Slægten Copie i Tyskland, Danmark og Norge

Herunder kan ses fødesteder A-M for efterkommere og deres ægtefæller til NN Copie (* omkring 1630), der boede omkring Hamborg i Tyskland og hvor nogle af efterkommerne flyttede til Danmark og Norge.

Ønsker man at købe E-bogen ”Slægten Copie i Tyskland, Danmark og Norge ” (9 generationer) - 1059 sider, kan den bestilles via Bestillingskemaet. De øvrige E-bøger fra forlaget genEbooks kan ses på forlagets hjemmeside.

Efterkommerne med fødesteder fra N-Aa kan ses på Oversigt 2.

Oversigt over fødesteder fra A-M

Bodil Marie Appel

06 jan 1866

Agerskov

Caroline Marie Christensen Kruse

28-okt-05

Agerskov

Hans Iversen Appel

13 nov 1857

Agerskov (Geestrup)

Søren Thomsen Sørensen

OMK 1814

Aggersborg

Valborg Cathrine Marie Gadeberg

09 mar 1877

Agtrup

Niels Kristian Jensen Nielsen

19 apr 1893

Ajstrup

Mette Cathrine Birk

28 apr 1876

Aller

Sophus Birk

09 maj 1888

Aller

Kirsten Hansdatter Frese

21 okt 1845

Aller (Stubbom)

Frederik Hansen Frese

10 feb 1847

Aller (Stubbom)

Kirstine Hansdatter Frese

09 okt 1849

Aller (Stubbom)

Nicolaj Birk

06 maj 1884

Aller (Stubbom)

Lauritz Birk

29 maj 1886

Aller (Stubbom)

Kirstine Birk

08 jul 1890

Aller (Stubbom)

Jørgen Birk

24 jan 1880

Aller (Stubbum)

Karoline Frederikke Møller

06 okt 1873

Allinge

Ane Marie Kristensen

1845

Als

Chris Hoegh

15 okt 1874

Als

Jensine Marie Andersen

18 sep 1868

Als (Lykkegaarden, Aalborg Amt)

Anders Hansen

09 jan 1838

Alslev

Inger Marie Nielsen

08 jun 1854

Alslev

Marie Pedersen

14 okt 1865

Alslev

Anna Marie Kristine Madsen

28-sep-00

Alslev

Andreas Madsen

03-dec-02

Alslev

Kjeld Peder Madsen

24-aug-05

Alslev (Stenhøj)

Christen Clausen

23 feb 1834

Alslev (Toftnæs)

Niels Nielsen

22 jun 1872

Alslev (Toftnæs)

Karen Kristine Nielsen

08 jan 1876

Alslev (Toftnæs)

Jens Johansen Christensen

OMK 1847

Andst

Thomas Jensen

11 okt 1868

Andst

Karen Madsen

08 sep 1880

Andst (Damhus)

Johanne Marie Kirstine Madsen

09 mar 1882

Andst (Damhus)

Else Madsen

20 nov 1883

Andst (Damhus)

Mads Grue

12 apr 1887

Andst (Damhus)

Andreas Grue

23 sep 1888

Andst (Damhus)

Dagmar Madsen

03 okt 1890

Andst (Damhus)

Hans Christian Grue

05 okt 1892

Andst (Damhus)

Johannes Grue

30 mar 1894

Andst (Damhus)

Holger Grue

23 mar 1896

Andst (Damhus)

Ebbe Grue

17 feb 1898

Andst (Damhus)

Kirsten Margrethe Jacobsen

18 nov 1864

Andst (Glibstrup)

Astrid Madsen

03 dec 1899

Andst (Lundgaard)

Kristian Grue

10-apr-01

Andst (Lundgaard)

Johanne Auguste Andersen

16 sep 1867

Andst (Store Andst)

Jeppe Laugesen

1801

Ansager

Søren Peder Pedersen

28 jul 1820

Ansager

Peder Christensen

OMK 1822

Ansager

Thomas Peder Christensen

07 aug 1831

Ansager

Laust Jensen

20 apr 1832

Ansager

Knud Jensen

19 jun 1834

Ansager

Kirstine Hansdatter

05 maj 1847

Ansager

Ane Marie Hansen

1852

Ansager

Jes Hansen

1855

Ansager

Mette Kirstine Jensen

05 jun 1857

Ansager

Christian Christensen

1861

Ansager

Mads Christensen

14 feb 1862

Ansager

Jens Jørgen Christensen

1864

Ansager

Birte Christensen

24 feb 1865

Ansager

Karen Jensen

05 feb 1866

Ansager

Christen Christensen

04 apr 1867

Ansager

Johanne Kirstine Christensen

25 jul 1867

Ansager

Hans Jessen

10 mar 1868

Ansager

Jensine Jørgine Christensen

30 mar 1869

Ansager

Anne Marie NN

18 nov 1869

Ansager

Karen Christensen

26 feb 1871

Ansager

Mads Christensen

18 aug 1873

Ansager

Jens Jessen

OMK 1874

Ansager

Christen Nielsen Madsen

27 sep 1875

Ansager

Jes Jensen Christensen

18 apr 1877

Ansager

Hans Jessen Gejl Jensen

18 dec 1879

Ansager

Marie Kirstine Jessen

23 jul 1879

Ansager

Thomas Bertel Thomsen

15 okt 1879

Ansager

Jens Jessen Jensen

04 sep 1882

Ansager

Ane Jensen

17 apr 1885

Ansager

Hans Nielsen Hansen

01 aug 1892

Ansager

Signe NN

30 aug 1898

Ansager

Anna K. Christensen

07-jun-03

Ansager

Bodil Alma Christensen

27-sep-03

Ansager

Anna Marie Christensen Vadh

26-jul-03

Ansager

Martin P. Christensen

07-jun-05

Ansager

Christian Lilleholt Christensen

04-mar-07

Ansager

Jes Jensen Christensen

22-sep-09

Ansager

Magnus Marinus Christensen

02-sep-11

Ansager

Mette K. Christensen

02-aug-14

Ansager

Grethe Tørness

 

Ansager

Kirstine Mortensen

10 aug 1850

Ansager (Ansager Mølle)

Ane Pedersen

04 feb 1866

Ansager (Kvie)

Ane Malene Pedersen

15 jun 1869

Ansager (Kvie)

Anna Christine Christensen

1875

Ansager (Kvie)

Ellen Kristensen

02 mar 1892

Ansager (Kvie)

Magdalene Nielsen

18-jul-06

Ansager (Kvie)

Else Marie Christensen

04-mar-08

Ansager (Kvie)

Jenny Mathilde Christensen

20-jul-00

Ansager (Kvie, Lille Holt)

Marie Christensen

31-maj-05

Ansager (Kvie, Lille Holt)

Alfred Lilleholt Christensen

18-feb-07

Ansager (Kvie, Lille Holt)

Lydia Magdalene Christensen

10-feb-09

Ansager (Kvie, Lille Holt)

Christian Lilleholt Christensen

23 mar 1899

Ansager (Kvie, Lilleholt)

Christian Emil Christensen

22-apr-04

Ansager (Kvie, Lilleholt)

Christen Vadh Christensen

02 mar 1859

Ansager (Kølskevad)

Niels Kristian Christensen Vadh

04-jan-06

Ansager (Kølskevad)

Berg Christensen Vadh

23-nov-10

Ansager (Kølskevad)

Kirstine Christensen Vadh

13-feb-15

Ansager (Kølskevad)

Ellen Kristine Christensen

15 dec 1862

Ansager (Lilleholt Vestergaard)

Dorthea Nielsen

07 jan 1857

Ansager (Lund)

Mette Hansdatter

1843

Ansager (Lærkeholt)

Kirsten Marie Hansdatter

1844

Ansager (Lærkeholt)

Jens Jensen

06 apr 1864

Ansager (Lærkeholt)

Niels Madsen Nielsen

20 mar 1881

Ansager (Lærkeholt)

Hans Møller Nielsen

17-nov-13

Ansager (Lærkeholt)

Sigurd Nielsen

 

Ansager (Lærkeholt)

Ane Wilhelmsen

05 aug 1856

Ansager (Skovlund)

Niels Christian Christensen

02 jan 1880

Ansager (Skovlund)

Christen Christensen

21 nov 1881

Ansager (Skovlund)

Kirstine Ida Christensen

07 jul 1884

Ansager (Skovlund)

Abelone Kirstine Christensen

09 apr 1886

Ansager (Skovlund)

Marie Magdalene Kristensen

15 mar 1888

Ansager (Skovlund)

Christian Axel Christensen

29 mar 1890

Ansager (Skovlund)

Ida Kirstine Christensen

29 apr 1892

Ansager (Skovlund)

Otto Lund Christensen

30 apr 1894

Ansager (Skovlund)

Karl Godtfred Christensen

15 mar 1896

Ansager (Skovlund)

Ninna Christiane Christensen

27 maj 1899

Ansager (Skovlund)

Karen Marie Christensen

07 aug 1858

Ansager (Skovlund, Krongård)

Anna Magdalene Kristensen

18 feb 1887

Ansager (Skovlund, Krongård, matrikel nr

Jenny Karen Marie Uhd

 

Ansager (Skovlund, Ny Krongaard)

Jeppe Nielsen

27 jun 1865

Ansager (Stenderup)

Sofie Nielsen

10 apr 1866

Ansager (Stenderup)

Birthe Christensen

24 sep 1871

Ansager (Stenderup)

Karen Jørgensen

05 aug 1872

Ansager (Stenderup)

Hans Jørgen Hansen

02 aug 1890

Ansager (Stenderup)

Hansine Hansen

19 apr 1890

Ansager (Stenderup)

Niels Johnsen Nielsen

23 jun 1893

Ansager (Stenderup)

Anne Marie Nielsen

02 jul 1895

Ansager (Stenderup)

Thomas Peder Christensen

27-maj-00

Ansager (Stenderup)

Marie Katrine Jensen

13-maj-00

Ansager (Stenderup)

Thomas Nielsen

05-mar-00

Ansager (Stenderup)

Thomas Peder Kristensen Vadh

06-maj-01

Ansager (Stenderup)

Alfred Christian Nielsen

25-jul-03

Ansager (Stenderup)

Kristiane Marie Jensen

14-jan-04

Ansager (Stenderup)

Metha Kirstine Vadh

15-sep-08

Ansager (Stenderup)

Poul Thomsen

28-okt-05

Ansager (Vestervang)

Ingeborg Pontoppidan

1891

Argentina (Buenos Aires)

Ingeborg Clara Pontoppidan

1892

Argentina (Buenos Aires)

Clara Pontoppidan

13 maj 1894

Argentina (Flores)

Erika Pontoppidan

20-mar-02

Argentina (Tarana)

Anne Holmberg Jensen

31-aug-20

Asløkke

Christiane Kirstine Dumant Hansen

28 aug 1790

Assens

Ida Fridoline Carstens

11 jul 1863

Assens

Ejnar Andersen

20 jul 1872

Assens

Christina Mary Keer

29 mar 1886

Australien (Victoria, Camperdown)

Leura Kerr

04 mar 1890

Australien (Victoria, Camperdown)

Karen Larsen

11 mar 1877

Australien (Victoria, Congupna)

Dora Larsen

15 sep 1881

Australien (Victoria, Congupna)

Andreas Laust Larsen

24 nov 1883

Australien (Victoria, Congupna)

William Magnus Larsen

08 maj 1886

Australien (Victoria, Congupna)

Albert Frederick Larsen

24 mar 1888

Australien (Victoria, Congupna)

Margareta Elizabeth Larsen

02 aug 1889

Australien (Victoria, Congupna)

Meta Alvine Larsen

25 jan 1893

Australien (Victoria, Congupna)

Richard Cornelius Williams

1871

Australien (Victoria, Creswick)

Abraham Wright

27 apr 1878

Australien (Victoria, Katandra)

Mary Larsen

09 maj 1879

Australien (Victoria, Shepherds Flat)

Matthew Joseph Hannan

1886

Australien (Victoria, Shepparton)

George Berry

1888

Australien (Victoria, Shepparton)

Doris Wisely

29-dec-01

Australien (Victoria, Tallygaroopna)

Anna Carolina Larsen

04 nov 1871

Australien (Victoria, Vaughan)

Lars Peter Larsen

18 jul 1873

Australien (Victoria, Vaughan)

Laus Andrew Larsen

14 jun 1874

Australien (Victoria, Vaughan)

Christian Frederik Hansen

07 mar 1852

Ballerup

Anders Ludvig Hansen

04 dec 1853

Ballerup

Lars Henrik Pedersen

05 jul 1854

Ballerup

Ane Emilie Henrikke Hansen

20 dec 1855

Ballerup

Hansine Hansen

16 feb 1858

Ballerup

Johanne Marie Hansen

22 jan 1860

Ballerup

Jens Peter Hansen

31 mar 1862

Ballerup

Thora Jacobus Rittmer

1864

Ballerup

Alfred Andersen

13 jan 1876

Ballerup

Christian Christophersen

16 okt 1882

Ballerup

Ane Hansine Christophersen

25 maj 1884

Ballerup

Edle Marie Christoffersen

04 dec 1885

Ballerup

Christian Christophersen

03 jul 1888

Ballerup

Christian Christophersen

05 jun 1889

Ballerup

Hans Christophersen

12 jan 1890

Ballerup

Hans Christian Christophersen

01 sep 1891

Ballerup

Niels Carl Christophersen

19 maj 1894

Ballerup

Tønnes Hans Pedersen

17 apr 1879

Ballerup (Pederstrup)

Jørgen Ejler Christophersen

05 feb 1855

Ballerup (Skovlunde)

Anna Kirstine Hansen

05 mar 1884

Ballerup (Skovlunde)

Johanne Hansen

03 okt 1886

Ballerup (Skovlunde)

Hans Carl Christian Hansen

06 dec 1882

Ballerup (Aagerup)

Kristiane Lund

1864

Ballum

Olga Hyldborg

 

Barrit

Jensine Petrine Adamine Terkelsen

1842

Billum

Lorens Hansen

1849

Billum

Ane Marie Kirstine Margrethe Adamsen

16 aug 1874

Billum

Niels Legaard Madsen

19-feb-09

Billum

Christian Pedersen Christensen

23 jan 1815

Billum (Tarp)

Karl Lauridsen Poulsen

11 maj 1870

Billum (Tarp)

Hans Jørgen Laurits Petersen

25 jul 1896

Birkende

Margrethe Hansine Christine NN

30-maj-01

Birkerød

Henrik Berg

30 nov 1838

Bjerning (Kabdrup)

Jens Berg

23 apr 1844

Bjerning (Kabdrup)

Anne Cathrine Berg

15 maj 1874

Bjerning (Kabdrup)

Mads Henriksen Berg

10 jun 1876

Bjerning (Kabdrup)

Henrik Jensen Berg

14 dec 1878

Bjerning (Kabdrup)

Anna Mathilde Berg

11 mar 1881

Bjerning (Kabdrup)

Carl Jensen Berg

12 aug 1883

Bjerning (Kabdrup)

Laurits Jensen Berg

31 aug 1885

Bjerning (Kabdrup)

Anne Margrethe Berg

15 jul 1888

Bjerning (Kabdrup)

Jensine Kristine NN

02 sep 1881

Blands

Ebba Johanne Broch

22-dec-00

Bogense

Martin Broch

17-okt-07

Bogense

Svend Aage Langhorn

07-jun-18

Bogense

Frederik Ferdinand Petersen

04 feb 1879

Bogø

Ejner Henning Jensen

20 jun 1881

Bogø

Marie Catharine Hansen

12 nov 1890

Bov

Martha Marie Bundesen

18-maj-00

Bovlund

Maren Hansen

06 jan 1852

Bramming

Mette Marie Hansen

22 sep 1854

Bramming

Jeppesine Hansen

23 sep 1857

Bramming

Jeppe Hansen

21 jan 1859

Bramming

Ingeborg Line Hansen

10 jan 1862

Bramming

Anna Marie Hansen

11 jun 1866

Bramming

Hans Peder Hansen

04 jun 1887

Bramming

Mads Gravesen Hansen

04 sep 1888

Bramming

Karen Marie Kristine Hansen

19 mar 1892

Bramming

Maria Hansen

31 okt 1897

Bramming

Frands Peder Jensen

13 nov 1858

Bramming (Sønderhøe)

Jens Kristian Jensen

20 jul 1884

Bramming (Sønderhøe)

Hans Peder Jensen

17 jan 1886

Bramming (Sønderhøe)

Birgitte Marie Jensen

08 jun 1888

Bramming (Sønderhøe)

Mary Djernes

02-okt-07

Brande

Dorthe Kirstine Mikkelsdatter

OMK 1838

Branderup

Annas Theodor Frandsen

27 nov 1876

Bredebro

Mogens Poulsen

05 nov 1844

Bredstrup

Marius Poulsen

02 feb 1880

Bredstrup (Kongsted)

Cecilie Poulsen

30 maj 1883

Bredstrup (Torp)

Bodil Kristensen Sandager

20-aug-14

Bregninge (Sandager)

Christian Jacobsen

30 jul 1897

Broager

Peter Jacobsen

25 apr 1889

Broager (Smøl)

Maren Sørensdatter

23 maj 1800

Bryndum

Mette Kirstine Sørensdatter

24 jan 1802

Bryndum

NN Sørensdatter

01 jan 1806

Bryndum

Mads Madsen

30 sep 1810

Bryndum

Mette Kirstine Nielsdatter

29 nov 1823

Bryndum

Ingeborg Jepsdatter

09 feb 1824

Bryndum

Maren Jepsdatter

1825

Bryndum

Hans Søren Jepsen

OMK 1827

Bryndum

Iver Peter Jepsen

OMK 1830

Bryndum

Mette Marie Jepsdatter

OMK 1833

Bryndum

Ane Marie Jepsdatter

30 jan 1838

Bryndum

Peder Hansen

03 nov 1847

Bryndum

Edel Gregersen

28 sep 1857

Bryndum

Gjertrud Christine Svenningsen

01 jun 1860

Bryndum

Svenning Svenningsen

05 sep 1862

Bryndum

Jørgen Hansen

05 apr 1863

Bryndum

Christen Svenningsen

19 sep 1864

Bryndum

Else Svenningsen

01 nov 1866

Bryndum

Mette Marie Svenningsen

24 jun 1869

Bryndum

Svenning Hansen Svenningsen

08 jan 1872

Bryndum

Ane Marie Kathrine Hansen

08 sep 1873

Bryndum

Kristen Hansen Svenningsen

30 mar 1875

Bryndum

Kristian Ankjær Hansen

26 jul 1895

Bryndum

Agnes Hansen

13 jul 1897

Bryndum

Magnus Hansen

21-jun-00

Bryndum

Elise Hansen

14-aug-02

Bryndum

Jenny Karoline Hansen

08-jul-06

Bryndum

Maren Kristensen

22 sep 1860

Bryndum (Astrup)

Anna Andersen

08 aug 1899

Bryndum (Bryndumdam)

Jens Nielsen Jensen

26 okt 1872

Bryndum (Damgaard)

Andreas Hansen

05 jan 1867

Bryndum (Forum)

Eline Marie Hansen

16 maj 1869

Bryndum (Forum)

Mette Marie Hansen

06 maj 1872

Bryndum (Forum)

Søren Jørgen Hansen

13 jun 1874

Bryndum (Forum)

Jens Christian Jørgensen

jan 1824

Bryndum (Gjesing)

Karen Jensen

17 okt 1852

Bryndum (Gjesing)

Niels Lauridsen Jensen

27 sep 1853

Bryndum (Gjesing)

Anna Barbara Jensen

11 jun 1858

Bryndum (Gjesing)

Andrea Jensine Kirstine Jensen

08 aug 1880

Bryndum (Gjesing)

Jens Jørgen Anton Jensen

17 maj 1882

Bryndum (Gjesing)

Jensine Kristine Jørgine Jensen

08 okt 1884

Bryndum (Gjesing)

Hans Hansen

25 aug 1890

Bryndum (Gjesing)

Mary Kristine Terp

11 apr 1889

Brøns

Niels Hansen Andersen

12 aug 1860

Brørup

Marie Magdalene Thjellesen

15 jul 1861

Brørup

Hans Mathias Thjellesen

17 feb 1863

Brørup (Eskelund)

Wilhelm Johannes Thjellesen

05 mar 1865

Brørup (Eskelund)

Folke Thjellesen

25 okt 1867

Brørup (Eskelund)

Frederik Karl Kristian Thjellesen

09 aug 1869

Brørup (Eskelund)

Ane Kirstine Thjellesen

22 mar 1871

Brørup (Eskelund)

Nikolaj Frederik Severin Thjellesen

07 jun 1873

Brørup (Eskelund)

Thorvald Thjellesen

02 nov 1874

Brørup (Eskelund)

Hans Adolf Thjellesen

21 jul 1877

Brørup (Eskelund)

Johannes Thjellesen

24 sep 1879

Brørup (Eskelund)

Hans Peder Madsen

18 sep 1852

Brørup (Eskelund, Grønninglund)

Niels Peter Hansen

30 sep 1850

Braaby

Sophie Larsen

26 dec 1796

Bursø

Johanne Frederikke Vilhelmine Holm

02 okt 1823

Bødstrup

Johan Frederik Vilhelm Holm

29 sep 1837

Bøstrup (Leibølle)

Anders Knudsen

15 maj 1878

Bøvling

Anders Sofus Jensen

11 apr 1885

Baarse

Melvin Paul Haavelson

11-jun-03

Canada (Alberta, Kingman)

Ruth Evelyn Haavelson

11-aug-05

Canada (Alberta, Kingman)

Margret B. Cameron

OMK 1874

Canada (Nova Scotia)

Anne Katrine Birk

26 mar 1873

Christiansfeld

Anne Marie Birk

30 sep 1874

Christiansfeld

Christian Birk

05 aug 1881

Christiansfeld

Jacob Frederich Pedersen Langhorn

1709

Christiansø

Marie Margrethe Jacobsdatter Langhorn

1743

Christiansø

Johan Jacobsen Langhorn

1744

Christiansø

Anne Jacobsdatter Langhorn

1745

Christiansø

Magnus Jacobsen Langhorn

1747

Christiansø

Asmus Jacob Jacobsen Langhorn

1749

Christiansø

Anne Susanne Jacobsdatter Langhorn

1754

Christiansø

Dorthea Elisabeth Jacobsdatter Langhorn

1761

Christiansø

Marie Elisabeth Jacobsdatter Langhorn

1761

Christiansø

Oliva Andrea Andersen

08 mar 1887

Christiansø

Johanne Simonsdatter

OMK 1820

Dalby

Ingrid Bang

17 jan 1882

Danmark

Peder Hansen Lykke

29 dec 1807

Darum

Hans Peder Lykke

27 okt 1877

Darum

Nielsine NN

05 aug 1887

Darum

Anton Lykke

27 sep 1888

Darum

Ane Margrethe Hansen

18 aug 1890

Darum

Louise Amalie Hansen

16 jul 1896

Darum

Henrik Frederik Hansen

19 aug 1898

Darum

Blanca Florentine Abildgaard

26 apr 1899

Darum

Karen Lykke

12-aug-04

Darum

NN Hansen

02-okt-09

Darum

Nielsine Marie Hansen

27-nov-10

Darum

Hans Henrik Hansen

30 maj 1893

Darum (Darum Mark)

Niels Hansen

11-feb-04

Darum (Darum Mark)

Kristian Peder Hansen

08-dec-06

Darum (Darum Mark)

Morten Laurids Mortensen

25 sep 1887

Davinde

Oscar Maximillian Rasch

16 mar 1873

De vestindiske øer

Oluf B. Rasch

1876

De vestindiske øer

Hedvig N. Rasch

OMK 1877

De vestindiske øer

Thyra J. Rasch

dec 1878

De vestindiske øer

Werner Rasch

23 dec 1882

De vestindiske øer

Rosamunde Bjerg

16 okt 1885

De vestindiske øer

Harald E. Bjerg

OMK 1888

De vestindiske øer

Otto Adler Coppy

1789

De vestindiske øer (Sankt Croix)

Andreas Coppy

OMK 1793

De vestindiske øer (Sankt Croix)

Caroline Matilde Coppy

1796

De vestindiske øer (Sankt Croix)

Hans Nicolaj NN

1799

De vestindiske øer (Sankt Croix)

Cecilia Cordelia Coppy

1800

De vestindiske øer (Sankt Croix)

Ann Rebecca Coppy

1802

De vestindiske øer (Sankt Croix)

Anna Carolina Ridgway

1813

De vestindiske øer (Sankt Croix)

Anna Christiane Mørk

08 maj 1835

De vestindiske øer (Sankt Croix)

Christian Eckard Bentzon

28 feb 1838

De vestindiske øer (Sankt Croix)

Eliza Dorothea Bentzon

28 apr 1839

De vestindiske øer (Sankt Croix)

Henriette Mathilde Bentzon

08 nov 1840

De vestindiske øer (Sankt Croix)

Carl Frederik William Bentzon

26 nov 1843

De vestindiske øer (Sankt Croix)

Adelgunde Wilhelmine Bentzon

16 maj 1846

De vestindiske øer (Sankt Croix)

Walther Christian John Bjerg

16 nov 1855

De vestindiske øer (Sankt Croix)

Axel Werner Wilhelm Bjerg

06 jun 1857

De vestindiske øer (Sankt Croix)

Clara Nathalia Caroline Bjerg

03 jan 1859

De vestindiske øer (Sankt Croix)

William Benoni Knudsen

21 dec 1871

De vestindiske øer (Sankt Croix)

Hermann Georg Knudsen

12 jan 1873

De vestindiske øer (Sankt Croix)

William H. McKay

OMK 1878

De vestindiske øer (Sankt Croix)

Lillian N. Irving

1880

De vestindiske øer (Sankt Croix)

Annie Hedvig Hattensen

13 okt 1881

De vestindiske øer (Sankt Croix)

Henriette Franciska Coppy

1781

De Vestindiske øer (Sankt Croix, Christi

Eliza Frederika Bentzon

18 maj 1804

De Vestindiske øer (Sankt Croix, Christi

William Frederik Bentzon

12 sep 1808

De Vestindiske øer (Sankt Croix, Christi

Charles Walter Bjerg

08 okt 1883

De Vestindiske øer (Sankt Croix, Frederi

Julie Helene Therese Peneke

05 feb 1811

De Vestindiske Øer (Sankt Thomas)

Hans Christian Jensen

21 jul 1852

Dejbjerg

Jørgen Vad Thjellesen

26 jun 1860

Dejbjerg

Karen Thomsen

1869

Dejbjerg

Else Marie Christine Mulberg

12 jun 1873

Dejbjerg

Peder Møller Poulsen

13 aug 1883

Dejbjerg

Adam Clausen

16 okt 1873

Dejbjerg (Præstegaarden)

Christian Jørgensen

31 aug 1862

Diernisse

Edel Elisabeth Susanne Erhardsen

25 mar 1895

Dover (Svejstrup)

Herman August Engelbert Schor

21 aug 1814

Dragstrup

Martin Christian Albert Herzum-Larsen

04 apr 1889

Dreslette

Christian Theodor Printzlau

OMK 1830

Ebeltoft

Johan Rasmus Hofgaard Dendler

03 aug 1845

Ebeltoft

Louise Marie Dendler

27 nov 1847

Ebeltoft

Anna NN

16 maj 1892

Ebeltoft

Elmine Boltine Rasmussen Horn

03 dec 1810

Ebeltoft (Godthaab)

Christine Laurentia Olsdatter Sonne

25 apr 1791

Egeby (Store Egebygård + Lille Egebygaar

Marie Petrea Møller

08 jul 1854

Egen

Elisabeth Frederikke Købke

30 mar 1807

Egtved

Karen Marie Samuelsen

06 aug 1872

Egtved (Bølling Mark)

Andrea Nelly Pedersen

16-sep-06

Egvad

Laurits Jeppesen

OMK 1821

Egvad (Tarm)

Martin Jørgensen Jankovsky

10 okt 1876

Egvad (Tarm)

Inger Anna Pedersen

04 maj 1895

Egvad (Tarm)

Elva Koch

OMK 1907

Egvad (Tarm)

Laurits Mortensen

30 okt 1882

Ejby

Birthe Margrethe Andersen

18 dec 1891

Ejby

Peter Johnson

22 jan 1870

Ellested

Marius Ole Mortensen

30 jan 1880

Eltang

Anna Lydia Pedersen

19-nov-05

Emmerlev (Nørre Sejerslev)

Amalie Pontoppidan

01 feb 1879

England (Hull)

Andreas Christian Pontoppidan

16 jul 1877

England (London)

Alice Maud Tibbles

05 jan 1888

England (London)

Charlotte Helene Friederiche Grumbrecht

26 jun 1897

England (London)

Marie Lauridsdatter

01 jan 1804

Erritsø

Sidsel Hansdatter

OMK 1817

Erritsø

Jens Henriksen

11 feb 1829

Erritsø

Søren Henriksen

27 feb 1833

Erritsø

Karen Henriksdatter

27 jan 1844

Erritsø

Ane Margrethe Jensen

15 dec 1850

Erritsø

Søren Jensen

29 jan 1852

Erritsø

Jens Jensen

10 dec 1854

Erritsø

Ellen Marie Poulsen

22 sep 1868

Erritsø

Søren Henriksen

29 maj 1869

Erritsø

Ellen Marie Poulsen

01 nov 1869

Erritsø

Henrik Jensen Poulsen

25 mar 1872

Erritsø

Poul Poulsen

25 sep 1874

Erritsø

Sørine Marie Poulsen

16 sep 1877

Erritsø

Sidsel Jensen

28 aug 1878

Erritsø

Jensine Jensen

15 okt 1880

Erritsø

Hans Ditlev Jensen

14 okt 1882

Erritsø

Ulrik Peter Ulriksen

19 aug 1885

Erritsø

Karen Marie Jensen

26 jan 1888

Erritsø

Mette Marie Hansen

10 okt 1844

Erritsø (Ladegaardskov)

Kristiane Kristensen

30 jan 1872

Esbjerg

Andreas Marius Kristensen

10 jun 1874

Esbjerg

Hansine Marie Kristensen

11 mar 1876

Esbjerg

Laurits Peter Pedersen

29 dec 1886

Esbjerg

Helene Marie Nicoline Pedersen

12 feb 1887

Esbjerg

Jenny Cecilie Jensen

15 dec 1889

Esbjerg

Kristine Pouline Olsen

04 maj 1889

Esbjerg

Karen Abelone Nielsen

02 jun 1890

Esbjerg

Agnes Christina NN

18 jan 1890

Esbjerg

Oline Christine Olsen

29 aug 1890

Esbjerg

Olga Kristine Olesen

1891

Esbjerg

Peder Anton Pedersen

05 feb 1891

Esbjerg

Hans Bennedikt Hansen

07 sep 1892

Esbjerg

Helga Adamine Nielsen

01 jun 1892

Esbjerg

Ove Valdemar Olesen

17 jul 1893

Esbjerg

Ole Elias Hansen

02 jul 1894

Esbjerg

Alma Nielsen

07 feb 1894

Esbjerg

Juliane Johanne Pedersen

24 dec 1894

Esbjerg

Dagmar Hansen

27 dec 1895

Esbjerg

Johannes Marinus Nielsen

17 aug 1895

Esbjerg

Oscar Robert Olesen

07 sep 1895

Esbjerg

Amalie Kristine Hansen

27 dec 1896

Esbjerg

Valborg Nielsen

10 nov 1896

Esbjerg

Ole Christian Olesen

22 okt 1896

Esbjerg

Johanne Dagmar Pedersen

26 maj 1897

Esbjerg

Dagmar Ingvardine Hansen

07 jan 1898

Esbjerg

Rigmor Nielsen

26 jun 1898

Esbjerg

Sørine Christiane Christiansen

11 okt 1899

Esbjerg

Carl Johannes Olesen

01 jun 1899

Esbjerg

Pouline Kirstine Olesen

13 sep 1899

Esbjerg

Holger Pedersen

03 dec 1899

Esbjerg

Alfred Olesen

16-okt-00

Esbjerg

Clara Ovidia Høeg Thomsen

28-mar-00

Esbjerg

Christian Christianus Hansen

07-mar-01

Esbjerg

Cecilie Marie Olesen

01-apr-02

Esbjerg

Clara Marie Pedersen

27-sep-02

Esbjerg

Meta Abelone Andersen

04-aug-04

Esbjerg

Søren Christian Christensen Bundtmager

23-feb-04

Esbjerg

Thorvald Peder Christensen

17-jul-04

Esbjerg

Oskar Hansen

15-jan-04

Esbjerg

Birthe Marie Olesen

04-okt-04

Esbjerg

Ingrid Christensen

14-feb-07

Esbjerg

Helge Michael Michelsen

04-apr-11

Esbjerg

Ejner Christensen Bundtmager

21-apr-12

Esbjerg

Franz Peter Enevoldsen

25 mar 1893

Esbjerg (Fiskergade)

Niels Søren Hansen

30 jan 1830

Esbjerg (Guldager, Jegsmark)

NN Christensen Bundtmager

20-aug-13

Esbjerg (Havgade 38)

Ane Marie Frederiksdatter Bustvig

09 feb 1824

Esbjerg (Jerne sogn, Nourup)

Mads Jepsen

1787

Esbjerg (Jerne sogn, Novrup)

Søren Jepsen

27 nov 1789

Esbjerg (Jerne sogn, Novrup)

Bodil Jepsdatter

28 dec 1791

Esbjerg (Jerne sogn, Novrup)

Niels Jepsen

08 jul 1799

Esbjerg (Jerne sogn, Novrup)

Jeppe Frederiksen Bustvig

14 jun 1817

Esbjerg (Jerne sogn, Novrup)

Jeppe Sørensen

16 maj 1818

Esbjerg (Jerne sogn, Novrup)

Ole Frederiksen Bustvig

05 jan 1820

Esbjerg (Jerne sogn, Novrup)

Christen Sørensen

10 jan 1820

Esbjerg (Jerne sogn, Novrup)

Karen Marie Sørensdatter

02 jul 1822

Esbjerg (Jerne sogn, Novrup)

Niels Sørensen

11 maj 1824

Esbjerg (Jerne sogn, Novrup)

Maren Sørensdatter

25 aug 1825

Esbjerg (Jerne sogn, Novrup)

Søren Frederiksen Bustvig

14 mar 1827

Esbjerg (Jerne sogn, Novrup)

Søren Sørensen

18 feb 1827

Esbjerg (Jerne sogn, Novrup)

Laust Sørensen

30 maj 1829

Esbjerg (Jerne sogn, Novrup)

Ane Marie Sørensdatter

13 aug 1831

Esbjerg (Jerne sogn, Novrup)

Ane Marie Frederiksdatter Bustvig

20 sep 1832

Esbjerg (Jerne sogn, Novrup)

Peder Sørensen

30 nov 1834

Esbjerg (Jerne sogn, Novrup)

Kirstine Frederiksdatter Bustvig

11 dec 1835

Esbjerg (Jerne sogn, Novrup)

Hans Sørensen

11 dec 1836

Esbjerg (Jerne sogn, Novrup)

Kirstine Sørensdatter

13 jul 1839

Esbjerg (Jerne sogn, Novrup)

Søren Jepsen Jochumsen

03 jul 1847

Esbjerg (Jerne sogn, Novrup)

Maren Jochumsen

22 jul 1849

Esbjerg (Jerne sogn, Novrup)

Ane Barbara Jochumsen

23 feb 1852

Esbjerg (Jerne sogn, Novrup)

Hansine Jochumsen

14 jun 1854

Esbjerg (Jerne sogn, Novrup)

Hans Jochumsen

09 jul 1855

Esbjerg (Jerne sogn, Novrup)

Niels Christian Jochumsen

23 jun 1858

Esbjerg (Jerne sogn, Novrup)

Bodil Marie Jochumsen

28 jun 1861

Esbjerg (Jerne sogn, Novrup)

Georg Jochumsen

23 apr 1864

Esbjerg (Jerne sogn, Novrup)

Christen Jepsen

20 maj 1853

Esbjerg (Jerne sogn, Thorup)

Bodil Kirstine Jepsen

24 nov 1843

Esbjerg (Jerne sogn, Thourup)

Ane Kirstine Jepsen