Slægten fra Vestergård i Morsbøl i Grindsted sogn

Herunder kan ses efterkommere og deres ægtefæller fra 1865-1920 til bonden Bertel Mortensen (1640-1741) fra Vestergaard i Morsbøl i Grindsted sogn.

Ønsker man at købe E-bogen ”Slægten fra Vestergård i Morsbøl i Grindsted sogn” (8 generationer) – 1102 sider, kan den bestilles via Bestillingskemaet. De øvrige E-bøger fra forlaget genEbooks kan ses på forlagets hjemmeside.

Se oversigt 1 over efterkommere og deres ægtefæller fra 1640-1864 her.

Oversigt over efterkommere og deres ægtefæller fra 1865-1920

Ane Magdalene Christensen

08 okt 1865

Grene

Ane Marie Elisabeth Christensen

15 nov 1865

Hoven (Paabøl)

Christen Peder Christensen

11 nov 1865

Næsbjerg (Biltoft)

Dorthea Marie Christensen

17 dec 1865

Alslev (Toftnæs)

Karen Christensen

10 jul 1865

Ansager

Thomas Christensen

22 apr 1865

Horne (Bjalderup)

Maren Christine Dynesen

08 dec 1865

Sønder Omme (Hallundbæk)

Anna Mathea Hansen

29 maj 1865

Øse

Anne Kirstine Hansen

21 dec 1865

Grindsted (Sønderby)

Hans Hansen

30 jun 1865

Vorbasse (Fitting Mark)

Mette J. Henningsen

14 sep 1865

Hemmet

Henrik Rasmus Peter Christian Henriksen

31 jul 1865

Klovborg

Ole Jensen Horsbøl

10 jun 1865

Thorstrup (Yderik)

Carl Adolph Jensen

10 okt 1865

Grindsted (Hinnum)

Johannes Sofus Jensen

10 feb 1865

Sønder Borris (Ahlergaard)

Niels Tang Jensen

22 okt 1865

Nørup (Engelsholm Mark)

Ane Jessen

06 aug 1865

Ølgod

Søren Knudsen

19 jun 1865

Faaborg (Vrenderup)

Ane Margrethe Larsdatter

31 maj 1865

 

Ane Marie Madsen

25 nov 1865

Hemmet

Christine Caroline Mathiasen

02 jul 1865

Hover (Høgsholt)

Maren Sophie Karoline Momsen

04 apr 1865

Folding (Sønderskov)

Karen Mortensen

1865

 

Karen Mortensen

22 jul 1865

Ringive (Baastlund)

Laurids Mortensen

20 aug 1865

Ansager

Niels Nielsen

02 nov 1865

Hejnsvig (Hejnsvig Mark)

Thomas Andreas Marius Nielsen

25 okt 1865

Øse (Hostrup)

Katrine NN

1865

 

Søren Olesen

23 jan 1865

Thyregod (Dørken, Midtgaard)

Larsine Pedersen

03 okt 1865

Skarrild (Silstrup)

Peder Pedersen

22 mar 1865

Brande

Vilhelm Pedersen

09 apr 1865

Grene (Plougslund)

Ane Marie Petersen

02 jun 1865

Ejstrup (Gludsted)

Andreas Jensen Schmidt

21 feb 1865

Sommersted

Anne Marie Skøtt

14 feb 1865

Skrave (Langetved, Gastkær)

Søren Madsen Sørensen

10 jun 1865

Bredsten

Mads Boyler Thomsen

23 sep 1865

Hejnsvig (Hejnsvig Mark)

Thomas Thomsen

14 maj 1865

Vejrup

Ane Marie Frederiksen Øhlenschlæger

01 okt 1865

Vorbasse

Iver Andersen

13 jan 1866

Hejnsvig (Søgaard)

Maren Hansen Askjær

24 apr 1866

Grene

Ane Cathrine Christensen

04 sep 1866

Ikast

Ane Dorthe Christensen

16 okt 1866

Horne (Bjalderup)

Ane Dorthea Christensen

21 maj 1866

Horne (Bjalderup)

Christine Petrea Christensen

17 jun 1866

Varde

Marie Christensen

27 aug 1866

Grene (Plougslund, Tingstedgaard)

Marie Christensen

04 sep 1866

Ikast

Niels Christian Christensen

14 apr 1866

Ansager

Niels Plauborg Christensen

18 aug 1866

Tistrup

Herman Christiansen

30 nov 1866

Vester Nykirke (Vong)

Martin Christiansen

24 maj 1866

Varde

Nis Christian Christiansen

11 jun 1866

Grindsted (Sønderby)

Sidsel Kathrine Christiansen

11 jun 1866

Grindsted (Sønderby)

Anton Jørgensen Dam

13 sep 1866

Vejen

Cecilie Marie Ebbesen

08 jun 1866

Harte

Alma Napoline Hansen

10 mar 1866

København (Sankt Johannes Kirke)

Ane Barbara Hansen

01 okt 1866

Grindsted (Nollund)

Christen Hansen

03 jan 1866

Aastrup

Dorthea Hansen

12 mar 1866

Grene (Billund)

Hans Peter Hansen

22 maj 1866

Hverring (Honum Skov)

Jacobine Marie Hansen

12 jun 1866

Sønder Omme

Jens Christian Hansen

01 jun 1866

Hoven

Jens Kragsig Hansen

14 sep 1866

Ringive (Mallehøje)

Mads Hansen

13 jul 1866

Ølgod

Niels Jakob Hansen

13 jan 1866

Grindsted (Sønderby)

Ane Marie Jacobsen

05 dec 1866

Aadum

Jacob Jacobsen

25 mar 1866

Hejnsvig (Fugdal)

Andrea Jensen

22 jun 1866

Vedersø

Ane Marie Christine Jensen

22 jan 1866

Sønder Felding

Bolette Utoft Jensen

19 sep 1866

Skibet

Hansine Marie Kathrine Jensen

22 okt 1866

Sønder Borris (Lindvig)

Johanne Jensen

19 jan 1866

Grene (Løvlund)

Karen Jensen

05 feb 1866

Ansager

Niels Jensen

29 nov 1866

Bramming (Nøraa)

Niels Jensen

11 nov 1866

Grene

Niels Christian Jensen

06 jan 1866

Grindsted (Eg)

Niels Haahr Jensen

17 maj 1866

Grindsted (Vadbøl)

Niels Valdemar Jensen

07 dec 1866

Sønder Omme (Bøvl Norge)

Peder Eiler Jensen

03 feb 1866

Grene (Krog)

Niels Jessen

14 nov 1866

Ølgod

Dorthe Kirstine Laurikke Kristensen

17 jul 1866

 

Lars Larsen

08 apr 1866

Hejnsvig (Fugdal)

Laust Lauridsen

08 maj 1866

Lindeballe (Brændgaard)

Niels Jensen Madsen

06 sep 1866

Vorbasse (Nebel)

Niels Mortensen

09 jun 1866

Vorbasse (Donslund Mark)

Niels Peder Nielsen

14 dec 1866

Sønder Omme (Hallundbæk)

Ane Marie Pedersen

23 apr 1866

Brande

Gjertrud Marie Hansine Catrine Pedersen

27 feb 1866

Øster Starup

Iver Iversen Pedersen

21 maj 1866

Vester Starup

Kirsten Marie Pedersen

30 maj 1866

Gadbjerg

Nielsine Pedersen

1866

Thyregod (Kokborg)

Claus Julius Poulsen

07 apr 1866

Lindeballe (Gødsbøl)

Mads Poulsen

13 sep 1866

Ølgod

Hans Madsen Skøtt

16 feb 1866

Skrave

Viggo Steffensen

20 maj 1866

Sønderho

Christen Marcussen Sørensen

05 dec 1866

Tistrup

Martin August Sørensen

24 dec 1866

Give

Anton Thomsen

27 maj 1866

Assing

Elisabeth Marie Thomsen

26 apr 1866

Bramming

Mads Thomsen

02 okt 1866

Faaborg

Maren Thomsen

20 sep 1866

Vejrup (Nørre Vejrup)

Thomas Thomsen

12 dec 1866

Hejnsvig (Donslund)

Thomas Iversen Thomsen

18 maj 1866

Aastrup

Johan Mathias Winther

29 jan 1866

Tistrup (Krarup)

Bertel Bertelsen

13 okt 1867

Vester Starup

Birthe Marie Berthelsen

22 feb 1867

Tistrup (Krarup)

Ellen Carlsen

03 sep 1867

Sønder Omme

Andreas Brorsen Christensen

19 jan 1867

Varde

Christen Hansen Christensen

06 nov 1867

Alslev (Toftnæs)

Christen Peder Christensen

02 mar 1867

Hejnsvig (Gilbjerg)

Dorthea Christensen

07 feb 1867

Give (Bøllund)

Jens Christian Christensen

10 okt 1867

Hørby (Badskær)

Karen Marie Kirstine Christensen

07 maj 1867

Grindsted (Utoft)

Christine Dynesen

06 sep 1867

Sønder Omme (Hallundbæk)

Søren Peder Ebbesen

13 jan 1867

Malt (Maltbæk)

Niels Kristian Engelbrecht

26 dec 1867

Kettrup

Jens Nielsen Engsig

02 nov 1867

Sønder Felding

Mads Christian Daniel Esbøl

10 mar 1867

 

Hans Peter Hansen

14 nov 1867

Ringive (Ringivegaard)

Laust Jessen Hansen

16 sep 1867

Grene (Plougslund)

Maren Hansen

06 sep 1867

Grindsted (Sønderby)

Hermine Mathilde Hermansen

27 apr 1867

Ølgod

Hans Madsen Jensen

11 jun 1867

Grindsted

Jes Tang Jensen

20 okt 1867

Nørup (Engelsholm Mark)

Johan Jensen

25 apr 1867

Dejbjerg (Lyager)

Karen Jensen

10 okt 1867

Ølgod (Hejbøl)

Maren Jensen

22 feb 1867

Sønder Felding

Søren Jensen

11 jun 1867

Grindsted

Thomas Christian Eiler Jensen

10 aug 1867

Grene (Krog)

Jes Jessen

09 jan 1867

Nørup

Johannes Andorh Johansen

22 jul 1867

Ansager

Søren Hansen Jørgensen

19 mar 1867

Grindsted (Eg)

Karen Kristensen

14 nov 1867

Ansager (Stenderup)

Ane Larsen

26 sep 1867

Hejnsvig (Fugdal)

Anne Nielsen

19 jun 1867

Horne

Maren Nielsen

07 jul 1867

Ansager (Lærkeholt)

Niels Jørgen Nielsen

27 aug 1867

Gauerslund (Andkær)

Nielsine Nielsen

04 sep 1867

Alslev

Maria Pouline NN

27 maj 1867

Malling (Fløjstrup)

Mathea NN

09 apr 1867

 

Hans Møller Pedersen

29 jul 1867

Øster Starup

Iver Iversen Pedersen

05 jul 1867

Vester Starup

Jens Christian Pedersen

15 maj 1867

Grene (Plougslund)

NN Pedersen

17 apr 1867

Hejnsvig (Hejnsvig Mark)

Niels Nielsen Roar

01 okt 1867

Stenderup (Braa Mark)

Hans Jørgensen Skøtt

12 maj 1867

Skrave

Mette Marie Skøtt

26 feb 1867

Skrave

Jens Christian Sørensen

26 feb 1867

Malt

Søren Sørensen

04 okt 1867

Ansager

Ane Marie Hansen Terp

02 dec 1867

Gesten

Mads Peter Thomsen

11 sep 1867

Varde

Jens Hansen Tofterup

10 jun 1867

Vester Starup

Sinnet Marie Tonnesen

23 mar 1867

Vester Starup (Galstho)

Agnes Sophie Andersen

18 okt 1868

 

Anders Peder Andersen

01 jul 1868

Thyregod (Holmslund)

Anders Peder Nielsen Arevad

27 jul 1868

Brande (Arvad)

Hans Marius Pedersen Askjær

17 aug 1868

Hejnsvig (Hejnsvig Mark)

Søren Jensen Askjær

26 nov 1868

Thyregod (Hindskov)

Bertel Jensen Bertelsen

05 maj 1868

Tistrup (Strebel)

Christen Christensen

27 mar 1868

Hoven (Paabøl)

Christen Andersen Christensen

28 feb 1868

Horne

Christian Christensen

02 okt 1868

Varde

Karen Christensen

30 dec 1868

Vorbasse (Nebel)

Mette Marie Christensen

06 sep 1868

Strellev (Topgaard Mark)

Nielsine Josephine T. B. Christensen

01 jan 1868

Hobro

Stine Christiansen

30 aug 1868

Varde

Ane Charlotte Margrethe Cathrine Clausen

22 mar 1868

Tislund (Gøtterup)

Mette Marie Frederiksen

15 aug 1868

Thyregod (Kokborg)

Christen Peder Jørgensen Fromsejer

29 sep 1868

Vorbasse

Ane Lauretta Marie Frederikke Hansen

30 maj 1868

Tistrup

Bartoline Hansen

07 jan 1868

Ansager

Hans Jensen Hansen

20 maj 1868

Harte (Ejstrup)

Ida Margrete Hansen

27 okt 1868

Grindsted (Sønderby)

Karen Kirstine Hansen

09 feb 1868

Vorbasse (Fitting Mark)

Karen Marie Hansen

03 jan 1868

Aastrup

Karen Marie Hansen

11 maj 1868

Stenmagle

Kristian Frederik Hansen

29 dec 1868

Aadum (Degneboligen)

Peter Frederik Hansen

24 jan 1868

Asminderød

Christine Edel Anna Henckel

18 okt 1868

Aarhus

Agnes Hansine Holberg

20 dec 1868

Neksø

Max Christian Iversen

1868

 

Jens Jacobsen

23 jul 1868

Hejnsvig (Fugdal)

Johanne Pedersen Jacobsen

11 mar 1868

Ringive (Karlskov Mark)

Ane Kirstine Jensen

21 aug 1868

Hejnsvig

Knud Haahr Jensen

23 dec 1868

Grindsted (Vadbøl)

Niels Marius Jensen

05 aug 1868

Grindsted (Eg)

Nielsine Kirstine Jensen

11 jan 1868

Øse

Thomas Jensen

11 okt 1868

Andst

Anton Marius Jepsen

24 nov 1868

Øse

Kristen Lund Jepsen

20 maj 1868

Malt

Jes Jessen

14 feb 1868

Ølgod (Vester List Mark)

Ane Marie Johnsen

07 mar 1868

Ansager (Stenderup)

Niels Johnsen

09 mar 1868

Ansager (Skovlund)

Mette Kirstine Karlsen

26 jul 1868

Vejen

Esther Kastrup

29 feb 1868

Sverige (Falkenberg)

Johannes Henrik Kjerrumgaard

1868

Holsted

Johanne Larsen

21 apr 1868

Lindeballe (Vester Aast)

Hans Hansen Laugesen

20 maj 1868

Aarre (Jyllerup)

Ane Marie Lauridsen

03 jul 1868

Aadum

Mads Peder Jacobsen Lonborg

18 okt 1868

Lønborg

Mette Kirstine Madsen

20 aug 1868

Give (Vemmelund)

Hylleborg Mortensen

13 okt 1868

Ringive (Baastlund)

Jens Christian Mortensen

20 sep 1868

Vorbasse (Donslund Mark)

Andreas Møller

31 jul 1868

Varde

Niels Peder Nielsen

17 feb 1868

Bække

Niels Peder Nielsen

09 okt 1868

Hejnsvig (Nordborg)

Pouline Nielsen

31 maj 1868

Lønborg

Ane Kathrine Nissen

18 jul 1868

 

Nielsine Katrine NN

23 jan 1868

Jordrup

Jens Mathias Bollerup Olufsen

25 okt 1868

Ølgod (Mejlvang)

Ane Christine Pedersen

03 jul 1868

Thyregod (Kokborg)

Iver Iversen Pedersen

10 nov 1868

Øse

Kristen Pedersen

22 dec 1868

Fodby

Lars Christian Pedersen

12 mar 1868

Skarrild

Maren Kirstine Pedersen

21 apr 1868

Brande

Mette Katrine Pedersen

05 aug 1868

Vester Starup

Anna E. C. Peterson

sep 1868

Dalby

Jens Peter Sørensen

27 jan 1868

Rørby (Kærby)

Jens Peder Tangsgaard

23 nov 1868

Ringive

Karen Marie Thomsen

15 apr 1868

Aastrup

Peder Jakobsen Thomsen

12 aug 1868

Vejrup

Anna Winther

07 jun 1868

Tistrup (Krarup)

Niels Hansen Askjær

20 jun 1869

Grene

Anne Elise Christensen

15 apr 1869

Hejnsvig (Gilbjerg)

Christen Christensen

01 jun 1869

Horne (Bjalderup)

Else Marie Christensen

19 mar 1869

Ikast

Karen Marie Dalager Christensen

26 dec 1869

Vorbasse (Nebel)

Kjeld Christensen

16 sep 1869

Ansager

Marie Christensen

25 feb 1869

Grindsted (Utoft)

Nielsine Marie Christensen

19 aug 1869

Horne (Malle)

Cicilie Marie Ebbesen

21 mar 1869

 

Christiane Hansen

11 sep 1869

Ansager

Hans Frederik Hansen

1869

 

Karen Hansen

25 feb 1869

Ringive

Lars Hansen

08 feb 1869

Lyne (Uldbæk)

Maren Hansen

17 apr 1869

Ringive (Stilbjerg)

Margrete Kristine Hansen

25 jun 1869

Vester Starup (Nørre Starup)

Margrethe Hansen

12 nov 1869

Vester Starup (Galstho)

Martha Hansen

20 nov 1869

Aastrup (Grene)

Kirstine Jacobsen

30 jan 1869

Vester Starup

Hans Jessen Jensen

22 maj 1869

Ansager

Hans Tang Jensen

21 dec 1869

Nørup (Engelsholm Mark)

Karen Jensen

16 apr 1869

Grindsted (Hinnum)

Laurids Jensen

04 feb 1869

Sønder Omme (Skovsende Mark)

Peder Jepsen

08 jul 1869

Kvong (Kvorup)

Jes Ludvig Jessen

02 mar 1869

Nørup

Niels Jessen

05 apr 1869

Ølgod

Else Johnsen

1869

Ansager (Stenderup)

Jes Frandsen Jørgensen

02 mar 1869

Ølgod (Lindbjerg Mark)

Jørgen Jessen Jørgensen

28 mar 1869

Ringive

Søren Jørgen Jørgensen

06 nov 1869

Aadum

Andreas Knudsen

19 maj 1869

Vorbasse

Else Marie Knudsen

06 nov 1869

Ølgod

Ane Larsen

13 sep 1869

Grene

Lars Harkes Larsen

03 dec 1869

Ølgod (Grønfeldt)

Johanne Marie Laugesen

29 dec 1869

Ansager

Karen Lauridsen

30 aug 1869

Hoven (Lakkenborg Mark, Kratbanken)

Hans Christensen Lund

01 maj 1869

Skrave (Københoved)

Mogens Laurids Steinus Mogensen

04 okt 1869

Faaborg

Jens Nielsen

27 feb 1869

Vorbasse (Risbøl)

Jørgen Julius Nielsen

24 mar 1869

Gauerslund

Maren Nielsen

08 nov 1869

Sønder Felding (Gammelmark)

Maria Nielsen

21 mar 1869

Sønder Omme

Henrikke NN

22 okt 1869

København

Peder Jensen Nørholm

21 sep 1869

Veerst

Maren Søgård Olesen

13 apr 1869

Hejnsvig (Søgaard)

Mette Kathrine Olesen

19 apr 1869

Billum (Kjelst)

Peder Pedersen

14 okt 1869

Vejle

Emma Cathrine Marie Qvie

02 maj 1869

Horsens (Vor Frelser sogn)

Hans Sveistrup Skøtt

08 apr 1869

Skrave

Kjestine Skøtt

15 jul 1869

Skrave

Axel Harald Steinthal

17 okt 1869

København

Johanne Marie Stephansen

24 apr 1869

Gadbjerg (Tofthøj Mark)

Ellen Marie Thomsen

29 sep 1869

Faaborg

Morten Thomsen

08 mar 1869

Hejnsvig (Donslund)

Hansine Kirstine Tranberg

29 jan 1869

Ansager (Stenderup)

Anders Jensen Andersen

17 feb 1870

Sønder Omme (Lille Brande)

Anne Else Andersen

07 mar 1870

Hejnsvig (Søgaard)

Maren Andersen

15 nov 1870

Grindsted (Hinnum)

Bodil Marie Jensen Askjær

31 maj 1870

 

Christen Bjerg

17 apr 1870

Grene (Bjerggaard)

Else Marie Amalie Brodelund

08 okt 1870

Øster Starup (Fredsted)

Christine Christensen

1870

Alslev (Toftnæs)

Ellen Marie Christensen

16 nov 1870

Jerne

Johannes Andersen Christensen

29 sep 1870

Horne (Malle)

Maren Christensen

05 jun 1870

Ringive (Langelund, Langelundgaard)

Peter Marius Christensen

16 nov 1870

Hoven (Paabøl)

Villads Christensen

07 jul 1870

Tistrup

Laurids Jensen Elkjær

09 aug 1870

Ejstrup (Hyvild)

Anders Christian Esbøl

1870

Vejle (Sankt Nicolaj)

Bodil Marie Martine Frederiksen

22 nov 1870

Thyregod (Kokborg)

Frederik Christian Bjerrum Frederiksen

11 mar 1870

Thyregod (Hindskov)

Johannes Jørgensen Fromsejer

16 jul 1870

Holsted

Ane Barbara Hansen

15 sep 1870

 

Else Sørine Hansen

01 dec 1870

Harte (Ejstrup)

Hans Marius Hansen

23 dec 1870

Ansager (Kvie)

Hans Peder Hansen

19 dec 1870

Ullerslev

Hans Peder Hansen

24 apr 1870

Vester Starup (Sønder Starup)

Mads Thomsen Hansen

30 maj 1870

Vester Nebel (Lifstrup)

Mette Marie Hansen

08 maj 1870

Hejnsvig (Askær)

Jens Kristen Mortinus K. Haubjerg

08 nov 1870

Sønder Omme (Omvraa Mark, Trælund)

Karen Jacobsen

28 apr 1870

Ringive (Karlskov Mark)

Jens Sørensen Jensen

04 feb 1870

Egtved (Vork)

Katrine Jensen

12 aug 1870

Løvel

Mette Marie Jensen

23 apr 1870

Grindsted (Eg)

Niels Kristian Jensen

21 jun 1870

Ansager (Lærkeholt)

Søren Holm Jensen

20 mar 1870

Gjern

Søren Christian Jepsen

13 aug 1870

Give (Farre)

Jeppe Christian Jessen

30 okt 1870

Ølgod

Hans Berthelsen Johansen

07 jun 1870

Ansager

Niels Peder Johnsen

03 jun 1870

Ansager (Stenderup)

Ane Karen Møller Jørgensen

09 jul 1870

Grindsted (Eg)

Anders Knudsen

28 feb 1870

Hanning

Ane Kirstine Larsen

11 sep 1870

Brande (Tarp)

Hans Christian Larsen

18 jun 1870

Hejnsvig

Christen Peter Lauridsen

17 nov 1870

Egtved (Ballegaard)

Marie Lind

17 feb 1870

Nørup

Inger Oline Madsen

23 dec 1870

Egaa

Anders Michael Mikkelsen

15 jun 1870

Vorbasse

Helle Kristine Mikkelsen

31 jul 1870

Tvilum (Truust Mark)

Kirsten Mortensen

09 nov 1870

Vorbasse (Donslund)

Anne Kirstine Nielsen

06 maj 1870

Brørup (Eskelund, Grønninglund)

Else Marie Nielsen

08 jan 1870

Horne

Jensine Marie Nielsen

13 okt 1870

Gadbjerg

Johanne Caroline Nielsen

27 jan 1870

Svanninge

Mette Kirstine Nielsen

24 jun 1870

Taulov

Christen Nørgaard Nissen

12 dec 1870

Grindsted (Nollund)

Karen Kirstine NN

17 okt 1870

 

Anne Olesen

17 okt 1870

Hejnsvig (Søgaard)

Anders Jochum Pedersen

26 aug 1870

Gadbjerg (Smidstrup)

Ane Pedersen

11 jan 1870

Brande (Skerris)

Mariane Dortea Pedersen

25 jan 1870

Vester Starup (Hesselho)

Peder Pedersen

28 nov 1870

Øse (Hostrup)

Peder Christian Pedersen

04 aug 1870

Thyregod (Kokborg)

Cathrine Johanne Jensine Petersen

20 dec 1870

Vejle

Poul Christian Jørgen Poulsen

23 dec 1870

Grindsted (Sønderby)

Ane Mathilde Marie Rahbek

22 jul 1870

Sønder Borris (Sønderbygaard)

Marie Hansine Kirstine Sillesen

04 maj 1870

Alslev

Johannes Peder Stephansen

17 jul 1870

Gadbjerg

Hans Sørensen

23 jan 1870

Ansager

Hans Frederik Hansen Terp

28 jan 1870

Gesten

Thomas Christian Thomsen

20 maj 1870

Varde

Peter Madsen Vemmelund

18 jan 1870

Give (Vemmelund)

Karl Marinus Winther

25 jun 1870

Tistrup (Krarup)

Bodil Carlsen

21 maj 1871

Grindsted (Morsbøl)

Christen Christensen

17 sep 1871

Grindsted (Utoft)

Else Christensen

01 apr 1871

Hejnsvig (Gilbjerg)

NN Christensen

11 aug 1871

Hejnsvig (Refshøj)

Ane Christiansen

07 jun 1871

Vester Nykirke (Vong)

Elisabeth Margrethe Ebbesen

02 maj 1871

Malt (Engvanggaard)

Filippa Christiane Ebbesen

20 jul 1871

Brørup

Hans Hansen Ebbesen

24 jun 1871

Harte (Sødalgaard)

Jens Peter Marius Esbøl

01 jun 1871

Vejle (Sankt Nicolaj)

Maren Eskildsen

29 mar 1871

Grindsted (Hinnum)

Oline Kjerstine Frederiksen

24 jan 1871

Faaborg (Vrenderup)

Theodor Nis Christian Frosch

04 okt 1871

Mølby

Peder Gjørtsvang

09 jun 1871

Malt

Ane Marie Guldager

18 mar 1871

Ansager (Lund, Lund Mark)

Jens Nielsen Guldager

18 mar 1871

Ansager (Lund, Lund Mark)

Kristen Nielsen Guldager

28 maj 1871

Ansager (Lund, Lund Mark)

Caroline Hansen

01 mar 1871

Hoven

Hans Hansen

24 maj 1871

Grene (Billund)

Hans Christian Hansen

21 nov 1871

Vester Starup (Galstho)

Hans Frederik Hansen

22 feb 1871

Tistrup

Hans Peter Hansen

02 mar 1871

Uhre

Jessine Kirstine Hansen

21 apr 1871

Ringive (Store Karlskov Mark)

Laurids Marinus Hansen

30 aug 1871

Aadum (Degneboligen)

Niels Gammelgaard Nielsen Hauge

16 sep 1871

Sønder Omme (Stakroge Mark)

Ane Marie Kirstine Jensen

25 nov 1871

Sønder Omme (Hvelplund Mark)

Carl Jørgen Johan Tang Jensen

01 okt 1871

Nørup

Johanne Marie Katrine Jensen

02 nov 1871

Grene (Krog)

Ane Marie Jessen

28 jan 1871

Eltang (Lilballe)

Hans Johan Jessen

09 maj 1871

Nørup

Christen Johnsen

14 feb 1871

Ansager (Skovlund)

John Hansen Johnsen

08 jul 1871

Ansager (Stenderup)

Johan Frederik Knigge

OMK 1871

Varde

Mette Marie Kramer

01 sep 1871

Ejstrup

Ane Dorthea Kirstine Kristensen

05 dec 1871

Ejstrup

Ingrid Vind Kristensen

30 jan 1871

 

Hans Christensen Kyed

15 aug 1871

Hammer

Hans Jørgen Larsen

15 aug 1871

Ølgod (Grønfeldt)

Lars Peder Christian Larsen

15 jul 1871

Lindeballe (Vester Aast)

Hans Jacob Lassen

28 apr 1871

Ølgod (Lindbjerg Mark)

Christen Nielsen Madsen

24 jul 1871

Tistrup

Mads Christian Madsen

29 sep 1871

Grene (Løvlund)

Claus Peder Nielsen

14 mar 1871

Gauerslund

Eskild Nielsen

29 apr 1871

Sønder Omme (Bøvl)

Johanne Nielsen

31 aug 1871

Sønder Felding (Gammelmark)

Maren Nielsen

08 sep 1871

Vorbasse (Risbøl)

Mathias Johnsen Nielsen

21 dec 1871

Gadbjerg

Niels Willumsen Nielsen

29 aug 1871

Brørup (Eskelund, Grønninglund)

Poul Nielsen

1871

 

Bodil NN

27 jan 1871

Mjolden (Hyborg)

Jens Kristian Jensen Nørholm

17 jun 1871

Veerst

Marie Elisabeth Olesen

12 jan 1871

Vejle

Johan Georg Pedersen

12 feb 1871

Pjedsted

Jørgen Pedersen

09 okt 1871

Give

Kjerstine Pedersen

10 maj 1871

Skarrild

Peder Pedersen

04 dec 1871

Herborg

Hans Bertelsen Poulsen

02 mar 1871

Ansager

Rasmine Kirstine Abel Rasmussen

16 sep 1871

Brande

Carl Philip Seidelin

20 jul 1871

Aarhus

Nikolai Brodersen Sick

03 mar 1871

Middelfart

Kirstine Skøtt

21 mar 1871

Skrave

Mette Marie Skøtt

25 jul 1871

Skrave

Frands Sørensen

10 jul 1871

Lejrskov

Hans Thomas Sørensen

17 feb 1871

Kvong (Aasted)

Søren Iver Sørensen

19 nov 1871

Lintrup

Jens Sørensen Terp

16 sep 1871

Lindeballe

Ane Thomsen

24 nov 1871

Vejrup

Christen Thomsen

17 sep 1871

Nørup

Thomas Christian Thomsen

24 apr 1871

Aastrup

Lars Anton Madsen Vemmelund

27 apr 1871

Give (Vemmelund)

Kristian Emil Vestergaard

21 dec 1871

Gadbjerg

Kristine Wilhelmsen

31 dec 1871

Ansager

Anne Øhlenschlæger

28 okt 1871

Grindsted (Morsbøl)

Christen Ravn Andersen

12 aug 1872

Hejnsvig (Søllingdal)

Johanne Marie Andersen

16 sep 1872

Grindsted (Hinnum)

Rasmus Peder Andersen

14 aug 1872

Brande (Lundfod)

Mette Marie Jensen Askjær

04 jul 1872

Thyregod (Hindskov)

Anna Dorthea Bertelsen

02 dec 1872

Horne (Rotbøl)

Pouline Louise Brodelund

18 dec 1872

Ødsted (Tudvad)

Ane Cathrine Christensen

05 jun 1872

Ansager

Christen Christensen

09 mar 1872

Grene (Plougslund)

Christen Jensen Christensen

03 aug 1872

Hejnsvig (Refshøj)

Else Christensen

28 mar 1872

Alslev (Toftnæs)

Ingvar Bruun Christensen

02 apr 1872

Varde Landsogn (Mejls)

Jens Rahbech Christensen

27 sep 1872

Sønder Omme (Skovsende)

Niels Christian Christensen

19 okt 1872

 

Johanne Hansine Marie Christiansen

13 apr 1872

Varde

Filip Christian Marius Ebbesen

02 sep 1872

Malt (Maltbæk)

Soren Peter Elkjaer

15 maj 1872

Vejle

Hans Eskildsen

12 sep 1872

Grindsted (Utoft)

Andreas Bjerrum Frederiksen

14 mar 1872

Thyregod (Hindskov)

Marcus Jørgensen Fromsejer

22 jun 1872

Føvling (Tobøl)

Ane Christine Hansen

10 nov 1872

Ejstrup (Kidmose, Kidmosegaard)

Christian Nielsen Hansen

03 nov 1872

Aastrup

Hansine Elisbet Hansen

11 nov 1872

Ansager

Iver Hansen

19 okt 1872

Grindsted (Sønderby)

Kristen Hansen

10 jun 1872

Sønder Borris (Lindvig)

Niels Hansen

10 sep 1872

Ringive

Maren H. Henriksen

22 apr 1872

USA (Nebraska. Hamilton County, Hampton)

Bothilde Margrethe Maria Jacobsen

26 mar 1872

Them

Jacob Niels Jacobsen

16 mar 1872

Vildbjerg

Jakob Peder Jacobsen

06 nov 1872

Ringive (Karlskov Mark)

Ane Margrethe Jensen

01 feb 1872

Ansager

Hansine Sørine Katrine Jensen

24 apr 1872

Grindsted

Jens Jacob Jensen

07 feb 1872

Hejnsvig (Askær, Askær Mark)

Mette Kirstine Jensen

28 jun 1872

Ølgod (Lindbjerg)

Mette Kirstine Jensen

28 apr 1872

Øse

Anton Jessen

21 mar 1872

Ølgod (Vester List Mark)

Ane Johanne Kirstine M. Johannesen

19 jun 1872

Tistrup (Hesselho)

Dorthea Kirstine Johnsen

28 dec 1872

Strellev

John Nielsen Johnsen

1872

Ansager (Stenderup)

Jens Marinus Jørgensen

27 okt 1872

Brande (Flø)

Johan Kjærgaard

09 jan 1872

Mors

Søren Kristian Kristensen

23 aug 1872

Næsbjerg

Karen Kristiansen

02 jul 1872

Grindsted (Horsbøl)

Ane Andersen Ladegaard

13 mar 1872

Egtved (Vork)

Jensine Marie Lauridsen

23 sep 1872

Øse (Heager)

Erik Laursen

03 dec 1872

Thyregod (Hastrup)

Hansine Magdalene Lund

20 dec 1872

Vejen (Skodborg Bjerregaard)

Mary Lund

OMK 1872

 

Karen Marie Madsen

13 maj 1872

Ansager

Jens Christian Mathiasen

31 jul 1872

Thyregod (Kokborg)

Birthe Marie Mikkelsen

19 aug 1872

Vorbasse

Eline Bolette Mortensen

28 apr 1872

Ringive (Baastlund)

Birgine Nielsen

11 sep 1872

Grindsted (Nollund)

Hans Sørensen Nielsen

22 apr 1872

Tistrup (Strebel)

Jens Nielsen

08 aug 1872

Horne

Karen Nielsen

25 aug 1872

Skovlund (Skovlund Mark)

Karen Nielsen

24 okt 1872

Brørup (Eskelund, Grønninglund)

Nielsine Petrea Nielsen

04 jan 1872

Hodde

Thomas Nielsen

02 mar 1872

Ansager (Lund)

Marthe Marie NN

28 jul 1872

 

Christine Olesen

24 jun 1872

Hejnsvig (Søgaard)

Maren Olesen

14 nov 1872

Ølgod

Jes Christian Marinus Pedersen

12 sep 1872

Vorbasse (Fromsejer)

Kjeld Peder Christensen Pedersen

14 jan 1872

Tistrup (Bredho)

Nanna Bodil Augusta Pedersen

07 jun 1872

Horne (Salling herred)

NN Pedersen

20 maj 1872

Hejnsvig (Hejnsvig Mark)

Peder Bertel Pedersen

06 sep 1872

Tistrup (Bredho)

Peder Christian Pedersen

23 dec 1872

Ansager (Tiphede)

Steffen Pedersen

05 sep 1872

Bække (Asbo)

Anna Rasmussen

27 okt 1872

Vejlby

Kristianus Andreas Schjøth

10 dec 1872

Gadbjerg

Hans Madsen Skøtt

06 okt 1872

Skrave

Jacobine Martine Sørine Sørensen

03 feb 1872

Vinderslev

Karen Thomine Sørensen

01 maj 1872

Tistrup

Ole Andreas Sørensen

10 jul 1872

Ansager (Kvie Mark)

Iver Hansen Terp

24 jun 1872

Gesten

Hans Christian Thomsen

18 okt 1872

Hejnsvig (Donslund)

Mette Marie Thomsen

29 mar 1872

Faaborg