Slægten fra Iversminde i Lille Andst i Andst sogn

Herunder kan ses efterkommere fra 1700-1920 til rytterbonden Hans Carstensen (1700-1751) på Iversminde i Andst sogn.

Ønsker man at købe E-bogen ”Slægten fra Iversminde i Lille Andst i Andst sogn (7 generationer) - 357 sider, kan den bestilles via Bestillingskemaet. De øvrige E-bøger fra forlaget genEbooks kan ses på forlagets hjemmeside.

Oversigt


Navn

Født

Fødested

Hans Carstensen

OMK 1700

 

Dorthe Hansdatter

1724

Andst (Lille Andst)

Karen Christensdatter

OMK 1725

 

Else Hansdatter

22 jun 1727

Andst

Peder Iversen

1730

Andst

Carsten Hansen

10 aug 1730

Andst

Carsten Hansen

1731

Andst

Søren Hansen

7 apr 1734

Andst

Lauritz Hansen

1735

Andst

Mathias Hansen

1738

Andst

Søren Jepsen Skræm

1741

Malt

Peder Pedersen

OMK 1747

 

Hans Jensen

OMK 1749

 

Peder Iversen Thuesbøl

1749

Brørup (Tuesbøl)

Hans Pedersen

1752

Andst

Mette Kirstine Jensdatter

1753

Andst (Glibstrup)

Anne Marie Pedersdatter

1754

Andst

Maren Pedersdatter

1758

Andst

Hans Carstensen

1760

Andst (Gejsing)

Iver Pedersen

1761

Andst

Dorthe Nielsdatter

OMK 1762

 

Maren Mathiasdatter

1763

Andst (Lille Andst)

Kirsten Pedersdatter

1764

Andst

Hartvig Nielsen

1766

Vamdrup

Anna Pedersdatter

1768

Andst

Hans Steffensen

1768

 

Kirstine Knudsdatter

1769

Gesten (Revsing)

Anders Sørensen

OMK 1770

 

Johanne Iversdatter

1773

Andst (Gejsing)

Mads Nielsen

1773

Andst

Jens Hansen Glibstrup

1780

Andst

Hans Jacob Rohr

OMK 1781

København

Anne Marie Hansdatter

1 feb 1781

Skodborg (Skudstrup)

Else Margrethe Hansdatter

7 jan 1783

Skodborg (Skudstrup)

Ebbe Jensen Morsbøl

29 jun 1783

Grindsted (Morsbøl)

Carsten Hansen

1784

Andst

Else Margrethe Hansdatter

12 apr 1784

Skodborg

Maria Hansdatter

OMK 1786

 

Peder Sørensen

1786

Malt

NN Hansen

4 jun 1786

Andst

Hans Hansen

1787

Andst

Jens Rytter Hansen

3 feb 1787

Skodborg (Skudstrup)

Jens Rytter Hansen

maj 1788

Skodborg (Skudstrup)

Niels Hartvigsen

1789

Vamdrup

Ane Marie Nielsdatter

1789

Vorbasse (Slaug)

Birthe Sørensdatter

1789

Malt

NN Hansen

2 nov 1789

Andst

Hans Madsen

1790

Andst (Gejsing)

Ingeborg Sørensdatter

1790

Malt

NN Hansdatter

7 nov 1790

Andst

Peder Iversen

1791

Andst

NN Hansdatter

19 dec 1791

Andst

Peder Schmidt Antonisen

OMK 1792

 

Karen Nielsdatter

1792

Vamdrup

Birthe Sørensdatter

1792

Malt

Hagen Andersen

1793

Vejen

Else Maria Iversdatter

1793

Andst

Else Sørensdatter

14 nov 1794

Malt (Askov)

Niels Iversen

1795

Andst

Anne Margrethe Hartvigsen

1796

Vamdrup

Ane Magdalene Pedersdatter Duer

1797

Malt

Laust Hansen Gehlert

OMK 1797

Næsbyhoved Broby

Christen Pedersen Rønne

1797

Gesten

Maren Iversdatter

29 dec 1797

Andst

Kirsten Hansdatter

1798

Andst (Glibstrup)

Maren Iversdatter

17 feb 1799

Andst

Else Nielsdatter

7 aug 1799

Andst (Gejsing)

Hans Madsen Kjær

6 mar 1800

Skodborg (Skudstrup)

Anna Cathrine Hansdatter

17 dec 1800

Andst (Glibstrup)

Beate Andersdatter

18-jan

Malt

Anna Thuesen

27 jan 1801

Skodborg

Mette Cathrine Hansdatter

18-feb

Vamdrup (Øster Vamdrup)

Anne Johanne Christiansdatter

18-mar

Taulov

Niels Madsen Kjær

1 jan 1803

Skodborg (Skudstrup)

Hans Iversen

9 jan 1803

Andst

Knud Hansen

3 sep 1803

Andst (Glibstrup)

Sara Dahl

18-apr

Rødding

Iver Iversen

5 sep 1804

Andst

Jep Hansen Hartvigsen

18-maj

Vamdrup

Poul Madsen Kjær

27 jul 1805

Skodborg (Skudstrup)

Anne Margrethe Andersdatter

okt 1806

Malt

Mads Sørensen Raadvig

OMK 1807

 

Anne Marie Andersen

17 jun 1807

Lejrskov

Knud Andersen

18-aug

Lejrskov

Anneken Hansdatter

18-aug

Malt

Maren Hartvigsdatter

18-aug

Vamdrup

Elisabeth Iversdatter

31 jan 1808

Andst

Peder Madsen Kjær

30 jul 1808

Skodborg (Skudstrup)

Mette Cathrine Andersdatter

22 jan 1809

Malt

Erik Otte

24 jul 1809

Skodborg

Jens Pedersen

18-okt

Vamdrup (Holt)

Peder Jensen Bennitzen

26 jan 1810

Skrave

Maren Hansen

16 maj 1811

Skrave (Københoved)

Christian Madsen Kjær

17 jul 1811

Skodborg (Skudstrup)

Mads Hansen

1813

Gesten

Hans Møller Nielsen

1813

Andst

Anne Dorthea Andersdatter

1814

 

Anders Pedersen

dec 1814

Vamdrup (Holt)

Maren Kjær

2 feb 1815

Skodborg (Skudstrup)

Mette Kirstine Jensdatter Glibstrup

7 jul 1815

Vorbasse

Jens Ebbesen

21 jul 1815

Malt (Melvanggaard)

Peder Kristian Pedersen

1816

Vamdrup (Holt)

Jens Ebbesen

12 jul 1816

Malt (Melvanggaard)

Søren Ebbesen

12 jul 1816

Malt (Melvanggaard)

Karen Hansdatter

21 dec 1816

Andst (Gejsing)

Christiane Hansdatter

OMK 1817

Vamdrup

Anna Maria Nielsdatter

20 feb 1817

Vamdrup

Mads Jepsen Grue

9 mar 1817

Brørup (Eskelund, Grønninglund)

Niels Jensen

16 jul 1817

Vorbasse

Gertrud Jepsdatter

10 sep 1817

Brørup (Gravengaard)

Hans Hansen Skovrider

7 okt 1817

Øster Lindet (Stenderup)

Lene Cathrine Johannesdatter

1818

Bække

Hartvig Nielsen

1818

Vamdrup

Søren Pedersen

5 jan 1818

Malt (Askov)

Mads Madsen Kjær

11 jan 1818

Skodborg (Skudstrup)

Jens Ebbesen

19 jan 1818

Malt (Melvanggaard)

Søren Ebbesen

19 jan 1818

Malt (Melvanggaard)

Dorthe Hansdatter

26 apr 1819

Andst (Gejsing)

Elisabeth Margrethe Fuglede

25 maj 1819

København

Steffen Andersen Hansen

25 sep 1819

Lintrup (Tornum)

Ane Magdalene Pedersdatter

24 nov 1819

Malt (Askov)

Kristian Pedersen

4 dec 1819

Lindknud

Hans Pedersen

1820

Vamdrup (Holt)

Jens Petersen Stuck

OMK 1820

Haderslev

Mariane Nielsdatter

24 jan 1820

Vamdrup

Karen Hansdatter

12 feb 1820

Lintrup (Tornum)

Søren Hansen

11 mar 1820

Lintrup (Tornum)

Frederik Hansen Dahl

6 maj 1820

Dalby

Karen Ebbesdatter

22 maj 1820

Malt (Melvanggaard)

Anders Christensen

3 aug 1820

Egtved (Hjelmdrup)

Maren Simonsen

OMK 1821

 

Hans Jensen Glibstrup

18 jan 1821

Vorbasse

Elisabeth Hansdatter

1 jun 1821

Andst (Gejsing)

Karen Madsdatter Kjær

12 sep 1821

Skodborg (Skudstrup, Kjærgaard)

Peter Hagensen

17 sep 1821

Malt

Niels Hansen Carstensen

1822

Andst

Kirsten Pedersdatter

29 apr 1822

Malt (Askov)

Anders Ebbesen

22 dec 1822

Malt (Melvanggaard)

Poul Pedersen

1823

Vamdrup (Holt)

Andreas Jensen Paaske

2 mar 1823

Vamdrup (Bastrup)

Hans Jensen Glibstrup

29 mar 1823

Vorbasse (Vorbasse Sønderhede)

Hans Jørgen Hansen

26 apr 1823

Brørup

Maren Pedersdatter

29 maj 1823

Vamdrup (Holt)

Mads Hansen

19 jun 1823

Andst

Christian Hansen

23 jun 1823

Lintrup (Tornum)

Anders Hagensen

19 sep 1823

Malt (Askov)

Jens Hansen Kjøbmand

12 nov 1823

Vamdrup (Vester Vamdrup)

Else Kirstine Nielsdatter

18 feb 1824

Vamdrup

Ane Kathrine Pedersdatter

21 mar 1824

Malt (Askov)

Niels Madsen Kjær

13 jul 1824

Skodborg (Skudstrup)

Kirstine Magdalene Rohr

19 feb 1825

Andst

Jes Sørensen

4 apr 1825

Læborg (Hundsbæk)

Anders Hagensen

18 apr 1825

Malt (Askov)

Peter Ebbesen

19 sep 1825

Malt (Melvanggaard)

Iver Hansen

18 dec 1825

Andst (Gejsing)

Kristen Riis Iversen

1826

Bække

Hans Nielsen

1826

Vamdrup

Poul Pedersen

1826

Vamdrup (Holt)

Marie Kirstine Pedersen

11 feb 1826

Lintrup

Kirstine Marie Hansen Sørensen

28 feb 1826

Skanderup (Nagbøl)

Hans Knudsen

24 mar 1826

Andst (Gejsing)

Antoni Pedersen Schmidt

2 maj 1826

Stepping (Kolstrup)

Hedevig Cathrine Otte

24 sep 1826

Skodborg

Mette Kirstine Carstensdatter

7 nov 1826

Andst

Kirsten Hansdatter

31 dec 1826

Lintrup (Tornum)

Kristian Nielsen

1827

Vamdrup

Laue Hansen Gellert

26 mar 1827

Tyrstrup

Anne Sophie Jørgensen

6 okt 1827

Folding

Ingeborg Pedersdatter

12 okt 1827

Malt (Askov)

Jens Nielsen Jensen

27 jan 1828

Skodborg (Skudstrup)

Anna Knudsen Hansen

16 feb 1828

Andst (Glibstrup)

Marie Kirstine Margrethe Hagensen

19 feb 1828

Malt (Askov)

Maren Kirstine Kristensen

9 apr 1828

Aarre

Hans Iversen Holt

2 maj 1828

Tyrstrup

Peder Nielsen

20 sep 1828

Hanning (Lerkenborg)

Søren Peder Andersen

20 apr 1829

Malt

Mette Marie Hansen

25 jun 1829

Andst (Gejsing)

Cecilie Marie Jensen

16 okt 1829

Vejen

Anna Cathrine Rohr

29 nov 1829

Andst

Ane Margrethe Pedersdatter

18 dec 1829

Malt

Kirsten Hansen

20 dec 1829

Andst (Store Andst Mark)

Severine Caroline Hagensdatter

29 mar 1830

Malt

Maria Nielsen

7 maj 1830

Vamdrup

Abelone Madsdatter Dahl

21 maj 1830

Malt (Stenninggaards Mark)

Cathrine Høier

25 jul 1830

Hjerndrup

Else Marie Hansdatter

4 feb 1831

Andst (Gejsing)

Laust Arentzen Schmidt

OMK 1832

 

Kirsten Madsdatter Dall

10 jun 1832

Malt (Stenninggaards Mark)

Niels Hansen

10 nov 1832

Andst (Store Andst Mark)

Iver Iversen Nielsen

24 nov 1832

Vamdrup (Hafdrup)

Nis Hansen Gellert

1833

Stepping (Bjerndrup)

Karen Kristensen

1833

Aarre

Else Margrethe Jørgensen Dam

28 jan 1833

Andst

Peder Pedersen

21 maj 1833

Malt (Askov)

Karen Sørensen

2 okt 1833

 

Peter Petersen

OMK 1834

 

Hans Christian Petersen

25 apr 1834

Stepping

Jens Peter Hagensen

17 jun 1834

Malt (Askov)

Peder Poulsen Kirkebye

4 sep 1834

Vamdrup

Barbara Kirstine Jepsen

1835

Vejen

Jens Jensen Lauritsen

OMK 1835

Øster Starup

Ida Christiane Sørensen

OMK 1835

Jelling

Christine Birgitte Madsdatter Dahl

26 feb 1835

Malt (Stenninggaards Mark)

Anders Pedersen

21 mar 1835

Malt (Askov)

Christian Knudsen Hansen

29 mar 1835

Andst (Gejsing)

Ane Pedersdatter Schmidt

23 maj 1835

Stepping (Kolstrup)

Else Marie Iversen

10 aug 1835

Andst (Lille Andst)

Maren Iversen

10 aug 1835

Andst (Lille Andst)

Niels Andersen

27 sep 1835

Malt

Jørgen Andersen Møller

OMK 1836

 

Hans Nielsen Lauritzen

26 jan 1836

Andst

Bodild Marie Jensdatter Schmidt

10 feb 1836

Ødis (Kroge)

Ane Dorthea Nielsen

18 aug 1836

Vamdrup

Hans Pedersen Holm

31 dec 1836

Læborg (Østerholm)

Katrine Marie Iversen

18 feb 1837

Andst (Lille Andst)

Abelone Kristensen

30 apr 1837

Malt (Askov Nørregaard)

Peder Nielsen

3 maj 1837

Brørup

Hans Jørgensen Gammelgaard

12 jun 1837

Lintrup (Aarlund)

Anders Madsen Dahl

23 aug 1837

Malt (Stenninggaards Mark)

Gertrud Hansdatter Buhl

6 dec 1837

Harte

Carsten Knudsen Hansen

31 dec 1837

Andst

Margrethe Lovise Beedske Lauritsen

24 feb 1838

Andst

Hansine Sørensen

23 maj 1838

Lintrup (Tornum)

Anna Maria Kjær

22 jul 1838

Skodborg (Skudstrup Mark)

Kirsten Maria Vestergaard

12 aug 1838

Gesten

Jeppe Michelsen Dahl

24 dec 1838

Vamdrup (Øster Vamdrup)

Anne Cicilie Jepsdatter

7 feb 1839

Vamdrup

Mads Christian Kjær

4 maj 1839

Skodborg

Kirsten Magrethe Dahl

21 jun 1839

Malt (Stenninggaards Mark)

Hans Peter Nielsen

13 jul 1839

Vejen

Peter Jensen

6 sep 1839

 

Maren Terkelsen

30 sep 1839

Skodborg

Hans Christian Hansen

21 okt 1839

Vamdrup (Vester Vamdrup)

Hans Christian Nielsen

15 nov 1839

Vamdrup (Vester Vamdrup Mark)

Iver Pedersen Iversen

17 nov 1839

Andst (Lille Andst)

Mads Nielsen Otte

18 jan 1840

Skodborg (Skudstrup, Kjærgaard)

Karen Steffensen Ravn

11 mar 1840

Gesten

Jens Nielsen Damgaard

25 sep 1840

Bække

Peder Otte

13 mar 1841

Skodborg (Skudstrup, Kjærgaard)

Mads Nielsen Kjær

30 jun 1841

 

Hans Martin Kjær

20 aug 1841

Folding (Sønderskov mark)

Marie Elisabeth Jepsen

29 aug 1841

Grarup

Hans Madsen

14 sep 1841

Andst (Gejsing)

Mette Marie Iversen

19 sep 1841

Andst (Lille Andst)

Ane Thomsen Dinesen

1842

 

Ane Cecilie Lauritzen

6 mar 1842

Andst

Else Jensen Houborg

6 maj 1842

Gesten

Mariane Dahl

4 sep 1842

Malt (Stenninggaards Mark)

Johanne Kirstine Hermansen

3 okt 1842

Grimstrup

Johannes Nielsen Damgaard

20 feb 1843

Bække

Maren Jørgensen

28 feb 1843

Folding (Sønderskov Mølle)

Anne Pedersen

18 jun 1843

Harte

Hans Pedersen

26 aug 1843

Malt (Askov)

Søren Larsen Kjær

8 nov 1843

Folding (Sønderskov mark)

Else Marie Iversen

15 feb 1844

Andst (Lille Andst)

Niels Christian Otte

15 mar 1844

Skodborg (Skudstrup, Kjærgaard)

Niels Hartvig Bennitzen

19 maj 1844

Vamdrup

Maren Nielsen

22 maj 1844

Vamdrup (Vester Vamdrup Mark)

Jeppe Madsen

24 jun 1844

Brørup (Eskelund, Grønninglund)

Anders Hansen

18 aug 1844

Andst

Philip Christian Ebbesen

19 okt 1844

Malt

Sidsel Kirstine Margrethe Christensen

30 mar 1845

Egtved (Taagelund)

Mette Catrine Lauritzen

27 apr 1845

Andst

Maren Nielsen Damgaard

12 jun 1845

Bække

Kristine Iversen

11 okt 1845

Andst (Lille Andst)

Ebbe Jensen Ebbesen

19 mar 1846

Malt

Ingeborg Madsen

18 apr 1846

Brørup (Eskelund, Grønninglund)

Else Margrethe Ebbesen

4 maj 1846

Malt (Steeenvanggaard)

Ellen Kjerstine Madsen

28 maj 1846

Føvling (Aatte)

Anneken Nissen

30 maj 1846

Rødding

Christian Anthoni Kjær

26 jun 1846

Aastrup (Terpling)

Ane Kirstine Sørensen

27 dec 1846

Læborg (Revsgaard)

Christen Hansen

16 feb 1847

 

Andreas Georg Otte

22 jun 1847

Skodborg (Skudstrup, Kjærgaard)

Hans Peter Nicolaisen

22 sep 1847

Tyskland (Angel, Havetoft)

Else Madsen

9 nov 1847

Brørup (Eskelund, Grønninglund)

Hans Andersen

24 dec 1847

Andst

Hardemine Lauritzen

14 mar 1848

Andst

Ane Marie Nielsen Damgaard

18 mar 1848

Bække

Hans Jepsen

27 mar 1848

Egtved (Thorsted)

Maria Bennitzen

5 apr 1848

Vamdrup (Bastrup)

Ane Kristine Iversen

20 maj 1848

Andst (Lille Andst)

Hans Peder Hansen

27 maj 1848

Malt

Wilhelmine Hansen

20 sep 1848

 

Laura Kjestine Schmidt

6 okt 1848

Skodborg (Skodborg Skov)

Ane Kirstine Okslund

27 nov 1848

Gesten

Abelene Jepsdatter

21 feb 1849

Vamdrup

Else Cathrine Christensen Rønne

21 mar 1849

Gesten

Niels Peder Kjær

30 mar 1849

Aastrup (Terpling)

Hans Peder Hansen

8 mar 1850

Malt

Jeppe Nielsen Seest

27 apr 1850

Skodborg (Skodborg Skov)

Stephen Nielsen Damgaard

7 maj 1850

Bække

Ebbe Jensen Madsen

2 jun 1850

Brørup (Eskelund, Grønninglund)

Nis Simon Frandsen

21 jun 1850

Egtved

Mariane Kjær

4 sep 1850

Gesten

Christian Christiansen Kiel

1 nov 1850

Vonsild

Marie Kristensen

3 jan 1851

Malt

Carl Petersen Otte

20 jan 1851

Skodborg (Skudstrup, Kjærgaard)

Else Andersen

1 feb 1851

Andst

Christen Jensen Pedersen

14 mar 1851

Egtved (Egtved Skov)

Hartvig Nielsen Lauritsen

25 mar 1851

Andst

Ane Sofie Bennitzen

1 maj 1851

Vamdrup (Bastrup)

Eli Jørgensen Jensen

11 jun 1851

Ballum

Mette Marie Christensen Rønne

24 jun 1851

Gesten

Maren Pedersen

3 jul 1851

Malt

Maren Kjerstine Simonsen

16 nov 1851

Sanderum

Jørgen Jørgensen

OMK 1852

Tyrstrup (Bøgeskov)

Jens Petersen Stuck

1852

Haderslev

Jeppe Thygesen Kjær

17 jan 1852

Gesten (Vester Gesten Mark)

Mads Nielsen Kjær

17 jan 1852

Gesten (Vester Gesten Mark)

Magdalene Møller

26 jan 1852

Andst (Gamst)

Søren Kristian Hansen

8 mar 1852

Harte (Nebelsminde)

Hans Nielsen Damgaard

7 apr 1852

Bække

Frederik Ferdinand Schuhmacher

28 maj 1852

Harte

Paaske Andreasen

9 jul 1852

Andst (Store Andst Mark)

Hans Peder Madsen

18 sep 1852

Brørup (Eskelund, Grønninglund)

Jens Andersen

3 okt 1852

Harte

Johan August Carlson

10 dec 1852

Sverige (Kalmar, Hagby)

Anders Hansen

24 dec 1852

Malt

Chresten Andersen

1853

Andst

Inger Kristine Hansen

22 sep 1853

Lintrup

Niels Hansen

18 nov 1853

Vejen (Knude)

Maren Christensen Rønne

17 dec 1853

Gesten

Peter Petersen

24 feb 1854

 

Karen Andreasen

1 apr 1854

Andst (Store Andst Mark)

Gregers Nielsen Damgaard

30 apr 1854

Bække

Dorthea Dixen

30 maj 1854

Skodborg

Else Marie Hansen

26 aug 1854

Gesten

Marie Kirstine Hansen

26 aug 1854

Malt

Hans Jørgen Sørensen

1 sep 1854

Føvling

Marie Kirstine Stuck

6 sep 1854

Haderslev

Anna Johanne Bennitzen

1855

Vamdrup

Laust Jensen

1855

Andst

Else Marie Ebbesen

29 jan 1855

Harte (Sødalgaard)

Dorothea Ottesen

29 jan 1855

Vejen (Haksengaard)

Karoline Christine Jensen

7 apr 1855

Harte (Brogaard)

Søren Hansen

26 jul 1855

Gesten

Anne Magdelene Nissen Gellert

10 okt 1855

Stepping (Kolstrup)

Karen Christensen Rønne

8 nov 1855

Gesten

Anne Kristine Hansen Skovrider

18 feb 1856

Jels

Else Marie Christiansen

1 mar 1856

Andst

Ellen Sørensen

17 mar 1856

Malt (Store Vindinggaard)

Ane Cathrine Madsen

23 mar 1856

Brørup (Eskelund, Grønninglund)

Mette Kirstine Nielsen Damgaard

14 maj 1856

Bække

Nicolai Nicolaisen

7 jun 1856

Jels

Gustav Hieronimus Karl Otto Tode

12 jun 1856

Tyskland (Rothenburg)

Ebbe Jensen Ebbesen

27 sep 1856

Malt

Johanne Margrethe Holt

3 okt 1856

Seest (Seest Mark)

Peder Sørensen

16 okt 1856

Malt

Niels Peder Thomsen Jagd

28 okt 1856

Gaarslev

Johannes Peder Andersen

27 nov 1856

 

Carsten Andreasen

13 dec 1856

Andst (Store Andst Mark)

Jens Petersen Stuck

1857

Haderslev

Per Thomsen Andersen

9 mar 1857

Bramdrup

Niels Peter Eskildsen

9 apr 1857

Vester Nebel (Lifstrup)

Peter Kristensen

17 apr 1857

Malt

Ebbe Jensen Ebbesen

20 jul 1857

Harte (Sødalgaard)

Ane Marie Holt

13 dec 1857

Seest (Seest Mark)

Maren Beyer Holm

8 jan 1858

Ballum (Vesterende)

Niels Madsen Sørensen

3 feb 1858

Skodborg (Skodborg Mark)

Anton Nissen Gellert

6 mar 1858

Stepping (Kolstrup)

Maren Christensen Rønne

16 apr 1858

Gesten

Poul Hansen

17 maj 1858

Lintrup (Aarlund, Aarlundgaard)

Barbara Lene Sørensen

30 maj 1858

Lintrup (Vimtrup)

Niels Hartvig Møller

13 jun 1858

Andst

Kirsten Marie Nielsen Beierholm

24 jun 1858

Hjarup

Mads Sørensen Hansen

4 aug 1858

Lintrup

Niels Andersen

15 aug 1858

Herslev (Vejle Amt)

Magdalene Hansen Skovrider

5 okt 1858

Jels

Lauge Pedersen Nielsen Damgaard

17 nov 1858

Bække

Maria Cathrine Jensen

19 nov 1858

Skodborg (Skudstrup Mark)

Kristian Lorentsen

20 dec 1858

Ullerup (Blans)

Emma Johanne Charlotte Stuck

24 dec 1858

Haderslev

Ebbe Peder Ebbesen

29 dec 1858

Malt (Maltbæk)

Hans Madsen Hansen

1859

Gesten

Nielsine Hardemine Holt

17 feb 1859

Seest (Seest Mark)

Mette Marie Madsen

9 sep 1859

Andst (Gamst)

Hanne Nielsen Jensen

22 okt 1859

Bække

Hans Lauersen Gellert

14 nov 1859

Stepping (Kolstrup)

Maren Kirstine Iversen

17 dec 1859

Skodborg (Skudstrup)

Carsten Theodor Adriansen

OMK 1860

Vamdrup

Ane Johanne Catrine Hansen

12 feb 1860

Læborg (Drostrup)

Hans Madsen Jensen

14 feb 1860

Skodborg (Skudstrup Mark)

Gjertrud Elise Caroline Marie Nielsen

15 mar 1860

Brylle

Elisabeth Margrethe Ebbesen

6 apr 1860

Malt

Maren Andreasen

10 apr 1860

Andst

Marie Mathilda Johanne NN

17 apr 1860

Vindeby

Karl Ebbesen

11 jul 1860

Harte (Sødalgaard)

Hans Lauritzen Gellert

22 sep 1860

Andst

Hans Lauridsen Schmidt

3 okt 1860

Jernved

Anna Cathrine Wulff

9 okt 1860

Aastrup (Parcellerne)

Else Ebbesen

2 nov 1860

Malt (Maltbæk)

Marie Ebbesen

2 nov 1860

 

Jørgen Hansen Holt

30 nov 1860

Seest

Hans Steffensen Hansen

3 dec 1860

Lintrup

Hagen Andreas Sørensen

1861

Lintrup

Peder Christensen Rønne

4 jan 1861

Gesten

Niels Thomsen Nielsen

3 maj 1861

Vejen (Vejen Skov)

Karoline Nielsen Svendsen

11 jun 1861

Vamdrup (Øster Vamdrup Mark)

Hagen Peter Hagensen

23 jun 1861

Lintrup

Magdalene Pedersen

9 jul 1861

Malt (Buskager)

Marie Magdalene Thjellesen

15 jul 1861

Brørup

Peter Hansen Gejl

24 aug 1861

Rødding (Hundebøl)

Bernhard Ernst Albrecht Wagner

21 sep 1861

 

Hans Lauersen Gellert

7 okt 1861

Stepping

Anker Severinus Adriansen

21 dec 1861

Vamdrup

Carl Nielsen Gellert

dec 1862

Stepping (Kolstrup)

Poul Pedersen Kirkebye

18 maj 1862

Vamdrup

Laues Hartvig Gellert

1 jun 1862

Andst

Mathias Bendix Hostrup

2 jun 1862

 

Jørgen Carstensen

11 jun 1862

Andst

Maren Kirstine Nissen Poder

13 jun 1862

Bække (Hamborggaard)

Marius Ebbesen

18 jun 1862

Harte (Sødalgaard)

Johanne Nielsen Damgaard

31 jul 1862

Bække

Niels Christian Hartvig Nielsen

5 aug 1862

Seest

Jacob Madsen Sejding

11 sep 1862

Eltang

Peter Anton Sørensen

12 sep 1862

Randbøl

Frederik Mikkelsen

9 okt 1862

Læborg

Karen Ebbesen

30 okt 1862

 

Iver Hansen Holt

21 nov 1862

Seest

Anders Christian Andersen

OMK 1863

Kolding

Karen Marie NN

16 mar 1863

Strøby

Peter Andreas Hagensen

10 maj 1863

Lintrup

Hans Jensen

28 jun 1863

Karise

Mette Cathrine Pedersen Kirkebye

18 jul 1863

Vamdrup

Johannes Sørensen Jegsen

8 aug 1863

Jels (Overjels)

Jens Peder Paaske Andreasen

30 aug 1863

Andst

Maren Marie Hansen

27 sep 1863

Gesten

Peter Jensen

26 dec 1863

Andst (Gamst )

Maren Lauesen Gellert

24 feb 1864

Andst

Caroline Hansen Holt

14 mar 1864

Seest

Karen Marie Carstensen

31 maj 1864

Andst

Elisabeth Pedersen

15 jun 1864

Malt (Buskager)

Hans Peter Hansen

4 nov 1864

Harte (Stubdrup mark)

Maren Ebbesen

13 nov 1864

Malt (Maltbæk)

Marie Jepsen

7 dec 1864

Malt

Ane Magdalene Marie Emilie Hansen

8 mar 1865

Taulov

Christian Sørensen

15 mar 1865

Malt

Maren Sophie Karoline Momsen

4 apr 1865

Folding (Sønderskov)

Barbara Kirstine Hansen

13 maj 1865

Andst

Mads Hansen Madsen

30 maj 1865

Andst

Maria Kirstine Holt

7 jun 1865

Seest

Laurine Jensine Jensen

10 jun 1865

Øster Starup (Phønixborg)

Maren Andersen

11 jun 1865

Egtved

Hagen Christian Hagensen

23 jun 1865

Lintrup

Hans Christian Hermansen

30 jul 1865

Ansager (Ansager Kro)

Ingeborg Hansen

12 aug 1865

Lintrup

Søren Hansen Nielsen

7 sep 1865

Seest

Theodor Poulsen

18 sep 1865

Skanderup (Nagbøl)

Caroline NN

29 dec 1865

Nordby

Marie Cathrine Pedersen Kirkebye

1866

Vamdrup

Beathe Augusta Hagensen

9 feb 1866

Malt (Askov)

Marie Kathrine Kjær

2 jun 1866

Føvling (Agersbøl)

Cecilie Marie Ebbesen

8 jun 1866

Harte

Dorthe Kirstine Laurikke Kristensen

17 jul 1866

 

Oline Frandsine Thygesen

22 aug 1866

Vamdrup (Bastrup)

Maren Madsen Kjær

29 aug 1866

Føvling (Aatte)

Anton Jørgensen Dam

13 sep 1866

Vejen

Emil Theodor Christiansen

11 okt 1866

 

Christian Nielsen Jensen

13 nov 1866

Skodborg (Skodborg Mark)

Anne Marie Pedersen Dal

1867

Malt (Korsagergaard)

Sørine Sørensen

aug 1867

 

Søren Peder Ebbesen

13 jan 1867

Malt (Maltbæk)

Jens Christian Sørensen

26 feb 1867

Malt

Pouline Cecilie Holt

9 apr 1867

Seest

Anders Peder Andreasen

15 apr 1867

Andst

Johannes Just Andreasen

15 apr 1867

Andst

Cecilie Marie Hansen

22 maj 1867

Lintrup

Hans Carsten Hansen

4 jun 1867

Andst

Beathe Marie Holm

14 jul 1867

Øse (Vesterbæk)

Maren Clausen

22 sep 1867

Taulov (Skærbæk)

Karen Augusta Hagensen

15 okt 1867

Malt (Askov)

Alfadine Møller

29 okt 1867

Rødding

Mads Hansen

16 dec 1867

Harte (Stubdrup mark)

Ane Kirstine Nielsen Lund

1868

Skodborg (Skudstrup)

Anna Catherine Sucken

OMK 1868

 

Mette Kirstine Petersen Schmidt

6 jan 1868

Dalby

Kristine Marie NN

22 jan 1868

Sønder Bork

Jens Peter Sørensen

27 jan 1868

Rørby (Kærby)

Hansine Cecilie Holt

8 feb 1868

Kolding (Sankt Nicolai sogn)

Hans Christian Nielsen

27 mar 1868

Seest

Kristen Lund Jepsen

20 maj 1868

Malt

Niels Pedersen Kirkebye

12 jun 1868

Vamdrup (Vester Vamdrup Mark)

Mads Ebbesen Dahl

17 jun 1868

Malt

Friederiche Thorsen

24 aug 1868

Stepping

Jens Hagensen

9 sep 1868

Lintrup

Peter Buhl

24 sep 1868

Skodborg (Skudstrup)

Thomas Jensen

11 okt 1868

Andst

Anne Marie Hansen

24 nov 1868

Ødis (Bramdrup)

Karsten Hansen Jensen

24 nov 1868

Øster Starup (Phønixborg)

Marine Hansine Iversen

30 nov 1868

Skodborg

Mads Sørensen Madsen Kjær

13 dec 1868

Skrave (Langetved)

Agnes Hansine Holberg

20 dec 1868

Neksø

Anders Sørensen

1869

Malt

Ane Marie Dahl

6 jan 1869

Andst

Ane Sørine Carstensen

4 feb 1869

Andst

Karl Peter Christensen

4 feb 1869