Slægten fra Vestergård i Morsbøl i Grindsted sogn

Herunder kan ses efterkommere og deres ægtefæller fra 1640-1864 til bonden Bertel Mortensen (1640-1741) fra Vestergaard i Morsbøl i Grindsted sogn.

Ønsker man at købe E-bogen ”Slægten fra Vestergård i Morsbøl i Grindsted sogn” (8 generationer) – 1102 sider, kan den bestilles via Bestillingskemaet. De øvrige E-bøger fra forlaget genEbooks kan ses på forlagets hjemmeside.

Se oversigt 2 over efterkommere og deres ægtefæller fra 1865-1920 her.

Oversigt over efterkommere og deres ægtefæller fra 1640-1864

Navn

Født

Fødested

Bertel Mortensen

OMK 1640

 

Ellen Mortensdatter

OMK 1643

 

Morten Bertelsen

OMK 1670

 

Karen Jensdatter Kloster

1673

Grindsted (Nollund)

Christen Bertelsen

1677

 

Anne Bertelsdatter

OMK 1682

 

Johanne Christensdatter

1684

 

Kirsten Mortensdatter

08 aug 1697

Grindsted

Lars Thomsen

1698

Grindsted (Hinnum)

Berent Friederich Hansen

1701

Grene (Silkeborggaarde)

Anne Mortensdatter

20 aug 1702

Grindsted (Sønderby)

Bertel Mortensen

1704

 

Iver Nielsen

05 maj 1706

Grindsted (Sønderby)

Maren Thomasdatter

28 mar 1706

Grindsted (Utoft)

Anne Christensdatter

27 dec 1708

Grindsted (Sønderby)

Karen Mortensdatter

1708

Grindsted (Morsbøl)

N. N.

1710

 

Christen Christensen

1711

Grindsted (Sønderby)

Søren Pedersen Bølling

OMK 1712

Øse

Jens Mortensen

16 maj 1712

Grindsted (Sønderby)

Kirsten Christensdatter

19 nov 1713

Grindsted (Sønderby)

Hans Christopher Jensen

1713

Grene (Silkeborggaarde)

Niels Jepsen

25 maj 1713

Ansager (Lærkeholt)

Morten Christensen

29 mar 1716

Grindsted (Sønderby)

Anne Olufsdatter

1716

Hoven

Abelone Madsdatter

1718

Hoven

Johanne Sørensdatter

1718

Grindsted (Nollund)

Peder Andersen

02 jul 1725

Hejnsvig (Gilbjerg)

Volborg Elisabeth Berentsdatter

28 jan 1726

Grindsted (Nollund, Nollund Kloster)

Bodil Eskildsdatter

OMK 1726

 

Christen Iversen

17 feb 1726

Grindsted (Dyvelsrække)

Peder Jensen

1726

Hoven (Paabøl)

Hans Frederich Berentsen

12 okt 1727

Grindsted (Nollund)

Peder Olufsen

14 mar 1728

Ansager (Lærkeholt)

Kirsten Berentsdatter

24 jun 1729

Grindsted (Nollund)

Else Berentsdatter

24 jun 1731

Grindsted (Nollund)

Ellen Larsdatter

07 dec 1731

Grindsted (Hinnum)

Niels Jensen Bech

09 maj 1732

Grindsted (Urup, Nørre Urup)

Jacob Christensen

25 mar 1732

Grindsted (Eg)

Jørgen Hansen

1732

Tistrup (Bredho)

Morten Berentsen

18 jan 1733

Grindsted (Nollund)

Mads Andersen

OMK 1734

Grene (Elkjær)

Thomas Christensen

02 maj 1734

Grindsted (Eg)

Apelone Larsdatter

18 jan 1734

Grindsted (Hinnum)

Christen Berthelsen

22 dec 1735

Grindsted (Sønderby)

John Christensen

18 jan 1735

Vester Starup (Hesselho)

Peder Larsen

1735

Ringive (Langelund)

Maren Bølling

29 mar 1736

Øse

Peder Sørensen Bølling

1736

Øse

Maren Christensdatter

04 mar 1736

Grindsted (Eg)

Mette Larsdatter

08 apr 1736

Grindsted (Hinnum)

Christen Bertelsen

24 feb 1737

Grindsted (Morsbøl)

Jacob Bertelsen

OMK 1737

 

Christine Christophersdatter

06 dec 1737

Grindsted (Nollund)

Mads Bertelsen

23 nov 1738

Grindsted (Sønderby)

Johanne Sørensdatter Bølling

1738

Øse

Johanne Christensdatter

OMK 1738

 

Maren Kirstine Christensdatter

1738

Grindsted (Nollund)

Karen Larsdatter

1738

Grindsted

Karen Christensdatter

04 mar 1739

Sønder Omme

Berent Frederich Hansen

27 mar 1739

Grindsted (Nollund)

Karen Mortensdatter

06 dec 1739

Grindsted (Morsbøl)

Jens Hansen Qvie

OMK 1739

 

Karen Christensdatter

26 feb 1740

Grindsted (Eg)

Christen Hansen

OMK 1740

Grene (Plougslund)

Morten Larsen

18 sep 1740

Grindsted (Hinnum)

Anne Kirstine Bertelsdatter

02 feb 1741

Grindsted (Morsbøl)

Karen Sørensdatter Bølling

1741

Øse

Karen Christensdatter

23 apr 1741

Grindsted (Eg)

Søren Christensen

OMK 1741

 

Jens Ebbesen

1741

Grindsted (Morsbøl)

Ellen Nielsdatter

1741

Ansager (Lærkeholt)

Eskild Larsen

15 aug 1742

Grindsted (Hinnum)

Johanne Nielsdatter

1742

Ansager

Karen Bertelsdatter

07 apr 1743

Grindsted (Sønderby)

Anne Sørensdatter Bølling

1744

Øse

Sidsel Sørensdatter

13 sep 1744

Hoven

Christine Marie Joensdatter

dec 1745

Strellev (Tarp)

Søren Knudsen

OMK 1745

 

Anne Christina Larsdatter

08 feb 1745

Grindsted (Hinnum)

Karen Nielsdatter

1745

Lindknud (Hovborg)

Anne Dorthea Bertelsdatter

12 jun 1746

Grindsted (Sønderby)

Christen Christensen

08 maj 1746

Grindsted (Sønderby)

Else Marie Larsdatter

31 dec 1747

Grindsted (Hinnum)

Ellen Bølling

1748

Øse

Christian Knudsen

OMK 1748

Tistrup (Galtho)

Lene Lauridsdatter

07 apr 1748

Sønder Omme (Møbjerg)

Ellen Nielsdatter

1748

Lindknud (Hovborg)

Margrethe Pedersdatter

1748

 

Anne Maria Bertelsdatter

20 apr 1749

Grindsted (Sønderby)

Niels Pedersen

15 jun 1749

Grindsted (Eg)

Marie Christine Bertelsdatter

31 okt 1751

Grindsted (Sønderby)

Peder Bølling

1751

Øse

Jørgen Jessen

1751

Grindsted (Dal)

Christen Christensen

16 jul 1752

Grindsted (Sønderby)

Peder Sørensen Bølling

1753

Øse

Sidsel Catharina Bertelsdatter

25 aug 1754

Grindsted (Sønderby)

Jørgen Christensen

OMK 1755

Hejnsvig

Anders Lauridsen

1755

Næsbjerg (Skonager)

Morten Bertelsen

02 jul 1757

Grindsted (Sønderby)

Jens Pedersen

1757

Hoven (Paabøl)

Karen Hansdatter

OMK 1758

 

Ellen Madsdatter

01 jan 1758

Hejnsvig (Gilbjerg)

Niels Jacobsen

1759

Tistrup (Galtho)

Ellen Cathrine Jesdatter

1759

 

Bernt Frederich Pedersen

1759

Hoven (Paabøl)

Ellen Bertelsdatter

11 feb 1760

Grindsted (Sønderby)

Karen Bertelsdatter

11 feb 1760

Grindsted (Sønderby)

Niels Jacobsen Borch

1760

 

Anders Larsen

27 jan 1760

Grindsted (Hinnum)

Karen Christensdatter

OMK 1761

Aadum (Gundesbøl)

Laurids Hansen

01 jan 1761

 

Ane Marie Pedersdatter

1761

Ringive (Sønder Langelund)

Anne Nielsdatter

11 jul 1762

Grindsted (Urup, Nørre Urup)

Hans Christoffer Pedersen

1762

Hoven (Paabøl)

Appelone Christensdatter

16 jan 1763

Grindsted (Morsbøl)

Peder Christensen

1763

 

Mads Mathiasen

1763

Ringive (Nørre Langelund)

Anne Kirstine Nielsdatter

10 jul 1763

Grindsted (Horsbøl)

Lars Pedersen

1763

Ringive (Sønder Langelund)

Niels Nielsen Degn

11 apr 1764

Grindsted (Morsbøl)

Anne Johnsdatter

1764

Øse

Mette Nielsdatter

22 jan 1764

Grindsted (Urup, Nørre Urup)

Bertel Christensen

21 jun 1765

Grindsted (Morsbøl)

Peder Iversen

1765

Faaborg

Jens Sørensen Terp

06 feb 1765

Randbøl (Bindeballe)

Bertel Christensen

20 apr 1766

Grindsted (Morsbøl)

Maren Johnsdatter

1766

 

Mads Mathiasen

1766

Ringive

Hans Christopher Nielsen

19 maj 1766

Grindsted (Urup, Nørre Urup)

Bertel Christensen

OMK 1767

 

Hans Christensen

OMK 1767

 

Karen Johnsdatter

29 mar 1767

Øse

Ingeborg Pedersdatter

OMK 1767

 

Niels Pedersen

1767

Ansager (Lærkeholt)

Berent Mortensen

1768

Sønder Omme

Karen Nielsdatter

04 dec 1768

Grindsted (Urup, Nørre Urup)

NN Pedersen

nov 1768

Hoven (Paabøl)

Morten Christensen

09 apr 1769

Grindsted (Morsbøl)

Johanne Pedersdatter

1769

Ølgod

Jacob Pedersen

02 jul 1769

Ansager (Lærkeholt)

Marianne Thomasdatter

OMK 1769

 

Anne Christensdatter

04 jun 1770

Grindsted (Morsbøl)

Søren Madsen

14 jan 1770

Grindsted (Sønderby)

Christen Mortensen

1770

Sønder Omme (Skovsende)

Anne Maria Olufsdatter

04 jun 1770

Grindsted (Loft)

Lene Marie Christensdatter

15 sep 1771

Grindsted (Morsbøl)

Anna Christine Jensdatter

1771

 

Søren Johnsen

27 okt 1771

Grindsted (Urup, Nørre Urup)

Bertel Madsen

10 nov 1771

Grindsted (Sønderby)

Jens Nielsen

25 aug 1771

Grindsted (Urup, Nørre Urup)

Niels Andersen

07 jun 1772

Sønder Omme

Thomas Jessen

02 aug 1772

Grindsted (Lamborg)

Ellen Pedersdatter

20 apr 1772

Ansager (Lærkeholt)

Maren Pedersdatter

1772

Ølgod

Anne Marie Thomasdatter

22 sep 1772

Grindsted (Dal)

Laust Berentsen

11 dec 1773

Grindsted (Nollund)

Niels Jensen

16 nov 1773

Vester Starup (Galtsho)

Maren Jørgensdatter

OMK 1773

Tistrup

Bertel Madsen

07 maj 1773

Grindsted (Sønderby)

Kirsten Mortensdatter

1773

Sønder Omme (Skovsende)

Jeppe Christian Pedersen

05 jul 1773

Ansager (Lærkeholt)

Anne Marie Christensdatter

1774

Næsbjerg (Skonager)

Karen Christensdatter

31 mar 1774

Grindsted (Morsbøl)

Bodil Marie Hansdatter

11 sep 1774

Sønder Omme (Juellingsholm)

Hans Iversen

18 jan 1774

Vester Starup (Tofterup)

Karen Jensdatter

29 apr 1774

Grindsted

Bodel Nielsdatter

16 jan 1774

Grindsted (Urup, Nørre Urup)

Knud Sørensen

1774

Tistrup (Galthogaard)

Christen Madsen

14 maj 1775

Grindsted (Sønderby)

Hans Christopher Mortensen

1775

Sønder Omme (Skovsende)

Jeppe Pedersen

26 feb 1775

Ansager (Lærkeholt)

Thomas Pedersen

1775

Ølgod

Hans Christopher Berentsen

18 aug 1776

Grindsted (Nollund)

Anne Christensdatter

28 apr 1776

Grindsted (Morsbøl)

Maren Christensdatter

17 nov 1776

Grindsted (Sønderby)

Berent Frederik Hansen

1776

Sønder Omme

Anders Jensen

1776

Grindsted (Morsbøl)

Kirsten Pedersdatter

03 mar 1776

Ansager (Lærkeholt)

Hans Pedersen

1776

Ølgod

Christen Madsen Rahbek

1776

Sønder Borris

Karen Sørensdatter

1776

Føvling

Kirsten Sørensdatter

OMK 1776

Tistrup (Galthogaard)

Kirsten Jensdatter

24 aug 1777

Grindsted

Jens Christian Madsen

11 mar 1777

Grindsted (Sønderby)

Ellen Pedersdatter

06 jul 1777

Hejnsvig (Gilbjerg)

Jeppe Pedersen

nov 1777

Ansager (Lærkeholt)

Christen Nielsen Ølgaard

1777

 

Kirsten Christensdatter

02 jun 1778

Grindsted (Morsbøl)

Niels Jørgensen

1778

Tistrup

Anna Mortensdatter

OMK 1778

 

Peder Mortensen

1778

Sønder Omme

Ellen Kirstine Sørensdatter

1778

Tistrup

Anne Berntsdatter

1779

Grindsted (Nollund, Nollund Kloster)

Anne Christensdatter

31 okt 1779

Grindsted (Morsbøl)

Anne Johanne Hansdatter

1779

Sønder Omme (Møbjerg)

Joen Hansen

1779

Sønder Omme

Lars Jensen

04 jul 1779

Grindsted

Christen Jørgensen

13 maj 1779

Hejnsvig

Apelone Madsdatter

26 sep 1779

Grindsted (Sønderby)

Apollone Pedersdatter

03 jan 1779

Hejnsvig (Gilbjerg)

Niels Sørensen

21 feb 1779

Tistrup (Galthogaard)

Mathias Nees Andreasen

1780

Lindeballe (Amlund)

Christen Christensen Askjær

1780

Grene (Krog)

Laust Christensen

1780

Ringive (Ulkind)

Morten Christensen

08 okt 1780

Grindsted (Morsbøl)

Ellen Jørgensdatter

1780

Tistrup

Kirsten Jørgensdatter

1780

Tistrup

Anna Cathrine Jensdatter Qvie

14 jul 1780

Ansager (Kvie)

Lars Jensen Qvie

14 jul 1780

Ansager (Kvie)

Kirsten Sørensdatter

1780

Tistrup (Galthogaard)

Johanne Berentsdatter

25 mar 1781

Grindsted (Nollund)

Lars Eskildsen

30 sep 1781

Grindsted (Hinnum)

Lars Jørgensen

30 dec 1781

Grindsted (Dal)

Voldborg Jørgensen

09 sep 1781

Hejnsvig

Hans Nielsen

1781

Horne (Lervad)

Anders Pedersen

23 sep 1781

Hejnsvig (Gilbjerg)

Anna Kirstine Hansdatter

1782

Sønder Omme

Hans Madsen

20 mar 1782

Grindsted (Sønderby)

Jens Mortensen

1782

Sønder Omme

Ellen Pedersdatter

18 aug 1782

Grene (Billund)

Karen Jensdatter Qvie

1782

Ansager

Karen Eskildsdatter

1783

Grindsted

Morten Iversen

1783

Hodde

Ebbe Jensen Morsbøl

29 jun 1783

Grindsted (Morsbøl)

Ane Cathrine Nielsdatter

OMK 1783

Sabro

Jacob Nielsen

1783

Tistrup (Galtho)

Maren Sørensdatter

OMK 1783

 

Ane Barbara Nielsdatter Theilgård

10 mar 1783

Ølgod

Christina Berentsdatter

18 jan 1784

Grindsted (Nollund)

Anna Christensdatter

OMK 1784

 

Christian Christensen

1784

Tistrup

Niels Lauridsen Deigaard

04 feb 1784

Horne (Dejgaard)

Mette Hansdatter

1784

Tistrup

Ingeborg Jensdatter

1784

Malt

Anna Cathrine Jørgensdatter

1784

Tistrup

Apelone Jørgensdatter

1784

Give (Givskov)

Jens Christian Madsen

02 maj 1784

Grindsted (Sønderby)

Bertel Pedersen

29 feb 1784

Hejnsvig (Gilbjerg)

Hans Jensen Qvie

1784

Ansager (Kvie)

Ellen Kirstine Sørensdatter

1784

Tistrup (Galthogaard)

Anne Christensdatter

12 jun 1785

Grindsted (Morsbøl)

Mads Eskildsen

05 maj 1785

Grindsted (Hinnum)

Jacob Hansen

05 maj 1785

Læborg (Drostrup)

Hans Madsen

02 apr 1785

Sønder Omme

Jes Nielsen

1785

Tistrup (Galtho)

Jens Olufsen

14 aug 1785

Grindsted (Loft)

Johanne Pedersdatter

OMK 1785

Øse

Hans Jørgensen

1786

Tistrup

Maren Nielsdatter Kloster

10 sep 1786

Grindsted (Horsbøl)

Christen Jensen Qvie

1786

Ansager

Niels Sørensen

1786

Tistrup

Lars Eskildsen

02 sep 1787

Grindsted (Hinnum)

Zidsel Jørgensdatter

1787

Give (Givskov)

Ellen Knudsdatter

29 jul 1787

Grindsted (Hinnum)

Joen Lauridsen

16 sep 1787

Sønder Omme (Filskov)

Bertel Nielsen

1787

Tistrup (Galtho)

Mette Christensdatter

04 maj 1788

Grindsted (Utoft)

Mette Hansdatter

OMK 1788

 

Frederik Hansen

OMK 1788

Øse

Hans Christian Lauridsen

21 sep 1788

Sønder Omme (Filskov)

NN Pedersdatter

22 jun 1788

Hejnsvig (Gilbjerg)

Christen Sørensen

1788

Tistrup (Galthogaard)

Thomas Iversen

11 mar 1789

Faaborg

Joen Lauridsen

11 okt 1789

Sønder Omme (Filskov)

Abelone Mortensdatter

18 mar 1789

Vester Starup (Vestterp)

Ellen Kirstine Nielsdatter

1789

Tistrup (Galtho)

Niels Nielsen

12 jul 1789

Grindsted (Urup, Nørre Urup)

Morten Eskildsen

05 mar 1790

Grindsted (Hinnum)

Christen Mathiasen

03 okt 1790

Grindsted (Plagborg)

Hans Mortensen

13 okt 1790

Vester Starup (Vestterp)

Niels Nielsen

1790

Tistrup (Galtho)

Niels Pedersen

1790

Grene (Billund)

Jacob Nielsen Borch

13 mar 1791

Grindsted

Anne Margrethe Eskildsdatter

01 maj 1791

Grindsted (Hinnum)

Niels Lauridsen

09 jan 1791

Sønder Omme (Filskov)

Berthel Nielsen

06 mar 1791

Grindsted (Eg)

Anne Malene Thonnesdatter

1791

 

Maren Christensdatter

OMK 1792

Tistrup

Mads Eskildsen

02 sep 1792

Grindsted (Hinnum)

Ane Marie Jørgensdatter

1792

Give (Givskov)

Peder Larsen

21 jun 1792

Brande

Maren Lauridsdatter

07 okt 1792

Sønder Omme (Filskov)

Johannes Nielsen

1792

Tistrup (Galtho)

Niels Christian Nielsen

1792

Grindsted (Eeg)

Kirstine Pedersdatter

1792

Tistrup

Mariane Pedersdatter

01 jul 1792

Ringive

Peder Jensen

OMK 1793

Sønder Felding

Karen Mortensdatter

10 mar 1793

Vester Starup (Vestterp)

Niels Dall Nielsen

26 apr 1793

Grindsted

Maren Poulsdatter

OMK 1793

Ølgod

Peder Hans Christophersen

1794

Hoven (Paabøl)

Maren Lauridsdatter

07 sep 1794

Sønder Omme (Filskov)

Jep Christian Nielsen

1794

Tistrup (Galtho)

Anne Pedersdatter

29 jun 1794

Grindsted (Morsbøl)

Cathrine Pedersdatter

OMK 1794

Tistrup

Else Sørensdatter

14 nov 1794

Malt (Askov)

Christen Christensen

OMK 1795

Vorbasse

Mads Christensen

OMK 1795

Sønder Gørding (Hisselskov)

Anne Margrethe Eskildsdatter

01 mar 1795

Grindsted (Hinnum)

Bodil Hansdatter

05 apr 1795

Thorstrup

Iver Hansen

28 maj 1795

Vester Starup (Tofterup)

Mads Hansen

08 nov 1795

Hejnsvig (Gilbjerg)

Jens Jensen

1795

Ansager (Lærkeholt)

Ane Jørgensdatter

OMK 1795

 

Ole Mathiasen

08 nov 1795

Grindsted (Plagborg)

Bertel Mortensen

10 okt 1795

Vester Starup (Vestterp)

Hans Nielsen

22 nov 1795

Grindsted

Hans Nielsen

1795

Tistrup (Galtho)

Jacob Nielsen

OMK 1795

Øster Nykirke

Morten Nielsen

26 dec 1795

Grindsted (Eg)

Mette Pedersdatter

1795

Tistrup

Anne Kirstine Gydesdatter

24 sep 1796

Grindsted (Nollund)

Maren Hansdatter

13 dec 1796

Vester Starup

Mads Christian Lauridsen

31 jan 1796

Sønder Omme (Filskov)

Mette Pedersdatter

23 okt 1796

Tistrup

Mads Nielsen Schmidt

OMK 1796

Randbøl

Mette Marie Sørensdatter

07 aug 1796

Grindsted (Hinnum)

Jens Christian Hans Christoffersen

04 aug 1797

Hoven (Paabøl)

Maren Marie Lauridsdatter

30 apr 1797

Sønder Omme (Filskov)

Mette Kirstine Nielsdatter

1797

Tistrup (Hesselho)

Christen Nielsen

23 jul 1797

Grindsted (Morsbøl)

Jens Nielsen

03 dec 1797

Grindsted (Vadbøl)

Hans Pedersen

03 sep 1797

Hejnsvig (Trøllund)

Ellen Andersdatter

OMK 1798

Tistrup

Morten Eskildsen

15 jul 1798

Grindsted (Hinnum)

Ellen Marie Jepsdatter

16 feb 1798

Ansager (Lærkeholt)

NN Lauridsen

06 maj 1798

Sønder Omme (Filskov)

Kirsten Madsdatter

OMK 1798

Tistrup

Morten Mortensen

22 jun 1798

Vester Starup (Vestterp)

Anne Nielsdatter

18 nov 1798

Grindsted (Eg)

Johanne Marie Nielsdatter

09 apr 1798

Grindsted

Niels Nielsen

22 jul 1798

Grindsted (Morsbøl)

Mette Marie Pedersdatter

1798

Hejnsvig (Fugdal)

Stine Pedersdatter

1798

Tistrup

Peder Christian Pedersen

21 okt 1798

Grindsted (Nollund)

Maren Hansdatter

12 feb 1799

Vester Starup (Tofterup)

Birthe Marie Iversdatter

27 sep 1799

Vester Starup (Puglund)

Ane Jacobsdatter

1799

Hejnsvig (Fugdal)

Peder Jepsen

16 apr 1799

Ansager (Lærkeholt)

Søren Lauridsen

07 jul 1799

Sønder Omme (Filskov)

Maren Nielsdatter

1799

Lyne

Mette Nielsdatter

27 okt 1799

Grindsted (Morsbøl)

Kirsten Pedersdatter

21 jan 1799

Grene (Silkeborg)

Peder Andersen

16 okt 1800

Ansager (Skovlund)

NN Christopfersen

15 jan 1800

Hoven (Paabøl)

Jes Hansen

1800

Tistrup

Anne Margrete Nielsdatter

27 jul 1800

Grindsted (Eg)

Anne Pedersdatter

1800

Assing

Iver Pedersen

1800

Hejnsvig (Fugdal)

Jørgen Pedersen

01 jun 1800

Tistrup

Karen Andersdatter

sep 1801

Ansager (Skovlund)

Peder Andersen

OMK 1801

Darum

Maren Hansdatter

04 jul 1801

Vester Starup (Tofterup)

Maren Jepsdatter

1801

Ansager (Lærkeholt)

NN Lauridsen

26 apr 1801

Sønder Omme (Filskov)

Anne Nielsdatter

11 jan 1801

Grindsted (Morsbøl)

Hans Christopher Nielsen

22 feb 1801

Grindsted (Modvig)

Peder Nielsen

06 apr 1801

Hejnsvig

Maren Thomasdatter

02 aug 1801

Grindsted (Sønderby)

Christen Thomsen

19 jan 1801

Varde Landsogn (Friisvad)

Eskild Eskildsen

22 aug 1802

Grindsted (Hinnum)

Peder Jensen

25 dec 1802

Randbøl (Bindeballe)

Niels Jepsen

1802

Ansager (Lærkeholt)

Karen Marie Lauridsdatter

04 jul 1802

Sønder Omme (Filskov)

Anna Nielsdatter

1802

Tistrup (Hesselho)

Maren Pedersdatter

1802

Hejnsvig (Fugdal)

Marianne Thomasdatter

22 aug 1802

Grindsted (Sønderby)

Søren Andersen

03 jan 1803

Ansager (Skovlund)

Søren Andersen

17 dec 1803

Ansager (Skovlund)

Anna Elisabet V. Christophersdatter

1803

Hoven (Paabøl)

Karen Marie Hansdatter

24 nov 1803

Vester Starup (Tofterup)

NN Lauridsen

18 sep 1803

Sønder Omme (Filskov)

Anne Margrethe Madsdatter

1803

Lindeballe

Maren Mortensdatter

OMK 1803

Janderup

Karen Nielsdatter

16 okt 1803

Grindsted (Morsbøl)

Hans Frederich Nielsen

23 jan 1803

Grindsted (Modvig)

Niels Nielsen

17 jun 1803

Grene (Billund)

Ane Olesdatter

OMK 1803

Ansager

Christen Jensen Slaug

14 mar 1803

Vorbasse

Lars Andersen

31 dec 1804

Grindsted (Jerrig)

Ole Andersen

14 dec 1804

Ansager (Skovlund)

Ebbe Hansen

OMK 1804

Aastrup

Ellen Madsdatter

OMK 1804

Ansager

Ellen Kirstine Nielsdatter

03 okt 1804

Ansager (Lærkeholt)

Ingeborg Nielsdatter

07 jul 1804

Ringive (Billund)

Morten Nielsen

1804

Sønder Omme

Johanne Pedersdatter

04 nov 1804

Grindsted (Hinnum)

Hans Pedersen

22 okt 1804

Tistrup

Karen Andersdatter

02 jun 1805

Grindsted (Morsbøl)

Karen Andersen

OMK 1805

Hals

Peder Christensen

30 apr 1805

Grindsted (Hinnum)

Kirsten Marie Clemensdatter

1805

Kvong

Ane Marie Hansdatter

05 apr 1805

Sønder Borris

Engel Hansdatter

OMK 1805

Randbøl

Karen Jensdatter

1805

 

Iver Jepsen

1805

Ansager

Maren Lauritsdatter

27 feb 1805

Ringive

Ellen Madsdatter

OMK 1805

 

Ane Mortensdatter

OMK 1805

Sønder Felding

Christen Michelberg Pedersen

16 dec 1805

Horne (Rotbøl)

Søren Pedersen

1805

Hejnsvig (Fugdal)

Maren Kirstine Thomasdatter

24 feb 1805

Grindsted (Sønderby)

Claus Pedersen Vind

01 jan 1805

Farup (Hillerup)

Anne Cathrine Andersdatter

01 feb 1806

Ansager (Skovlund)

Jens Andersen

24 okt 1806

Grindsted (Jerrig)

Christen Bertelsen

17 mar 1806

Tistrup

Dorthea Kirstine Christensdatter

OMK 1806

Sønder Omme (Skovsende)

Christian Frederik Bjerrum Christensen

24 aug 1806

Thyregod (Kokborg)

Hans Madsen Hansen

1806

Skrave (Københoved)

Jens Christian Hansen

OMK 1806

Ansager

John Hansen

26 feb 1806

Vester Starup (Tofterup)

Karen Mortensdatter

1806

Skarrild

Niels Bech Nielsen

22 feb 1806

Grindsted (Modvig)

Anne Pedersdatter

18 sep 1806

Hejnsvig (Fugdal)

Hans Friedrich Jensen Terp

02 nov 1806

Randbøl (Randbøl Kro)

Mads Bertelsen

07 feb 1807

Grindsted (Sønderby)

Ane Dorthea Christensdatter

23 aug 1807

Grindsted (Hinnum)

Maren Olesdatter

11 mar 1807

Ansager (Lærkeholt)

Anna Pedersdatter

jan 1807

Tistrup

Maren Christensdatter Rahbek

19 okt 1807

Sønder Borris

Anne Margarete Thomasdatter

31 okt 1807

Grindsted (Sønderby)

Anne Andersdatter

04 feb 1808

Hejnsvig (Gilbjerg)

Berent Friderich Andersen

09 sep 1808

Grindsted (Morsbøl)

Niels Andersen

15 sep 1808

Grindsted (Jerrig)

Ellen Bertelsdatter

13 jul 1808

Tistrup

Ane Hansdatter

29 jul 1808

Vester Starup (Tofterup)

Erik Jensen

27 jan 1808

Egtved (Vork, Østerlund)

Anne Marie Nielsdatter

30 jan 1808

Grene (Løvlund)

Christiane Nielsdatter

21 maj 1808

Ansager

Anders Nielsen

06 apr 1808

Hejnsvig (Egebjerg)

Anna Pedersdatter

16 nov 1808

Tistrup

Søren Pedersen

1808

Hejnsvig (Fugdal)

Inger Julsgaard Poulsdatter

1808

Studsgaard (Voldsgaard)

Hans Frederik Rahbek

19 okt 1808

Sønder Borris (Mosgaard)

Søren Jensen Terp

15 maj 1808

Randbøl (Randbøl Kro)

Anne Marie Andersdatter

22 jun 1809

Hejnsvig (Gilbjerg)

Niels Jacobsen

13 sep 1809

Tistrup

Kirsten Jensdatter

1809

Vester Starup (Galstho)

Christen Lauridsen

19 feb 1809

Ringive

Peder Laustsen

13 aug 1809

Ansager (Stenderup)

NN Nielsdatter

01 mar 1809

Grene (Billund)

Jørgen Nielsen

1809

Tistrup

Rasmus Pedersen

OMK 1809

Skarrild

Anne Elisabet Andersdatter

15 nov 1810

Grindsted (Jerrig)

Hans Bertelsen

21 jan 1810

Grindsted (Sønderby)

Søren Bertelsen

01 dec 1810

Tistrup

Anders Christensen

04 feb 1810

Hejnsvig

Christen Jensen

OMK 1810

Tistrup

Lene Laustdatter

31 aug 1810

Ansager (Stenderup)

Christine Pedersdatter

01 jun 1810

Tistrup

Maren Pedersdatter

06 okt 1810

Horne (Rotbøl)

Peder Pedersen

27 jun 1810

Hejnsvig (Fugdal)

Jens Rauff

OMK 1810

Thyregod

Kirsten Marie Terp

28 mar 1810

Randbøl (Randbøl Kro)

Thomas Christian Thomsen

03 sep 1810

Grindsted (Sønderby)

Hans Frederik Hansen

25 mar 1811

Sønder Omme (Juellingsholm)

Karen Jacobsdatter

1811

Tistrup (Hesselho)

Mette Marie Jensdatter

04 aug 1811

Grindsted (Urup, Nørre Urup)

Anders Lauridsen Meilvang

1811

Ølgod

Maren Nielsdatter

12 sep 1811

Grindsted (Hinnum)

Jens Nielsen

23 aug 1811

Vester Starup (Galstho)

Jørgen Nielsen

1811

Tistrup

Anders Pedersen

03 jan 1811

Erritsø

Christian Pedersen

03 jun 1811

Grene (Silkeborggaarde)

Karen Marie Qvie

OMK 1811

Aarhus

Maren Christensdatter Rahbek

19 okt 1811

Sønder Borris (Mosgaard)

Bodil Christensdatter

01 jan 1812

Grene (Krog)

Ane Kirstine Hansdatter

1812

Sønder Omme (Juellingsholm)

Mads Hansen

28 dec 1812

Grindsted (Morsbøl)

Michelius Hansen

OMK 1812

Vejle

Niels Jacobsen Horsbøl

05 okt 1812

Grindsted (Horsbøl)

Hans Jacobsen

29 maj 1812

Tistrup (Hesselho)

Søren Larsen

nov 1812

Lyne (Glibstrup)

Anna Marie Laustdatter

29 feb 1812

Ansager (Stenderup)

Anne Nielsdatter

24 jul 1812

Grindsted (Modvig)

Christen Nielsen

12 maj 1812

Vorbasse (Almstok)

Hans Pedersen

21 okt 1812

Hejnsvig (Fugdal)

Niels Dam Pedersen

16 nov 1812

Tistrup

Peder Sørensen

1812

Kvong

Ebbe Andersen

11 jul 1813

Grindsted (Jerrig)

Søren Peder Bertelsen

19 jan 1813

Grindsted (Sønderby)

Christen Hansen

08 maj 1813

Horne

Hans Christensen Lund

02 maj 1813

Skrave (Københoved)

Mette Marie Mathiasen

13 maj 1813

Ølgod (Agersnap)

Karen Mortensdatter

16 jul 1813

Grindsted (Dal)

Ane Nielsdatter

1813

Grindsted (Horsbøl)

Christen Nielsen

17 feb 1813

Vester Starup (Galstho)

Karen Sørensdatter

1813

Gesten

Anne Johanne Terp

13 apr 1813

Randbøl (Randbøl Kro)

Jes Thomsen

24 jun 1813

Grindsted (Sønderby)

Karen Andersdatter

09 dec 1814

Grindsted

Ellen Kirstine Bertelsdatter

07 feb 1814

Tistrup

Peder Christian Bertelsen

11 sep 1814

Grindsted (Sønderby)

Hylleborg Christensdatter

feb 1814

Grene (Krog)

Niels Gammelgaard Christensen

1814

Ølgod

Morten Frederiksen