Efterslægten til Hans Christensen fra Sønder Farup i Vester Vedsted sogn

Herunder kan ses oversigt over efterkommere og deres ægtefæller fra 1610-1920 til Hans Christensen (1610-), der var fæstebonde i Sønder Farup i Vester Vedsted sogn.

Ønsker man at købe E-bogen ”Efterslægten til Hans Christensen fra Sønder Farup i Vester Vedsted sogn” (10 generationer)  -  456 sider, kan den bestilles via Bestillingskemaet. De øvrige E-bøger fra forlaget genEbooks kan ses på forlagets hjemmeside.

Oversigt over efterkommere

Navn

Født

Fødested

Hans Christensen

OMK 1610

 

Nis Astesen

OMK 1630

 

Kirsten Hansdatter

OMK 1635

Vester Vedsted

Mette Hansdatter

OMK 1642

 

Niels Madsen

OMK 1645

 

Peder Madsen

1656

 

Niels Thomsen Puggaard

1660

 

Maren Nisdatter

1663

Vester Vedsted

Niels Andersen Ratleff

OMK 1663

 

Karen Nisdatter

1665

Vester Vedsted

Jørgen Jørgensen

1668

Vester Vedsted

Bodil Nisdatter

1668

Vester Vedsted

Hans Nissen

1670

Vester Vedsted

Hans Nielsen

1672

Vester Vedsted (Sønder Farup)

Anne Nisdatter

1673

Vester Vedsted

Karen Nielsdatter

08 apr 1674

Vester Vedsted (Sønder Farup)

Peder Andersen Sild

OMK 1675

 

Hans Nielsen

1676

Vester Vedsted (Sønder Farup)

NN Nielsen

02 dec 1677

Vester Vedsted

Mette Nisdatter

1677

Vester Vedsted

Karen Nielsdatter

1679

Brøns (Søndernæs)

Kirsten Nielsdatter

1680

Vester Vedsted

Else Nielsdatter

1682

Vester Vedsted (Sønder Farup)

Maren Nielsdatter

1684

Vester Vedsted (Sønder Farup)

Nis Nielsen

1684

Vester Vedsted (Sønder Farup)

Peder Nielsen

1686

Vester Vedsted (Sønder Farup)

Anne Nielsdatter

1689

Vester Vedsted (Sønder Farup)

Peder Nielsen Puggaard

20 jul 1692

Vester Vedsted

Nis Nielsen Puggaard

18 apr 1695

Vester Vedsted

Jes Sørensen

1695

Hviding

Bodil Lasdatter

OMK 1697

 

Peder Ogesen

23 sep 1697

Vester Vedsted

Thomas Nielsen Puggaard

17 jan 1699

Vester Vedsted

Mathies Jensen

1700

Døstrup

Nis Ogesen

12 nov 1700

Vester Vedsted

Lars Ogesen

1701

Vester Vedsted

Mikkel Andersen

25 jul 1703

Vester Vedsted (Vester Vedsted Vej 98)

Kirsten Nielsdatter

09 apr 1703

Vester Vedsted

Mikkel Ogesen

1703

Vester Vedsted

Niels Jørgensen

17 jul 1705

Vester Vedsted (Sønder Farup)

Jes Pedersen

OMK 1706

Mellerup

Karen Moltesdatter

OMK 1707

Rejsby

Mikkel Ogesen

03 dec 1707

Vester Vedsted

Hans Rasmussen

OMK 1707

 

Anne Jørgensdatter

13 jun 1708

Vester Vedsted (Sønder Farup)

Anders Pedersen Sild

OMK 1710

Rejsby

Else Jørgensdatter

25 maj 1711

Vester Vedsted (Sønder Farup)

Nis Andersen

25 feb 1712

Vester Vedsted

Maren Hansdatter

1713

Brøns (Søndernæs)

Birgitte Jørgensdatter

19 mar 1713

Vester Vedsted (Sønder Farup)

Mette Pederdatter Sild

OMK 1713

 

Mette Hansdatter

1715

Brøns

Laurids Pedersen

1715

Skærbæk (Gjesing)

Niels Hansen

1717

Brøns

Nis Hansen

1717

Ribe

Jens Knudsen

1718

Ribe

Anders Jørgensen

1719

Brøns (Havervad)

Niels Hansen

1720

Brøns

Anne Else Cathrine Nielsdatter Ratleff

1720

Ribe (Domsognet)

Niels Nielsen Ratleff

1722

Ribe (Domsognet)

Hanne Hansdatter

OMK 1725

Ribe

Karen Thomasdatter Puggaard

1725

Ribe

Bodil Jensdatter

12 dec 1728

Ribe (Domsognet)

Andreas Hansen

1729

Ribe

Johanne Jensdatter

1730

 

Lene Kristine Jesdatter

1731

Brøns (Kroen)

Ane Kirstine Hansdatter

1732

Ribe

Mette Jesdatter

1733

Brøns

Karen Mikkelsdatter

09 okt 1733

Vester Vedsted (Sønder Farup)

Maren Jensdatter

OMK 1735

 

Hans Jessen

1735

Brøns

Jens Madsen

09 jun 1735

Vester Vedsted (Sønder Farup, Matr. 40)

Karen Mikkelsdatter

07 aug 1735

Vester Vedsted (Sønder Farup)

Anne Christine Thomasdatter Puggaard

1736

Ribe (Sankt Catharinæ sogn)

Mette Mikkelsdatter

15 nov 1737

Vester Vedsted (Sønder Farup)

Cathrine Nielsdatter Schack

1737

Brøns

Jes Hansen

1738

Vodder (Birkelev)

Mette Jesdatter

1738

Brøns

Hans Feddersen Schack

1738

Brøns (Havervad, Havervadgaard)

Kirsten Jesdatter

1740

Brøns

Jørgen Mikkelsen

25 apr 1740

Vester Vedsted (Sønder Farup)

Hans Lauritzen

OMK 1741

 

NN Nielsen

1741

Ribe (Domkirkens Landsogn, Øster Vedsted

Karen Nielsdatter

1742

Ribe (Domkirkens Landsogn, Øster Vedsted

Rasmus Hansen

1743

Ribe (Domsognet)

Anna Mikkelsdatter

01 apr 1743

Vester Vedsted (Sønder Farup)

Poul Nielsen Angel

OMK 1744

 

Jess Mathiesen

16 aug 1744

Brøns

Anders Mikkelsen

14 jul 1744

Vester Vedsted (Sønder Farup)

Niels Mikkelsen

14 jul 1744

Vester Vedsted (Sønder Farup)

Anders Nissen

23 sep 1744

Vester Vedsted

Anne Knudsdatter

11 okt 1745

Vester Vedsted (Digegården)

Anna Mikkelsdatter

03 okt 1745

Vester Vedsted (Sønder Farup)

Boel Mathiesdatter

03 apr 1746

Brøns

Anders Nielsen (Vedsted)

1746

Ribe (Domkirkens Landsogn, Øster Vedsted

Jørgen Nissen

28 aug 1746

Vester Vedsted

Jens Jensen

OMK 1747

 

Jens Mathiesen

1748

Brøns

Birgitte Mikkelsdatter

27 jul 1748

Vester Vedsted (Sønder Farup)

Frederik Andersen

OMK 1749

 

Conrad Martinsen

OMK 1749

 

Jess Mathiesen

1749

Brøns

Karen Nisdatter

12 mar 1749

Vester Vedsted

Johannes Hansen

OMK 1750

Brede (Aaspe)

Hans Sørensen

OMK 1750

 

Peder Lauridsen

1751

Skærbæk (Ullerup, Ulleruplund)

Anders Mathiesen

1751

Brøns

Anders Michelsen

09 sep 1751

Vester Vedsted (Sønder Farup)

Jørgen Nissen

14 jun 1751

Vester Vedsted

Botille Schack

1752

Brøns

Sidsel Lauridsdatter

1753

Skærbæk (Ullerup, Ulleruplund)

Johanne Mathisdatter

1753

Brøns (Kroen)

Niels Pedersen Carstensen

OMK 1754

 

Thomas Puggaard Jensen

1754

Ribe

Peder Jessen (Sild)

11 apr 1754

Rejsby

Maren Lauridsdatter

1754

Skærbæk (Ullerup, Ulleruplund)

Lauritz Lauritzen

1754

Vejerslev

Bodil Jensdatter

1755

Ribe

Anne Mathisdatter

02 mar 1755

Brøns

Jørgen Andersen

06 dec 1756

Brøns (Havervad)

Thyge Nielsen Gram

1756

Brøns (Søndernæs)

Peder Lauridsen

1756

Skærbæk (Ullerup, Ulleruplund)

Jens Clausen

15 sep 1757

Vester Vedsted (Sønder Farup, Lindberg)

Knud Jensen

1758

Ribe

Jes Lauridsen

1759

Skærbæk (Ullerup, Ulleruplund)

Mette Christine Hansdatter

26 jul 1760

Brøns

Kirsten Jensdatter

1760

Ribe (Sankt Catharinæ sogn)

Maren Hansdatter Møller

1760

Ribe (Sankt Catharinæ sogn)

Kirsten Jensdatter

1761

Ribe

Sidsel Lauridsdatter

1761

Skærbæk (Ullerup, Ulleruplund)

Bodil Pedersdatter

1761

 

Jes Andersen

31 okt 1762

Brøns (Havervad)

Hans Krag Bech

1762

Ribe

Hans Hansen

1762

Vester Nebel (Lifstrup)

Terkild Hansen

OMK 1762

Vilslev (Jedsted)

Bodild Hansdatter Møller

1762

Ribe (Sankt Catharinæ sogn)

Jens Christensen Trøllund

1762

Ansager (Kvie)

Anne Marie Lauridsdatter

1763

Skærbæk (Ullerup, Ulleruplund)

Magdalene Nielsdatter

OMK 1763

 

Johan Hamann Diedrichsen

OMK 1764

 

Knud Jensen

07 okt 1764

Ribe (Ribe Domsogn)

Niels Madsen

OMK 1764

 

Anders Schack

1764

 

Anne Marie Jensdatter

08 nov 1765

Vester Vedsted

Else Marie Lauridsdatter

1765

Skærbæk (Ullerup, Ulleruplund)

Anne Marie Jørgensdatter

23 maj 1766

Vester Vedsted (Digegaarden)

Bolette Hansdatter Møller

1766

Ribe (Sankt Catharinæ sogn)

Maren Schack

20 okt 1766

Brøns

Anne Marie Jensdatter

23 jan 1767

Vester Vedsted (Sønder Farup)

Knud Pedersen Jørgensen

06 jul 1767

Vester Vedsted (Digegaarden)

Sidsel Lauridsdatter

1767

Skærbæk (Ullerup, Ulleruplund)

Peder Christensen Skovhøj

OMK 1767

 

Hans Andersen Bennedsen

1768

Rejsby

Maren Hansdatter Møller

1768

Ribe (Sankt Catharinæ sogn)

Karen Hansdatter Schack

07 apr 1768

Brøns

Karen Jørgensdatter

28 mar 1769

Vester Vedsted (Digegaarden)

Anne Lauridsdatter

1769

Skærbæk (Ullerup, Ulleruplund)

Christen Frandsen Møller

1769

Vilslev (Jedsted)

Peder Pedersen

30 jan 1769

Brøns (Normsted)

Bodil Jensdatter

1770

Gram (Endrupskov)

Jes Hansen Møller

1770

Ribe (Sankt Catharinæ sogn)

Bodil Jensdatter

1771

Gram (Endrupskov)

Michel Jørgensen

05 jul 1771

Vester Vedsted (Digegaarden)

Dorthea Lauridsdatter

1771

Skærbæk (Ullerup, Ulleruplund)

Lene Maria Schack

21 maj 1771

Brøns

Peder Andersen Sild

29 apr 1771

Vester Vedsted

Niels Andersen

1772

Vodder (Birkelev)

Nis Andersen

09 okt 1772

Vester Vedsted (Vester Vested Vej 98)

Jens Poulsen Angel

1772

Farup (Kærbøl)

Niels Hansen Møller

1772

Ribe (Sankt Catharinæ sogn)

Mathis Schack

24 dec 1772

Brøns

Anne Marie Jesdatter

1773

Vodder (Birkelev)

Mette Jørgensdatter

06 aug 1773

Vester Vedsted (Digegaarden)

Ancke Marie Truelsdatter

29 aug 1773

Brøns (Aabølling)

Thomas Truelsen

27 apr 1773

Brøns (Aabølling)

Karen Poulsdatter Angel

1774

Farup (Kærbøl)

Maren Jensdatter

20 feb 1774

Vester Vedsted

Mathias Jensen

1774

Brøns

Mette Marie Schack

31 dec 1774

Brøns

Peder Andersen

05 okt 1775

Vester Vedsted (Vester Vested Vej 98)

Mathias Jessen

23 sep 1775

Vodder (Birkelev)

NN Jørgensen

31 aug 1775

Vester Vedsted (Digegaarden)

Mathias Hansen Møller

1775

Ribe (Sankt Catharinæ sogn)

Anna Hansdatter

1776

Ribe (Domkirkens Landsogn, Øster Vedsted

Mette Jørgensdatter

10 okt 1776

Vester Vedsted (Digegaarden)

Peter Fredrick Outzen

20 nov 1776

Tønder

Niels Jensen Schack

1776

Brøns

Peder Jacobsen Alsbroe

OMK 1777

 

Jens Christian Poulsen

1777

Farup (Kærbøl)

Hans Feddersen Schack

28 aug 1777

Brøns

Ib Truelsen Windfeld

14 mar 1777

Farup

Lars Hansen

1778

Ribe (Domkirkens Landsogn, Øster Vedsted

Hans Jessen

25 jan 1778

Vodder (Birkelev)

Michel Jørgensen

17 sep 1778

Vester Vedsted (Digegaarden)

Leene Cathrina Hansdatter Møller

1778

Ribe (Sankt Catharinæ sogn)

Anne Else Andersdatter

30 apr 1779

Vester Vedsted (Vester Vested Vej 98)

Niels Hansen

1780

Ribe (Domkirkens Landsogn, Øster Vedsted

Maren Pedersdatter Holst

OMK 1780

Ribe

Mathias Jensen

09 sep 1780

Brøns

Jens Jessen

31 dec 1780

Vodder (Birkelev)

Mette Marie Jørgensdatter

1780

Vester Vedsted

Kirsten Nielsdatter

30 jun 1780

Elmelunde

Mette Maria Paulsdatter

OMK 1780

 

Mathis Schack

02 feb 1780

Brøns

Michel Andersen Lauritzen

16 nov 1781

Vester Vedsted

Anne Dorthea Nisdatter

1781

Øster Lindet (Fuglsiggaard)

Maren Rasmusdatter

1781

 

Laust Hansen

1782

Ribe (Domkirkens Landsogn, Øster Vedsted

Josias Schack Jensen

1782

Brøns

Jens Niels Martinusen Kullenbach

1782

Vodder

Hans Hansen Møller

1782

Ribe (Sankt Catharinæ sogn)

Søren Andersen

18 jul 1783

Vester Vedsted (Vester Vested Vej 98)

Johanne Maria Christensdatter

OMK 1783

 

Mette Botilla Hansdatter

24 jul 1783

Nørre Løgum (Vester Terp)

Knud Jørgensen

27 jun 1783

Vester Vedsted (Digegaarden)

Maren Lauritzdatter

16 jul 1783

Vester Vedsted

Anne Andersdatter

1784

Ribe (Domkirkens Landsogn)

Anne Cathrine Hansdatter

1784

Ribe (Domkirkens Landsogn, Øster Vedsted

Maren Jesdatter

30 jun 1784

Vodder (Birkelev)

Maren Lauritzdatter

1784

Seem (Faurlund)

Anders Jensen

1785

Brøns

Søren Nielsen

OMK 1785

Aarre (Gunderup)

Karen Andersdatter

1786

Ribe (Domkirkens Landsogn)

Maren Jørgensdatter

OMK 1786

Jernved (Jernvedlund)

Jens Hansen Jessen

30 dec 1787

Vodder (Birkelev)

Birthe Marie Christensdatter

OMK 1788

 

Poul Emil Hansen

28 jan 1788

Viborg

Else Marie Andersdatter

1789

Ribe (Domkirkens Landsogn)

Claus Clausen

13 dec 1789

Vester Vedsted (Sønder Farup)

Martin Conradsen

OMK 1789

Jernved

Peder Carsten Nielsen

1789

Skærbæk (Vester Gasse)

Niels Hansen

1790

Ribe (Domsognet)

Christine Bottile Jacobsdatter

21 feb 1790

Seem (Seemgaard)

Lene Kirstine Nielsdatter

1790

Skærbæk (Vester Gasse)

Maren Pedersdatter

1790

Brøns

Mette Cathrine Berg

07 aug 1791

Rejsby (R20)

Mette Marie Clausen

30 jun 1791

Vester Vedsted

Truels Iversen

OMK 1791

 

Matthias Lorentzen

OMK 1791

 

Sophie Lund

14 mar 1791

Brede (Aaspe)

Anna Nisdatter

1791

Øster Lindet (Havsted)

Niels Andersen

1792

Ribe (Domkirkens Landsogn)

Nicolaj Bech

18 jul 1792

Ribe (Sankt Catharinæ sogn)

Cathrine Jepsdatter

OMK 1792

 

NN Lund

05 maj 1792

Brede (Aaspe)

Hans Carl Terkildsen

OMK 1792

Jernved (Jernvedlund)

Søren Albrektsen

1793

Sønder Gørding

Cathrine Bech

1793

Ribe (Sankt Catharinæ sogn)

Hans Peder Berg

19 jan 1793

Rejsby (R 10)

Anne Jannicksdatter Brodersen

13 sep 1793

Brøns

Lene Kirstine Carstens

1793

Skærbæk (Vester Gasse)

Lene Christine Clausen

06 okt 1793

Vester Vedsted

Anne Diedrichsen

1793

 

Anders Jessen Lindberg

26 okt 1793

Brøns (Havervad)

Kirstine Nielsdatter

OMK 1793

 

Christen Peter Andersen

1794

Ribe (Domkirkens Landsogn)

Christen Gottfriedsen Appel

02 feb 1794

Agerskov

Anders Jørgensen Beyer

20 okt 1794

Brøns (Havervad)

Anna Nielsdatter Broe

OMK 1794

Gram (Endrupskov)

Bodild Marie Jensdatter

21 dec 1794

Grindsted (Utoft)

Jesper Marqvardsen Lund

26 jan 1794

Gram (Kastrup)

Anna Terkildsdatter

OMK 1794

Jernved (Jernvedlund)

Anna Margrethe Bech

16 sep 1795

Ribe (Sankt Catharinæ sogn)

Mette Louise Hedwig Brag

19 aug 1795

Sønderborg

Mads Nielsen Broe

22 nov 1795

Gram (Endrupskov)

Laurids Lund Diedrichsen

06 okt 1795

 

Niels Thygesen Gram

04 maj 1795

 

Hans Feddersen Beyer

18 okt 1796

Brøns (Havervad)

Jens Andreas Clausen

1796

Vester Vedsted

Anders Bennedsen Hansen

20 jan 1796

Døstrup (Drengsted)

Karen Jesdatter

05 feb 1796

Brøns (Havervad)

Laurids Carstensen Lund

1796

Skærbæk (Vester Gasse)

Kirsten Thygesen Pedersen

28 aug 1796

Brøns (Normsted)

Hans Bech

06 okt 1797

Ribe (Domsognet og Landsognet)

Christian Diedrichsen

18 jun 1797

 

Laust Thygesen Gram

29 mar 1797

Brøns (Søndernæs)

Jesper Nicolaisen Hansen

OMK 1797

Brede

Maren Møller Pedersdatter Sild

04 aug 1797

Vester Vedsted

Christiane Terkildsdatter

OMK 1797

Jernved (Jernvedlund)

Jens Nielsen Broe

14 okt 1798

Gram (Endrupskov)

Maren Kirstine Carstensen

1798

Skærbæk (Vester Gasse)

Cathrine Welleja Hansdatter

12 feb 1798

Vester Nebel

Hans Feddersen Hansen

09 maj 1798

Døstrup (Drengsted)

Anders Jessen Lindberg

02 feb 1798

Brøns (Havervad, E Bjerre)

Peder Hansen Jessen Pedersen

27 feb 1798

Brøns (Normsted)

Jens Jensen Pedersen Sild

21 jul 1798

Vester Vedsted

Mathias Mohr Thim

OMK 1798

 

Jens Andersen Wedsted

1798

Ribe (Domkirkens Landsogn)

Mette Jørgensdatter Beyer

10 jan 1799

Brøns (Havervad)

Jens Andreas Clausen

25 apr 1799

Vester Vedsted

Peder Thygesen Gram

10 feb 1799

Brøns (Søndernæs)

Inne Hansdatter

19 aug 1799

Vester Nebel

Marie Kirstine Kock

1799

 

Hans Jessen Møller

1799

Ribe (Domsognet)

Michel Andersen Nielsen

13 nov 1799

Ballum (Buntje)

Andreas Beyer

jan 1800

Brøns (Havervad)

Laurids Diedrichsen

16 jan 1800

Rejsby

Anne Kirstine Hansdatter

10 sep 1800

Vester Nebel (Vestervad)

Andreas Nielsen Hollænder

19 jan 1800

Skærbæk (Hjemsted)

Christen Hansen Jensen

OMK 1800

 

Maren Lausdatter

OMK 1800

Lintrup

Ellen Kirstine Mehl

1800

 

Peder Jessen Møller

07 sep 1800

Ribe (Domsognet)

Jes Jessen Pedersen

22 jul 1800

Brøns (Normsted)

Niels Andreas Strandbygaard

okt 1800

Ringkøbing

Andreas Jørgensen Beyer

22 apr 1801

Brøns (Havervad)

Birthe Marie Clausen

27 okt 1801

Vester Vedsted

Bonde Jørgensen Degn

1801

 

Ellen Marie Blom Diedrichsen

26 nov 1801

Rejsby

Karen Thygesdatter Gram

01 maj 1801

Brøns (Søndernæs)

Anne Marie Hansdatter

03 nov 1801

Døstrup (Drengsted)

Carsten Nielsen Lund

02 nov 1801

Skærbæk (Vester Gasse)

Ellen Mathiasdatter

14 nov 1801

Hostrup

Truels Andersen Obeling

19 mar 1801

Brøns (Vester Aabølling)

Maren Andersdatter

02 apr 1802

Ribe (Domkirkens Landsogn)

Maren Beyer

14 mar 1802

Brøns (Normsted)

Inne Hansdatter

21 dec 1802

Vester Nebel (Vestervad)

Mette Kirstine Jensdatter

02 dec 1802

Døstrup

Johanne Christine Sørensdatter Jordkjær

03 okt 1802

Roager (Obling)

Jess Hansen Roost Mathiesen

02 dec 1802

Vodder (Birkelev)

Hans Feddersen Obeling

05 apr 1802

Brøns (Aabølling)

Jørgen Therkildsen

OMK 1802

Jernved

Nicolaj Bech

03 aug 1803

Ribe (Domsognet)

Jens Jørgensen Beyer

14 apr 1803

Brøns (Havervad)

Dorthea Hansdatter

06 sep 1803

Brøns (Vester Aabølling)

Jes Andersen Lindberg

07 dec 1803

Brøns (Havervad)

Karen Thomasdatter

13 jun 1803

Brøns (Aabølling)

Marie Kirstine Clausen

23 sep 1804

Vester Vedsted

Hans Thygesen Gram

24 jul 1804

Brøns (Søndernæs)

Maren Kock

18 maj 1804

Ribe

Hans Christensen Roost Mathiasen

11 dec 1804

Vodder (Birkelev)

Hans Frandsen Møller

1804

Ribe

Johanne Jessen Pedersdatter

05 jan 1804

Brøns (Normsted)

Maren Christensdatter Skade

04 maj 1804

Brøns (Søndernæs)

Bodild Thomasdatter

16 sep 1804

Brøns (Aabølling)

Jes Jørgensen Beyer

03 jan 1805

Brøns (Havervad)

Kirstine Marie Diedrichsen

10 maj 1805

Rejsby

Jørgen Fog

23 mar 1805

Vodder

Jens Hansen

23 mar 1805

Døstrup (Tevring)

Niels Hansen

12 mar 1805

Vester Nebel (Vestervad)

Fritz Møller

25 apr 1805

Ribe

Hans Feddersen Obeling

07 nov 1805

Brøns (Vester Aabølling)

Anders Andersen Hansen

19 dec 1806

Døstrup (Drengsted)

Jes Hansen

21 maj 1806

Døstrup (Tevring)

Peder Carstensen Lund

1806

Skærbæk (Vester Gasse)

Hans Mathias Roost Mathiasen

29 nov 1806

Vodder (Birkelev)

Kirsten Pedersdatter Sild

02 dec 1806

Vester Vedsted

Karen Simonsdatter

12 nov 1806

Rejsby

Johannes Jørgensen Beyer

08 sep 1807

Brøns (Havervad)

Mette Katrine Enemark

1807

 

Lene Kirstine Thygesdatter Gram

18 jul 1807

Brøns (Søndernæs)

Povel Hansen

11 jul 1807

Vester Nebel (Vestervad)

Ane Kirstine Knudsdatter

30 apr 1807

Borre

Maren Obeling Knudsen

16 jan 1807

Brøns (Normsted)

Catrine Schack Møller

13 sep 1807

Ribe

Johanne Cathrine Pedersdatter Sild

23 dec 1807

Vester Vedsted

Karen Thomasdatter

24 jul 1807

Brøns (Aabølling)

Jørgen Jørgensen Beyer

05 aug 1808

Brøns (Havervad)

Ane Marie Christensdatter

15 apr 1808

Varde Landsogn (Gellerup)

Johan Christian Diedrichsen

26 feb 1808

Rejsby

Christen Jensen Flodgaard

OMK 1808

 

Anna Hansdatter

01 aug 1808

Døstrup (Tevring)

Karen Hansdatter

OMK 1808

 

Johanne Roost Mathiasen

12 mar 1808

Vodder (Birkelev)

Cathrine Kierstine Møller

29 sep 1808

Ribe

Georg (Jørgen) Frederik Møller

1808

Ribe

Christine Pedersdatter

1808

Folding

Maren Pedersdatter

OMK 1808

 

Truels Nielsen Schmidt

OMK 1808

 

Anders Thomsen

08 sep 1808

Brøns (Aabølling)

Ane Marie Hansdatter

OMK 1809

 

Okte Marie Diedrichsen

19 nov 1810

Rejsby

Hans Larsen Hansen

21 okt 1810

Vester Nebel (Vestervad)

Bodil Kirstine Knudsdatter

11 nov 1810

Elmelunde

Hans Feddersen Schack

22 aug 1810

Brøns (Havervad, Havervadgaard)

Karen Thomasdatter

05 apr 1810

Brøns (Aabølling)

Johanne Hansdatter

02 apr 1811

Døstrup (Tevring)

Christen Jensen (Nedenskov)

1811

Eltang (Lilleballe)

Ane Elisabeth Mortensdatter

14 jul 1811

Fanefjord (Lille Damme)

Friderich Christian Pedersen

1811

Folding

Mathias Thomsen

01 apr 1811

Brøns (Aabølling)

Mads Nielsen Christansen

09 feb 1812

Aastrup (Tvile)

Maren Christiansdatter

23 okt 1812

Døstrup

Christiana Clausen

01 feb 1812

Vester Vedsted (Sønder Farup)

Andreas Lauridsen Mathisen

24 feb 1812

Vodder (Rosendal)

Grethe Nielsdatter

06 aug 1812

Ribe

Peder Pedersen

20 okt 1812

Præstø

Hans Feddersen Schack

31 jul 1812

Brøns (Havervad, Havervadgaard)

Ellen Kirstine Simonsdatter

OMK 1812

Gram

Mathias Thomsen

14 jun 1812

Brøns (Vester Aabølling)

Jens Clausen

10 jun 1813

Vester Vedsted

Marie Kirstine Nissen

29 jul 1813

Brøns

Anders Jørgensen Beyer

09 mar 1814

Brøns (Havervad)

Karen Marie Hansdatter

31 okt 1814

Døstrup (Tevring)

Ib Windfeld Hansen

13 nov 1814

Farup

Johanne Marie Mathisen

06 aug 1814

Vodder (Rosendal)

Kirsten Thomasdatter Obeling

20 jan 1814

Brøns (Aabølling)

Peder Hansen Schack

01 feb 1814

Brøns (Havervad, Havervadgaard)

Peder Andersen Holm

19 apr 1815

Brøns (Holmgaard)

Christiane Høyer

15 dec 1815

Rejsby

Jacob Peder Jacobsen

08 sep 1815

Kolding (Sankt Nicolai sogn)

Anna Laustdatter

17 jul 1815

Ribe (Domsognet)

Nis Lorenzen

OMK 1815

 

Karen Nielsdatter

OMK 1815

 

Marie Christine Pedersdatter

20 jan 1815

Folding

Karen Andersdatter

04 jun 1816

Seem (Varming)

Bodil Beyer

22 jan 1816

Brøns (Normsted)

Maria Caroline Jensdatter

10 jul 1816

Lintrup

Jørgen Jensen Lind

OMK 1816

 

Jens Mathiasen

31 jan 1816

Brøns

Botilla Schack

08 maj 1816

Nørre Løgum

Anna Sørensdatter

25 mar 1816

Vester Nebel

Jens Jacobsen

01 maj 1817

Kolding (Sankt Nicolai sogn)

Johannes Jacobsen

01 maj 1817

Kolding (Sankt Nicolai sogn)

Anna Jensdatter

13 maj 1817

Vester Vedsted

Hans Laustsen

01 aug 1817

Ribe (Domsognet)

Peder Hansen Jensen Mahler

01 dec 1817

Døstrup (Lovrup)

Anders Lauridsen Mathisen

09 jan 1817

Vodder (Rosendal)

Hans Christian Outzen

02 okt 1817

Hjerpsted

Hans Feddersen Schack

21 okt 1817

Brøns (Havervad, Havervadgaard)

Petrea Barbara Augusta Bjerrum

14 jun 1818

Vester Vedsted

Ellen Buika

10 jun 1818

Hostrup (Jejsing)

Anne Marie Clausen

19 jul 1818

Vester Vedsted

Jens Knudsen

11 sep 1818

Elmelunde

Anders Larsen

26 jan 1818

Elmelunde

Karl Friederick Ferdinand Madsen

1818

København

Laust Brodersen Michelsen

21 aug 1818

Seem

Friederich August Ludvig Petersen

27 dec 1818

Tyskland (Slesvig-Holsten, Sieseby)

Laust Jepsen Sølbeck

13 maj 1818

 

Caroline Vodder

OMK 1818

Ribe

Hans Christopher Windfeld Hansen

22 aug 1819

Farup

Catharina Gretha Jensdatter Kullenbach

19 apr 1819

Seem

Anders Andersen Schack

29 mar 1819

Brøns (Havervad, Havervadgaard)

Karen Nielsen Sørensdatter

07 nov 1819

Jernved

Cathrine Marie Andersen

27 feb 1820

Sønder Skast

Mathias Pedersen Frost

30 jan 1820

Blands (Blandsmark)

Nis Hansen

15 aug 1820

Døstrup (Tevring)

Anne Botilla Mathiasen

10 nov 1820

Brøns

Catharina Dorothea Outzen

29 jan 1820

Hjerpsted

Frederikke Severine Ustvaldt

24 jan 1820

Hobro

Cornelius Appel

13 maj 1821

Tislund (Aabel)

Jeppe Henriksen

20 apr 1821

Lunde

Hans Jessen

25 dec 1821

Rinkenæs (Brekken)

Jannich Michelsen

24 feb 1821

Seem (Faurlund)

Ane Marie Nielsdatter

OMK 1821

Farup

Else Marie Broe

01 nov 1822

Gjesing

Christine Clausen

01 feb 1822

Vester Vedsted

Anna Hansine Hansen

22 feb 1822

Aastrup

Barbara Perline Pedersdatter

26 aug 1822

Gadbjerg

Bodil Marie Schack

24 nov 1822

Brøns (Havervad, Havervadgaard)

Christen Nielsen Strandbygaard

26 okt 1822

Staby

Ellen Marie Sørensdatter

16 mar 1822

Jernved

Mads Andreassen Albrechtsen

05 jan 1823

Emmerlev

Ane Cathrine Clausen

OMK 1823

Ballum

Andreas Detlef Hansen

04 jun 1823

Døstrup (Tevring)

Jens Lassen

03 dec 1823

Vester Vedsted (Sønder Farup, Harreslund

Jes Andersen Lindberg

04 sep 1823

Brøns (Havervad)

Niels Peder Michelsen

01 apr 1823

Seem (Faurlund)

Laurids Pedersen Nissen

23 nov 1823

Hviding

Ana Jensina Maria Claudiana Outzen

11 sep 1823

Hjerpsted

Catharina Margaretha Andersen

11 jul 1824

Sønderborg

Jens Christian Clausen

17 maj 1824

Nordby

Jens Wilhelm Clausen

12 febr 1824

Holstebro

Henrik Georg Marius Hansen

17 jul 1824

Vadum

Henrich Schrøder

18 nov 1824

Tyskland (Meldorf)

Christiane Dorthea Strandbygaard

08 sep 1824

Staby

Terkel Karl Sørensen

09 dec 1824

Jernved

Bodil Margrethe Thygesen

26 okt 1824

Vester Vedsted (Sønder Farup)

Andreas Ernst Weber

25 jul 1824

Holbøl

Hans Heinrich Andersen

13 okt 1825

Sønderborg

Mette Marie Bertelsdatter

OMK 1825

Ribe (Sankt Catharinæ sogn, Lustrup)

Kirsten Andersen Jensen

OMK 1825

 

Kirsten Marie Jensen

1825

Vester Vedsted

Jeppe Andersen Lindberg

22 jan 1825

Brøns (Havervad)

Birthe Marie Michelsdatter

03 jan 1825

Seem (Faurlund)

Christian Theodor Møller

28 maj 1825

Ribe (Sankt Catharinæ sogn)

Mette Kathrine Nielsdatter

09 okt 1825

Bække

Dorthea Marie Nielsen

OMK 1825

Føvling

Mathias Thomsen

22 sep 1825

Døstrup (Lovrup)

Gottfried Claudius Appel

01 sep 1826

Daler

Ingeborg Christiansdatter

1826

Seem (Hømvejle)

Ane Bothilde Marie Clausen

20 jul 1826

Nordby (Odden)

Mathias Jacob Clausen

29 sep 1826

Holstebro

Niels Carstensen Hollænder

11 mar 1826

Skærbæk

Anne Marie Jensen

16 dec 1826

Vester Vedsted

Ane Kirstine Lebech

05 apr 1826

Gjellerup

Ancke Maria Lindberg

21 nov 1826

Brøns (Havervad)

Else Marie Pedersdatter

21 jan 1826

Ribe (Sankt Catharinæ sogn, Lustrup)

Christian Lauridsen Hansen

02 dec 1827

Møgeltønder

Peter Hansen

04 jun 1827

Vester Vedsted

Mette Marie Michelsdatter

23 feb 1827

Seem (Faurlund)

Jess Martin August Møller

01 aug 1827

Ribe (Sankt Catharinæ sogn)

Ane Sørensen Vad

20 jan 1827

Nørre Nebel (Sædding, Vad)

Johan Christian Baagøe

21 jan 1828

Felsted

Bodil Kirstine Broe