Slægten fra Vestergård i Morsbøl i Grindsted sogn

Herunder kan ses fødesteder fra L-Aa til efterkommere og deres ægtefæller til bonden Bertel Mortensen (1640-1741) fra Vestergaard i Morsbøl i Grindsted sogn.

Ønsker man at købe E-bogen ”Slægten fra Vestergård i Morsbøl i Grindsted sogn” (8 generationer) – 1102 sider, kan den bestilles via Bestillingskemaet. De øvrige E-bøger fra forlaget genEbooks kan ses på forlagets hjemmeside.

Se oversigt 1 over efterkommere og deres ægtefæller fra A-K her.

Oversigt 2 over efterkommere og deres ægtefæller fra L-Aa

Ane Kirstine Hauge

27 jan 1879

Langskov

Matilde Hauge

04 feb 1881

Langskov

Sigrid Hauge

01 sep 1882

Langskov

Hans Christensen Hauge

09 okt 1849

Langskov (Hauge)

Kristen Nielsen

19 apr 1862

Lejrskov

Frands Sørensen

10 jul 1871

Lejrskov

Michael Kristensen

30 apr 1888

Lejrskov

Søren Sørensen

10 jun 1876

Lemvig

Oline Justesen

20 jul 1888

Lemvig

Anne Margrethe Madsdatter

1803

Lindeballe

Grethe Pedersen

11 nov 1841

Lindeballe

Jens Sørensen Terp

16 sep 1871

Lindeballe

Marie Gydesen

07 jan 1876

Lindeballe

Arnold Frode Ottesen

25-jul-10

Lindeballe

Mathias Nees Andreasen

1780

Lindeballe (Amlund)

Laust Lauridsen

08 maj 1866

Lindeballe (Brændgaard)

Gine Marie Gydesen

21 maj 1876

Lindeballe (Brændgaard)

Johannes Poulsen

06 apr 1897

Lindeballe (Gjødsbøl)

Marie Poulsen

06-maj-01

Lindeballe (Gjødsbøl)

Kirstine Poulsen

01-jan-05

Lindeballe (Gjødsbøl)

Aage Poulsen

15-sep-07

Lindeballe (Gjødsbøl)

Jens Jesper Hansen

30 jan 1843

Lindeballe (Gødsbøl Mark)

Claus Julius Poulsen

07 apr 1866

Lindeballe (Gødsbøl)

Hyldeborg Poulsen

13 aug 1894

Lindeballe (Gødsbøl)

Johanne Larsen

21 apr 1868

Lindeballe (Vester Aast)

Lars Peder Christian Larsen

15 jul 1871

Lindeballe (Vester Aast)

Ane Margrethe Gydesen

19 nov 1877

Lindeballe (Vester Aast)

Eskild Larsen

19 jul 1833

Lindeballe (Øster Aast)

Eskild Larsen

29 mar 1827

Lindeballe (Aast)

Ellen Larsdatter

31 jul 1828

Lindeballe (Aast)

Eskild Larsen

01 dec 1831

Lindeballe (Aast)

Henrik A. Pedersen

20-jul-01

Lindeballe (Aast)

Karen Nielsdatter

1826

Lindknud

Peder Sørensen

19 feb 1831

Lindknud

Hans Mortensen

26 nov 1846

Lindknud

Mette Kirstine Stephansen

20 jun 1853

Lindknud

NN Stephansen

20 jun 1853

Lindknud

Stephen Peder Pedersen

20 maj 1855

Lindknud

Mette Pedersen

10 feb 1857

Lindknud

Marianne Pedersen

27 feb 1859

Lindknud

Sørine Pedersen

10 mar 1861

Lindknud

Petrea Pedersen

23 aug 1863

Lindknud

Jens Andreas Nielsen

11 feb 1864

Lindknud

Lave Jensen

15 okt 1873

Lindknud

Karl Marinus Vikær Hermansen

09-jan-00

Lindknud

Ottilie Brink

 

Lindknud

Karen Nielsdatter

1745

Lindknud (Hovborg)

Ellen Nielsdatter

1748

Lindknud (Hovborg)

Jakobine Jensen

22 dec 1884

Lindknud (Klelund)

Hans Elbæk Jepsen

23 apr 1857

Lindknud (Okslund)

Marie Jepida Hansen

18 okt 1880

Lindknud (Okslund)

Bothilde Jensine Hansen

11 apr 1884

Lindknud (Okslund)

Søren Peder Jørgen Nielsen

16 sep 1877

Lindknud (Vittrup)

Jørgen Hansen Jørgensen

08 nov 1864

Lintrup

Søren Iver Sørensen

19 nov 1871

Lintrup

Kathrine Salling

22-apr-14

Lintrup

Caroline Christine Madsen

11 okt 1858

Lintrup (Kastbjergled)

Marie Kirstine NN

31 dec 1873

Lumby

Laura Kirstine Andersen

15 aug 1883

Lumby (Taarup Mark)

Asta Rabæk Larsen

15-apr-20

Lundager

Maren Christensen

OMK 1821

Lunde

Anders Nielsen

OMK 1849

Lunde

Hans Peder Hansen

16 feb 1883

Lunde

Anne Hansen

22 apr 1858

Lunde (Skjedsbøl)

Johanne Dorthea Christensen

03 aug 1830

Lunde (Skyhede)

Ingeborg NN

29 jun 1885

Lydum

Maren Nielsdatter

1799

Lyne

Christian Engelbrekt Sørensen

08 feb 1823

Lyne

Else Marie Nielsen

OMK 1833

Lyne

Carl Jensen

23 okt 1858

Lyne

Kathrine Jensen

17-jun-07

Lyne

Søren Larsen

nov 1812

Lyne (Glibstrup)

Lars Sørensen

13 sep 1842

Lyne (Glibstrup)

Ane Margrethe Sørensen

18 aug 1844

Lyne (Glibstrup)

Hans Sørensen

17 jan 1847

Lyne (Glibstrup)

Hans Christian Sørensen

19 maj 1851

Lyne (Glibstrup)

Maren Sørensen

23 aug 1853

Lyne (Glibstrup)

Inger Kirstine Sørensen

21 apr 1855

Lyne (Glibstrup)

Jørgen Christian Sørensen

20 jul 1858

Lyne (Glibstrup)

Jens Christian Madsen

24 dec 1853

Lyne (Sønder Diger)

Kirsten Marie Andersen

04 feb 1842

Lyne (Uldbæk)

Peder Pedersen

19 aug 1845

Lyne (Uldbæk)

Lars Hansen

08 feb 1869

Lyne (Uldbæk)

Marie Otta Thomsen

24 sep 1899

Lyngby

Frederik Mikkelsen

09 okt 1862

Læborg

Magdalene Andersen

23 jul 1894

Læborg

Jacob Hansen

05 maj 1785

Læborg (Drostrup)

Jacob Sørensen Schmidt

03 jan 1884

Læborg (Nyby)

Levin Hansen Skovdal

16 feb 1879

Læborg (Skovdal)

Jens Marinus Nielsen

11 sep 1895

Lødderup (Fredsø)

Hans Axel Bøjlesen

09 mar 1858

Lønborg

Laurids Christian Høj

28 mar 1858

Lønborg

Mads Peder Jacobsen Lonborg

18 okt 1868

Lønborg

Pouline Nielsen

31 maj 1868

Lønborg

Niels Kristian Hermansen

13 apr 1873

Lønborg

Kristen Larsen

11 jun 1884

Lønborg

Kristian Høj

30 apr 1890

Lønborg

Ane Katrine Bøjlesen

1891

Lønborg

Thomas Christen Mouritsen Sørensen

1893

Lønborg

Dorthea Marie Høj

29 jul 1894

Lønborg

Niels Andersen Bøjlesen

1895

Lønborg

Kristen Martinus Mogensen

22 feb 1895

Lønborg

Andreas Trier Høj

19 sep 1897

Lønborg

Karen Bøjlesen

01 nov 1898

Lønborg

Aksel Bøjlesen

14-aug-00

Lønborg

Ane Katrine Jensen

16-mar-01

Lønborg

Jens Peder Lyager Jensen

10-jul-02

Lønborg

Thorvald Bøjlesen

1903

Lønborg

Niels Andersen Jensen

24-nov-05

Lønborg

Ane Mathilde Kristensen

12 nov 1873

Lønborg (Lavstrup)

Petrine Kirstine Jensen

07-jul-10

Lønborg (Lavstrup)

Jensine Vad Sørensen

17 dec 1895

Lønborg (Styg)

Signe Marie Christine Christensen

17-jun-00

Lønborg (Styg)

Kirsten Kristensen

01 aug 1852

Lønborg (Vostrup)

Søren Bagge Nielsen

10 mar 1853

Lønborg (Vostrup)

Frederik Nielsen

31 jul 1855

Lønborg (Vostrup)

Ane Margrethe Nielsen

12 sep 1858

Lønborg (Vostrup)

Ane Nielsen

27 dec 1862

Lønborg (Vostrup)

Niels Andersen Høj

19 apr 1892

Lønborg (Vostrup)

Bøjle Hansen Bøjlesen

30 jun 1893

Lønborg (Vostrup)

Kathrine Nielsen

07 maj 1893

Lønborg (Vostrup)

Maren Kirstine Bøjlesen

30 jul 1894

Lønborg (Vostrup)

Niels Andersen Nielsen

30 jan 1898

Lønborg (Vostrup)

Christian Thorvald Nielsen

29-sep-05

Lønborg (Vostrup)

Agnes Nielsen

04-nov-08

Lønborg (Vostrup)

Anne Andersen Pedersen

26 aug 1849

Løsning

Cathrine Marie Lund

OMK 1828

Løsning (Kvorning)

Katrine Jensen

12 aug 1870

Løvel

Maria Pouline NN

27 maj 1867

Malling (Fløjstrup)

Ingeborg Jensdatter

1784

Malt

Caroline Rasmusdatter

OMK 1821

Malt

Kristine Margrethe Jensdatter

07 feb 1825

Malt

Mads Peter Poulsen

05 jun 1843

Malt

Philip Christian Ebbesen

19 okt 1844

Malt

Anna Dorothea Kirstine Therkildsen

08 okt 1844

Malt

Ebbe Jensen Ebbesen

19 mar 1846

Malt

Johanne Kirstine Poulsen

OMK 1846

Malt

Christian Christensen Gjørtsvang

23 nov 1847

Malt

Christian Christensen Lund

19 jun 1849

Malt

Katrine Therkildsen

OMK 1850

Malt

Niels Christensen Gjørtsvang

27 jul 1851

Malt

Marie Kristensen

03 jan 1851

Malt

Maren Pedersen

03 jul 1851

Malt

Niels Christian Gjørtsvang

22 jan 1853

Malt

Ebbe Jensen Ebbesen

27 sep 1856

Malt

Maren Christensen Gjørtsvang

11 sep 1858

Malt

Elisabeth Margrethe Ebbesen

06 apr 1860

Malt

Rasmus Kristensen Gjørtsvang

28 jul 1863

Malt

Jens Christian Sørensen

26 feb 1867

Malt

Kristen Lund Jepsen

20 maj 1868

Malt

Peder Gjørtsvang

09 jun 1871

Malt

Karoline Gjørtsvang

15 dec 1873

Malt

Mads Jepsen Madsen

11 maj 1873

Malt

Niels Brun Gjørtsvang

25 dec 1875

Malt

Christen Riis Madsen

22 okt 1875

Malt

Nielsine Kathrine Pedersen

24 jan 1875

Malt

Cecilie Marie Hansen

20 okt 1876

Malt

Hans Hansen

29 aug 1877

Malt

Ane Julie Hansen

25 jan 1879

Malt

Andrea Cecilie Hansen

19 mar 1880

Malt

Hartvig Jørgen Hansen

05 maj 1882

Malt

Søren Meder Madsen

16 mar 1882

Malt

Egjerde Hansen

27 sep 1883

Malt

Agnes Egjerde Cecilie Hansen

07 nov 1884

Malt

Gudmund Madsen

16 mar 1884

Malt

Anna Dorthea Hansen

14 jun 1885

Malt

Cecilie Kathrine Iversen

28 nov 1885

Malt

Anton Madsen

04 aug 1885

Malt

Hans Hansen

03 jan 1886

Malt

Karl Madsen

07 maj 1886

Malt

Marie Madsen

07 maj 1886

Malt

Holger Hansen

05 nov 1887

Malt

Ane Julie Hansen

18 okt 1888

Malt

Anne Sofie Hansen

02 aug 1888

Malt

Karl Marius Madsen

10 sep 1889

Malt

Ejnar Kristian Hansen

30 dec 1890

Malt

Jenny Margrethe Hansen

01 aug 1890

Malt

Jenny Margrethe Hansen

01 nov 1892

Malt

Frederik Hansen Melvang

02 jul 1896

Malt

Jens Hansen

19 maj 1897

Malt

Eli Hansen

26 feb 1899

Malt

Karen Jørgine Dam

02-aug-00

Malt

Kristiane Lund

28-nov-05

Malt

Margrethe Schmidt

01-mar-07

Malt

Johannes Lund Jepsen

20-jul-11

Malt

Asger Olesen

30-jul-20

Malt

Else Sørensdatter

14 nov 1794

Malt (Askov)

Ester NN

27 sep 1894

Malt (Askov)

Elisabeth Margrethe Ebbesen

02 maj 1871

Malt (Engvanggaard)

Kirsten Marie Eskesen

17 aug 1883

Malt (Langeskov)

Kristiane Lund

12 jun 1880

Malt (Maltbæk Mark)

Magdalene Lund

22 maj 1882

Malt (Maltbæk Mark)

Hans Lund

28 maj 1884

Malt (Maltbæk Mark)

Mads Peder Lund

08 aug 1886

Malt (Maltbæk Mark)

Peder Lund

11 feb 1889

Malt (Maltbæk Mark)

Johannes Lund

31 maj 1890

Malt (Maltbæk Mark)

Johanne Katrine Lund

23 sep 1893

Malt (Maltbæk Mark)

Mathias Lund

26 sep 1895

Malt (Maltbæk Mark)

Inger Lund

11 dec 1897

Malt (Maltbæk Mark)

Kristian Lund

20 apr 1899

Malt (Maltbæk Mark)

Agnes Elisabeth Hynkemejer

14-apr-11

Malt (Maltbæk Mark, Skovly)

Ebbe Peder Ebbesen

29 dec 1858

Malt (Maltbæk)

Else Ebbesen

02 nov 1860

Malt (Maltbæk)

Maren Ebbesen

13 nov 1864

Malt (Maltbæk)

Søren Peder Ebbesen

13 jan 1867

Malt (Maltbæk)

Filip Christian Marius Ebbesen

02 sep 1872

Malt (Maltbæk)

Ane Johanne Jørgensen Fromsejer

30 sep 1874

Malt (Maltbæk)

Caroline Petrea Ebbesen

01 nov 1876

Malt (Maltbæk)

Hans Mikael Jørgensen Fromsejer

01 mar 1877

Malt (Maltbæk)

Niels Nielsen

22 mar 1878

Malt (Maltbæk)

Jens Ebbesen

21 jul 1815

Malt (Melvanggaard)

Jens Ebbesen

12 jul 1816

Malt (Melvanggaard)

Søren Ebbesen

12 jul 1816

Malt (Melvanggaard)

Jens Ebbesen

19 jan 1818

Malt (Melvanggaard)

Søren Ebbesen

19 jan 1818

Malt (Melvanggaard)

Karen Ebbesdatter

22 maj 1820

Malt (Melvanggaard)

Anders Ebbesen

22 dec 1822

Malt (Melvanggaard)

Peter Ebbesen

19 sep 1825

Malt (Melvanggaard)

Jens Hansen

10 jul 1883

Malt (Melvanggaard)

Marie Hansen

17 jul 1881

Malt (Skovgaard)

Jensine Kirstine Hansen

18 sep 1882

Malt (Skovgaard)

Anders Ebbesen Hansen

16 dec 1889

Malt (Skovgaard)

Cecilie Hansen

24 feb 1892

Malt (Skovgaard)

Gertrud Hansen

20 maj 1893

Malt (Skovgaard)

Hans Alfred Hansen

05 nov 1894

Malt (Skovgaard)

Agnes Hansen

24 feb 1896

Malt (Skovgaard)

Ellen Sørensen

17 mar 1856

Malt (Store Vindinggaard)

Niels Aggesen Krab

02 mar 1878

Maugstrup

Nikolai Brodersen Sick

03 mar 1871

Middelfart

Alfred Christian Thomsen

01 mar 1876

Middelfart

Bodil NN

27 jan 1871

Mjolden (Hyborg)

Johan Kjærgaard

09 jan 1872

Mors

Marie Sofie Amalie Jensen Vedde

15 jun 1883

Munke Bjergby (Vedde)

Theodor Nis Christian Frosch

04 okt 1871

Mølby

Agnes Hansine Holberg

20 dec 1868

Neksø

Maud Ann Smith

27 aug 1894

New Zealand (Tokomairiro)

Peter Christian Jacobsen

11 dec 1876

Nordby

Dagmar Elisabeth Brecke

20 dec 1883

Norge (Frederikstad)

Agnes Enanda Jensen

16 jan 1881

Norge (Larkollen)

Berit Martha Sundnes

01 nov 1883

Norge (Nord-Trøndelag, Inderøy)

Anne Karoline Schmidt

29 apr 1891

Nustrup (Bæk)

Karen Anna Agathe NN

16 jun 1889

Nykøbing Falster

Kirsten Hansdatter

OMK 1816

Næsbjerg

Søren Hans Frederik Hansen

02 jul 1850

Næsbjerg

Nielsine Pedersen

12 jun 1854

Næsbjerg

Søren Kristian Kristensen

23 aug 1872

Næsbjerg

Hans Frederik Hansen

29 sep 1875

Næsbjerg

Edel Kirstine Hansen

19 jan 1877

Næsbjerg

Auguste Dorthea Johansen

01 aug 1878

Næsbjerg

Maren Lauridsen

02 sep 1878

Næsbjerg

Niels Christian Johansen

26 aug 1881

Næsbjerg

Ane Kirstine Jepsen

20 mar 1886

Næsbjerg

Jeppe Sørensen Jepsen

28 okt 1889

Næsbjerg

Ane Kathrine Therkildsen

08 apr 1898

Næsbjerg

Hans Hovgaard Jacobsen

20 nov 1899

Næsbjerg

Marie Elisabeth Thomsen Uhre

04 jan 1882

Næsbjerg (Agervig)

Christen Peder Christensen

11 nov 1865

Næsbjerg (Biltoft)

Martin Peder Christensen

25 nov 1893

Næsbjerg (Biltoft)

Karen Maria Christensen

07 dec 1894

Næsbjerg (Biltoft)

Ester Henriksen Jepsen

26 feb 1896

Næsbjerg (Biltoft)

Marinus Christensen

21 aug 1897

Næsbjerg (Biltoft)

Eske Henriksen Jepsen

09 sep 1898

Næsbjerg (Biltoft)

Anna Kirstine Christensen

02-feb-00

Næsbjerg (Biltoft)

Harald Christensen

08-okt-03

Næsbjerg (Biltoft)

Dagny Elfrida Christensen

30-apr-04

Næsbjerg (Biltoft)

Niels Peder Gregersen

OMK 1826

Næsbjerg (Kirkegaarde)

Anders Lauridsen

1755

Næsbjerg (Skonager)

Anne Marie Christensdatter

1774

Næsbjerg (Skonager)

Christen Christiansen

OMK 1837

Næsbjerg (Skonager)

Else Kathrine Hansen

31 mar 1863

Næsbjerg (Skonager)

Niels Blok Jensen

23 apr 1854

Næsbjerg (Skonager, Skovgaard)

Gravers Jensen

20 dec 1855

Næsbjerg (Skonager, Skovgaard)

Iver Jensen

17 dec 1859

Næsbjerg (Skonager, Skovgaard)

Bertram Jensen

11 apr 1864

Næsbjerg (Skonager, Skovgaard)

Tove Kiær

12 jan 1896

Næstved

Eugenie Edith Kiær

30 sep 1898

Næstved

Palle Augustinus Kiær

28-jul-05

Næstved

John Axel Kiær

02 nov 1885

Næstved (Sankt Mortens sogn)

Hjalmar Augustinus Julius Kiær

19 jun 1890

Næstved (Sankt Mortens sogn)

Anna Poulsen

04 aug 1890

Nødager (Maarup)

Erna Rasmussen

 

Nørre Bjert

Niels Poulsen Jensen

22 feb 1858

Nørre Hostrup

Henriette NN

19 nov 1887

Nørre Nebel

Hans Christian Rich Hansen

24 mar 1889

Nørre Nebel

Niels Olsen Nielsen

21 nov 1892

Nørre Nebel

Bodil Marie Dynesdatter

OMK 1821

Nørre Snede

Jens Henrik Olesen

09 dec 1838

Nørre Snede

Rasmus Laursen

15 feb 1855

Nørre Snede

Hansine Kirstine Laursen

04 nov 1858

Nørre Snede

Ane Kirstine Lausen

05 dec 1860

Nørre Snede

Katrine Nielsine Nielsen

17 jun 1879

Nørre Snede

Johanne Kirstine Eriksen

12 jul 1863

Nørre Snede (Boest)

Kirstine Marie Hansen

27 okt 1891

Nørre Vium (Troldhede)

Niels Hansen

22 jun 1880

Nørre Vornæs

Else Dorothea Bertelsen

06 aug 1855

Nørre Ørslev

Ane Christine Christensen

OMK 1841

Nørup

Peder Julius Pedersen

29 dec 1841

Nørup

Christine Caroline Pedersen

26 mar 1844

Nørup

Ane Elisa Pedersen

26 apr 1846

Nørup

Dorthea Marie Pedersen

24 jun 1848

Nørup

Ane Marie Pedersen

30 nov 1850

Nørup

Else Andersen

04 mar 1854

Nørup

Peder Nielsen

19 jul 1854

Nørup

Mette Marie Knudsen

14 aug 1855

Nørup

Caroline Jessen

18 jun 1862

Nørup

Katrine Christine Jessen

05 apr 1864

Nørup

Jes Jessen

09 jan 1867

Nørup

Jes Ludvig Jessen

02 mar 1869

Nørup

Marie Lind

17 feb 1870

Nørup

Carl Jørgen Johan Tang Jensen

01 okt 1871

Nørup

Hans Johan Jessen

09 maj 1871

Nørup

Christen Thomsen

17 sep 1871

Nørup

Niels Kristian Jessen

13 sep 1873

Nørup

Karen Nielsen

02 nov 1879

Nørup

Jensine Margrethe Nielsen

22 mar 1886

Nørup

Lene Martine Johanne Nielsen

23 jan 1889

Nørup

Katrine Marie Hansen

29 jul 1834

Nørup (Engelsholm Mark)

Hansine Bodil Marie Jensen

05 jun 1852

Nørup (Engelsholm Mark)

Mette Caroline Jensen

01 feb 1855

Nørup (Engelsholm Mark)

Hans Tang Jensen

12 mar 1860

Nørup (Engelsholm Mark)

Jes Jensen

02 maj 1863

Nørup (Engelsholm Mark)

Niels Tang Jensen

22 okt 1865

Nørup (Engelsholm Mark)

Jes Tang Jensen

20 okt 1867

Nørup (Engelsholm Mark)

Hans Tang Jensen

21 dec 1869

Nørup (Engelsholm Mark)

Kirstine Marie Nielsen

12 maj 1883

Nørup (Engelsholm Mark)

Jens Christian Johnsen

05 aug 1821

Nørup (Engelsholm, Engelsholm Mark)

Frederikke Vilhelmine Jensen

17 dec 1857

Nørup (Engelsholm, Engelsholm Mark)

Niels Nielsen Schelde

17 nov 1864

Nørup (Førstballe, Lerkærgaard)

Eskild Klysner

03 feb 1882

Nørup (Gødding)

Marinus Christian Eskildsen

30 mar 1885

Nørup (Lille Lihme)

Kristiane Margrethe Eskildsen

14 aug 1887

Nørup (Lille Lihme)

Valborg Margrethe Eskildsen

21 jun 1889

Nørup (Lille Lihme)

Jeppe Peter Klysner

22 dec 1890

Nørup (Lille Lihme)

Valborg Margrethe Eskildsen

13 maj 1893

Nørup (Lille Lihme)

Karen Kirstine Eskildsen

25 dec 1894

Nørup (Lille Lihme)

Hylleborg Amalie Eskildsen

27 maj 1896

Nørup (Lille Lihme)

Johannes Eskildsen

02 apr 1898

Nørup (Lille Lihme)

Anders Peder Iversen

OMK 1828

Nørup (Sødover)

Kirstine Fonager Nielsen

07-jul-11

Nøvling

Jens Kristian Mortensen

17 jul 1889

Odby

Astrid Johanne Andersen

21 jul 1893

Odder

Jens Peter Qvie

30-okt-06

Odder

Hans Juul Caspersen

14 mar 1844

Odder (Diernisse)

Niels Peter Anton Hansen

29 jun 1861

Odense

Simon Hansen-Andersen

11 sep 1883

Odense

Poul Rudolph Wiggers Kiær

25 maj 1883

Odense

Gudrun Løngreen

23 mar 1884

Odense

Esther Julie Wiggers Kiær

20 jan 1887

Odense

Georg Poul Albrechtsen

12 apr 1888

Odense

Agnes Andersen

09 okt 1888

Odense

Arne Moe-Larsen

09 sep 1889

Odense

Erik Wiggers Kiær

25 mar 1892

Odense

Gerda Andersen

08 jul 1893

Odense

Margrethe Andersen

Dec-1894

Odense

Else Julie Wiggers Kiær

28 jan 1894

Odense

Axel Starup-Vølzgen

29 nov 1894

Odense

Ella Sevel Hansen

15 aug 1896

Odense

Edith Sigrid Larsen

24-jun-20

Odense

Florenthine Kristine Jørgensen

08-maj-00

Odense (Frederiksgade 10)

Charlotte Christiane Esbøl

15 feb 1862

Odense (Munkebo kro)

Else Andersen

13-feb-03

Odense (Sankt Ansgar sogn)

Karl Kristian William Hansen

10 okt 1894

Odense (Sankt Hans Landsogn)

Christian Daniel Esbøl

10 dec 1864

Odense (Sankt Knuds Kirke)

Maren Kirstine Cecilie Andersen

13 sep 1881

Odense (Sankt Knuds Sogn)

Carl Hermann Albrechtsen

05 jan 1890

Odense (Sankt Knuds Sogn)

Karen M. NN

14 dec 1880

Oksenvad

Marie Lau

09 maj 1886

Ollerup (Staagerup)

Elfrida Marie NN

13 sep 1895

Ousted

Christen Andersen Johansen

09 jan 1835

Ovtrup

Mette Mouridsdatter

24 sep 1849

Ovtrup

Elisabeth Nielsen

OMK 1855

Ovtrup

Hans Sveistrup Pedersen

02 mar 1855

Ovtrup

Jensine Jochumsen

19-aug-14

Ovtrup

Mads Hansen

01 okt 1862

Ovtrup (Søvighuse)

Karen Lauridsen

01 sep 1854

Ovtrup (Vester Debel)

Mette Marie Sørensen

28 mar 1877

Palstrup

Johan Georg Pedersen

12 feb 1871

Pjedsted

Anne Cecilie Vibe

23 sep 1853

Poulsker

Alfred Nikolaj Mortensen

16-apr-02

Rakkeby

Mads Nielsen Schmidt

OMK 1796

Randbøl

Engel Hansdatter

OMK 1805

Randbøl

Mette Mine Terp

11 maj 1814

Randbøl

Mathias Johnsen

13 sep 1816

Randbøl

Laura Katrine Rasmussen

04 apr 1882

Randbøl

Jens Sørensen Terp

06 feb 1765

Randbøl (Bindeballe)

Peder Jensen

25 dec 1802

Randbøl (Bindeballe)

Maren Jensdatter

25 okt 1814

Randbøl (Bindeballe)

Jensine Caroline Pedersdatter

25 aug 1830

Randbøl (Bindeballe)

Bodil Marie Pedersdatter

09 maj 1832

Randbøl (Bindeballe)

Jens Terp Pedersen

22 dec 1834

Randbøl (Bindeballe)

Johanne Marie Pedersen

14 feb 1837

Randbøl (Bindeballe)

Niels Pedersen

22 jan 1839

Randbøl (Bindeballe)

Søren Pedersen

07 jul 1840

Randbøl (Bindeballe)

Johanne Marie Pedersen

04 jul 1842

Randbøl (Bindeballe)

John Christen Pedersen

21 apr 1845

Randbøl (Bindeballe)

Christine Pedersen

21 feb 1847

Randbøl (Bindeballe)

Ane Petrea Pedersen

17 nov 1849

Randbøl (Bindeballe)

August Christian Pedersen

01 aug 1852

Randbøl (Bindeballe)

John Christian Pedersen

16 maj 1854

Randbøl (Bindeballe)

Thyge Schmidt

20 okt 1883

Randbøl (Bindeballe)

Jacob Peter Jensen

07-jun-02

Randbøl (Bindeballe)

Mathias Tranholm

06-nov-02

Randbøl (Bindeballe)

Poul Laurits Edvard Esbøl

OMK 1833

Randbøl (Dalover)

Jens Christian Jensen

12 aug 1886

Randbøl (Hofmansfeld)

Hans Friedrich Jensen Terp

02 nov 1806

Randbøl (Randbøl Kro)

Søren Jensen Terp

15 maj 1808

Randbøl (Randbøl Kro)

Kirsten Marie Terp

28 mar 1810

Randbøl (Randbøl Kro)

Anne Johanne Terp

13 apr 1813

Randbøl (Randbøl Kro)

Christen Sørensen Thomsen

20 maj 1845

Randbøl (Vandel)

Johanne Marie Thomsen

23 nov 1847

Randbøl (Vandel)

Ane Thomsen

1857

Randbøl (Vandel)

Mette Thomsen

12 jun 1873

Randbøl (Vandel)

Anne Marie Thomsen

22 okt 1875

Randbøl (Vandel)

Georg Alfred Jensen

31-dec-05

Randbøl (Østergaard)

Valborg Angelika Helene Schmidt

31 dec 1882

Randers

Lars Peter Juncher

09 mar 1883

Randers (Holbæk Eng)

Anna Julie Kaas

18-okt-02

Randers (Sankt Morten, Lorentzgade 19)

Anders Jørgensen Varming

09 okt 1891

Rejsby (Haved)

Larsine Pedersen

19 aug 1888

Resen

Johan Kjerrumgaard

21 maj 1842

Ribe

Hans Puggaard Alber

27 aug 1851

Ribe

Karen Margrethe Kubel

23-okt-04

Ribe

Svend Richard Hansen

13-mar-13

Ribe (Sankt Catharinæ sogn)

Mads Mathiasen

1766

Ringive

Mariane Pedersdatter

01 jul 1792

Ringive

Maren Lauritsdatter

27 feb 1805

Ringive

Christen Lauridsen

19 feb 1809

Ringive

Hans Kaabel Jørgensen

OMK 1838

Ringive

Peder Christensen

03 okt 1840

Ringive

Ole Christensen

13 feb 1846

Ringive

Mariane Hansen

07 jan 1861

Ringive

Jens Peder Tangsgaard

23 nov 1868

Ringive

Karen Hansen

25 feb 1869

Ringive

Jørgen Jessen Jørgensen

28 mar 1869

Ringive

Niels Hansen

10 sep 1872

Ringive

Troels Kristian Troelsen

27 mar 1873

Ringive

Kirsten Marie Hansen Nygaard

01 mar 1874

Ringive

Jes Hansen

21 maj 1878

Ringive

Ellen Petrea Pedersen

07 maj 1883

Ringive

Morten Kristensen Mortensen

OMK 1884

Ringive

Jes Peter Mortensen

OMK 1886

Ringive

Kristine Pedersen

25 jun 1890

Ringive

Johannes Laj Pedersen

08 apr 1895

Ringive

Kristian Pedersen

29 jul 1897

Ringive

Eskild Johannes Madsen

12 mar 1899

Ringive

Jens Madsen

04-okt-03

Ringive

Anna Laj Pedersen

31-jul-04

Ringive

Anina Madsen

12-dec-09

Ringive

Karen Kirstine Nielsen

28 sep 1882

Ringive (Bastlund Mark, Egelund)

Ingeborg Nielsdatter

07 jul 1804

Ringive (Billund)

Christen Mortensen

17 aug 1854

Ringive (Baastlund)

Ane Cathrine Mortensen

03 dec 1857

Ringive (Baastlund)

Christian Mortensen

01 nov 1860

Ringive (Baastlund)

Karen Mortensen

22 jul 1865

Ringive (Baastlund)

Hylleborg Mortensen

13 okt 1868

Ringive (Baastlund)

Eline Bolette Mortensen

28 apr 1872

Ringive (Baastlund)

Nicolaj Nielsen Pedersen

04 jan 1855

Ringive (Gammelby Mark)

Iver Jensen

15 apr 1858

Ringive (Gammelby)

Søren Larsen

17 dec 1880

Ringive (Gammelby)

Ejnar Ormstrup

15-nov-17

Ringive (Grønbjerg)

Jens Anton Rahbek

26 sep 1886

Ringive (Grønlund)

Marie Thomsen

03-maj-11

Ringive (Hedeby)

Johanne Pedersen Jacobsen

11 mar 1868

Ringive (Karlskov Mark)

Karen Jacobsen

28 apr 1870

Ringive (Karlskov Mark)

Jakob Peder Jacobsen

06 nov 1872

Ringive (Karlskov Mark)

Jessine Jacobsen

17 maj 1875

Ringive (Karlskov Mark)

Harald Pedersen

13-nov-03

Ringive (Klink, Bygsted)

Peder Larsen

1735

Ringive (Langelund)

Thomas Christensen

15 okt 1838

Ringive (Langelund)

Else Christensen

25 apr 1843

Ringive (Langelund)

Maren Christensen

05 jun 1870

Ringive (Langelund, Langelundgaard)

Klaus Utoft

27-jan-00

Ringive (Lille Karlskov)

Jens Kragsig Hansen

14 sep 1866

Ringive (Mallehøje)

Olaf Rye Ottesen

22 nov 1877

Ringive (Mallehøje)

Nielsine Mette Kirstine Jensen

23 dec 1884

Ringive (Nørre Langelund Mark)

Mads Mathiasen

1763

Ringive (Nørre Langelund)

Christen Martinus Christensen

31 aug 1859

Ringive (Nørre Langelund)

Maren Kirstine Christensen

23 jun 1862

Ringive (Nørre Langelund)

Hans Peter Hansen

14 nov 1867

Ringive (Ringivegaard)

Hans Gertsen Sørensen

24 jun 1858

Ringive (Stilbjerg)

Maren Hansen

17 apr 1869

Ringive (Stilbjerg)

Kristian Jensen Horsted

29 okt 1882

Ringive (Stilbjerg)

Niels Peter Skov Jensen

04 jun 1888

Ringive (Stilbjerg)

Jessine Kirstine Hansen

21 apr 1871

Ringive (Store Karlskov Mark)

Katrine Jensine Madsen

1901

Ringive (Sønder Langelund Mark)

Ane Marie Pedersdatter

1761

Ringive (Sønder Langelund)

Lars Pedersen

1763

Ringive (Sønder Langelund)

Metha Kathrine Madsen

30-jun-07

Ringive (Sønder Langelund)

Kristine Dorthea Pedersen

18 dec 1884

Ringive (Uhe Mark)

Anne Marie Pedersen

31 jul 1879

Ringive (Uhe)

Kristian Møller Christiansen

14 jan 1882

Ringive (Ulkind Mark)

Hylleborg Christiansen

16 apr 1884

Ringive (Ulkind Mark)

Svenning Møller Christiansen

29 maj 1886

Ringive (Ulkind Mark)

Laust Christensen

1780

Ringive (Ulkind)

Jes Jørgensen

27 feb 1874

Ringive (Ulkind)

Ane Sofie Pedersen

26 jul 1884

Ringive (Ulkind)

Peder Pedersen

14 nov 1886

Ringive (Ulkind)

Luise Møller