Slægten Copie i Tyskland, Danmark og Norge

Herunder kan ses fødesteder fra N-Aa for efterkommere og deres ægtefæller til NN Copie (* omkring 1630), der boede omkring Hamborg i Tyskland og hvor nogle af efterkommerne flyttede til Danmark og Norge.

Ønsker man at købe E-bogen ”Slægten Copie i Tyskland, Danmark og Norge ” (9 generationer) - 1059 sider, kan den bestilles via Bestillingskemaet. De øvrige E-bøger fra forlaget genEbooks kan ses på forlagets hjemmeside.

Efterkommerne med fødesteder fra A-M kan ses på Oversigt 1.

Oversigt over fødesteder fra N-Aa

Barbara Dorthea Langhorn

1783

Nakskov

Jacob Frederik Langhorn

1784

Nakskov

Christian Carl Erhard Langhorn

27 feb. 1790

Nakskov

Asmus Langhorn

1791

Nakskov

Sophie Caroline Langhorn

8 Aug. 1793

Nakskov

Johan Theodor Langhorn

28 feb. 1795

Nakskov

Ludvig Otto Langhorn

26 jan. 1799

Nakskov

Peter Magnus Langhorn

13 apr. 1801

Nakskov

Margrethe Dorph

12 sep. 1807

Nakskov

Frederik Engelhart Nannestad

29 aug. 1822

Nakskov

Peter Magnus Langhorn

20 feb. 1829

Nakskov

Ane Marie Møller

31 jan. 1833

Nakskov

Malene Margrethe Kofoed

13 jun. 1711

Neksø

Anne Cathrine Koefoed

1712

Neksø

Elisabeth Hansdatter

1713

Neksø

Hedvig Agnethe Johansdatter Kofoed

1713

Neksø

Marie Elisabeth Koefoed

1714

Neksø

Poul Otto Conrad Kofoed

12 jun. 1715

Neksø

Beathe Margrethe Rasmusdatter Elbing

13 dec. 1716

Neksø

Mette Kirstine Johansdatter Kofoed

1717

Neksø

Hans Bartholomeusen Hanstein

1718

Neksø

Ancher Andreas Johansen Kofoed

1718

Neksø

Johan Bartholomeusen Hanstein

1719

Neksø

Ferdinandus Anthonius Johansen Kofoed

1719

Neksø

Ferdinand Andreas Johansen Koefoed

1720

Neksø

Anne Margrethe B. Hanstein

1721

Neksø

Louise Marie Johansdatter Kofoed

1721

Neksø

Louise Marie Johansdatter Kofoed

1722

Neksø

Ditlev Otto Johansen Kofoed

1723

Neksø

Hans Peter Johansen Kofoed

1725

Neksø

Anne Cathrine B. Hanstein

1726

Neksø

Ancher Anthoni Johansen Kofoed

1726

Neksø

Susanne Bartholomeusdatter Hanstein

1727

Neksø

Herman Christoffer Johansen Kofoed

1728

Neksø

Susanne Bartholomeusdatter Hanstein

1730

Neksø

Johan Abraham Johansen Kofoed

1730

Neksø

Louise Marie Bartholomeusdatter Hanstein

1731

Neksø

Hans Olsen

Eft 1732

Neksø

Andreas Bartholomeusen Hanstein

1734

Neksø

Cathrine Elisabeth Poulsdatter Kofoed

1735

Neksø

Susanne Agnethe Johansdatter Dauw

1737

Neksø

Susanne Agnethe Poulsdatter Kofoed

1737

Neksø

Agnethe Cathrine Johansdatter Dauw

1738

Neksø

Hedevig Margrethe Johansdatter Dauw

1739

Neksø

Johan Abraham Johansen Dauw

1740

Neksø

Elsebeth Poulsdatter Kofoed

1740

Neksø

Susanne Agnethe Johansdatter Dauw

1741

Neksø

Niels Poul Elbing Ferdinandsen Kofoed

23 Okt. 1741

Neksø

Poul Frederich Johansen Dauw

1743

Neksø

Johan Mathias Poulsen Kofoed

1743

Neksø

Susanne Agnethe Ferdinandsdatter Kofoed

11 jan. 1743

Neksø

Conrad Christian Johansen Dauw

1744

Neksø

Johan Christian Johansen Dauw

1745

Neksø

Gotfred Valentin Johansen Dauw

1746

Neksø

Ingeborg Kirstine Ferdinansen Kofoed

14 nov. 1746

Neksø

Andreas Gottlieb Johansen Dauw

1747

Neksø

Johan Magnus Ferdinandsen Kofoed

16 jan. 1748

Neksø

Susanne Agnete Johansdatter Dauw

1749

Neksø

Ludvig Otto Johansen Dauw

1751

Neksø

Rasmus Elbing Ferdinandsen Kofoed

22 jan. 1751

Neksø

Susanne Agnethe Kofoed

1753

Neksø

Johan Christian Ferdinandsen Kofoed

22 mar. 1754

Neksø

Ingeborg Kirstine Ferdinandsen Kofoed

16 jun. 1755

Neksø

Susanne Agnethe Hansdatter Kofoed

8 Okt. 1756

Neksø

Jens Caspersen

2 Jul. 1758

Neksø

Johan Hendrich Kofoed

1759

Neksø

Kirstine Jørgensdatter Brandt

19 feb. 1762

Neksø

Poul Conrad Hansen

1774

Neksø

Hans Hansen

1776

Neksø

Bendithe Kirstine Bendtsdatter Møller

1783

Neksø

Margrethe Elisabeth Hansdatter

Feb. 1786

Neksø

Casper Hansen Jensen

10 jun. 1787

Neksø

Hans Peter Jensen

8 Okt. 1791

Neksø

Cecilia Magdalena Jensdatter

23 feb. 1793

Neksø

Hans Olsen

1793

Neksø

Peder Kofoed Jensen

28 jan. 1797

Neksø

Karen Margrethe Olesdatter

Omkr 1800

Neksø

Anton Juul Erthmann

26 dec. 1878

Neksø

Carl Vilhelm Lund Printzlau

1839

Nibe

Bolette Marie Klitgård

31 dec. 1844

Nibe

Åge Rudolf Emil Bruun

11 feb. 1871

Nordlunde

Ole Henriksen

30 jul. 1847

Norge

Erik Haavelsen

16 sep. 1849

Norge

Ingeborg Olsen

29 apr. 1851

Norge

Karen Olsen

29 apr. 1851

Norge

Anne Peterson

Mar. 1851

Norge

Althine Hansen Holstad

23 dec. 1859

Norge

Anna Ulfsdatter

02 maj 1860

Norge

Annie Aaberg

10 aug. 1862

Norge

Emil N. Hansen

Omkr 1864

Norge

Ole Knudsen

Jan. 1864

Norge

Elsie NN

31 jan. 1865

Norge

Christian Anderson

1867

Norge

Hilda Eriksdatter

17 Okt. 1875

Norge

Marta Marie Sandene

1877

Norge

Paul Hansen Sandbu

1878

Norge

Pernille Eriksdatter

25 dec. 1879

Norge

Laura Sofie Sandene

1879

Norge

Dorthea Jacobsen Stovner

4 Nov. 1880

Norge

Hans Hansson Toløkken

1880

Norge

Nils Olsen

1885

Norge

Martin Holton

Omkr 1887

Norge

Steffen Olsen

1887

Norge

Kersti Olsdatter

1889

Norge

Kari Olsdatter

1892

Norge

Ruth NN

20 Okt. 1895

Norge

Gunnar Halvorsen

28 jul. 1900

Norge

Johanne Olafsdatter Kjorstad

18 jul. 1911

Norge

Marit Svelle

24 apr. 1912

Norge

Magne Sandbu

4 Apr. 1915

Norge

Tora Sandbu

1923

Norge

Ellen Jensdatter Fossum

1851

Norge ( Sør-Trøndelag, Skaun, Børsa)

Jacobea Falck

1757

Norge (Aker, Gaustad)

Marie Pedersdatter Jøraholmen

1890

Norge (Alta)

Johanne Marie Nilsdatter

1840

Norge (Amundrød)

Niels Larsen

1774

Norge (Brevik, Helgeroa)

Halfdan Birkedal Simonsson Hartmann

28 dec. 1865

Norge (Buskerud, Lier)

Ole Torkilsen Finneplassen

1803

Norge (Buskerud, Ådal, Busterud, Klintod

Herman Hansen

1700

Norge (Christiania)

Dorothea Copie

1720

Norge (Christiania)

Annichen Copie

1723

Norge (Christiania)

Anne Margrethe Copie

1727

Norge (Christiania)

Jacob Falck

1730

Norge (Christiania)

Wilhelm Copie

1731

Norge (Christiania)

Inger Maria Copie

1732

Norge (Christiania)

Elisabeth Magdalene Copie

1735

Norge (Christiania)

Hans Gotfried Hansen

5 Mar. 1749

Norge (Christiania)

Hermine Kierstine Hermansdatter

1758

Norge (Christiania)

Marthe Elisabeth Bull

22 sep. 1775

Norge (Christiania)

Hardis Hermannsen

14 nov. 1898

Norge (Drammen)

Erling Grønland

17 jul. 1860

Norge (Enebakk)

Susanne Jacobsdatter Aalborg

Omkr 1692

Norge (Frederikstad)

Christiane Christiansdatter

1754

Norge (Frederikstad)

Mari Jonsdatter Harildstad

21 jul. 1897

Norge (Fron, Kvikne)

Helga Trondsen

11 jul. 1918

Norge (Furnes)

Marte Maria Taulstad

22 jul. 1840

Norge (Gammel Sandbu)

Hans Leth Taulstad Sandbu

18 mar. 1843

Norge (Gammel Sandbu)

Erik Pedersen Hauge

27 sep. 1767

Norge (Gloppen)

John Gunnersen Stensrud

20 Okt. 1853

Norge (Gran, Gran, Vøien)

Niels Hansen Skute

10 jun. 1901

Norge (Gran, Skutelandet)

Brede Gunnersen Vindorum

14 mar. 1855

Norge (Gran, Vindorumseiet)

Stephen Eriksen

24 jun. 1877

Norge (Gulstuen)

Erick Anderson Rekstad

17 jan. 1868

Norge (Hadeland)

Gotfred Hansen Coppy Helmenbakken

1761

Norge (Hadeland, Gran)

Susanne Dorthea Hansdatter Helmenbakken

1769

Norge (Hadeland, Gran)

Erich Johansen

1807

Norge (Hadeland, Gran)

Anders Hansen Hvinden

5 Nov. 1811

Norge (Hadeland, Gran)

Erich Johansen

1812

Norge (Hadeland, Gran)

Ole Johansen

1815

Norge (Hadeland, Gran)

Lars Johansen

1817

Norge (Hadeland, Gran)

Anne Johansdatter

1820

Norge (Hadeland, Gran)

Anders Johansen

1820

Norge (Hadeland, Gran)

Ole Johansen

1823

Norge (Hadeland, Gran)

Stephen Johnsen

1826

Norge (Hadeland, Gran)

Siri Ericksdatter

24 aug. 1845

Norge (Hadeland, Gran)

Stephen Olsen Elken

1751

Norge (Hadeland, Gran, Brandbu, Østen)

Helle Juel Granberg

1758

Norge (Hadeland, Gran, Brandbu, Østen)

Susanne Børgesdatter

1760

Norge (Hadeland, Gran, Brandbu, Østen)

Peder Gotfried Granberg

1761

Norge (Hadeland, Gran, Brandbu, Østen)

Børger Stephensen Østen

1782

Norge (Hadeland, Gran, Brandbu, Østen)

Ole Stephensen Østen

1786

Norge (Hadeland, Gran, Brandbu, Østen)

Margrethe Stephensdatter Østen

1788

Norge (Hadeland, Gran, Brandbu, Østen)

Marthe Stephensdatter Østen

1793

Norge (Hadeland, Gran, Brandbu, Østen)

Susanne Stephensdatter Østen

1795

Norge (Hadeland, Gran, Brandbu, Østen)

Anders Amundsen

24 Okt. 1841

Norge (Hadeland, Gran, Guldeneiet)

Susanne Hansdatter Helmenbakken

1760

Norge (Hadeland, Gran, Helmenbakken)

Ola Hansen Helmenbakken

1765

Norge (Hadeland, Gran, Helmenbakken)

Anders Hansen Stadum

26 sep. 1886

Norge (Hadeland, Vestre Gran, Elnæs)

Alida Marie Bremer

1744

Norge (Hafslo)

Anne Cathrine Sørensdatter

1775

Norge (Halle, Kvern)

Elen K. Johansdatter

28 jan. 1835

Norge (Halle, Kvern)

Andreas Andersen

1851

Norge (Hammer)

Iver Syvertsen Brændjord

29 maj 1867

Norge (Hammerfest)

Marit Myhr

9 Jan. 1903

Norge (Hedmark, Stange)

Amalie Fredrikke Hansdatter

1831

Norge (Hedrum, Amundrød, gnr 61/3)

Serene Marie Simonsen

6 Nov. 1763

Norge (Hordaland, Bergen)

Sophie Elisabeth Johansdatter Bisgaard

1775

Norge (Hordaland, Bergen)

Elling Alrichsen

1776

Norge (Hordaland, Bergen)

Rasmus Martin Johansen Bisgaard

22 nov. 1778

Norge (Hordaland, Bergen)

Dorthea Margrethe Provst

8 Dec. 1795

Norge (Hordaland, Bergen)

Anna Bernthine Alrichsen

28 feb. 1798

Norge (Hordaland, Bergen)

Nicolai Peter Elbing Provst

24 jan. 1798

Norge (Hordaland, Bergen)

Bertha Margrethe Kofoed

5 Mar. 1799

Norge (Hordaland, Bergen)

Johannes Poppelindam

15 aug. 1799

Norge (Hordaland, Bergen)

Albertine Alrichsen

5 Feb. 1800

Norge (Hordaland, Bergen)

Christine Jacobine Kofoed

19 Okt. 1800

Norge (Hordaland, Bergen)

Anna Cecilie Bisgaard

1 Dec. 1801

Norge (Hordaland, Bergen)

Endre Nielsen Henriksen

19 jun. 1801

Norge (Hordaland, Bergen)

Johanne Jacobia Provst

15 nov. 1801

Norge (Hordaland, Bergen)

Carl Joseph Colombo

2 Jul. 1802

Norge (Hordaland, Bergen)

Conrad Ancher Kofoed

25 aug. 1802

Norge (Hordaland, Bergen)

Cornelia Marie Poppelindam

11 apr. 1802

Norge (Hordaland, Bergen)

Bertha Elisabeth Kofoed

21 dec. 1803

Norge (Hordaland, Bergen)

Claus Hinch

22 Okt. 1804

Norge (Hordaland, Bergen)

Iver Tønnes Salomonsen

4 Mar. 1804

Norge (Hordaland, Bergen)

Dideriche Cathrine Hinch

27 dec. 1805

Norge (Hordaland, Bergen)

Nicolai Petri Kofoed

28 maj 1805

Norge (Hordaland, Bergen)

Elbing Olai Bisgaard

16 Okt. 1806

Norge (Hordaland, Bergen)

Arent Christopher Bisgaard

5 Sep. 1809

Norge (Hordaland, Bergen)

Nicolai Peter Elbing Bisgaard

25 jun. 1811

Norge (Hordaland, Bergen)

Nicolai Elbing Olsen Kjørloug

18 dec. 1812

Norge (Hordaland, Bergen)

Mette Sophie Bisgaard

10 jan. 1813

Norge (Hordaland, Bergen)

Bendix Olai Olsen Kjørloug

1815

Norge (Hordaland, Bergen)

Johannes Martin Bisgaard

23 jan. 1816

Norge (Hordaland, Bergen)

Ole Andreas Olsen Kjørloug

1 Okt. 1817

Norge (Hordaland, Bergen)

Claus Johan Bendixen Kjørloug

13 feb. 1820

Norge (Hordaland, Bergen)

NN Kjørloug

1822

Norge (Hordaland, Bergen)

Herman Fredrik Helland

9 Apr. 1823

Norge (Hordaland, Bergen)

Albrecht Kjørloug

8 Mar. 1823

Norge (Hordaland, Bergen)

Alida Marie Kjørloug

8 Mar. 1828

Norge (Hordaland, Bergen)

Anna Margrethe Colombo

8 Mar. 1829

Norge (Hordaland, Bergen)

Bernardo Colombo

17 dec. 1830

Norge (Hordaland, Bergen)

Elling Martin Iversen

30 jan. 1830

Norge (Hordaland, Bergen)

Guri Rebekka Iversdatter

27 mar. 1832

Norge (Hordaland, Bergen)

Ingeborg Marie Iversdatter

27 mar. 1832

Norge (Hordaland, Bergen)

Assmund Olai Rasmussen

17 jun. 1833

Norge (Hordaland, Bergen)

Albert Elling Iversen

1834

Norge (Hordaland, Bergen)

Johan Christian Kofoed

11 apr. 1834

Norge (Hordaland, Bergen)

Caroline Cathrine Colombo

1 Mar. 1835

Norge (Hordaland, Bergen)

NN Kofoed

1837

Norge (Hordaland, Bergen)

Jan Henrik Nielsen

5 Jun. 1839

Norge (Hordaland, Bergen)

Ole Andreas Olsen

Omkr 1839

Norge (Hordaland, Bergen)

Barbra Johanna Jorchun Colombo

14 mar. 1841

Norge (Hordaland, Bergen)

Didrik Hink Colombo

14 nov. 1844

Norge (Hordaland, Bergen)

Elise Judith Berthelsdatter

10 jun. 1845

Norge (Hordaland, Bergen)

Diedriche Cathrine Hinch A. Olaisdatter

1855

Norge (Hordaland, Bergen)

Oluf Martin Aasmund Olaisen

16 apr. 1858

Norge (Hordaland, Bergen)

Hans Conrad Johan Kofoed

31 aug. 1860

Norge (Hordaland, Bergen)

Caroline Berentine Aasmund Olaisdatter

16 aug. 1860

Norge (Hordaland, Bergen)

Anton Johan Kofoed

7 Dec. 1861

Norge (Hordaland, Bergen)

Ovidia Bernhardine Olesdatter

1861

Norge (Hordaland, Bergen)

Antonette Mathilde Aasmund Olaisdatter

17 apr. 1863

Norge (Hordaland, Bergen)

Ingebrigt Johan Kofoed

20 jun. 1864

Norge (Hordaland, Bergen)

Randulf Bernhard Osmund Olaisen

17 sep. 1865

Norge (Hordaland, Bergen)

Knud Dankert Martin Kofoed

21 maj 1866

Norge (Hordaland, Bergen)

Carl Johan Colombo

20 Okt. 1867

Norge (Hordaland, Bergen)

Caroline Josephine Aasmund Olaisdatter

1868

Norge (Hordaland, Bergen)

Didrik Cato Hink Colombo

18 mar. 1870

Norge (Hordaland, Bergen)

Hans Julius Johan Kofoed

7 Jan. 1870

Norge (Hordaland, Bergen)

NN Andersen

10 jan. 1871

Norge (Hordaland, Bergen)

Andreas Olai Andersen

6 Mar. 1872

Norge (Hordaland, Bergen)

Olufine Marie Andreasdatter

20 apr. 1873

Norge (Hordaland, Bergen)

Hilda Aasmunda Ovidia Colombo

14 sep. 1873

Norge (Hordaland, Bergen)

Ingeborg Elisa Andreasdatter

5 Nov. 1874

Norge (Hordaland, Bergen)

August Olai Andersen

7 Feb. 1876

Norge (Hordaland, Bergen)

Bernard Constantin Colombo

30 sep. 1876

Norge (Hordaland, Bergen)

Anton Johan Andersen

31 mar. 1878

Norge (Hordaland, Bergen)

Wilhelm Konrad Wiik

26 aug. 1891

Norge (Hordaland, Bergen)

Johanne Agnes Birgit Konow

28 aug. 1898

Norge (Hordaland, Bergen)

Edel Mathilde Printzlau

16 jun. 1904

Norge (Hordaland, Bergen)

Kathinka Christensen

3 Sep. 1908

Norge (Hordaland, Bergen)

Constance Caroline Olesdatter

4 Aug. 1865

Norge (Hordaland, Ulvik)

Johanne Josefine Olsen

1 Apr. 1870

Norge (Hordaland, Ulvik)

Zacharias Johan Olsen

14 dec. 1872

Norge (Hordaland, Ulvik)

Karl Olsen

2 Feb. 1876

Norge (Hordaland, Ulvik)

Ingeborg Gotfredsdatter Bolken

10 aug. 1821

Norge (Jevnaker, Bolken)

Nicoline Nilsdatter

30 jan. 1891

Norge (Jevnaker, Vangseiet)

Konrad Angel Arntsen Brandsø

14 nov. 1877

Norge (Kolvereid, Store Brandsøy)

Selmer Edvard Arntsen Brandsø

25 apr. 1882

Norge (Kolvereid, Store Brandsøy)

Anna Eline Carlsdotter Brandsø

25 mar. 1887

Norge (Kolvereid, Store Brandsøy)

Frederik Christian Dreyer

21 sep. 1831

Norge (Krageø)

Helena Maria Pløyen

1753

Norge (Kristiansand)

Marte Maria Hermanne Taulstad

10 aug. 1841

Norge (Kvam, Gammel Sandbu)

Mathea Sandbu

27 sep. 1908

Norge (Kvam, Gammel Sandbu)

Hans Leth Sandbu

18 Okt. 1910

Norge (Kvam, Gammel Sandbu)

Pål Sandbu

10 apr. 1916

Norge (Kvam, Gammel Sandbu)

Anna Sandbu

6 Jun. 1918

Norge (Kvam, Gammel Sandbu)

Ola Sandbu

6 Jun. 1920

Norge (Kvam, Gammel Sandbu)

Rolf Sandbu

11 mar. 1923

Norge (Kvam, Gammel Sandbu)

Helga Pettersdatter Teige

27 mar. 1903

Norge (Kvam, Teige)

Olav Teige

1 Nov. 1910

Norge (Kvam, Teige)

Syvert Iversen Brændjord

2 Okt. 1835

Norge (Lesja)

Peder Haldorsen

1839

Norge (Lesja)

Bertine Syvertsdatter Brændjord

20 aug. 1863

Norge (Lesja)

Jørgine "Gina" Hansdatter Gravseth

18 aug. 1871

Norge (Lesjaskog)

Hans Martinus Graffer

20 sep. 1892

Norge (Lom, Graffer)

Anne Marie Graffer

1893

Norge (Lom, Graffer)

Håkon Olaf Graffer

23 feb. 1907

Norge (Lom, Graffer)

Bertha Margrethe Kofoed

1767

Norge (Luster, Hafslo)

Ferdinand Andreas Kofoed

27 nov. 1769

Norge (Luster, Hafslo)

Mette Kirstine Kofoed

24 feb. 1771

Norge (Luster, Hafslo)

Ferdinand Kofoed

19 aug. 1773

Norge (Luster, Hafslo)

Conrad Ancher Kofoed

23 mar. 1776

Norge (Luster, Hafslo)

Maren Bremer Kofoed

16 apr. 1778

Norge (Luster, Hafslo)

Susanne Agnethe Kofoed

20 aug. 1780

Norge (Luster, Hafslo)

Jens Bremer Kofoed

6 Jun. 1783

Norge (Luster, Hafslo)

Ingeborg Justine Louise Hagerup

31 jul. 1896

Norge (Meløy)

Berte Marie Jensdatter Dahl

12 mar. 1812

Norge (Nittedal)

Arnt Martin Carlsen

9 Jan. 1835

Norge (Nord Trøndelag, Grong)

Marie Nikoline Arntsdotter Brandsø

19 apr. 1871

Norge (Nord Trøndelag, Grong)

Isak Antoni Kristiansen Valan

9 Jan. 1883

Norge (Nord Trøndelag, Nærø)

Joachima Petrikke Johnsen

2 Mar. 1849

Norge (Nordland, Hadsel)

Anna Jensine Kaspersen

9 Jan. 1865

Norge (Nordland, Hadsel, Gjertvold)

Karoline Pedersdatter

18 feb. 1831

Norge (Nordland, Vesterålen, Hadsel, Mar

Rikard Bernhard Johnsen

22 aug. 1850

Norge (Nordland, Vesterålen, Hadsel, Ska

Ingeborg Marie Johnsen

25 aug. 1855

Norge (Nordland, Vesterålen, Hadsel, Ska

Petra Augusta Jonsen

31 Okt. 1857

Norge (Nordland, Vesterålen, Hadsel, Ska

John Akkim Johnsen

27 jul. 1861

Norge (Nordland, Vesterålen, Hadsel, Ska

Johan Pauli Johnsen

26 mar. 1864

Norge (Nordland, Vesterålen, Hadsel, Ska

Kima Amalia Johnsen

7 Apr. 1866

Norge (Nordland, Vesterålen, Hadsel, Ska

Helene Hansine Johnsen

18 sep. 1868

Norge (Nordland, Vesterålen, Hadsel, Ska

Margrethe Kristine Amundsdatter

30 dec. 1873

Norge (Nordland, Vesterålen, Hadsel, Ska

Ingvald Kristian Johnsen

2 Apr. 1877

Norge (Nordland, Vesterålen, Hadsel, Ska

Kristian Ingvald Johnsen

12 jan. 1880

Norge (Nordland, Vesterålen, Hadsel, Ska

Ludvikka Mathilde Røthe

1884

Norge (Nordland, Øksnes, Gisløya)

Harald Leonard Ellingsen

1868

Norge (Nordland, Øksnes, Oppmyre)

Willie Hansen Brimi

24 apr. 1893

Norge (Nordre Brimi)

Johannes Antonius Antonius Olsen

12 apr. 1851

Norge (Nord-Trøndelag, Jøa, Fosnes)

Olav Johannesen Dunn

21 nov. 1876

Norge (Nord-Trøndelag, Jøa, Fosnes)

Inga Mathilde Dunn

19 jan. 1880

Norge (Nord-Trøndelag, Jøa, Fosnes)

Erik Johannesen Gunnerius Dunn

28 maj 1884

Norge (Nord-Trøndelag, Jøa, Fosnes)

Inga Johannesdatter Dunn

1886

Norge (Nord-Trøndelag, Jøa, Fosnes)

Alfred Echoff Dunn

11 feb. 1889

Norge (Nord-Trøndelag, Jøa, Fosnes)

Bergljot Dunn

21 Okt. 1892

Norge (Nord-Trøndelag, Jøa, Fosnes)

Alfred Johannesen Echoff Duun

21 Okt. 1892

Norge (Nord-Trøndelag, Jøa, Fosnes)

Simon Johannesen Duun

20 jan. 1897

Norge (Nord-Trøndelag, Jøa, Fosnes)

Emma Georgine Møller

10 jul. 1881

Norge (Nord-Trøndelag, Namdal, Nærøy)

Olaf Stø Moen

7 Apr. 1900

Norge (Norge, Oppland, Nord-Fron, Vinstr

Berthe Marie Hansdatter

1884

Norge (Ny-Sandbu)

Peter Marius Hansen

5 Mar. 1887

Norge (Ny-Sandbu)

Hans Godtfred Hansen

20 jan. 1843

Norge (Oppland)

Theodor Marius Hansen

1 Feb. 1846

Norge (Oppland)

Olga Nordberg

15 apr. 1909

Norge (Oppland)

Kersti Olsdatter Kløvstadbakken

26 aug. 1853

Norge (Oppland, Brandbu)

Børre Granberg

1730

Norge (Oppland, Brandbu, Julieie)

Anne Hansdatter Øvstehage

1812

Norge (Oppland, Fåberg, Bergehaugen)

Kristine Eriksdatter

13 feb. 1841

Norge (Oppland, Fåberg, Haavorslien)

Johanne Larsdatter

18 nov. 1862

Norge (Oppland, Fåberg, Saksumsdalen, Or

Anne Marie Hansdatter Segelstad

1771

Norge (Oppland, Gausdal)

Rønnaug Mortensdatter Teigum

1801

Norge (Oppland, Gausdal)

Jon Amundsen

25 apr. 1846

Norge (Oppland, Gausdal)

Nicolai Amundsen

19 jan. 1848

Norge (Oppland, Gausdal, Sønstehauge)

Marie Amundsdotter

3 Aug. 1852

Norge (Oppland, Gaustad)

Mathias Amundsen

12 dec. 1854

Norge (Oppland, Gaustad)

Agnete Amundsdatter

28 jan. 1857

Norge (Oppland, Gaustad)

Sofie Amundsdatter

26 jul. 1859

Norge (Oppland, Gaustad)

Olaus A. Amundsen

28 dec. 1862

Norge (Oppland, Gaustad)

Elise Amundsdatter Sønstehage

11 apr. 1850

Norge (Oppland, Gaustal)

Stephen Olsen

1810

Norge (Oppland, Gran)

Susanne Olsdatter

1811

Norge (Oppland, Gran)

Amund Hansen Hvinden

1814

Norge (Oppland, Gran)

Kirsti Olsdatter

1814

Norge (Oppland, Gran)

Bent Hansen Hvinden

1815

Norge (Oppland, Gran)

Ingeborg Hansdatter Bildeneiet

11 feb. 1816

Norge (Oppland, Gran)

Anne Margrethe Olsdatter

1816

Norge (Oppland, Gran)

Stephan Hansen Hvinden

8 Nov. 1817

Norge (Oppland, Gran)

Simen Hansen Hvinden

25 mar. 1820

Norge (Oppland, Gran)

Anders Olsen

1820

Norge (Oppland, Gran)

Susanna Hansdatter Hvinden

1822

Norge (Oppland, Gran)

Ingeborg Olsdatter

1822

Norge (Oppland, Gran)

Ole Olsen

1822

Norge (Oppland, Gran)

Ingeborg Olsdatter

1823

Norge (Oppland, Gran)

Kirsti Johnsdatter

25 maj 1825

Norge (Oppland, Gran)

Niels Mikkelsen

1826

Norge (Oppland, Gran)

Kjersti Hansdatter

14 feb. 1828

Norge (Oppland, Gran)

Susanne Mikkelsdatter

1829

Norge (Oppland, Gran)

Hans Hansen Hvinden

25 mar. 1831

Norge (Oppland, Gran)

Johan Christopher Johansen

1832

Norge (Oppland, Gran)

Maren Mikkelsdatter

1834

Norge (Oppland, Gran)

Maren Margrethe Johansen

1836

Norge (Oppland, Gran)

Steffen Mikkelsen

1841

Norge (Oppland, Gran)

Margrethe Simensdatter

30 jun. 1846

Norge (Oppland, Gran)

Ole Mikkelsen Myhre

29 jun. 1849

Norge (Oppland, Gran)

Iver Andersen Elnæs

21 Okt. 1851

Norge (Oppland, Gran)

Siri Stephansdatter

1852

Norge (Oppland, Gran)

Gudbjørk Stephensdatter

10 apr. 1854

Norge (Oppland, Gran)

Helene Stephensdatter

1859

Norge (Oppland, Gran)

John Stephensen

Omkr 1860

Norge (Oppland, Gran)

Hans Gunnarsen Stensrud

8 Jan. 1861

Norge (Oppland, Gran)

Anne Stephensdatter

Omkr 1861

Norge (Oppland, Gran)

Hans Stephensen

Omkr 1863

Norge (Oppland, Gran)

Karoline Torgersdatter Kammerud

08 maj 1866

Norge (Oppland, Gran)

Hanna Henriksen Kjella

27 feb. 1889

Norge (Oppland, Gran)

Helene Bredesdatter

10 aug. 1895

Norge (Oppland, Gran)

Kersti Bredesdatter

10 aug. 1895

Norge (Oppland, Gran)

Karl Bredesen

5 Sep. 1897

Norge (Oppland, Gran)

Hans Bredesen

25 nov. 1901

Norge (Oppland, Gran)

Berte Marie Bredesen

13 aug. 1905

Norge (Oppland, Gran)

Karen Maria Martinsdatter

5 Okt. 1864

Norge (Oppland, Gran, Brandbu)

Siri Stephensdatter Østen

1784

Norge (Oppland, Gran, Brandbu, Østen)

Gudbjørk Hansdatter Hvindeneiet

27 Okt. 1863

Norge (Oppland, Gran, Braaten)

Ane Margrethe Andersdatter Elnæs

12 mar. 1854

Norge (Oppland, Gran, Elmsengen)

Anna Hansdatter Stadum

27 feb. 1888

Norge (Oppland, Gran, Elnæseiet)

Ole Hansen Stadum

16 mar. 1890

Norge (Oppland, Gran, Elnæseiet)

Siri Gunnersdatter Stensrud

25 nov. 1856

Norge (Oppland, Gran, Gisleberg, Gislebe

Jul Pedersen Kittelsrud

17 Okt. 1893

Norge (Oppland, Gran, Grymyr, Kittelruds

Peter Konrad Kittelsrud

11 sep. 1899

Norge (Oppland, Gran, Grymyr, Kittelruds

Oline Hansdatter Hvindeneiet

3 Aug. 1873

Norge (Oppland, Gran, Hvindeneiet)

Marthe Gunnarsdatter Stensrud

25 jan. 1863

Norge (Oppland, Gran, Johnsbraaten)

Hans Hansen Steen

30 nov. 1884

Norge (Oppland, Gran, Kjekstadeiet)

Marthe Pedersdatter Kittelsrud

08 maj 1883

Norge (Oppland, Gran, Miørbraten)

Gunda Pedersdatter Kittelsrud

24 aug. 1890

Norge (Oppland, Gran, Miørbraten)

Marie Pedersdatter Kittelsrud

12 apr. 1886

Norge (Oppland, Gran, Miøreiet)

Berthe Jonette Pedersdatter Kittelsrud

23 apr. 1888

Norge (Oppland, Gran, Miøreiet)

Michael Olsen Myhre

29 aug. 1876

Norge (Oppland, Gran, Myre)

Kirsti Olesdatter Myhre

7 Jan. 1878

Norge (Oppland, Gran, Myre)

Mari Olesdatter Myhre

27 Okt. 1879

Norge (Oppland, Gran, Myre)

Hans Bentsen Heiereiet

19 sep. 1841

Norge (Oppland, Gran, Nedre Alm)

Kari Iversdatter Elnæs

4 Jul. 1892

Norge (Oppland, Gran, Skutesæter)

Kirsti Iversdatter Elnæs

28 aug. 1893

Norge (Oppland, Gran, Skutesæter)

Anders Iversen Elnæs

8 Jun. 1895

Norge (Oppland, Gran, Skutesæter)

Marta Iversdatter Elnæs

22 dec. 1898

Norge (Oppland, Gran, Skutesæter)

Thora Iversdatter Elnæs

22 dec. 1898

Norge (Oppland, Gran, Skutesæter)

Karen Hansdatter Stadum

10 mar. 1893

Norge (Oppland, Gran, Stadum)

Thorvald Hansen Stadum

4 Okt. 1896

Norge (Oppland, Gran, Stadum)

Konrad Hansen Stadum

7 Jan. 1899

Norge (Oppland, Gran, Stadum)

Anne Margrete Hansdatter Stensrudeiet

28 maj 1866

Norge (Oppland, Gran, Stensrudeiet)

Hans Hansen Stensrudeiet

30 jun. 1869

Norge (Oppland, Gran, Stensrudeiet)

Iver Gunnarsen Stensrud

13 sep. 1858

Norge (Oppland, Gran, Vindorumseiet)

Kari Gunnarsdatter Stensrud

5 Okt. 1866

Norge (Oppland, Gran, Vindorumseiet)

Ingeborg Gunnarsdatter Stensrud

20 apr. 1869

Norge (Oppland, Gran, Vindorumseiet)

Karen Marie Bentsdatter Heiereiet

5 Apr. 1855

Norge (Oppland, Gran, Østen)

Anders Olsen Myhre

25 jul. 1882

Norge (Oppland, Jevnaker)

Anna Olsdatter Myhre

28 nov. 1883

Norge (Oppland, Jevnaker)

Inga Olsdatter Myhre

16 jan. 1886

Norge (Oppland, Jevnaker)

Anne Olava Aas Wang

22 Okt. 1908

Norge (Oppland, Jevnaker, Lund)

Iver Haavelson

28 dec. 1845

Norge (Oppland, Jevnaker, Lunner)

Godfredt Everson

06 maj 1848

Norge (Oppland, Jevnaker, Lunner)

Andrew Everson

30 dec. 1850

Norge (Oppland, Jevnaker, Lunner)

Hans Haavelson

30 dec. 1850

Norge (Oppland, Jevnaker, Lunner)

Halvor Haavelson

16 Okt. 1853

Norge (Oppland, Jevnaker, Lunner)

Ingel Haavelson

22 maj 1856

Norge (Oppland, Jevnaker, Lunner)

Martin Haavelson

22 maj 1856

Norge (Oppland, Jevnaker, Lunner)

Otter Haavelson

19 apr. 1861

Norge (Oppland, Jevnaker, Lunner)

Harvell Iversen

30 Okt. 1815

Norge (Oppland, Jevnaker, Lunner, Kjørve

Hans Cornelius Thorsteinsen Aas Wang

12 maj 1869

Norge (Oppland, Jevnaker, Vang)

Lovise Helene Hansdatter

1803

Norge (Oppland, Kvam)

Kari Pedersdatter Bakken

18 aug. 1855

Norge (Oppland, Kvam)

Helene Hansdatter Sandbu

3 Feb. 1872

Norge (Oppland, Kvam)

Marit Teige

1900

Norge (Oppland, Kvam, Teige)

Rønnaug Pettersdatter Teige

23 feb. 1900

Norge (Oppland, Kvam, Teige)

Ivar Teige

1 Jul. 1901

Norge (Oppland, Kvam, Teige)

Jon Teige

10 jun. 1906

Norge (Oppland, Kvam, Teige)

Harald Teige

1910

Norge (Oppland, Kvam, Teige)

Arne Sandbu

16 aug. 1912

Norge (Oppland, Lunde)

Marthe Henriksdatter Bolken

1785

Norge (Oppland, Lunner, Hage)

Oline Hansdatter Stor-Lunde

15 apr. 1866

Norge (Oppland, Nord-Fron)

Tor Hansen Sandbu

14 feb. 1880

Norge (Oppland, Nord-Fron)

Synnøve Syversdatter Tokvam

18 apr. 1884

Norge (Oppland, Nord-Fron)

Marit Pedersen Brandvold

9 Sep. 1904

Norge (Oppland, Nord-Fron, Nigad-Tokse)

Astrid Pedersen Brandvold

23 apr. 1907

Norge (Oppland, Nord-Fron, Nigard Skoe)

Jon Jonsen

12 nov. 1847

Norge (Oppland, Nykirke)

Gunerius Jonsen

15 mar. 1850

Norge (Oppland, Nykirke)

Henrik Gotfred Hansen

21 Okt. 1885

Norge (Oppland, Ny-Sandbu)

Margit Julie Hansdatter

5 Mar. 1892

Norge (Oppland, Ny-Sandbu)

Theodor Bull Hansen Sandbu

4 Feb. 1894

Norge (Oppland, Ny-Sandbu)

Henrik Bull Hansen

4 Apr. 1807

Norge (Oppland, Sandbu)

Marit Andersdatter Formo

18 jun. 1845

Norge (Oppland, Sel)

Anders Hansen Sandbu

28 aug. 1875

Norge (Oppland, Sel)

Ragnhild Pedersdatter Veggum

1887

Norge (Oppland, Sel)

Ingrid Olavsdatter Veggum

19 dec. 1915

Norge (Oppland, Sel)

Ragnhild Hansdatter Sandbu

26 aug. 1882

Norge (Oppland, Sel, Bredebygden)

Hans Hansen Sandbu

1873

Norge (Oppland, Sjoa)

Ole Hansen Sandbu

1884

Norge (Oppland, Sjoa)

Gunhild Olsdatter Toløkken

17 dec. 1855

Norge (Oppland, Sjoa, Stanviksranden)

Pål Pedersen Brandvold

6 Jun. 1880

Norge (Oppland, Sødorp)

Olga Borgersdatter Hvattum

26 jun. 1886

Norge (Oppland, Sødorp)

Knut Jonsen Stalsberg

18 feb. 1872

Norge (Oppland, Tretten)

Helene Amundsdatter Sønstehage

5 Mar. 1834

Norge (Oppland, Vestre Gausdal, Bødal, B

Johanne Amundsdatter Sønstehage

1 Apr. 1837

Norge (Oppland, Vestre Gausdal, Bødal, B

Sophie Amundsdatter Sønstehage

29 maj 1849

Norge (Oppland, Vestre Gausdal, Bødal, B

Jon Olsen Sønstehage

30 jul. 1769

Norge (Oppland, Vestre Gausdal, Bødal, S

Christine (Stine) Jonsdatter Sønstehage

1803

Norge (Oppland, Vestre Gausdal, Bødal, S

Amund Johnsen Sønstehage

6 Apr. 1818

Norge (Oppland, Vestre Gausdal, Bødal, S

Hans Amundsen Sønstehage

20 sep. 1827

Norge (Oppland, Vestre Gausdal, Bødal, S

Agnete Amundsdatter Sønstehage

31 dec. 1830

Norge (Oppland, Vestre Gausdal, Bødal, S

Karen Hansdatter

10 Okt. 1852

Norge (Oppland, Vestre Gausdal, Bødal, S

Amund Amundsen Sønstehage

17 jan. 1843

Norge (Oppland, Vestre Gausdal, Bødal, Ø

Anne Amundsdatter Sønstehage

16 mar. 1844

Norge (Oppland, Vestre Gausdal, Bødal, Ø

Anna Mathea Olsdatter Svendsrud

21 jan. 1876

Norge (Oppland, Vestre Gausdal, Forset n

Bernt Olsen

27 jan. 1849

Norge (Oppland, Vestre Gausdal, Forset-e

Martin Amundsen Sønstehage

1 Dec. 1867

Norge (Oppland, Vestre Gausdal, Nordlien

Edvart Amundsen Sønstehage

5 Apr. 1871

Norge (Oppland, Vestre Gausdal, Nordlien

Anton Amundsen Sønstehage

11 jun. 1873

Norge (Oppland, Vestre Gausdal, Nordlien

Dina Amundsdatter Sønstehage

20 sep. 1877

Norge (Oppland, Vestre Gausdal, Nordlien

Tonette Erlandsdatter

9 Jan. 1828

Norge (Oppland, Vestre Gausdal, Olstad,

Magnus Amundsen Sønstehage

19 jul. 1880

Norge (Oppland, Vestre Gausdal, Svendsru

Ingeborg Jonsdatter Sønstehage

1795

Norge (Oppland, Østre Gausdal)

Olive Jonsdatter Sønstehage

1796

Norge (Oppland, Østre Gausdal)

Anne Cathrine Jonsdatter Sønstehage

1798

Norge (Oppland, Østre Gausdal)

Ole Jonsen Sønstehage

1801

Norge (Oppland, Østre Gausdal)

Ambiorg Jonsdatter Sønstehage

1805

Norge (Oppland, Østre Gausdal)

Hans Johansen Sønstehage

24 jul. 1808

Norge (Oppland, Østre Gausdal)

Jon Jonsen Sønstehage

7 Mar. 1811

Norge (Oppland, Østre Gausdal)

Anne Jonsdatter

9 Jan. 1813

Norge (Oppland, Østre Gausdal)

Marte Jonsdatter Sønstehage

2 Sep. 1813

Norge (Oppland, Østre Gausdal)

Peder Jonsen

30 jul. 1815

Norge (Oppland, Østre Gausdal)

Jon Jonsen

27 aug. 1817

Norge (Oppland, Østre Gausdal)

Sofie Nilsdatter

1818

Norge (Oppland, Østre Gausdal)

Hans Jonsen

16 dec. 1819

Norge (Oppland, Østre Gausdal)

Martin Jonsen

15 maj 1822

Norge (Oppland, Østre Gausdal)

Amund Johnsen

2 Sep. 1824

Norge (Oppland, Østre Gausdal)

Anne Jonsdatter

15 sep. 1828

Norge (Oppland, Østre Gausdal)

Anne Jonsdatter