Efterslægten til Berthel Andersen i Hjortkær i Grimstrup sogn

Herunder kan ses efterkommere og deres ægtefæller fra 1630-1920 til bonden Bertel Andersen (1630-1686) fra Hjortkær i Grimstrup sogn.

Ønsker man at købe E-bogen ”Efterslægten til Berthel Andersen i Hjortkær i Grimstrup sogn” (9 generationer) - 121 sider, kan den bestilles via Bestillingskemaet. De øvrige E-bøger fra forlaget genEbooks kan ses på forlagets hjemmeside.

Oversigt over fødeår for efterkommere og deres efterkommere

Navn

Født

Fødested

Bertel Andersen

OMK 1630

 

Appolone Nielsdatter

OMK 1635

 

Anna Jepsdatter

OMK 1640

 

Anna Berthelsdatter

OMK 1659

 

Esther Berthelsdatter

02 jul 1663

Grimstrup

Niels Berthelsen

1664

Grimstrup

Søren Berthelsen

1666

Grimstrup (Hjortkjær)

Appelone Berthelsdatter

1668

Grimstrup

Christen Berthelsen

1671

Grimstrup

Kirsten Sørensdatter

1671

Grimstrup (Roust)

Peder Berthelsen

1674

Grimstrup (Hjortkær)

Anders Berthelsen

1678

Grimstrup

Jep Berthelsen

1681

Grimstrup

Margrethe Sørensdatter

1686

Grimstrup (Hjortkjær)

Margrethe Sørensdatter

1697

Grimstrup

Anne Sørensdatter

24 feb 1699

Vester Starup (Nørre Starup)

Niels Hansen

OMK 1703

 

Jørgen Sørensen

1703

Grimstrup

NN Christensen

1704

Grimstrup

N. NN

OMK 1704

 

Jes Christensen

1706

Grimstrup

Anders Christensen

1708

Grimstrup

Anne Christensdatter

1711

Grimstrup

Anne Sørensdatter

1711

Grimstrup (Hjortkær)

Oluf Sørensen

1714

Grimstrup

NN Christensen

1715

Grimstrup

Anne Sørensdatter

1717

Grimstrup (Hjortkjær)

Berthel Ibsen

1719

Grimstrup

Berthel Sørensen

1721

Grimstrup

Anne Ibsdatter

1723

Grimstrup

Anne Lauridsdatter

OMK 1723

 

Christen Sørensen

1724

Grimstrup

Ingeborg Ibsdatter

1727

Grimstrup

Niels Jepsen

OMK 1727

 

Søren Ibsen

1730

Grimstrup

Benned Hansen

1732

Vester Nykirke (Vong)

Kirsten Nielsdatter

OMK 1734

Grimstrup

Mette Ibsdatter

04 jan 1737

Aastrup

Hans Nielsen

1737

Grimstrup

Kirsten Andersdatter

1740

Vester Nykirke (Vong)

Johanne Enevoldsdatter

OMK 1740

 

Christen Andersen

1743

Vester Nykirke (Vong)

Christen Nielsen

1743

Grimstrup

Kirsten Christensdatter

OMK 1749

 

Anne Dorothea Andersdatter

1753

Vester Nykirke (Vong)

Niels Simonsen

OMK 1756

 

Kirsten Madsdatter

OMK 1757

 

Jens Nielsen Siig

OMK 1759

 

Anne Cathrine Andersdatter

1760

Vester Nykirke (Vong)

Voldborg Andersdatter

1762

Vester Nykirke (Vong)

Maren Bennedsdatter

jan 1764

Vester Nykirke (Vong)

Maren Nielsdatter

18 mar 1764

Aastrup

Ib Sørensen

1764

Grimstrup (Hjortkær)

Anne Andersdatter

1765

Vester Nykirke (Vong)

Ane Bennedsdatter

1765

Vester Nykirke (Vong)

Margrethe Sørensdatter

1765

Grimstrup (Hjortkær)

Hans Bennedsen

1767

Vester Nykirke (Vong)

Jeppe Sørensen

17 feb 1767

Grimstrup

Hans Bennedsen

1768

Vester Nykirke (Vong)

Jeppe Sørensen

1768

Grimstrup

Søren Sørensen

1771

Grimstrup

Maren Bennedsdatter

1772

Vester Nykirke (Vong)

Christen Hansen

1773

Grimstrup

Niels Christensen

1775

Grimstrup

Berthel Christian Sørensen

1775

Grimstrup

Anders Christensen

1777

Vester Nykirke (Vong)

Jens Olesen

OMK 1777

 

Maren Christensdatter

07 jun 1778

Grimstrup

Mads "Kusk" Christensen

1778

Vester Nykirke (Vong)

Niels Christensen

11 jul 1779

Grimstrup

Ingeborg Madsdatter

OMK 1779

 

Jep Nielsen

27 jun 1779

Bramming (Nøraa)

Kirsten Marie Christensdatter

1780

Grimstrup

Cathrine Marie Christensdatter

1781

Vester Nykirke (Vong)

Ide Kirstine Johan Henriksdatter

1781

Egvad (Tarm)

Maren Christensdatter

1783

Grimstrup

Chriesten Mathiesen

1783

Sønder Gørding

Anders Christensen

17 sep 1784

Vester Nykirke (Vong)

Graves Jepsen

OMK 1784

 

Ane Margrethe Christendatter

06 maj 1786

Grimstrup

NN Christensen

feb 1787

Vester Nykirke (Vong)

NN Nielsen

dec 1787

Vester Nykirke (Omme)

Niels Christensen

22 nov 1788

Grimstrup

Anna Ibsdatter

1788

Vejrup

Christen Christensen Vong

22 mar 1788

Vester Nykirke (Vong)

Mette Ibsdatter

1789

Vejrup (Nørre Grisbæk)

Ane Christensdatter

OMK 1791

Gadbjerg

Johanne Christensdatter

24 okt 1791

Grimstrup

Mette Marie Christensdatter

OMK 1791

 

Søren Ibsen

1791

Vejrup (Nørre Grisbæk)

Anna Maria Nielsdatter

11 aug 1791

Faaborg (Debel)

Johannes Thuesen

1791

Holsted (Nørre Holsted)

Giertrud Christensdatter

03 feb 1792

Vester Nykirke (Vong)

Johanne Christensdatter

1792

Grimstrup

Kirsten Ibsdatter

1793

Vejrup

Christen Christensen

07 aug 1795

Grimstrup

Anna Margrethe Ibsdatter

1797

Vejrup (Nørre Grisbæk)

Christen Christensen

05 okt 1798

Grimstrup

Anna Margrethe Ibsdatter

1798

Vejrup (Nørre Grisbæk)

Ane Nielsdatter

20 sep 1798

Tjæreborg

Poul Poulsen

OMK 1798

Brørup (Brørupgaard)

Ulriche Christine Iversdatter

OMK 1799

København

Hans Christensen

24 dec 1800

Grimstrup (Hjortkær)

Mette Pedersdatter

OMK 1800

Vester Nykirke

Niels Ibsen

1802

Vejrup (Nørre Grisbæk)

Benned Christensen

30 apr 1803

Grimstrup (Hjortkær)

Kirsten Hansdatter

30 okt 1804

Vester Nykirke (Vong)

Claus Jensen

19 sep 1804

Holsted

NN Christensdatter

28 sep 1805

Grimstrup (Hjortkær)

Peder Christian Ibsen

17 feb 1807

Vejrup (Nørre Grisbæk)

Johanne Hansdatter

25 okt 1808

Vester Nykirke (Vong)

Anne Lisbeth Mortensdatter

13 nov 1808

Holsted

Niels Jensen Siig

18 aug 1808

Aarre

Jens Christiansen Møller

21 okt 1809

Vester Nykirke (Vong)

Kirsten Marie Christensdatter

11 jan 1810

Grimstrup (Hjortkær)

Anne Marie Jensdatter

1810

Aastrup

Kirstine Marie Christensdatter

04 jun 1811

Grimstrup (Hjortkær)

Dorothea Hansdatter

01 nov 1811

Vester Nykirke (Vong)

Gjerløv Thomsen

OMK 1812

Tjæreborg

Ole Jensen

1813

Aastrup

Anne Sørensdatter

OMK 1813

Aarre (Gunderup)

Christen Madsen

14 mar 1814

Faaborg (Agerbæk)

Gjertrud Pedersen

OMK 1814

Alslev

Johanne Marie Hansdatter

08 maj 1815

Vester Nykirke (Vong)

Ane Marie Christensen

06 sep 1816

Sønder Gørding (Sønder Bøel)

Mette Kirstine Jensdatter

1816

Aastrup

Hans Christian Sørensen

13 mar 1816

Føvling (Aatte)

Else Kirstine Christensdatter Vong

OMK 1816

 

Anders Jensen Bech

1817

Hunderup

Mathias Christensen

28 apr 1817

Sønder Gørding (Sønder Bøel)

Søren Nissen Christensen

14 jun 1817

Føvling (Sorrild)

Jochum Hendrik Lytzov

OMK 1817

Ribe

Birthe Cathrine Madsdatter

14 okt 1817

Faaborg (Agerbæk)

Maren Madsdatter

14 okt 1817

Faaborg (Agerbæk)

Ellen Frederiksen

17 nov 1818

Nordborg (Holm)

Ane Elisabeth Christensdatter Vong

OMK 1818

 

Maren Jensdatter

12 jul 1819

Holsted (Sekjær)

Ester Kathrine Madsdatter

24 mar 1819

Faaborg (Agerbæk)

Mette Marie Thomsen

11 nov 1819

Nykirke

Birthe Kirstine Andersdatter

OMK 1820

 

Niels Gravesen

17 jan 1820

Faaborg (Debel)

Thue Johannessen

27 maj 1820

Holsted (Nørre Holsted)

Christen Madsen

18 sep 1820

Faaborg (Agerbæk)

Jens Christian Christensen Vong

OMK 1820

 

Jeppe Andersen

24 feb 1821

Holsted

Mette Christensdatter

23 jul 1821

Sønder Gørding (Sønder Bøel)

Maren Hansdatter

20 dec 1821

Vester Nykirke (Vong)

Anders Iversen

16 apr 1821

Holsted

Martin Thomsen

OMK 1821

Lintrup

Christen Jepsen Andersen

05 jul 1822

Vilslev

Dorthea Kirstine Graversdatter

22 jun 1822

Faaborg (Debel)

Ib Johannessen

08 jul 1822

Holsted (Nørre Holsted)

Anders Pedersen Raahede

11 jan 1822

Roager

Ib Sørensen

08 jan 1822

Vejrup

Ib Jensen

11 okt 1823

Holsted (Sekjær)

Jens Christian Madsen

28 aug 1823

Faaborg (Agerbæk)

Bodil Marie Therkildsen

OMK 1823

Vejrup

Jens Andersen

OMK 1824

Hunderup

Peder Nielsen Andersen

14 apr 1824

Vilslev

Ane Andreasdatter

28 jun 1824

Faaborg (Debel)

Margrethe Christensdatter

12 jan 1824

Sønder Gørding (Sønder Bøel)

Ane Hansen

OMK 1824

Aastrup

Gjertrud Catrine Lauridsdatter

29 maj 1824

Næsbjerg

Johanne Sørensdatter

06 apr 1824

Vejrup (Grisbæk)

Karen Marie Christensdatter Vong

OMK 1824

 

Andreas Andreasen

OMK 1825

Grene

Christen Hansen

07 dec 1825

Grimstrup (Hjortkjær)

Mette Marie Johannesdatter

02 sep 1825

Holsted (Nørre Holsted)

Hans Falck Lindvig

1825

 

Niels Hansen

21 sep 1826

Grimstrup (Hjortkjær)

Søren Sørensen

09 sep 1826

Vejrup

Dorthea Christensen

18 mar 1827

Faaborg

Anders Jensen

25 apr 1827

Holsted (Sekjær)

Maren Johannesdatter

13 jan 1827

Holsted (Nørre Holsted)

Anders Klausen Mogensen

OMK 1827

Holsted

Karen Christensdatter

07 maj 1828

Sønder Gørding (Sønder Bøel)

Jens Graversen

02 aug 1828

Faaborg (Debel)

Maren Hansdatter

12 aug 1828

Grimstrup (Hjortkjær)

Henrik Hermansen

20 okt 1828

Vejrup (Bjerregaard)

Kirsten Andersdatter

OMK 1829

 

Ib Christensen

05 sep 1829

Sønder Gørding (Sønder Bøel)

Andreas Jepsen

01 okt 1829

Vejen

Ane Margrethe Johannesdatter

26 mar 1829

Holsted (Nørre Holsted)

Kristoffer Frederik Lauridsen

1829

Hunderup

Jens Frederiksen

17 sep 1830

Hjerting

Christen Hansen

19 maj 1830

Grimstrup (Hjortkjær)

Jens Thomsen Hansen

12 jan 1830

Brørup

Else Jensen

05 jun 1830

Holsted (Nørre Holsted)

Ane Christine Madsdatter

05 okt 1830

Faaborg (Agerbæk)

Karen Nielsdatter

12 feb 1830

Holsted

Ane Andersdatter

OMK 1831

 

Ane Kirstine Pedersdatter

31 mar 1831

Lindknud (Kidholm)

Ane Elisabeth Poulsdatter

14 sep 1831

Grimstrup

Søren Christian Christensen

08 mar 1832

Sønder Gørding (Sønder Bøel)

Silas Hansen

19 jan 1832

Grimstrup (Hjortkjær)

Hans Christian Madsen

14 sep 1832

Faaborg (Agerbæk)

Ib Nielsen

26 jan 1832

Holsted

Søren Graversen

28 maj 1833

Faaborg (Debel)

Ane Marie Kathrine Andersen

26 jul 1834

Faaborg (Agerbæk)

Hanne Marie Frandsen

OMK 1834

Øse

Gregers Madsen

06 apr 1834

Sneum

Jens Nielsen

30 sep 1834

Aarre

Morten Nielsen

16 jul 1834

Holsted

Marie Kirstine Poulsdatter

17 apr 1834

Brørup (Gjerndrup)

Ane Margrethe Christensdatter

18 feb 1835

Sønder Gørding (Sønder Bøel)

Anna Christine Christensdatter

OMK 1835

København

Ellen Hansdatter

17 feb 1835

Grimstrup (Hjortkjær)

Lene Kirstine Hansdatter

22 aug 1835

Kalvslund

Maren Nielsdatter

07 jul 1835

Holsted

Abraham Rasmussen

08 okt 1835

Øster Starup

Hans Andersen

21 dec 1836

Faaborg (Agerbæk)

Anna Barbara Christensen

21 maj 1836

Vejrup (Lykkesgaard)

Jacob Christensen

15 maj 1836

Øse (Haltrup)

Nielsine Hansdatter

12 feb 1836

Holsted (Lintrup)

Anne Nielsdatter

29 mar 1836

Aarre

Sara Marie Nisdatter

29 aug 1836

Kalvslund (Villebøl)

Dorthea Thobiasen

04 mar 1836

Farup

Niels Peter Hansen

05 maj 1837

Grimstrup (Hjortkjær)

Else Kirstine Nielsen

18 nov 1837

Holsted

Laurids Møller Tobiasen

19 aug 1837

Vester Nykirke

Ane Cecilia Christensen

16 maj 1838

Ovtrup (Bækhuse)

Ane Marie Gjerlevsen

31 jul 1838

Tjæreborg

Christian Jensen Møller

17 jul 1838

Vester Nykirke (Vong)

Marianne Hansdatter

20 mar 1839

Grimstrup (Hjortkjær)

Sophie Louise Christensdatter

OMK 1840

København

Jens Clausen

12 sep 1840

Holsted (Nørre Holsted)

Benedicte Kirstine Frisk

29 dec 1840

Skærbæk (Vester Gasse)

Thomas Laursen Gjerlevsen

10 maj 1840

Tjæreborg

Ingeborg Nielsdatter

12 jul 1840

Aarre

Morten Nielsen

28 feb 1840

Holsted

Marie Clausen

10 mar 1841

Nordborg (Købingsmark)

Kjersten Marie Hansdatter

27 jul 1841

Grimstrup (Hjortkjær)

Ingeborg Jensdatter

21 jul 1841

Vester Nykirke

Ane Marie Clausdatter

09 nov 1842

Holsted

Peter Isak Hansen

19 jan 1842

Øster Snede (Baastrup)

Martha Lene Nielsen

23 maj 1842

Holsted

Ane Kirstine Ebbesen

21 mar 1843

Ribe (Domsognet)

Maren Gjerlevsen

26 jan 1843

Tjæreborg

Johan Laurids Berthelsen

31 dec 1844

Brørup

Anne Cathrine Nielsdatter

29 sep 1844

Aarre

Karen Nielsen

17 dec 1844

Holsted

Christen Hinkbøl Pedersen

16 aug 1844

Faaborg (Agerbæk)

Andrea Marie Christensdatter

24 apr 1845

Vester Brønderslev

Mads Christensen

18 apr 1845

Faaborg (Agerbæk)

Mette Marie Henriksen

10 dec 1845

Hvejsel (Bjerlev)

Niels Pedersen Jørgensen

14 aug 1845

Næsbjerg

Jacob Møller

26 feb 1845

Vester Hæsinge

Ane Kirstine Frederikke Jensen

24 apr 1846

Vester Nykirke

Ane Margrethe Kristensen

OMK 1846

Holsted

Niels Christian Pedersen

29 okt 1846

Ribe (Sankt Catharinæ sogn)

Marie Christensen

19 aug 1847

Faaborg (Agerbæk)

Ane Ibsen

21 aug 1847

Holsted

Ellen Marie Jepsen

08 feb 1847

Holsted

Søren Peder Nielsen

22 feb 1847

Holsted

Knud Jensen Thomsen

18 feb 1847

Farup (Kærbøl Mark)

Mette Kirstine Andresen

08 maj 1848

Aarre

Ane Mathiasen

17 nov 1848

Vejrup

Bodil Kirstine Mikkelsen

08 jul 1848

Ansager

Ane Marie Christensen

17 aug 1849

Faaborg (Agerbæk)

Laurids Lauridsen

19 maj 1849

Ribe (Sankt Catharinæ sogn)

Kirsten Marie Petersen

15 okt 1849

Ribe

Thomas Mikkelsen Thomsen

13 nov 1849

Farup (Kærbøl Mark)

Jens Ibsen

05 feb 1850

Holsted (Sekjær)

Ane Jepsen

31 jul 1850

Holsted

Christen Andersen Bech

10 nov 1851

Hunderup

Niels Christian Lindvig

16 nov 1851

Føvling (Bobøl)

Jens Ibsen Mathisen

18 mar 1851

Vejrup

Niels Peder Nielsen

OMK 1851

Ølgod

Kirsten Pedersen

03 apr 1852

Ribe (Sankt Catharinæ sogn)

Andreas Christian Petersen

18 dec 1852

Bryndum (Gjesing)

Johannes Sørensen

11 mar 1852

Føvling (Sorrild)

Kresten Mathiesen Thomsen

24 apr 1852

Farup (Kærbøl Mark)

Maren Andersen

30 mar 1853

Hunderup

Nielsine Bagger

15 okt 1853

Vilslev

Maren Christensen

07 jun 1853

Aastrup (Gjettrup Mark)

Johannes Ibsen

23 okt 1853

Holsted (Sekjær)

Lene Jepsen

22 dec 1853

Holsted

NN Johannessen

13 nov 1854

Holsted (Nørre Holsted)

Andreas Kristensen

13 apr 1854

Faaborg (Agerbæk)

Charlotte Helena Lindvig

01 jul 1854

Føvling (Bobøl)

Kirsten Marie Mathiasen

15 aug 1854

Vejrup

Karen Pedersen

12 nov 1854

Ribe (Sankt Catharinæ sogn)

Karen Sørensen

01 okt 1854

Føvling (Sorrild)

Carl Thomsen

28 sep 1854

Farup (Nørre Farup)

Margrethe Andersen Bech

16 jul 1855

Hunderup

Lorenz Ditlev Cramon

01 maj 1855

Varde

Laust Henriksen

08 mar 1855

Bryndum

Jens Ibsen

01 jan 1855

Holsted

Else Sørensen

01 jun 1855

 

Gravers Andersen

OMK 1856

Faaborg

Anne Bang

30 nov 1856

 

Johannes Ibsen

17 jan 1856

Holsted (Nørre Holsted)

Kristen Hansen Ibsen

20 jun 1856

Faaborg

Niels Ibsen

1856

Holsted

Jette Andrea Jepsen

18 dec 1856

Holsted

Karl Sørensen

10 maj 1856

Næsbjerg (Kirkegaard)

Ellen Kirstine Margrethe Thomsen

29 nov 1856

Ribe (Sankt Catharinæ sogn, Tange)

Jens Andersen Christensen

12 jan 1857

Aastrup (Gjettrup Mark)

Jens Christian Christensen

04 jun 1857

Faaborg (Agerbæk)

Jens Kristian Severin Johansen Egeberg

14 jun 1857

Sindbjerg (Holtum Mark)

Niels Graversen

02 jun 1857

Vorbasse (Baldersbæk)

Anna Hansen

21 sep 1857

Vester Nebel

Niels Ibsen Hansen

05 aug 1857

Holsted

Johannes Lindvig

29 sep 1857

Ølgod

Johannes Thuesen Lindvig

30 sep 1857

Strellev

Søren Mathiasen

01 aug 1857

Vejrup (Grisbæk)

Inger Kirstine Olsen

06 feb 1857

Holsted (Favrskov)

Maren Pedersen

13 jan 1857

Ribe (Sankt Catharinæ sogn)

Mette Kirstine Pedersen

16 maj 1857

Grimstrup

Christian Sørensen

20 mar 1857

Vester Nebel (Hygum)

Ane Eline Hansen

23 mar 1858

Kalvslund (Villebøl)

Herman Christian Hermansen

07 jul 1858

Vejrup (Nørre Vejrup, Bjerregaard)

Thue Ibsen

20 feb 1858

Holsted (Nørre Holsted)

Niels Jensen

06 nov 1858

Holsted

Peter Clemmensen Petersen

08 okt 1858

Sønder Ho

Andreas Mikkelsen Thomsen

12 nov 1858

Ribe (Sankt Catharinæ sogn)

Kirsten Maria Christiansen

23 jan 1859

Holsted (Favrskov)

Niels Christian Hansen

06 nov 1859

Holsted

Maren Pedersen

02 jun 1859

Aastrup (Tvilho)

Hans Falk Sørensen

09 okt 1859

Vester Nebel

Thue Sørensen

09 okt 1859

Vester Nebel

Anders Peder Andersen Terpager

17 sep 1859

Øse (Hostrup)

Maren Kirstine Andersen

18 maj 1860

Guldager

Niels Andersen Bech

07 apr 1860

Alslev

Marie Guldager

06 maj 1860

Alslev

Jens Peder Jensen

08 dec 1860

Holsted (Sekjær)

Jens Andersen Jepsen

07 mar 1860

Holsted

Anders Hansen Klint

19 okt 1860

Skærbæk

Margrethe Mathiasen

22 mar 1860

Vejrup

Gunder Margrethe Pedersen

08 aug 1860

Ribe (Sankt Catharinæ sogn)

Niels Falk Frederiksen

14 jan 1861

Holsted

Elise Kirstine Hansen

24 maj 1861

Spandet

Morten Nielsen Hansen

01 feb 1861

Holsted (Sønder Holsted)

Knud Ibsen

16 maj 1861

Holsted (Nørre Holsted)

Else Christine Madsen

30 nov 1861

Horne

Kasper Nielsen Sirich

23 okt 1861

Janderup (Kærup)

Jensine Maria Thomsen

13 mar 1861

Ribe (Sankt Catharinæ sogn)

Christine Bech

28 jul 1862

Alslev

Ane Elisabeth Hansen

17 dec 1862

Tistrup

Christen Mathiasen Ibsen

23 maj 1862

Sønder Gørding

Kirstine Nielsen

28 okt 1862

Asp

Ane Marie Kirstine Sørensen

27 mar 1862

Lindknud (Klelund)

Poul Andreasen

17 apr 1863

Brørup (Eskelund)

Maria Ibsen

17 jan 1863

Holsted (Nørre Holsted)

Christine Mathiasen

18 mar 1863

Vejrup

Mathilde Amalie Mathiasen

16 maj 1863

Faaborg (Aalunde)

Knud Pedersen

09 mar 1863

Ribe (Sankt Catharinæ sogn)

Peder Christian Riber

04 maj 1863

Hostrup (Sjelborg)

Frands Mikkelsen Thomsen

14 apr 1863

Ribe (Sankt Catharinæ sogn, Tange)

Jens Peder Andersen Bech

27 okt 1864

Alslev

Mette Kirstine Christensen

22 okt 1864

Øse

Johanne Kristine Hansen

17 dec 1864

Nustrup (Bæk)

Niels Iver Hansen

17 nov 1864

Næsbjerg (Skonager)

Ingeborg Lauridsen

01 jul 1864

Hunderup (Sejstrup)

Andreas Gjerlud Madsen

15 sep 1864

 

Johanne Marie Møller

28 jun 1864

Vester Nykirke (Omme)

Niels Ibsen Nielsen

01 apr 1864

Holsted

Dorthea Marie Møller

24 dec 1865

Vester Nykirke

Kirstine Marie Pedersen

19 jan 1865

Vejrup (Grisbæk)

Søren Simonsen

07 okt 1865

Venneslev

Ane Gertrud Christensen

29 nov 1866

Øse

Frands Christensen

04 nov 1866

Faaborg (Agerbæk)

Laurits Frederik Lauridsen

24 aug 1866

Hunderup (Sejstrup)

Johanne Mathiasen

06 feb 1866

Vejrup

Ane Elisabeth Nielsen

31 mar 1866

Holsted

Hans Tobiasen Nielsen

31 mar 1866

Holsted

Maren Thomsen

20 sep 1866

Vejrup (Nørre Vejrup)

Anton Bech

04 jul 1867

Alslev

Anne Marie Graversen

06 jun 1867

Holsted

Nis Kristian Hansen

19 aug 1867

Gesten

Else Ibsen

22 jul 1867

Holsted

Andrea Kirstine Marie Madsen

04 nov 1867

Egvad

Mads Daniel Nielsen

23 aug 1867

Øse (Vesterbæk)

Tobias Christian Georg Tobiasen

20 jul 1867

Tjæreborg

Niels Christian Andreasen

04 jan 1868

Brørup (Eskelund)

Georg Marinus Gjerlevsen

30 okt 1868

Tjæreborg

NN Hansen

20 jun 1868

Gesten (Øster Gesten)

Kristian Mathias Lauridsen

22 aug 1868

Hunderup (Sejstrup)

Niels Ibsen Nielsen

06 feb 1868

Holsted

Peder Nielsen Pedersen

07 maj 1868

Sindbjerg (Vester Ørum)

Nis Peder Varming

30 okt 1868

Hjortlund

Jeppe Christian Christensen

09 feb 1869

Ansager (Kvie Mark)

NN Christensen

12 jan 1869

Øse

Maren Christensen Elmegaard

21 feb 1869

Hvejsel (Bjerlev)

Kirsten Hermansen

16 jun 1869

Ansager (Lund Mark)

Mette Marie Ibsen

18 feb 1869

Holsted

Hans Nielsen Jensen

28 mar 1869

Faaborg (Rolighed)

Inger Marie Mikkelsen

20 mar 1869

Horne (Bjalderup mølle)

Maren Nielsen

20 jun 1869

Holsted

Herluf Sørensen Beyer Riis

17 sep 1869

Aarre (Tranberg)

Andreas Andersen Bech

06 apr 1870

Alslev

Niels Christensen

14 jul 1870

Øse

Kirstine Henrikke Christensen Elmegaard

29 dec 1870

Hvejsel (Bjerlev)

Niels Christian Gjerlevsen

24 aug 1870

Tjæreborg

Dortea Kirstine Graversen

29 jun 1870

Holsted (Lintrup)

Hans Midtgaard Hansen

12 jun 1870

Gesten (Øster Gesten)

Ane Hermansen

18 dec 1870

Ansager (Lund)

Kristian Marius Kristiansen

04 jul 1870

Sindbjerg

Jacob Lauridsen

01 sep 1870

Hunderup (Sejstrup)

Hans Tobiasen Nielsen

18 nov 1870

Holsted

Ane Johanne Marie Pedersen

04 feb 1870

Ribe

Lucie Marie Bryde

27 dec 1871

Føvling

Johannes Ibsen

26 feb 1871

Holsted

John Jacobsson

14 apr 1871

Sverige (Køping, Ljungby)

Georgine Kirstine Madsen

27 aug 1871

Egvad

Johanne Marie Møller

11 jun 1871

Skads (Tude Mark)

Michael Christensen

17 feb 1872

Ølgod (Lindbjerg Mark)

Henrik Kristian Kristensen Elmegaard

24 sep 1872

Hvejsel

Hans Christian Gjerlevsen

25 dec 1872

Tjæreborg

Herman Peder Hermansen

03 jun 1872

Ansager (Lund Mark)

Mikkel Peter Jensen

08 maj 1872

Horne (Hjørring Amt)

Johannine Kirstine Johansen

13 jan 1872

Engum

Ingeborg Lauridsen

23 maj 1872

Hunderup (Sejstrup)

Jacobine Møller

20 nov 1872

Holsted

Jens Johan Martin Pedersen

08 jun 1872

 

Jeppe Sørensen Riis

14 sep 1872

Aarre (Tranberg)

Knud Andreasen

02 maj 1873

Øse

Christine Marie Cathrine Christensen

10 jan 1873

Øse

Jens Marius Hansen

26 jan 1873

Lunde

Christen Ibsen

18 jul 1873

Holsted

Johanne Møller

24 jan 1873

Vester Nykirke

Gunder Margrethe Pedersen

19 jan 1873

Ribe (Sankt Catharinæ sogn)

Emilie Elisabeth Vinzens

21 sep 1873

Ribe

Kirtine Mariane Elisabeth Andreasen

28 aug 1874

Brørup (Gjerndrup Mark)

Ane Christensen

23 mar 1874

Faaborg (Agerbæk)

Kirstine Marie Gjerlevsen

01 sep 1874

Tjæreborg

Jeppe Frederik Pedersen Grundahl

30 aug 1874

Vonsild

Christen Hermansen

09 okt 1874

Ansager (Lund Mark)

Ane Ibsen

10 maj 1874

Holsted

Ingeborg Lauridsen

06 sep 1874

Hunderup (Sejstrup)

Marie Hansine Møller

12 mar 1874

Vester Nykirke

Kirstine Margrethe Nielsen

07 jan 1874

Holsted

Marius Marinus Pedersen

02 okt 1874

Faaborg (Agerbæk)

Marie Sørensen Riis

17 apr 1874

Aarre (Tranberg)

Nielsine Christensen

10 jul 1875

Øse

Karen Margrethe Elmegaard

19 jun 1875

Hvejsel

Andrea Hansine Hansen

17 okt 1875

Ribe (Sankt Catharinæ sogn)

Hans Peder Madsen

10 jul 1875

Faaborg (Aalunde)

Hansine Caroline Madsen

21 nov 1875

Egvad

Jens Kristian Møller

16 okt 1875

Vester Nykirke

Niels Ibsen Nielsen

25 jun 1875

Brørup

Andrea Nielsine Christine Pedersen

03 apr 1875

Ribe (Sankt Catharinæ sogn)

Anne Marie Clausen

24 jun 1876

Skærbæk

Abelone Kjerstine Gjerlevsen

01 dec 1876

Tjæreborg

Hansine Graversen

14 aug 1876

Tistrup (Galtho)

Amalie Karoline Hansen

02 jul 1876

Gesten (Øster Gesten)

Karoline Amalie Hansen

02 jul 1876

Gesten (Øster Gesten)

Kristen Madsen Lund Hermansen

20 jul 1876

Ansager (Lund Mark)

Anton Magnus Ibsen

16 feb 1876

Holsted

Margrethe Maria Ibsen

22 dec 1876

Holsted

Hansine NN

27 maj 1876

Ribe

Anna Marie Pedersen

20 jul 1876

Ribe (Sankt Catharinæ sogn)

Johan Marius Berthelsen

29 maj 1877

Holsted

Niels Christian Christensen

13 sep 1877

Øse

Alfred Feddersen

13 nov 1877

 

Anne Marie Hansen

06 jun 1877

Ribe (Sankt Catharinæ sogn)

Dorthea Marie Ibsen

10 feb 1877

Vester Brønderslev

Christian Thomsen Kubel

26 okt 1877

Hviding (Høgsbro)

Laura Mariane Lauridsen

08 sep 1877

Varde Landsogn (Friisvad)

Dorthea Dagmar Christensen Elmegaard

29 apr 1878

Hvejsel (Bjerlev)

Kristen Madsen Hermansen

20 nov 1878

Ansager (Lund Mark)

Christian Ibsen

17 okt 1878

Brønderslev

Kristian Mathias Lauridsen

05 maj 1878

Hunderup (Sejstrup)

Maren Christiansen Lyhne

02 okt 1878

Tistrup

Karen Nielsen

02 jul 1878

Holsted

Christian Marius Pedersen

08 jul 1878

Faaborg (Agerbæk)

Ebbe Senius Pedersen

10 okt 1878

Ribe (Sankt Catharinæ sogn)

Hans Jørgen Sørensen Riis

08 apr 1878

Aarre (Tranberg)

Niels Ibsen Berthelsen

24 mar 1879

Holsted

Teodor Lauridsen Gjerlevsen

17 mar 1879

Tjæreborg

Niels Falck Ibsen

13 apr 1879

Holsted

Mathias Kristian Lauridsen

06 sep 1879

Hunderup (Sejstrup)

Søren Anders Lauridsen

03 mar 1879

Ribe (Sankt Catharinæ sogn)

Ane Johanne Mathiasen

17 nov 1879

Vejrup

Anna NN

24 sep 1879

Gavnø

Christen Christensen

09 mar 1880

Øse

Karen Marie Kirstine Magdalene Hansen

26 dec 1880

Lunde (Skjedsbøl)

Andreas Hermansen

21 nov 1880

Ansager (Lund Mark)

Klara Kirstine Klausen

18 okt 1880

Holsted

Gertrud Lauridsen

21 feb 1880

Ribe (Sankt Catharinæ sogn)

Andreas Nielsen

15 nov 1880

Holsted

Christine Marie Pedersen

13 dec 1880

Faaborg (Agerbæk)

Jeppe Laugesen Pedersen

02 apr 1880

Tistrup (Krasborg)

Anders Peder Andersen

08 jun 1881

Aastrup

Anne Elisabeth Berthelsen

11 apr 1881

Holsted

Sørine Kirstine Hansen

15 okt 1881

Ribe (Sankt Catharinæ sogn)

Cathrine Mortensen

14 dec 1881

Holsted

Anna Kristine NN

01 okt 1881