong

Maren NN

OMK 1834

Tistrup

Ane Margrethe Pedersdatter

1834

Ølgod

Anne Marie Pedersdatter

OMK 1834

Ansager

Christiane Pedersdatter

09 nov 1834

Kvong (Aasted)

Christen Pedersen

1834

Lyne (Uldbæk)

Salomon Pedersen

12 apr 1834

Ølgod (Lindbjerg)

Christian Væver Thomsen

12 feb 1834

Lyne (Glibstrup)

Ane Marie Christensdatter

17 dec 1835

Kvong (Aasted)

Karen Christensdatter

16 mar 1835

Kvong

Birgitte Christensen

OMK 1835

Nørre Nebel

Christian Christensen

21 jan 1835

Lyne (Sønder Diger)

Hanne Marie Pedersdatter Gejl

14 dec 1835

Lyne (Glibstrup, Gejlgaard)

Marie Hansdatter

06 sep 1835

Thorstrup (Foldager)

Kirsten Jørgensdatter

OMK 1835

Ølgod

Jens Jørgensen

19 jul 1835

Lydum

NN Jørgensen

08 feb 1835

Lydum (Rærup)

Jørgen Lafrenz

18 okt 1835

Varde (Sankt Jacobi sogn)

Mette Lauridsen

31 jul 1835

Lydum (Rærup)

Jensine Laustdatter

25 okt 1835

Sønder Bork

Rasmus Nielsen

OMK 1835

Lunde (Kastkjær)

Søren Sørensen

09 jan 1835

Kvong

Ane Margrethe Adamsdatter

10 jul 1836

Kvong (Starbæk Mølle)

Johanne Marie Christensdatter

29 maj 1836

Strellev (Moesbøl)

Mette Christensdatter

30 mar 1836

Strellev

Enevold Christensen

1836

Lyne (Nørhede)

Hans Christian Iversen Hald

28 dec 1836

Sønder Stenderup

Christen Christensen Holm

28 feb 1836

Lunde (Lundager)

Hans Jørgensen

24 jul 1836

Lydum

Jens Jørgensen

29 maj 1836

Lydum (Rærup)

Frands Christen Madsen

25 mar 1836

Lydum (Anneksgaarden)

Karen Nielsdatter

10 sep 1836

Næsbjerg

Søren Nissen

03 okt 1836

Strellev (Topgaard)

Christen Pedersen

15 sep 1836

Kvong (Aasted)

Hans Pedersen

1836

Ølgod

Mette Pedersen

OMK 1836

Grimstrup

Hans Christian Thomsen

11 aug 1836

Lyne

Niels Thomsen

13 aug 1836

Lyne (Glibstrup)

Mette Christensdatter

23 aug 1837

Strellev (Adsbøl)

Christen Christensen

OMK 1837

Thorstrup

Hans Christensen

20 apr 1837

Lunde (Lundager)

Søren Christensen

02 dec 1837

Kvong (Aasted)

Hans Hansen

OMK 1837

Horne

Sørine Henriksen

06 nov 1837

Lydum

Maren Iversdatter

04 aug 1837

Oksby

NN Jørgensen

10 okt 1837

Lydum (Rærup)

Jens Laustsen

26 dec 1837

Sønder Bork

Kirsten Madsen

OMK 1837

Ølgod (Vallund)

Jørgen Mikkelsen

14 mar 1837

 

Henrik Berg

30 nov 1838

Bjerning (Kabdrup)

Ane Dorthe Nielsen Bloch

OMK 1838

Taps

Sidsel Marie Christensdatter

16 sep 1838

Oksby (Vandflod)

Edvard Christensen

04 feb 1838

Lyne (Glibstrup)

Jens Brink Christensen

07 jul 1838

Strellev

Thomas Christensen

15 okt 1838

Ringive (Langelund)

Peder Tang Bank Hansen

OMK 1838

Rind (Barslund)

Ane Marie Lauridsen

OMK 1838

Lydum (Rærup)

Jens Jensen Pedersen

OMK 1838

Ølgod

Peder Mikkelsen Sørensen

1838

Lunde

Søren Andersen

08 dec 1839

Sønder Bork

Ane Christensdatter

14 apr 1839

Lyne (Uldbæk)

Inger Christensdatter

17 mar 1839

Lunde (Lundager)

Niels Peder Iversen

10 sep 1839

Oksby

Ane Marie Jørgensdatter

28 jul 1839

Lydum

NN Jørgensen

22 feb 1839

Lydum (Rærup)

Jensine Nielsdatter

26 feb 1839

Næsbjerg

Hans Christian Nielsen

17 feb 1839

Aadum (Puglund)

Peder Poulsen

20 aug 1839

Bølling

Christen Christensen Therkildsen

06 jan 1839

Hemmet (Skuldbøl)

Ane Marie Thomasdatter

09 dec 1839

Lyne

Nis Christensen Petersen Østergaard

29 sep 1839

 

Jensine Christensdatter

04 apr 1840

Strellev (Adsbøl)

Christen Christensen

29 apr 1840

Lunde (Lundager)

Christen Christensen

26 feb 1840

Lyne (Glibstrup)

Christen Christensen

02 okt 1840

Strellev

Karen Iversdatter

11 nov 1840

Oksby

Jens Peder Jensen

06 sep 1840

Sønder Vium (Esbøl)

NN Jørgensen

20 aug 1840

Lydum (Rærup)

Christen Laustsen

27 jun 1840

Sønder Bork

Andreas Madsen

17 jun 1840

Lyne

Anna Marie Mortensen

14 nov 1840

Tistrup (Hesselho)

Kirsten Pedersdatter

19 jul 1840

Tistrup

Anna Nielsen Bloch

OMK 1841

 

Ane Marie Christensdatter

21 sep 1841

Lyne (Uldbæk)

Christine Jessen

OMK 1841

Ølgod

Christine Nielsdatter

08 apr 1841

Næsbjerg

Ingeborg Nielsen Nygård

OMK 1841

Lunde (Lundager)

Karen Pedersen

30 mar 1841

Janderup (Nørre Hebo)

Ane Marie Petersen

24 dec 1841

Lyne