Efterslægten til Berthel Sørensen i Tobøl i Føvling sogn
Herunder kan ses efterkommere og deres ægtefæller fra 1651-1920 til bonden Berthel Sørensen (1651-1733) fra Tobøl i Føvling sogn.

Ønsker man at købe E-bogen ”Efterslægten til Berthel Sørensen i Tobøl i Føvling sogn” (8 generationer) - 373 sider, kan den bestilles via Bestillingskemaet. De øvrige E-bøger fra forlaget genEbooks kan ses på forlagets hjemmeside.

Oversigt

Berthel Sørensen

1651

 

Maren Jensdatter

okt 1661

 

Aun Jensdatter

OMK 1688

 

Jens Berthelsen

OMK 1690

Føvling (Tobøl)

Anna Berthelsdatter

OMK 1691

 

Søren Berthelsen

OMK 1692

Føvling (Tobøl)

Niels Berthelsen

OMK 1693

Føvling (Tobøl)

Else Ottosdatter

OMK 1693

 

Hans Hansen

1708

Fredericia

Hans Iversen

OMK 1710

 

Anna Jensdatter

1716

Føvling

Maren Jensdatter

1718

Føvling (Aatte)

Maren Nielsdatter

1719

Føvling

Karen Jensdatter

1720

Føvling (Aatte)

Berthel Jensen

OMK 1721

Føvling

Christen Nielsen

1723

Føvling (Bobøl)

Maren Nielsdatter

1724

Føvling (Stenderup)

Jørgen Nielsen

1725

Føvling (Bobøl)

Kjeld Nielsen

1729

Føvling (Tobøl)

Hans Hansen

1730

Brørup

Jens Nielsen

OMK 1730

Føvling (Bækbølling)

Berthel Sørensen

1730

Føvling (Tobøl)

Anne Cathrine Bertelsdatter

OMK 1731

 

Susanne Nielsdatter

OMK 1731

 

Berthel Hansen

1732

Føvling (Bækbølling)

Mette Sørensdatter

1733

Føvling (Bobøl)

Maren Hansdatter

1735

Føvling

Otto Sørensen

1736

Føvling (Tobøl)

Hans Hansen

OMK 1737

 

Peder Hansen Smed

03 maj 1738

Føvling (Holleskov)

Jens Hansen

OMK 1739

Sønder Hygum (Harreby)

Anna Maria Poulsdatter

11 jul 1747

Læborg

Malene Thomasdatter

1748

Føvling (Aatte)

Karen Andersdatter

OMK 1750

 

Otto Adsersen

1751

Føvling (Tobøl)

Maren Adsersdatter

1753

Føvling (Tobøl)

Ane Jørgensdatter

1754

Føvling (Bobøl)

Niels Jensen

1755

Føvling (Bækbølling)

Hans Jensen Nøraa

OMK 1755

 

Else Jørgensdatter

1756

Føvling (Bobøl)

Mette Iversdatter

16 feb 1757

Vejen (Lucas Grue)

Else Berthelsdatter

1758

Føvling (Tobøl)

Peter Christensen Føvling

OMK 1758

 

Anna Lauritzdatter

1758

 

Niels Jensen

1759

Føvling (Bækbølling)

NN Jørgensen

1759

Føvling (Bobøl)

NN Thomsen

1759

Føvling (Aatte)

Mads Andersen

1760

Føvling (Aagesbøl)

Else Berthelsdatter

1760

Føvling (Tobøl)

Else Ottesdatter

1760

Føvling (Aatte)

Niels Pedersen

OMK 1760

Jernved (Jernvedlund)

Søren Berthelsen

1761

Føvling (Tobøl)

Anders Jensen

1761

Føvling (Bækbølling)

NN Thomsen

02 aug 1761

Føvling (Aatte)

NN Berthelsen

1762

Føvling (Tobøl)

Peder Lauridsen

OMK 1762

 

Mette Ottesdatter

1762

Føvling

Søren Berthelsen

1763

Føvling (Tobøl)

Søren Ottesen

1763

Føvling (Aatte)

Søren Ottesen

1764

Føvling (Aatte)

NN Berthelsen

1765

Føvling (Tobøl)

Hans Pedersen Smed

20 okt 1765

Brørup

Else Berthelsdatter

1766

Føvling (Tobøl)

Ane Dorthe Hansdatter

1766

 

Søren Ottesen

OMK 1767

Føvling

Anne Pedersdatter

11 nov 1767

Brørup

Søren Jensen Væver

1767

Malt (Maltbæk)

NN Berthelsen

1768

Føvling

Mette Jørgensdatter

OMK 1768

 

NN Ottesen

1768

Føvling (Aatte)

Ane Jensdatter

1769

Føvling (Tobøl)

Ingeborg Jensdatter

1769

Føvling (Bækbølling)

Mette Berthelsdatter

1770

Føvling (Bobøl)

Kirsten Marie Jørgensdatter

OMK 1770

Malt

Ane Ottesdatter

1770

Føvling (Aatte)

Karen Pedersdatter

02 dec 1770

Brørup

Niels Nielsen Poder

18 okt 1770

Læborg (Gammelby)

Mette Nielsdatter

OMK 1771

 

Anders Berthelsen

1772

Føvling (Taabøl)

Søren Berthelsen

1772

Føvling (Taabøl)

Maren Eskildsdatter

OMK 1772

 

Karen Jensdatter

OMK 1772

 

Hans Jensen

1773

Sønder Hygum (Brøstrup)

Ingeborg Ottosdatter

1774

Føvling (Aatte)

Søren Berthelsen

1775

Føvling (Tobøl)

Christen Christensen

OMK 1775

 

Jens Jensen

1775

Føvling (Bækbølling)

Lene Marie Nielsdatter

1775

Føvling

Knud Ottesen

OMK 1775

Føvling

Søren Ottesen

1775

Føvling (Tobøl)

Jens Jørgensen

09 aug 1777

Skodborg

Maren Jensdatter

1778

Føvling (Bækbølling)

Otte Bertelsen

1779

Føvling

Bodil Marie Jensdatter

1780

 

Mette Marie Bertelsdatter

1781

Føvling (Tobøl)

Dorthea Nielsdatter

OMK 1781

Sønder Hygum

Mathias Christensen

20 okt 1782

Læborg

Adzer Hansen

1783

Ribe (Sankt Catharinæ sogn)

Christine Marie Krøygers

OMK 1783

 

Jeppe Lassen Toft

23 nov 1783

Sønder Hygum (Fæsted)

Hans Berthelsen

1784

Føvling (Tobøl)

Niels Bennetzen

30 okt 1785

Skrave (Københoved)

Peder Jacobsen Holst

OMK 1785

Øster Hjerting

Anders Madsen

1786

Føvling (Aagesbøl)

Inger Marie Ottesdatter

02 jun 1786

Ribe (Sankt Catharinæ sogn)

Naamen Bahnsen

1787

Tyskland (Flensborg)

Kirsten Marie Bertelsdatter

1787

Føvling

Jeppe Madsen Grue

05 sep 1787

Vejen (Lucas Grue)

Christen Poulsen

OMK 1787

Gram (Kastrup)

Peder Hansen

1788

Brørup (Eskelund, Grønninglund)

Anne Marie Jensdatter

21 apr 1788

Sønder Hygum (Brøstrup)

Lene Marie Madsdatter

1789

Føvling (Aagesbøl)

Søren Nielsen

OMK 1789

Folding

Lauritz Pedersen

OMK 1789

Sønder Hygum

Peter Mathisen Schytt

1789

Sønder Starup (Vandling)

Jens Sørensen

25 okt 1789

Brørup

Jens Christian Andersen

1790

Folding

Niels Berthelsen

1790

Føvling (Taabøl)

Ane Cathrine Hansdatter

1790

Brørup (Eskelund, Grønninglund)

Niels Jepsen

23 jan 1790

Læborg (Gammelby)

Jens Pedersen

14 dec 1790

Sønder Hygum

Maren Nisdatter

1791

Brørup (Eskelund)

Anna Cathrine Sørensdatter

31 mar 1791

Brørup

Maren Andersdatter

1792

Folding

Mette Cathrine Iversdatter

15 jul 1792

Hejnsvig

Anna Marie Nielsdatter

1792

Hostrup (Kokspang)

Susanna Nielsdatter

1792

Føvling (Bækbølling)

Malene Sørensdatter

1792

Brørup

Terman Termansen

07 jan 1792

Vejen

Jørgen Jensen Thorøe

20 sep 1792

Hammelev

Niels Andersen Blok

17 mar 1793

Læborg

Otto Madsen

20 maj 1793

Føvling (Aagesbøl)

Jens Hansen Nøraa

1793

Ribe

Mette Pedersdatter

13 okt 1793

Sønder Hygum (Baslund)

Otte Sørensen

1793

Føvling (Bækbølling)

Christian Sørensen Lund

1794

Fabjerg

Maren Madsdatter

02 nov 1794

Føvling (Aagesbøl)

Laurids Pedersen

05 feb 1794

Brørup (Eskelund)

Anne Kirstine Sørensdatter

03 feb 1794

Brørup

Eskild Sørensen

1794

Føvling (Bækbølling)

Ane Marie Nielsdatter

1795

Føvling (Bækbølling)

Ane Kirstine Pedersdatter

OMK 1795

 

Dorothea Pedersdatter

1795

Føvling

Hans Pedersen Smed

1795

Malt (Engelsholm)

Kirsten Marie Sørensdatter

1795

Brørup

Maren Lauridsdatter

1796

Sønder Hygum (Harreby)

Mette Madsdatter

19 feb 1797

Føvling (Aagesbøl)

Lene Pedersdatter

1797

Føvling

Niels Sørensen

08 okt 1797

Folding (Nørbølling)

Otte Sørensen

OMK 1797

 

Peder Sørensen

02 jul 1797

Brørup

Ingeborg Pedersdatter

1798

Sønder Hygum

Berthel Pedersen

14 mar 1798

Malt (Engelsholm)

Maren Sørensdatter

1798

Folding (Nørbølling)

Anne Marie Andersdatter

1799

Folding

Karen Andersdatter

1799

Føvling (Taabøl)

Niels Andersen

1799

Folding

Peder Christensen

20 feb 1799

Vorbasse

Otto Madsen

26 maj 1799

Føvling (Aagesbøl)

Jens Nielsen

1799

Føvling (Bækbølling)

Johanne Sørensdatter

01 aug 1799

Folding (Nørbølling)

Maren Sørensdatter

19 jun 1799

Brørup (Eskelund)

Niels Thomsen

1799

Folding

Karen Andersdatter

1800

Føvling (Taabøl)

Søren Christensen

01 maj 1800

Brørup (Klegvanggaard)

Mikkel Pedersen

1800

Malt (Engelsholm)

Karen Jonasdatter

1801

Odense

Jens Madsen

1801

Føvling

Christen Jørgensen Nielsen

OMK 1801

Als

Lisbeth Sørensdatter

27 apr 1801

Brørup

Niels Andersen

1802

Føvling

Cathrine Marie Nielsdatter

1802

Rødding (Brændstrup)

Karen Pedersdatter

1802

Folding (Sønderskov Mølle)

Kirsten Sørensen

1802

Malt

Kirsten Marie Andersdatter

1803

Føvling

Maren Madsdatter

30 okt 1803

Føvling

Cathrine Magdalene Pedersdatter

1803

Malt (Engelsholm)

Ingeborg Kirstine Sørensdatter

27 jun 1803

Brørup

Malene Sørensdatter

16 feb 1803

Folding (Nørbølling)

Peder Andersen

1804

 

Ane Magdalene Madsdatter

18 nov 1804

Malt

Karen Hansen Alminde

15 jun 1805

Skodborg

Berthel Andersen

1805

Føvling (Taabøl)

Jacob Andersen

1805

Føvling

Anne Marie Pedersen Gram

28 apr 1805

Skrave

Laust Jensen

28 sep 1805

Sønder Hygum

Lene Cathrine Knudsdatter

1805

Kalvslund

Birthe Cathrine Sørensdatter

1805

Folding

Lene Sørensdatter

1805

Malt

Hans Sørensen

08 sep 1805

Brørup

Mette Cathrine Christensdatter

17 jan 1806

Ribe (Sankt Catharinæ sogn)

Maren Nielsdatter

OMK 1806

 

Hans Frandsen Vinding

21 sep 1806

 

Berthel Andersen

1807

Føvling

Hartvig Iver Mads Jørgensen

1807

 

Jens Knudsen

1807

Kalvslund

Christen Johansen Lund

28 jul 1807

Seem (Varming)

Ane Kirstine Jensdatter Poder

28 mar 1807

Læborg

Anne Marie Sørensdatter

1807

Malt

Ole Hansen

1808

Læborg (Nyby)

Oulund Jensen

1808

Ribe (Domsognet, Øster Vedsted)

Abelone Knudsdatter

18 sep 1808

Kalvslund

Mads Madsen

25 feb 1808

Føvling (Aagesbøl)

Ane Kirstine Sørensdatter

1808

Brørup (Tirslund)

Karen Andersdatter

1809

Føvling (Taabøl)

Hans Olesen

1809

Brørup

Mette Knudsdatter

1810

Kalvslund

Søren Andersen

1811

Føvling

Niels Hansen

05 maj 1811

Lintrup (Lintrup Mark)

Dorthe Margrethe Sørensdatter

1811

Malt

Cathrine Marie Wollesen

17 okt 1811

Abild

Anders Andersen

1812

Farup

Anna Lisbeth Johansen Bruun

OMK 1812

 

Jørgen Christensen

11 aug 1812

Vorbasse (Risbøl)

Christen Clausen

1812

Sønder Omme

Anders Berthelsen Ottesen

1812

Føvling (Tobøl)

Mads Hansen

04 jul 1813

Lintrup (Lintrup Mark)

Maren Juhler

OMK 1813

Nørre Lygum

Jens Ottesen Knudsen

20 nov 1813

Kalvslund

Søren Sørensen

1813

Brørup

Charlotte Amalie Christensdatter

11 feb 1814

Ribe

Hans Tranberg Christensen

OMK 1814

 

Marie Ottesdatter

12 okt 1814

Føvling (Tobøl)

Christian Falkenberg

02 jul 1815

 

Mette Marie Jensdatter

21 apr 1815

Brørup (Eskelund)

Anna Marie Jensen

04 okt 1815

Daler (Østerby)

Anne Maria Jeppesdatter

23 jun 1815

Brørup (Eskelund, Grønninglund)

Mette Lene Laugesdatter

OMK 1815

Hunderup (Seistrup)

Povl Jensen Christensen

25 maj 1816

Føvling (Aatte)

Marie Cathrine Hansdatter

OMK 1816

Arrild

Otte Knudsen

1816

Kalvslund

Maren NN

OMK 1816

Toftlund

Maren Sørensdatter

11 aug 1816

Brørup (Tirslund)

Mads Jepsen Grue

09 mar 1817

Brørup (Eskelund, Grønninglund)

Søren Jensen

09 mar 1817

Brørup (Eskelund)

Jeppe Nielsen

27 sep 1817

Læborg (Gammelby)

Hans Ottesen

28 jan 1817

Føvling (Tobøl)

Hans Holden Andersen

30 maj 1818

Føvling

Ane Margrethe Bendiksen

05 sep 1818

Sønder Gørding

Anne Hansdatter

17 mar 1818

Bække

Niels Knudsen

1818

Kalvslund

Karen Nielsdatter

1818

Vejen

Anna Maria Skipper

1818

Schauby (Als)

Else Marie Andersdatter

11 aug 1819

Føvling

Jørgen Frandsen Christensen

27 dec 1819

Læborg (Kjeldbjerggaard)

Ane Jensdatter

24 apr 1819

Brørup (Eskelund)

Hans Jepsen

21 aug 1819

Brørup (Eskelund, Grønninglund)

Nis Andersen Kjær

29 jul 1819

Skodborg

Kirsten Marie Mathiasen

OMK 1819

 

Søren Nielsen

06 aug 1819

Læborg

Ane Marie Ottesdatter

09 jun 1819

Vejen (Haksengaard)

Anne Marie Magdalene Bennetzen

09 feb 1820

Læborg

Ane Kirstine Christensdatter

07 jul 1820

Føvling (Aatte)

Marie Susanne Christensdatter

25 mar 1820

Ribe

Karen Ibsen Christensen

28 nov 1820

Gram (Thiset)

Karen Ebbesdatter

22 maj 1820

Malt (Melvanggaard)

Thomas Hansen

24 maj 1820

Eltang

Gjertrud Marie Lund

22 aug 1820

Jels

Karen Nielsdatter

03 dec 1820

Læborg

Jens Ottosen

16 aug 1820

Føvling (Taabøl)

Ane Katrine Andersdatter

27 nov 1821

Tim

Ellen Kirstine Jensdatter

25 feb 1821

Brørup

Maren Nissen Kjær

14 aug 1821

Skodborg

Ane Lauritzdatter

27 nov 1821

Malt

Christen Hansen Lind

03 maj 1821

Fole (Ganderup)

Nis Knudsen Nissen

1821

Tyrstrup

Niels Ottesen

21 jun 1821

Andst (Store Andst Mark)

Lene Marie Andersdatter

17 dec 1822

Føvling

Johanne Boysen

13 jan 1822

Jels

Caroline Hansdatter

16 feb 1822

Malt

Søren Hansen

29 jan 1822

Vejen

Hans Peder Jensen

28 sep 1822

Sønder Hygum

Nis Jepsen

13 feb 1822

Brørup (Eskelund, Grønninglund)

Mette Nielsdatter

08 aug 1822

Folding

Jørgen Nielsen

08 dec 1822

Læborg

Peder Ottesen

22 sep 1822

Vejen (Haksengaard)

Hans Jørgen Ratzer

30 sep 1822

Egvad

Andreas Peter Schmidt

15 apr 1822

Ødis

Karen Beate Termansen

06 jun 1822

Vejen

Ane Kirstine Bennetzen

21 feb 1823

Vejen

Jens Hansen Christensen

01 aug 1823

Føvling (Aatte)

Magdalene Jensdatter

29 mar 1823

Brørup (Eskelund)

Kirsten Marie Hansen Kjær

07 jun 1823

Skodborg

Poul Nielsen Korsgaard Kristensen

12 jul 1823

Frørup

Maren Ottosdatter

19 jul 1823

Andst (Store Andst)

Johannes Jørgensen Østen

16 okt 1823

Løgumkloster

Caroline Sophie Christensdatter

02 dec 1824

Ribe

Niels Thomsen Eskildsen

15 jan 1824

Gram (Vester Lindet)

Ane Sophie Hansdatter

16 jun 1824

Malt

Johan Christian Holm

07 aug 1824

Ribe

Hans Jeppesen

03 maj 1824

Jordrup (Jordrup Skov)

Jeppe Jepsen

18 dec 1824

Brørup (Eskelund, Grønninglund)

Jens Lauridsen

23 maj 1824

Malt

Peder Lauritzen

17 mar 1824

Malt

Poul Rasmus Michelsen

31 jan 1824

Horsens

Peder Nielsen

25 apr 1824

Læborg

Laurids Rasmussen

1824

Bække

Ellen Sørensen

22 nov 1824

Folding

Niels Jochum Termansen

15 mar 1824

Vejen

Anne Cathrine Toft

13 maj 1824

Hellevad (Sønderjyllands Amt)

Peder Jepsen Toft

24 apr 1824

Sønder Hygum (Fæsted)

Søren Bennetzen

1825

Skodborg

Hans Peder Feifer

25 feb 1825

Ringkøbing

Marie Hansdatter

30 okt 1825

Malt

Ane Marie Jensdatter

22 nov 1825

Brørup

Ane Marie Lauridsen

14 nov 1825

Folding (Sønderskov Brohus)

Mads Lauritzen

OMK 1825

 

Marie Cathrine Lund

OMK 1825

 

Anders Nielsen

28 jan 1825

Folding

Lena Maria Reinholt

1825

 

Kirsten Marie Wilhelmsdatter

29 aug 1825

Andst

Mads Andersen

30 sep 1826

Føvling

Peder Carstensen

13 nov 1826

Brørup

Ane Hansdatter

15 nov 1826

Malt

Ane Margrethe Magdalene Sophie Jensen

29 okt 1826

Sønder Hygum (Brøstrup)

Niels Nielsen Junker

OMK 1826

Rødding

Karen Nissen Kjær

26 feb 1826

Skodborg

Hans Larsen

24 jan 1826

Vejen

Marie Lisbeth Lauritzen

24 sep 1826

Malt

Andreas Madsen Møller

26 dec 1826

Frørup

Anne Nielsdatter

08 feb 1826

Læborg

Catharina Maria Magdalene Nielsen

1826

Løgumkloster

Dorthea Katrine Nielsen

17 mar 1826

Vonsild

Søren Ottesen

09 aug 1826

Andst

Søren Termansen

16 feb 1826

Vejen

Lene Bertramsdatter

27 aug 1827

Malt

Ane Caroline Christensdatter

21 maj 1827

Føvling (Aatte)

Otto Christian Christensen

11 apr 1827

Ribe

Peter Jepsen

06 jul 1827

Brørup (Eskelund, Grønninglund)

Ane Margrethe Jørgensen

13 apr 1827

Skodborg

Laust Mikkelsen

07 mar 1827

Randbøl (Dalover)

Ane Marie Nielsdatter

29 apr 1827

Læborg (Drostrup)

Bennet Bennetzen Nielsen

12 maj 1827

Vorbasse

Mette M. Boysen

OMK 1828

Brøns

Dorthe Eskildsdatter

22 jun 1828

Gram (Vester Lindet)

Hanne Pedersdatter Holst

1828

 

Hans Andersen Kjær

02 mar 1828

Folding

Karen Hansdatter Lund

29 apr 1828

Malt

Peter Mikkelsen

16 jun 1828

Malt

Søren Mikkelsen

12 feb 1828

Læborg

Hans Nielsen

18 maj 1828

Læborg

Thomas Nielsen

11 feb 1828

Folding

Jens Nissen

15 sep 1828

Jernved

Elisabeth Ottesdatter

12 jan 1828

Andst

Anne Marie Pedersdatter

03 nov 1828

Skodborg

Anna Margarethe Christiane Pedersen

24 mar 1828

Skodborg

Andreas Peter Termansen

18 apr 1828

Nykøbing Mors

Maren Hansdatter Vinding

19 jun 1828

Malt

Anne Westergaard

08 mar 1828

Branderup

Johanne Maria Hansdatter Bock

29 sep 1829

Nørre Sejerslev

Johanne Christensdatter

16 mar 1829

Ribe

Inger Jensdatter

17 nov 1829

Faaborg (Agerbæk)

Kirstine Marie Jensdatter

04 apr 1829

Brørup

Karen Jensen

OMK 1829

Guldager

Nis Jensen

OMK 1829

Brørup

Jørgen Peter Jørgensen

02 jun 1829

Skodborg

Karen Augusta Jørgensen

06 aug 1829

Folding (Sønderskov Mølle)

Johanne Lauritzdatter

12 jan 1829

Malt

Martha Mathiasdatter

20 feb 1829

Ølgod

Ane Marie Nissen

04 feb 1829

Bække

Søren Olesen

26 jan 1829

Ringive

Christen Sørensen

14 jul 1829

Folding

Søren Peder Sørensen

14 jul 1829

Folding (Midtgaard)

Kirsten Marie Thomsen

21 aug 1829

Gesten

Ane Bennetzen

05 apr 1830

Vorbasse

Laust Hansen

01 apr 1830

Malt

Søren Ottesen Hansen

01 jun 1830

Malt

Peder Pedersen Holst

02 sep 1830

Gram (Vester Lindet)

Kirsten Gram Jensdatter

16 mar 1830

Brørup (Eskelund)

Niels Jepsen

11 feb 1830

Brørup (Eskelund, Grønninglund)

Jensine Kjær

08 feb 1830

Skodborg

Anne Dorthea Madsdatter

OMK 1830

Arrild

Mads Mikkelsen

24 feb 1830

Malt

Ane Nielsine Nielsdatter

03 jan 1830

Føvling (Tobøl)

Malene Katrine Nielsen

17 okt 1830

Folding

Magdalene Pedersen

05 mar 1830

Oksenvad (Ørsted)

Marianne Pedersdatter Schytt

11 feb 1830

Lintrup (Kroen)

Marius Sørensen

25 feb 1830

Skanderup

Marie Margrethe Nielsen Vork

28 nov 1830

Ødis

Cecilia Maria Andersen

23 dec 1831

Ribe (Sankt Catharinæ sogn)

Thomas Sørensen Eskildsen

04 sep 1831

Føvling

Nis Jensen

19 sep 1831

Brørup

Ane Marie Ankersen Jepsen

13 mar 1831

Andst

Lauge Lauritzen

02 sep 1831

Malt

Inger Nissen

12 maj 1831

Læborg

Hans Ottesen

25 jul 1831

Andst

Niels Lambertsen Oulundsen

10 jun 1831

Jernved (Plougstrup)

Marie Kirstine Rømer

OMK 1831

 

Sine Lund Termansen

25 jul 1831

Folding (Nørbølling)

Mette Thygesen

06 nov 1831

Vejrup

Johan August Gottlieb Filges

1832

 

Dorthea Marie Hansdatter

06 mar 1832

Føvling (Føvling Mark)

Mads Jensen

10 jun 1832

Brørup

Peder Momsen Mathiasen

04 sep 1832

Folding

Hans Mikkelsen

07 jan 1832

Malt

Jens Nielsen

06 jul 1832

 

Sophie Magdalene Pedersdatter

30 aug 1832

Skodborg

Anna Margrethe Pedersen

22 apr 1832

Oksenvad (Ørsted)

Anders Jørgensen Sprirup

18 okt 1832

Andst (Store Andst)

Jens Sørensen

1832

Gesten

Terman Sørensen

28 dec 1832

Folding

Frands Hansen Vinding

28 sep 1832

Malt

Maria Beck

OMK 1833

 

Christian Christensen

17 feb 1833

Møgeltønder

Eskild Sørensen Eskildsen

24 nov 1833

Gram (Vester Lindet)

Jens Peter Hansen

16 okt 1833

Brørup

Else Elisabeth Jeppesdatter

23 feb 1833

Brørup (Eskelund, Grønninglund)

Ane Kirstine Mikkelsen

24 sep 1833

Læborg

Johanne Nielsdatter

16 jul 1833

Læborg

Mette Marie Nielsdatter

24 maj 1833

Føvling (Bækbølling)

Anders Berthelsen Nielsen

09 jul 1833

Arrild (Fiskholm)

Jens Nielsen

16 maj 1833

Folding

Mette Marie Nielsen

10 aug 1833

Læborg (Vigaard)

Peder Hansen Oulund

16 sep 1833

Jernved (Puggaard Mark)

Hans Pedersen

OMK 1833

Hoptrup

Poul Jensen Poulsen

1833

 

Else Sørensdatter

21 apr 1833

Føvling (Hummelmai)

Betty Cathrine Elisabeth Andersen

08 apr 1834

Ribe (Sankt Catharinæ sogn)

Else Marie Bennetzen

22 jun 1834

Vorbasse

Peder Bertelsen

07 maj 1834

Seest (Seest Skov)

Niels Herman Hansen Friis

06 apr 1834

Vester Nebel (Avlinggård)

Maren Hansen

28 maj 1834

Hunderup (Kærgaards Mølle)

Ane Cathrine Heitmann

1834

Nørre Løgum

Magdalene Jensdatter

19 jan 1834

Brørup (Eskelund)

Maren Jensdatter

19 jan 1834

Brørup (Eskelund)

Peder Jørgensen

02 maj 1834

Skodborg

Ane Marie Lauritzdatter

04 okt 1834

Malt

Ane Marie Nielsen

06 maj 1834

Smidstrup

NN Nielsen

14 mar 1834

Folding

Karen Johanne Sørine Oehlenschlæger

04 jan 1834

Jelling

Maria Kirstine Pedersen

21 apr 1834

Oksenvad (Ørsted)

Mette Marie Pedersen

OMK 1834

Jerne

Kirsten Hansdatter

25 apr 1835

Lintrup (Dover)

Søren Hansen

09 jul 1835

Brørup (Eskelund)

Kirsten Pedersdatter Holst

20 mar 1835

Andst

Inger Marie Bodil Kirstine Mathiasdatter

29 okt 1835

Folding (Øster Folding)

Hans Peder Mikkelsen

28 apr 1835

Læborg

Hans Christian Salomonsen Nielsen

05 apr 1835

Brørup (Hulvad)

Mette Marie Pedersen

30 mar 1835

Malt (Maltbæk)

Marianne Christensdatter Schytt

03 okt 1835

Lintrup (Kroen)

Peder Hansen Vinding

24 feb 1835

Malt

Peder Jensen Agersbøl

16 okt 1836

Folding (Nørbølling)

Andreas Niels Wilhelm Andersen

31 aug 1836

Ribe (Sankt Catharinæ sogn)

Inger Marie Andersen

12 nov 1836

Folding

Niels Peter Dixen

08 nov 1836

Gammel Haderslev (Fredsted Mark)

Nis Eskildsen

01 mar 1836

Gram

Niels Gravesen

19 okt 1836

Lindknud (Hovborg)

Mette Marie Jepsen

1836

Veerst

Johanne Marie Møller

12 jul 1836

Skærbæk (Gesing)

Kirsten Marie Nielsen

25 aug 1836

Arrild

NN Nielsen

05 maj 1836

Folding

Andreas Sørensen

12 aug 1836

Folding

Søren Ottesen Sørensen

28 mar 1836

Føvling

Caroline Andersen

24 nov 1837

Arrild (Fiskholm)

Ane Cathrine Bertelsdatter

08 jun 1837

Seest (Seest Skov)

Anna Kirstine Clausen

04 okt 1837

Oksby

Ane Hansdatter

28 jan 1837

Brørup (Eskelund)

Marie Cathrine Hougaard

17 sep 1837

Vejen

Cathrine Lassen

13 aug 1837

Ribe (Domsognet, Øster Vedsted)

Maren Lund

12 feb 1837

Malt

Ane Mikkelsen

29 jan 1837

Læborg

Peder Nielsen

03 maj 1837

Brørup

Anne Johanne Oulund

18 mar 1837

Hunderup (Sejstrup)

Anders Christian Hansen Vinding

15 sep 1837

Malt

Christian Andersen

10 sep 1838

Ribe (Sankt Catharinæ sogn)

Trine Gram

01 dec 1838

 

Ane Katrine Hansen

23 jan 1838

Malt (Ladelund)

Ole Hansen

07 nov 1838

Brørup

Andreas Jensen

06 maj 1838

Folding

Jesper Pedersen Jørgensen

05 aug 1838

Brørup

Niels Poder Mikkelsen

23 dec 1838

Læborg

Jens Nielsen

22 sep 1838

Folding

Ane Kristine Kathrine Lund Pedersen

20 dec 1838

Skodborg

Elisabeth Thorøe

21 maj 1838

Oksenvad (Stursbøl)

Ane Marie Christensdatter

04 maj 1839

Aastrup

Lars Christiansen

10 mar 1839

Melby

Cathrine Marie Eskildsen

12 jul 1839

Føvling

Ane Sophie Henriksdatter

24 apr 1839

Malt

Marie Dorthea Christine Jessen

02 aug 1839

Vejen

Ane Helene Nielsen

22 sep 1839

Arrild

Peder Christian Pedersen

29 maj 1839

Føvling

Niels Sørensen

20 mar 1839

Føvling (Hummelmai)

Niels Poder Sørensen

17 feb 1839

Folding

Hans Poulsen Andersen

11 sep 1840

Arrild (Fiskholm)

Ane Dorthea Poder Hansen

02 mar 1840

Bække

Hans Hansen

13 apr 1840

Malt

Helene Marie Hansen

06 okt 1840

Abild

Kirsten Marie Hansen

21 jan 1840

Malt

Caroline Kirstine Holm

29 okt 1840

Brørup (Hulkjær Mølle)

Kirsten Pedersdatter Holst

26 nov 1840

Andst (Store Andst Mark)

Hans Juel Jensen

20 maj 1840

Folding (Nørbølling)

Jens Lauritzen

06 sep 1840

Sønder Hygum

Andrea Oulund

17 dec 1840

Hunderup

Hans Sørensen

14 nov 1840

Folding

Johanne Frederikke Wilkenloh

14 aug 1840

Tyskland (Lippe Detmol)

Poul Reesen Steenstrup Andersen

20 jan 1841

Ribe (Sankt Catharinæ sogn)

Hans Hansen

22 okt 1841

Ubjerg