Slægten Copie i Tyskland, Danmark og Norge

Herunder kan ses efterkommere og deres ægtefæller fra 1630-1859 til NN Copie (* omkring 1630), der boede omkring Hamborg i Tyskland og hvor nogle af efterkommerne flyttede til Danmark og Norge.

Ønsker man at købe E-bogen ”Slægten Copie i Tyskland, Danmark og Norge ” (9 generationer) - 1059 sider, kan den bestilles via Bestillingskemaet. De øvrige E-bøger fra forlaget genEbooks kan ses på forlagets hjemmeside.

Efterkommerne født fra 1860 – 1920 kan ses på Oversigt 2.

Oversigt 1 over efterkommere og ægtefæller fra 1630-1859

Navn

Født

Fødested

NN Copie

Omkr 1630

 

Johan Christian Copie

Omkr 1655

 

Margrethe Dorthea Copie

1662

 

Catharine Eimer

1663

 

Bartholomeus Hansen Hanstein

1666

Ibsker (Præstegården)

Anne Cathrina Copie

Omkr 1670

 

Morten Ditlev Copie

Omkr 1675

 

Johan Poulsen Kofoed

Okt. 1675

Svaneke

Catrina Mentz

Omkr 1680

 

Gottfried Copie

Omkr 1682

 

Hans Madsen

Maj 1683

Thorstrup (Linding Mølle)

Peder Gøder

Omkr 1689

 

Anne Cathrine Copie

1690

Aarre

Poul Ancher Madsen Koefoed

1691

Svaneke

Susanne Jacobsdatter Aalborg

Omkr 1692

Norge (Frederikstad)

Susanne Agnethe Hess

Okt. 1692

København

Johan Copie

1694

Tyskland (Hamborg, Schnelsen)

Martin Eims

1695

 

Michel Mentz

Omkr 1695

 

Gottfried Copie

1696

Tyskland (Hamborg, Schnelsen)

Dorthe Frederiksdatter Bircherod

Omkr 1697

 

Ferdinand Brandt

Omkr 1697

København

Cathrine Margrethe Copie

1697

Aarre (Tranbjerg)

Benedicte Louise Brandt

Omkr 1699

København

Geske Copie

1699

Tyskland (Hamborg, Schnelsen)

Karen Copie

1 Jan. 1699

 

Peter Kühnke

1699

 

Marie Kirstine Lerche

Omkr 1699

Nyborg

Anna Maria

1699

 

Johanne Sophie Wandel

Omkr 1699

 

Johanne Maria Brandt

Omkr 1700

 

Ditlev Copie

1700

København

Herman Hansen

1700

Norge (Christiania)

Carsten Testorp

1700

 

Andreas Brandt

Omkr 1701

 

Johan Frederik Brandt

Omkr 1703

 

Viveke Marie Copie

1704

Janderup

Maria Copie

1705

Tyskland (Hamborg, Schnelsen)

Peder Törper

1707

København

Johan Gottfred Johansen Dauw

20 Okt. 1709

Herstedøster

Anna Dorthea Hansdatter

21 jun. 1709

Kvong (Starbæk Mølle)

Jacob Frederich Pedersen Langhorn

1709

Christiansø

Christian Frederik Mauritzen

1709

 

Oluf Bang

7 Aug. 1710

Hillerød

Theodor Martin Copie

1710

Tyskland (Hamborg, Schnelsen)

Johan Hansen

1710

Kvong (Starbæk Mølle)

Malene Margrethe Kofoed

13 jun. 1711

Neksø

Hans Lemvig

Omkr 1711

 

Karen Hansdatter

5 Dec. 1712

Kvong (Starbæk Mølle)

Anne Cathrine Koefoed

1712

Neksø

Johan Christopher Pedersen Koefoed

20 jul. 1712

Svaneke

Heinrich Copie

1713

København

Elisabeth Hansdatter

1713

Neksø

Hedvig Agnethe Johansdatter Kofoed

1713

Neksø

Søren Madsen Bruun

1714

 

Marie Elisabeth Koefoed

1714

Neksø

Wilhelm Henrik Patberg

28 apr. 1714

 

Ditlev Otto Copie

1715

København

Poul Otto Conrad Kofoed

12 jun. 1715

Neksø

Beathe Margrethe Rasmusdatter Elbing

13 dec. 1716

Neksø

Hans Olsen Helmenbakken

Omkr 1716

 

Volmar von Støcken Bruun

23 dec. 1717

Slagelse

Ferdinand Copie

22 jan. 1717

København

Mads Hansen

1717

Kvong (Starbæk Mølle)

Niels Hansen

1717

Kvong (Starbæk Mølle)

Mette Kirstine Johansdatter Kofoed

1717

Neksø

Johanne Cathrine Sørensdatter

Omkr 1717

 

Johan Henrich Copie

1718

 

Hans Bartholomeusen Hanstein

1718

Neksø

Ancher Andreas Johansen Kofoed

1718

Neksø

Cathrine Juliane Copie

1719

 

Johan Bartholomeusen Hanstein

1719

Neksø

Ferdinandus Anthonius Johansen Kofoed

1719

Neksø

Christopher Copie

1720

 

Dorothea Copie

1720

Norge (Christiania)

Anne Dorthea Rosalia Græntzer

Omkr 1720

 

Bodil Jepsdatter

Omkr 1720

 

Ferdinand Andreas Johansen Koefoed

1720

Neksø

Anna Catharina Mentz

Omkr 1720

København

Anne Margretha Copie

1721

København

Cathrine Marie Copie

Omkr 1721

 

Anne Margrethe B. Hanstein

1721

Neksø

Louise Marie Johansdatter Kofoed

1721

Neksø

Louise Marie Johansdatter Kofoed

1722

Neksø

Johanne Mentz

Nov. 1722

København (Sankt Petri sogn)

Annichen Copie

1723

Norge (Christiania)

Ditlev Otto Johansen Kofoed

1723

Neksø

Margrethe Andreasdatter Kofoed

1723

Rønne

Cecilia Clausen

Omkr 1724

 

Engel Marie Bartholomeusdatter Hanstein

1724

 

Johan Conrad Mentz

Omkr 1724

København (Sankt Petri sogn)

Adam Hansen

1725

Kvong

Hans Peter Johansen Kofoed

1725

Neksø

Henrik Michelsen Mentz

Omkr 1725

København

Anne Cathrine B. Hanstein

1726

Neksø

Ancher Anthoni Johansen Kofoed

1726

Neksø

Anne Margrethe Copie

1727

Norge (Christiania)

Susanne Bartholomeusdatter Hanstein

1727

Neksø

Margrete Hansdatter

1728

Kvong (Starbæk Mølle)

Herman Christoffer Johansen Kofoed

1728

Neksø

Catharina Elisabeth Copie

1730

Tyskland (Pinneberg, Eidelstedt)

Peter Coppy

1730

Tyskland (Hamborg, Eppendorf)

Jacob Falck

1730

Norge (Christiania)

Børre Granberg

1730

Norge (Oppland, Brandbu, Julieie)

Susanne Bartholomeusdatter Hanstein

1730

Neksø

Johan Abraham Johansen Kofoed

1730

Neksø

Margrethe Helene Mentz

1730

København

Anne Charlotte Törper

1730

København

Wilhelm Copie

1731

Norge (Christiania)

Louise Marie Bartholomeusdatter Hanstein

1731

Neksø

Mette Jesdatter

Omkr 1731

 

Sidsel Pedersdatter Splidtz

1731

Ibsker (Skovsholm)

Inger Maria Copie

1732

Norge (Christiania)

Anna Margaretha Coppy

1732

Tyskland (Pinneberg, Eidelstedt)

Niels Ebbesen Fich

2 Okt. 1732

København (Holmens = Bremerholm Kirke)

Jean Marchall

1732

Frankrig (Lorraine)

Hans Olsen

Eft 1732

Neksø

Anna Catharina Coppy

1733

 

Anna Hansdatter

1733

Kvong (Hallum)

Georg Friderich König

20 jan. 1733

Tyskland (Bielefeld)

Adolph Stub

Omkr 1733

 

Margrethe Törper

1733

København

Anne Cathrine von Myhlen

Omkr 1733

 

Anna Margrethe Bertelsdatter

1734

Kvong

Andreas Bartholomeusen Hanstein

1734

Neksø

Agnethe Marie Johansdatter Kofoed

20 nov. 1734

Ibsker (Pg. Skovsholm)

Cecilia Cathrine Olesdatter Berlin

Omkr 1735

 

Elisabeth Magdalene Copie

1735

Norge (Christiania)

Cathrine Elisabeth Poulsdatter Kofoed

1735

Neksø

Herman Poulsen Schor

7 Jul. 1735

Vestermarie

Claus Copie

1736

Tyskland (Pinneberg, Eidelstedt)

Ulrich Adolph Copie

1736

København (Ulchegade)

Carsten Coppy

1736

Tyskland (Pinneberg, Eidelstedt)

Conrad Christian Frederik B. Brandt

26 jun. 1737

København

Susanne Agnethe Johansdatter Dauw

1737

Neksø

Susanne Agnethe Johansdatter Kofoed

1737

Ibsker (Pg. Skovsholm)

Susanne Agnethe Poulsdatter Kofoed

1737

Neksø

Charlotte Amalie Törper

1737

København

Jacob Friderick Copie

1738

København (Grønnegade)

Agnethe Cathrine Johansdatter Dauw

1738

Neksø

Agnethe Marie Johansdatter Kofoed

1738

Ibsker (Pg. Skovsholm)

Christine Elisabeth Lund

13 jul. 1738

Mariager

Margarethe Cathrine Törper

1738

København

Hedevig Margrethe Johansdatter Dauw

1739

Neksø

Poul Lesler Sandersen Kofoed

1739

Knudsker (Store Almegaard)

Mads Sørensen Bruun

14 apr. 1740

Kvong

Hans Hinrich Copie

1740

Tyskland (Pinneberg, Eidelstedt)

Johan Abraham Johansen Dauw

1740

Neksø

Elsebeth Poulsdatter Kofoed

1740

Neksø

Magdalene Margrethe Johansdatter Kofoed

1740

Ibsker (Pg. Skovsholm)

Anna Catharina Törper

1740

København

Johan Christopher Henrik Pedersen Törper

1740

København

Johan Ditlev Brandt

9 Jan. 1741

København

Gottfried Copie

1741

København (Grønnegade)

Catrine Coppy

1741

København (Lille Færgestræde)

Susanne Agnethe Johansdatter Dauw

1741

Neksø

Ingeborg Haldorsdatter Haakenstad

25 maj 1741

 

Hans Judenberg

Omkr 1741

 

Niels Poul Elbing Ferdinandsen Kofoed

23 Okt. 1741

Neksø

Peder Johansen Kofoed

1741

Ibsker (Pg. Skovsholm)

Frederik Jepsen Lind

1741

 

Lars Pedersen

Omkr 1741

 

Olive Sophie Amundsdatter Solberg

Omkr 1741

 

Søren Hansen Møller

1742

 

Susanne Marie Pedersdatter Törper

1742

Svaneke

Hans Sørensen Bruun

28 jul. 1743

Kvong

Ditlev Coppy

1743

København

Poul Frederich Johansen Dauw

1743

Neksø

Jacob Jensen

1743

 

Berret Jeppesdatter

Omkr 1743

 

Johan Mathias Poulsen Kofoed

1743

Neksø

Susanne Agnethe Ferdinandsdatter Kofoed

11 jan. 1743

Neksø

Marie Margrethe Jacobsdatter Langhorn

1743

Christiansø

Marie Elisabeth Pedersdatter Törper

1743

Svaneke

Alida Marie Bremer

1744

Norge (Hafslo)

Ditlev Otto Coppy

31 Okt. 1744

København (Lille Færgestræde)

Conrad Christian Johansen Dauw

1744

Neksø

Johan Jacobsen Langhorn

1744

Christiansø

Anna Madsdatter

02 maj 1744

Horne (Asp)

Ditlev Mauritzen

1744

København

Adam Copie Nielsen

Omkr 1744

 

Johann Peter Törper

1744

København

Christian Poulsen Coppy

28 apr. 1745

København

Johan Christian Johansen Dauw

1745

Neksø

Anne Jacobsdatter Langhorn

1745

Christiansø

Henrik Sørensen

1745

Kvong (Aasted)

Sophie Pedersdatter Törper

1745

Svaneke

Søren Sørensen Bruun

17 jul. 1746

Kvong

Cathrine Mathea Coppy

1746

København (Pilestræde)

Mathias Coppy

9 Feb. 1746

København

Gotfred Valentin Johansen Dauw

1746

Neksø

Ingeborg Kirstine Ferdinansen Kofoed

14 nov. 1746

Neksø

Hans Madsen

30 dec. 1746

Horne (Asp)

Michel Hansen Madvig

1746

 

Hans Mauritzen

1746

København

Jens Bertelsen

1747

Kvong (Hallum)

Andreas Gottlieb Johansen Dauw

1747

Neksø

Magnus Jacobsen Langhorn

1747

Christiansø

Ane Catrine Madsdatter

18 dec. 1747

Horne (Asp)

Johan Friedrich Mentz

1747

Lyngby

Johan Magnus Ferdinandsen Kofoed

16 jan. 1748

Neksø

Mads Madsen

1748

Horne (Asp)

Heinrich Michael Mentz

1748

Lyngby

NN Nielsdatter

Omkr 1748

 

Anna Katrine Sørensdatter Bruun

9 Mar. 1749

Kvong

Andreas Coppy

1749

København (Pilestræde)

Susanne Agnete Johansdatter Dauw

1749

Neksø

Henriette Wigandt Didrichsen

Omkr 1749

 

Hans Gotfried Hansen

5 Mar. 1749

Norge (Christiania)

Asmus Jacob Jacobsen Langhorn

1749

Christiansø

Hendrik Christopher Mentz

1749

Frederiksberg

Hans Christensen Rotbøl

Omkr 1749

 

Frederik Christian Pedersen Törper

1749

Svaneke

Johan Christoph August Bindseil

23 aug. 1750

Tyskland (Eisleben)

Ditlev Christian Coppy

1750

København (Admiralsgade)

Agnethe Marie Johansdatter Kofoed

1750

Ibsker (Pg. Skovsholm)

Augustina Louisa Latuur

Omkr 1750

København (Sankt Petri)

Hans Madsen

24 maj 1750

Horne (Asp)

Engelke Louise Mentz

1750

Frederiksberg

Ludvig Pedersen Törper

1750

Aalborg

Thomas Bruun

8 Feb. 1751

 

Ludvig Otto Johansen Dauw

1751

Neksø

Stephen Olsen Elken

1751

Norge (Hadeland, Gran, Brandbu, Østen)

Heinrich Jordan Geisler

Omkr 1751

 

Marie Dorothea Grunfør

3 Jun. 1751

 

Palle Jessen

20 jan. 1751

Horne (Hornelund)

Rasmus Elbing Ferdinandsen Kofoed

22 jan. 1751

Neksø

Andreas Mauritzen

1751

København

Anne Nielsdatter

Omkr 1751

 

Cornelius Gijsbertus Janson Papplendam

21 nov. 1751

Holland (Utrecht)

Hans Adamsen

1752

Kvong

Abelone Kirstine Andersdatter

1752

Lyne

Hans Michael Bruun

9 Sep. 1752

 

Kirsten Sørensdatter Bruun

1752

Kvong

Karen Jensdatter

Omkr 1752

 

Ane Elisabeth Lassen

Omkr 1752

 

Johann Heinrich Mauritzen

1752

København

Heinke Medau

1752

Tyskland (Engelsby sogn, Adelby)

Henrich Michael Mentz

1752

Frederiksberg

Louise Marie Mentz

1752

Lyngby

Susanne Agnethe Kofoed

1753

Neksø

Jeppe Madsen

29 jun. 1753

Horne (Asp)

Christian Mauritzen

1753

København

Anne Dorthe Nielsdatter

Omkr 1753

 

Friederich Wilhelm Patberg

1753

Jebjerg

Helena Maria Pløyen

1753

Norge (Kristiansand)

Benedicta Lovisa Bruun

10 sep. 1754

 

Christiane Christiansdatter

1754

Norge (Frederikstad)

Maren Jensdatter

Omkr 1754

 

Bendt Jensen

1754

 

Johan Christian Ferdinandsen Kofoed

22 mar. 1754

Neksø

Anne Susanne Jacobsdatter Langhorn

1754

Christiansø

Otto Jürgen Medau

1754

Tyskland (Wohlde)

Benedicte Louise Mentz

1754

Frederiksberg

Sophia Møller

Omkr 1754

 

Karen Pedersdatter

26 jun. 1754

Horne (Bovnum)

Anna Sophia Petersen

1754

Tyskland (Engelsby sogn, Adelby)

Frederik Christian Printzlau

22 sep. 1754

København

Margrethe Kirstine Wahlberg

1754

 

Hans Jørgen Adamsen

1755

Kvong (Hallum)

Friderich Christian Bruun

29 dec. 1755

 

Jens Sørensen Bruun

27 mar. 1755

Kvong

Anne Sofie Fugl

Omkr 1755

 

Ingeborg Kirstine Ferdinandsen Kofoed

16 jun. 1755

Neksø

Frederik Christian Marchall

26 jan. 1755

København (Hof- og Slotskirken)

Catharina Mauritzen

1755

København

Johan Peter Rüdiger

1755

Lyngby

Susanne Agnethe Hansdatter Kofoed

8 Okt. 1756

Neksø

Kirsten Madsdatter

18 maj 1756

Horne (Asp)

Ditlev Marchall

22 sep. 1756

København (Hof- og Slotskirken)

Peter Ogelbye Mauritzen

1756

København

Jürgen Petersen

1756

Tyskland (Engelsby sogn, Adelby)

Johannes Adamsen

23 Okt. 1757

Kvong (Hallum)

NN Bruun

Okt. 1757

Kvong

Søren Christensen

1757

 

Jacobea Falck

1757

Norge (Aker, Gaustad)

Otto Jürgen Mauritzen

1757

København

Jens Caspersen

2 Jul. 1758

Neksø

Helle Juel Granberg

1758

Norge (Hadeland, Gran, Brandbu, Østen)

Hermine Kierstine Hermansdatter

1758

Norge (Christiania)

Jytte Sophie Marchall

6 Jun. 1758

København (Hof- og Slotskirken)

Johan Didrich von Myhlen Mentz

1758

Lyngby

Paulus Christopher Mentz

1758

Frederiksberg

Johan Conrad Bruun

7 Mar. 1759

 

Johan Hendrich Kofoed

1759

Neksø

Louise Marie Mentz

1759

Kongens Lyngby

Petronelle Marie Sanne

Før 1759

 

Anna Kathrine Adamsdatter

1760

Kvong (Hallum)

Andreas Bruun

3 Nov. 1760

 

Susanne Børgesdatter

1760

Norge (Hadeland, Gran, Brandbu, Østen)

Nicolaj Adler Coppy

31 aug. 1760

København

Susanne Hansdatter Helmenbakken

1760

Norge (Hadeland, Gran, Helmenbakken)

Johan Andreas Ditlevsen Kofoed

1760

Rønne

Bodil Madsdatter

23 jan. 1760

Horne (Asp)

Anna Catharina Medau

1760

Tyskland (Engelsby sogn, Adelby)

Birgitte Christina Mentz

22 feb. 1760

Frederiksberg

Stephan Jacob Mentz

1760

Lyngby

Maren Sørensdatter

19 nov. 1760

Jerne (Nourup)

Carl Danielsen

Omkr 1761

 

Peder Gotfried Granberg

1761

Norge (Hadeland, Gran, Brandbu, Østen)

Elsabeth Groth

14 maj 1761

Tyskland (Bargen)

Gotfred Hansen Coppy Helmenbakken

1761

Norge (Hadeland, Gran)

Ole Jensen

12 Okt. 1761

Horne (Malle)

Susanne Agnethe Ditlevsdatter Kofoed

1761

Rønne

Dorthea Elisabeth Jacobsdatter Langhorn

1761

Christiansø

Marie Elisabeth Jacobsdatter Langhorn

1761

Christiansø

Jes Madsen

20 feb. 1761

Horne (Asp)

Frederik Engelhart Nannestad

13 apr. 1761

Odense (Sankt Knud, Overgade 16)

Peder Poulsen

1761

 

Anna Kirstine Rieffesthal

1761

 

Maren Thomasdatter

1761

Hemmet

Kirstine Jørgensdatter Brandt

19 feb. 1762

Neksø

Johan Conrad Bruun

10 maj 1762

 

Friderich C. Coppy

Omkr 1762

København

Anne Marie Jesdatter

1762

Horne (Hornelund)

Jens Madsen

8 Apr. 1762

Horne (Asp)

Anne Dorthea Rosalia Mentz

1762

Frederiksberg

Anna Adamsdatter

23 maj 1763

Kvong (Hallum)

Mads Pedersen Houberg

Omkr 1763

 

Hans Ancher Ditlevsen Kofoed

1763

Rønne

Ane Cathrine Mentz

25 aug. 1763

Lyngby

Appelone Mentz

1763

Lyngby

Maren Pedersdatter

2 Jul. 1763

Thorstrup

Serene Marie Simonsen

6 Nov. 1763

Norge (Hordaland, Bergen)

Elisabeth Coppy

Omkr 1764

København

Christen Madsen

20 aug. 1764

Horne (Asp)

Ane Catrine Adamsdatter

27 maj 1765

Kvong (Hallum)

Friderich Christian Bruun

24 feb. 1765

 

Ola Hansen Helmenbakken

1765

Norge (Hadeland, Gran, Helmenbakken)

Susanne Agnethe Ditlevsdatter Kofoed

1765

Rønne

Hans Jacob Lemvig

03 maj 1765

Lyngby

Andreas Ditlevsen Kofoed

1766

Rønne

Mette Madsdatter

30 mar. 1766

Horne (Asp)

Johan Henrik Mentz

1766

Lyngby

Johan Christoffer Sørensen Møller

1766

Norge (Vestfold, Brunlanes)

Anna Catharina Coppy

Før 1767

 

Ole Christensen Haahr

Omkr 1767

 

Erik Pedersen Hauge

27 sep. 1767

Norge (Gloppen)

Bertha Margrethe Kofoed

1767

Norge (Luster, Hafslo)

Johann Medau

1767

Tyskland (Wohlde)

Johan Friedrich Mentz

1767

Lyngby

Johan Jacob Provst

31 jul. 1767

Norge (Stavanger)

Johan Jacob Schultz

Omkr 1767

 

Cord Steer

Før 1767

 

Hans Joachim Steer

Før 1767

 

Margaretha Steer

Før 1767

 

Sara Mønster Buchwald

1768

 

Karen Christensdatter

1768

Kvong

Anders Ancher Ditlevsen Kofoed

1768

Rønne

Kirsten Madsdatter

29 sep. 1768

Horne (Asp)

Anna Dorthea Adamsdatter

12 mar. 1769

Kvong (Hallum)

Susanne Dorthea Hansdatter Helmenbakken

1769

Norge (Hadeland, Gran)

Jacob Andreas Klemp

1769

København

Ferdinand Andreas Kofoed

27 nov. 1769

Norge (Luster, Hafslo)

Sander Lesler Kofoed

1769

Knudsker

Anne Marie Lynge

Omkr 1769

 

Conrad Mentz

1769

Roskilde

Jon Olsen Sønstehage

30 jul. 1769

Norge (Oppland, Vestre Gausdal, Bødal, S

Elsebeth Marie Poulsdatter Kofoed

1770

Knudsker

Johan Madsen

2 Aug. 1770

Horne (Asp)

Johan Conrad Mentz

1770

Roskilde

Mads Jørgensen

31 maj 1771

Tistrup

Mette Kirstine Kofoed

24 feb. 1771

Norge (Luster, Hafslo)

Marie Elisabeth Lorentz

Omkr 1771

Tyskland

Johan Jacob Reus

1771

København

Magdalene Margrethe Schor

1771

 

Poul Mathias Schor

8 Sep. 1771

 

Anne Marie Hansdatter Segelstad

1771

Norge (Oppland, Gausdal)

Ole Hansen

1772

Svaneke

Johan Henrich Mentz

1772

Roskilde

Anne Hansdatter Rotbøl

1772

 

Ferdinand Kofoed

19 aug. 1773

Norge (Luster, Hafslo)

Anna Justina Reus

1773

København

Margrethe Andersdatter

Omkr 1774

 

Hans Christensen

Omkr 1774

 

Hans Carl Christoffersen

2 Jun. 1774

Norge (Vestfold, Brunlanes, Hvatum)

Karen Hansdatter

1774

 

Poul Conrad Hansen

1774

Neksø

Niels Larsen

1774

Norge (Brevik, Helgeroa)

Anne Marie Madsdatter

1774

 

Christen Madsen

9 Jul. 1774

Horne (Asp)

Abelone Cathrine Mentz

22 jul. 1774

Roskilde

Christen Sørensen

Omkr 1774

 

Peder Bech

31 jul. 1775

 

Sophie Elisabeth Johansdatter Bisgaard

1775

Norge (Hordaland, Bergen)

Marthe Elisabeth Bull

22 sep. 1775

Norge (Christiania)

Dorthe Christensdatter

Omkr 1775

Jerne

Charlotte Cathrine Ehrhardt

6 Feb. 1775

 

Anthonette Elisabeth Larsdatter Marcher

1775

Vestermarie (Ringebygaard)

Louise Marie Mentz

7 Nov. 1775

Roskilde

Mads Hansen Rotbøl

Omkr 1775

Lunde

Anne Cathrine Sørensdatter

1775

Norge (Halle, Kvern)

Elling Alrichsen

1776

Norge (Hordaland, Bergen)

Frederik Olsen Bustvig

Omkr 1776

Norge (Trondhjem, Hitra/Hitterens Preste

Anna Elisabeth Ditlevsdatter

Omkr 1776

København (Hof- og Slotskirken)

Hans Hansen

1776

Neksø

Conrad Ancher Kofoed

23 mar. 1776

Norge (Luster, Hafslo)

Cordt Sørensen Mentz

1776

Frederiksberg

Frederikke Schor

17 mar. 1776

 

Adrian Benjamin Bentzon

22 apr. 1777

Norge (Tønsberg)

Bodil Larsdatter

8 Jul. 1777

Horne (Transbøl)

Anne Sophie Mentz

1777

Frederiksberg

Anne Marie Pedersdatter

1777

Lyne (Nørhede)

Marie Sørensdatter

1777

Norge (Vestfold, Brunlanes)

Rasmus Martin Johansen Bisgaard

22 nov. 1778

Norge (Hordaland, Bergen)

Hans Christensen

1778

 

Maren Bremer Kofoed

16 apr. 1778

Norge (Luster, Hafslo)

Niels Madsen

23 apr. 1778

Horne (Asp)

Ditlef Christian Mauritzen

Omkr 1778

København

Sabina Elisabeth Mentz

1778

København

Magdalene Margrethe Ludvigsdatter Törper

1778

Øster Hassing

Jesper Hofgaard Dendler

Omkr 1779

 

Johanne Birgitte Geisler

1779

København

Mads Hansen

16 jul. 1779

Thorstrup (Tange)

Bodil Larsdatter

25 maj 1779

Horne (Transbøl)

Jørgen Lauridsen

Omkr 1779

 

Cecilie Cathrine Michelsdatter Mentz

1779

København

Maren Hedevig Mentz

Omkr 1779

 

Bodil Hansdatter Rotbøl

1779

Strellev (Moesbøl)

Christen Christensen Rotbøl

5 Jan. 1779

Varde Landsogn (Orten)

Peder Ancher Ludvigsen Törper

1779

Øster Hassing

Susanne Agnethe Kofoed

20 aug. 1780

Norge (Luster, Hafslo)

Frederik Rasmus Mauritzen

1780

København (Hof- og Slotskirken)

Birgitte Amalie Mentz

1780

Frederiksberg

Christen Hansen Rotbøl

1780

Strellev (Mosbøl)

Johan Jacob Tetzlaff

Omkr 1780

København

Susanne Ludvigsdatter Törper

1780

Øster Hassing

Maren Adamsdatter

Omkr 1781

Ovtrup

Carl Gustav Andersen

24 nov. 1781

Tyskland (Weseby-Angeln)

Jørgen Christensen

27 Okt. 1781

Horne (Hornelund)

Henriette Franciska Coppy

1781

De Vestindiske øer (Sankt Croix, Christi

Peder Hansen

6 Jul. 1781

Thorstrup

Claus Christian Hjelm

1781

Vejle

Hans Andersen Hvinden

1781

Norge (Toverud)

Peder Larsen

12 apr. 1781

Horne (Transbøl)

Johan Benjamin Reus

1781

København

Anna Cathrine Mentz

1782

København

Henrich Michael Mentz

Omkr 1782

 

Joseph Ridgeway

Omkr 1782

 

Knud Christian Wilken

1782

København

Børger Stephensen Østen

1782

Norge (Hadeland, Gran, Brandbu, Østen)

Johanne Cathrine Adamsdatter

1783

Henne (Stausø)

Ane Marie Christensdatter

1783

Lydum

Anne Hansdatter

1783

Henne (Stausø)

Søren Henriksen

1783

Kvong

Peder Johansen

Omkr 1783

Lydum

Jens Bremer Kofoed

6 Jun. 1783

Norge (Luster, Hafslo)

Barbara Dorthea Langhorn

1783

Nakskov

Bendithe Kirstine Bendtsdatter Møller

1783

Neksø

Kirstine Nicolaisdatter

1783

Kvong

John Erichsen Tingelstad

Omkr 1783

 

Peder Anker Ludvigsen Törper

Omkr 1783

 

Niels Hansen

7 Okt. 1784

Thorstrup

Jacob Frederik Langhorn

1784

Nakskov

Mette Marie Larsdatter

2 Jul. 1784

Horne (Transbøl)

Peter Oggelbye Mauritzen

1 Sep. 1784

København

Siri Stephensdatter Østen

1784

Norge (Oppland, Gran, Brandbu, Østen)

Marthe Henriksdatter Bolken

1785

Norge (Oppland, Lunner, Hage)

Heinke Claussen

3 Feb. 1785

Tyskland (Garding)

Karen Hansdatter

1785

Henne (Stausø)

Jacob Ludvig Hansen

3 Feb. 1785

København

Adam Henrik Henriksen

1785

Kvong

Jens Henriksen

1785

Sønder Bork

Johann Judenberg

Omkr 1785

Tyskland (Slesvig, Süderstabel, Norderst

Kirsten Nielsdatter

Omkr 1785

Strellev

Peder Nielsen

1785

Strellev

Peder Christen Pedersen

24 jul. 1785

Lyne (Nørhede)

Poul Pedersen

1785

Lydum (Rærup)

Maria Dorthea Wilken

03 maj 1785

København

Jon Pedersen Øvstehage

18 mar. 1785

 

Nicolai Peter Adamsen

1786

Henne (Stausø)

Dorothea Christina Bruhn

Omkr 1786

Tyskland

Svend Christian Coppy

Omkr 1786

 

Margrethe Elisabeth Hansdatter

Feb. 1786

Neksø

Ellen Christine Mauritzen

18 Okt. 1786

København

Adam Henrik Pedersen

1786

Lydum (Rærup)

Frederik Christian Printzlau

24 sep. 1786

København

Niels Hansen Rotbøl

1786

Lunde (Frøstrup)

Søren Thomsen

27 jul. 1786

Jerne (Boldesager)

Ole Stephensen Østen

1786

Norge (Hadeland, Gran, Brandbu, Østen)

Benedicte Kirstine Geisler

Omkr 1787

København

Cecilia Elisabeth Geisler

Omkr 1787

København

Ane Hansdatter

17 aug. 1787

Thorstrup

Anna Margrethe Henriksdatter

1787

Kvong (Aasted)

Casper Hansen Jensen

10 jun. 1787

Neksø

Mads Jepsen

1787

Esbjerg (Jerne sogn, Novrup)

Hans Jørgen Jørgensen

1787

Lyne

Christiane Margrethe Mauritzen

1787

København

Jens Olesen

1787

Kvong (Hallum)

Anna Katrine Pedersdatter

29 jul. 1787

Kvong

Sigvart Johnsen Berg

Omkr 1788

 

Johanne Marie Bruun

09 maj 1788

 

Johanne Cathrine Carlsdatter

1788

Kvong

Abelone Clausdatter

1788

Kvong (Aasted)

Kirsten Larsdatter

15 nov. 1788

Horne (Transbøl)

Johan Henrik Mauritzen

10 dec. 1788

København  (Vimmelskaftet 158)