En slægt fra Agervig i Næsbjerg sogn
Herunder kan ses efterkommere og deres ægtefæller fra 1600-1920 til bonden Bertel Christensen (1600 -1659) fra Agervig i Næsbjerg sogn.

Ønsker man at købe E-bogen En slægt fra Agervig i Næsbjerg sogn (9 generationer) - 97 sider, kan den bestilles via Bestillingskemaet. De øvrige E-bøger fra forlaget genEbooks kan ses på forlagets hjemmeside.

Oversigt

Navn

Født

Fødested

Karen Christensdatter

OMK 1598

 

Bertel Christensen

OMK 1600

 

Christen Bertelsen

OMK 1628

 

Ingeborg Eskesdatter

OMK 1636

 

Maren Christensdatter Agervig

1662

Næsbjerg (Agervig)

Karen Hansdatter

sep 1663

 

Bertel Christensen Agervig

OMK 1664

Næsbjerg (Agervig)

Jep Madsen

OMK 1665

Næsbjerg (Skonager)

Kirsten Christensdatters Agervig

OMK 1666

 

Ingfred Hansdatter

OMK 1667

 

Maren NN

OMK 1668

Skads

Jens Christensen Smed

mar 1670

Næsbjerg

Karen Christensdatter Agervig

OMK 1672

Næsbjerg (Agervig)

Mads Christensen Agervig

1672

Næsbjerg (Agervig)

Eske Christensen Agervig

1674

Næsbjerg

Karen Christensdatter

25 mar 1675

Næsbjerg

Anne Christensdatter Agervig

OMK 1677

Næsbjerg (Agervig)

Søren Nielsen

OMK 1677

 

Christen Christensen Agervig

1679

Næsbjerg (Agervig)

Ellen Andersdatter

OMK 1680

 

Kirsten Christensdatter

26 okt 1681

Esbjerg (Jerne)

Christen Bertelsen

1693

Næsbjerg

 

Karen Bertelsdatter

okt 1694

Næsbjerg

 

Maren Pedersdatter

OMK 1695

Skads

 

Karen Thomasdatter

OMK 1696

Bække

 

NN Bertelsen

jan 1697

Næsbjerg

 

Niels Bertelsen

1698

 

 

Mads Jepsen

1701

Næsbjerg (Skonager)

 

Peder Bertelsen

jan 1702

Næsbjerg

 

Karen Jensdatter

jun 1702

Næsbjerg

 

Else Madsdatter

1703

Næsbjerg (Agervig)

 

Christen Bertelsen

1704

Næsbjerg

 

Hans Eskesen

1704

Næsbjerg

 

Ingeborg Eskesdatter

1705

Næsbjerg

 

Anne Jepsdatter

1705

Næsbjerg (Heager)

 

Christen Madsen

1705

Næsbjerg (Agervig)

 

Knud Christensen

1706

Vorbasse (Donslund)

 

Mads Bertelsen

dec 1707

Næsbjerg

 

Erik Christensen

sep 1707

Thorstrup (Sig)

 

Mette Jepsdatter

1707

Næsbjerg (Skonager)

 

Mette Eskesdatter

nov 1708

Næsbjerg (Agervig)

 

Hans Hansen

OMK 1708

Vester Nebel (Lifstrup)

 

Ingeborg Madsdatter

1708

Næsbjerg (Agervig)

 

Christen Jepsen

1709

Næsbjerg (Skonager)

 

Søren Jørgensen Kjeldst

1709

Janderup

 

Anne Mortensdatter

OMK 1709

 

 

Maren Bertelsdatter

maj 1710

Næsbjerg

 

Ingeborg Jepsdatter

1711

Næsbjerg (Skonager)

 

Maren Madsdatter

1711

Næsbjerg (Agervig)

 

Karen Jepsdatter

1713

Næsbjerg (Skonager)

 

Niels Madsen

1713

Næsbjerg (Agervig)

 

Niels Madsen

1714

Næsbjerg (Agervig)

 

Johanne Thomasdatter

OMK 1714

Thorstrup (Tastrup)

 

Karen Christensdatter

1716

Næsbjerg

 

Oluf Jepsen

1716

Næsbjerg (Skonager)

 

Maren Clausdatter

OMK 1717

 

 

Kirsten Madsdatter

1717

Næsbjerg (Agervig)

 

Hans Jepsen

1718

Næsbjerg (Skonager)

 

Oluf Madsen

1718

Næsbjerg (Agervig)

 

Oluf Madsen

1719

Næsbjerg (Agervig)

 

Niels Christensen

1720

Næsbjerg

 

Jørgen Mathiasen

13 feb 1720

Aastrup (Skovbølling)

 

Kirsten Jepsdatter

1721

Næsbjerg (Skonager)

 

Peder Nielsen Pallesen

OMK 1721

 

 

Hans Pedersen

OMK 1721

 

 

Christen Madsen

1722

Næsbjerg (Agervig)

 

NN Sørensen

mar 1722

Lindknud

 

Christen Christensen

1723

Næsbjerg (Biltoft)

 

Jørgen Thomsen

OMK 1723

 

 

Maren Christensdatter

1724

Næsbjerg

 

Niels Madsen

OMK 1724

 

 

Karen Jepsdatter

OMK 1725

 

 

Jens Sørensen

1731

Næsbjerg

 

Poul Pedersen

1732

Aarre

 

Mette Sørensdatter

1732

Næsbjerg

 

Jep Eriksen

dec 1734

Varde Landsogn (Blaksmark)

 

Dorthe Jensdatter

1734

Næsbjerg (Skonager)

 

Jørgen Jepsen

OMK 1734

 

 

Ingfred Nielsdatter

1734

Aare

 

Jens Nielsen

OMK 1734

 

 

Jens Sørensen

1734

Næsbjerg

 

Jørgen Sørensen

1735

Næsbjerg

 

Kirsten Jensdatter

1736

Næsbjerg

 

Johanne Eriksdatter

28 sep 1737

Thorstrup (Sig)

 

Else Sørensdatter

1737

Næsbjerg

 

Karen Sørensdatter

1737

Næsbjerg

 

Oluf Jensen

1738

Næsbjerg

 

Else Sørensdatter

1739

Næsbjerg

 

Anne Madsdatter

1740

Næsbjerg (Skonager)

 

Christen Eriksen

13 sep 1742

Thorstrup (Sig)

 

Oluf Madsen

1742

Næsbjerg (Skonager)

 

Ane Jensdatter

OMK 1743

 

 

Karen Jensdatter

1743

Næsbjerg (Skonager)

 

Mads Jensen

1743

Næsbjerg (Skonager)

 

Anne Madsdatter

1743

Næsbjerg (Skonager)

 

Anne Madsdatter

1744

Næsbjerg (Skonager)

 

Bertel Madsen

mar 1744

Næsbjerg

 

Karen Madsdatter

17 aug 1746

Næsbjerg

 

Anne Jensdatter

OMK 1747

 

 

Kirsten Madsdatter

1747

Næsbjerg (Skonager)

 

Karen Jensdatter

1749

Næsbjerg

 

Jeppe Madsen

1749

Næsbjerg (Skonager)

 

Maren Andersdatter

10 maj 1752

Vester Vedsted (Mandøvej 28)

 

Mads Christensen

1752

Vester Nykirke (Omme)

 

Christen Madsen

1752

Næsbjerg (Skonager)

 

Ingeborg Christensdatter

1760

Vester Nykirke (Omme)

 

Niels Nielsen

1760

Næsbjerg

 

Maren Sørensdatter

OMK 1760

 

 

Peder Jensen

OMK 1761

 

 

Karen Hansdatter

14 mar 1762

Horne (Teilgaarden)

 

Hans Pedersen

31 dec 1763

Thorstrup (Sig)

 

NN Poulsen

1763

Aarre

 

Karen Jørgensdatter

1764

Næsbjerg

 

Jeppe Christensen

1765

Vester Nykirke (Omme)

 

Maren Thomasdatter

feb 1765

Brøns

 

Christen Bennetsen

OMK 1766

Øse

 

Kirsten Jensdatter

1766

Næsbjerg (Skonager)

 

Anne Cathrine Jørgensdatter

1766

Næsbjerg

 

Thomas Jørgensen

1766

Øse

 

Johanne Jørgensdatter

1768

Øse

 

Jeppe Jørgensen

1768

Næsbjerg

 

Maren Poulsdatter

1768

Aarre

 

Laurids Andersen

07 sep 1769

Vester Vedsted (Mandøvej 16)

 

Else Jensdatter

1769

Næsbjerg (Skonager)

 

Søren Jørgensen

1769

Næsbjerg

 

Mette Marie Pallesdatter

OMK 1769

 

 

NN Jørgensen

1770

Øse

 

Kirsten Lauridsdatter

OMK 1770

 

 

Jens Jensen

1771

Næsbjerg (Skonager)

 

Anne Catrine Jørgensdatter

1771

Næsbjerg

 

Karen Jørgensdatter

1771

Øse

 

Jens Christian Jørgensen

1773

Næsbjerg

 

Maren Jensdatter

1774

Næsbjerg (Skonager)

 

Peder Jørgensen

OMK 1774

 

 

NN Jensdatter

1775

Næsbjerg (Skonager)

 

Thomas Jørgensen

1775

Øse

 

Mette Kierstine Jepsdatter

OMK 1776

 

 

Ane Marie Christensdatter

OMK 1777

 

 

Tøger Nielsen

1778

Kalvslund

 

Else Olufsdatter

1778

Næsbjerg (Skonager)

 

Ane Olufsdatter

1779

Næsbjerg

 

Jens Pedersen

1780

Faaborg (Over Slebsager)

 

Mette Cathrine Jørgensdatter

1781

Næsbjerg

 

Jens Erichsen Jepsen

OMK 1782

 

 

Bodil Olufsdatter

1783

Næsbjerg

 

Ane Margrethe Kraul

1784

 

 

Anne Helene Jepsdatter

OMK 1785

 

 

Anne Madsdatter

02 nov 1786

Vester Vedsted (Mandøvej 22)

 

Maren Madsdatter

02 nov 1786

Vester Vedsted (Mandøvej 22)

 

Hans Olufsen

1787

Næsbjerg

 

Niels Olufsen

1787

Næsbjerg

 

Mette Johanne Hansdatter

23 maj 1788

Thorstrup

 

Erik Eriksen Jepsen

1788

Horsens

 

Jeppe Hansen

1789

Næsbjerg

 

Kirsten Madsdatter

24 apr 1790

Vester Vedsted (Mandøvej 22)

 

Peder Hansen

13 maj 1792

Thorstrup (Sig)

 

Karen Margrethe Jepsdatter

1792

Horsens

 

Søren Kraul

24 dec 1792

Horsens

 

Maren Nielsdatter

1792

Næsbjerg

 

Christian Thomsen

06 jul 1792

Hviding (Høgsbro)

 

Jørgen Nielsen

1793

Næsbjerg

 

Kirsten Pedersdatter

20 dec 1793

Aarre

 

Jens Pedersen

15 jan 1793

Øse (hjemme)

 

Else Marie Nielsdatter

13 dec 1794

Næsbjerg

 

Laurids Hansen

02 mar 1795

Thorstrup (Sig)

 

Hans Christian Pedersen

1795

Næsbjerg

 

Jens Nielsen Pedersen

26 maj 1795

Øse

 

Else Sørensdatter

OMK 1795

Øse

 

Helene Cathrine Thomsen

1795

Hviding (Høgsbro)

 

Jørgen Hansen

21 dec 1796

Øse

 

Jørgen Nielsen

06 sep 1796

Næsbjerg

 

Jørgen Pedersen

25 mar 1796

Aarre

 

Bennet Christensen

OMK 1797

 

 

Peder Hansen

25 dec 1797

Thorstrup (Ovnbøl)

 

Maren Pedersdatter

1797

Øse

 

Karen Sørensdatter

19 jun 1797

Øse (Rønrøgel)

 

Magdalene Cathrine Thomsen

28 aug 1797

Hviding (Raahede)

 

Jørgen Christensen

OMK 1798

Øse

 

Anne Pedersdatter

30 mar 1799

Aarre

 

Anne Marie Sørensdatters

25 okt 1799

Øse

 

Jeppe Jensen

OMK 1800

 

 

Niels Pedersen

1800

Øse

 

Mette Nielsdatter

1801

Næsbjerg

 

Jørgen Sørensen

17 feb 1801

Øse

 

Dorthe Nielsdatter

17 okt 1802

Horne (Stavskær)

 

Knud Pedersen

13 jun 1802

Øse

 

Anne Marie Sørensdatter

15 maj 1802

Øse

 

Dorthea Christensdatter

06 dec 1803

Øse

 

Knud Hansen Lassen

1803

Ribe (Sankt Catharinæ sogn, Lustrup)

 

Kirsten Pedersdatter

1804

Øse

 

Hans Christian Christensen

18 aug 1805

Aastrup (Terpling)

 

Niels Nielsen

18 feb 1805

Næsbjerg

 

Frands Olesen

10 jun 1805

Ølgod (Lindbjerg Mark)

 

Jørgen Sørensen

02 mar 1805

Øse

 

Knud Pedersen

24 mar 1806

Øse

 

Kirsten Nielsdatter

21 feb 1807

Næsbjerg

 

Mette Cathrine Sørensdatter

12 aug 1808

Øse

 

Morten Christensen

04 maj 1809

Aastrup

 

Anne Lauridsdatter

18 mar 1812

Vester Vedsted

 

Else Marie Lauridsdatter

04 nov 1814

Vester Vedsted

 

Hansine Marie Kraul

02 okt 1815

Horsens

 

Jeppe Andreas Kraul

02 okt 1815

Horsens

 

Hans Jeppe Eriksen

22 mar 1817

Horsens (Vor Frelser sogn)

 

Frederik Christian Winther From

28 jul 1817

Horsens

 

Jeppe Andreas Kraul

16 mar 1817

Horsens

 

Karen Lauridsdatter

02 jan 1817

Vester Vedsted

 

Christian Berg Møller

11 sep 1817

Vejrup (Suderkrog)

 

Mette Marie Pedersdatter

31 mar 1817

Hviding (Høgsbro)

 

Jens Erich Kraul

19 okt 1818

Horsens

 

Jeppe Christensen Thomsen

04 maj 1818

Hviding (Høgsbro)

 

Kirsten Lauridsdatter

01 aug 1819

Vester Vedsted

 

Ane Kjerstine Kraul

25 sep 1820

Horsens

 

Anton Eriksen

09 mar 1821

Horsens

 

Anders Lauridsen

01 dec 1821

Vester Vedsted

 

Anne Marie Jepsdatter

31 jan 1822

Horne (Asp)

 

Jørgen Knudsen

17 jun 1822

Alslev

 

Sophia Friderikke Kraul

24 aug 1822

Horsens

 

Erik Eriksen

07 maj 1823

Horsens (Vor Frelser sogn)

 

Kirstine Marie Jensdatter

12 feb 1823

Aastrup (Terpling)

 

Hans Pedersen

21 feb 1823

Thorstrup

 

Mads Christensen Lauridsen

11 jul 1824

Vester Vedsted

 

Peder Vedsted Biltoft

13 nov 1825

Vester Nykirke (Ravnsø)

 

Ane Cathrine Jensdatter

04 jan 1825

Aastrup (Terpling)

 

Mette Marie Jørgensen Kragh

03 dec 1825

Horsens

 

Bertramine Helene Kraul

08 mar 1826

Horsens

 

Mads Christensen Lauridsen

11 jan 1826

Vester Vedsted

 

Anna Hansdatter

15 jan 1827

Næsbjerg

 

Ane Isaksdatter

1827

Viuf

 

Niels Christian Jensen

01 jan 1827

Aastrup (Terpling)

 

Søren Carl Kraul

10 dec 1827

Horsens

 

Mette Jensdatter

03 sep 1829

Aastrup (Terpling)

 

Ludvig Kraul

25 aug 1829

Horsens

 

Julie Kraul

15 jul 1831

Horsens

 

Niels Hans Christensen

24 maj 1832

Næsbjerg

 

Niels Hansen

24 maj 1832

Næsbjerg

 

Iversine Jensdatter

06 jul 1832

Aastrup (Terpling)

 

Rudolph Kraul

12 dec 1833

Horsens

 

Ane Cathrine Hansen

28 apr 1834

Næsbjerg

 

Jørgen Hansen

06 okt 1834

Næsbjerg

 

Mads Lauridsen

23 dec 1834

Aastrup (Tvilho)

 

Emilie Margrethe Frandsen

25 nov 1835

Øse

 

Mette Marie Hansen

11 okt 1836

Næsbjerg

 

Sara Jensdatter

07 mar 1836

Aastrup (Terpling)

 

Julie Kraul

26 feb 1836

Horsens

 

Sophie Kraul

26 feb 1836

Horsens

 

Henrik Madsen

31 mar 1836

Næsbjerg

 

Christian Valdemar Kraul

16 mar 1837

Horsens

 

Hans Christian Troelsen

18 sep 1839

Føvling (Holleskov)

 

Karen Marie Hansen

08 okt 1840

Middelfart

 

Maren Lassen

09 aug 1841

Vester Vedsted

 

Peter Andreas Thomsen

05 aug 1844

Hviding (Høgsbro)

 

Birgitte Cathrine Kraul

20 okt 1845

Horsens (Vor Frelser sogn)

 

NN Lassen

04 aug 1845

Vester Vedsted

 

Jørgen Mogensen Fjord

04 jan 1847

Fole

 

Marie Jørgine Kraul

28 apr 1847

Horsens (Vor Frelser sogn)

 

Maria Margrethe Mathiesen

16 jul 1847

Fredericia

 

Caroline Charlotte Kraul

16 aug 1848

Horsens (Vor Frelser sogn)

 

Anne Marie Thomsen

1848

Hviding (Høgsbro)

 

Kirstine Biltoft

1849

 

 

Jeppe Christian Thomsen

1849

Hviding (Høgsbro)

 

Christen Madsen Biltoft

22 apr 1850

Grindsted

 

Jacob Henning Kubel

21 okt 1850

Ribe (Domsognet)

 

Ellen Marie Thomsen

10 maj 1850

Hviding (Høgsbro)

 

Morten Christensen Biltoft

30 jul 1851

Grindsted

 

NN Eriksen

14 jun 1851

Horsens

 

Peder Hansen

03 dec 1851

Thorstrup (Stokbæk)

 

Maren Thomsen

01 jul 1851

Hviding (Høgsbro)

 

Jens Nielsen

21 okt 1852

Andst (Gamst Mark)

 

Jens Pedersen Biltoft

26 apr 1853

Viborg

 

Carl Erich Eriksen

1853

Horsens

 

Ellen Kirstine Jørgensen

11 jul 1853

Alslev

 

Jeppe Thomsen

03 nov 1853

Hviding (Høgsbro)

 

Ellen Kirstine Jørgensen

17 aug 1854

Alslev

 

Maria Kristina Biltoft

1855

Varde

 

Ane Marie Iversen

03 aug 1855

Thorstrup (Linding Mølle)

 

Bertha Marie Nielsen

04 nov 1855

Danmark

 

Niels Christian Nielsen

1855

Andst (Gamst)

 

Anne Marie Thomsen

1855

Hviding (Høgsbro)

 

Knud Johan Jørgensen

06 sep 1856

Alslev

 

Niels Jørgen Nielsen

05 jun 1856

Grimstrup

 

Søren Peter Eriksen

1857

Horsens

 

Hans Christian Jørgensen

29 okt 1858

Næsbjerg

 

Peder Michael Thomsen

1858

Hviding (Høgsbro)

 

Anna C Hanson

1859

 

 

Hans Christian Jørgensen

1859

Alslev

 

Maren Pedersen

15 apr 1859

Aarre (Tranbjerg)

 

Stephan Romanus Thomsen

1859

Hviding (Høgsbro)

 

Mathilde Helene Biltoft

1860

 

 

Else Marie Madsen

15 jan 1860

Øse (Heager)

 

Thomas Petersen Thomsen

27 apr 1860

Bredebro (Apterp)

 

Hans Christian Jørgensen

28 jun 1861

Næsbjerg

 

Mette Marie Jørgensen

31 okt 1861

Alslev

 

Sara Marie Lauridsen

26 jul 1861

Aastrup

 

Iver Christian Biltoft

1863

 

 

Dorthea Christina Hansen

01 aug 1863

 

 

Kirsten Marie Jørgensen

27 aug 1863

Næsbjerg

 

Hans Peter Kraul

22 sep 1863

Middelfart

 

Jeppe Madsen

12 jul 1863

Thorstrup (Lykkeberg)

 

Else Cathrine Jørgensen

08 mar 1864

Alslev

 

Jensine Larsen

1864

Varde

 

Laurids Madsen Lauridsen

21 maj 1864

Aastrup

 

Jens Jakob Rasmussen

29 dec 1864

Aagerup

 

Sørine Petrine Sørensen

20 okt 1864

Øse

 

Anne Hansen

09 feb 1865

 

 

Karen Magrethe Kraul

22 jun 1865

Middelfart

 

Ane Stine Biltoft

1866

 

 

Kirstine Marie Jørgensen

19 dec 1866

Alslev

 

NN Troelsen

05 dec 1866

Vester Vedsted

 

Søren Carl Kraul

28 mar 1867

Middelfart

 

Mary Hannah Woolner

1867

New Zealand (Thames)

 

Knud Lassen Troelsen

07 aug 1868

Vester Vedsted

 

Rudolf Kraul

01 jun 1869

Middelfart

 

Knud Lassen Troelsen

29 dec 1869

Vester Vedsted

 

Otto Peder Jørgensen

22 jan 1870

Alslev

 

Mette Marie Jørgine Kraul

22 sep 1870

Horsens (Vor Frelser sogn)

 

Walborg Kirstine Kraul

09 nov 1871

Middelfart

 

Lars Peterson

12 dec 1871

Denmark

 

Anton Eduard Troelsen

09 nov 1871

Vester Vedsted

 

Sophie Amalie Kraul

03 aug 1873

Middelfart

 

Ellen Warming

09 nov 1873

Hviding (Raahede)

 

Ane Eline Troelsen

17 jan 1874

Vester Vedsted

 

Christine Kraul

05 aug 1875

Horsens

 

Marie Jensigne Kubel

26 feb 1875

Hviding (Høgsbro)

 

Jesmine Pedrea Lassen

24 aug 1875

Hviding

 

Inger Marie NN

10 jan 1875

Køge

 

Jens Lassen Pinborg

18 maj 1875

Vester Vedsted

 

Ingeborg Marie Thomsen

01 feb 1875

Brøns

 

Niels Andersen

1876

 

 

Ane Cathrine Christine Fjord

21 apr 1876

Hviding (Høgsbro)

 

Kirsten Jørgensen

12 dec 1876

Næsbjerg

 

Henning Jacob Kubel

02 jul 1876

Hviding (Høgsbro)

 

Ane Troelsen

12 mar 1876

Vester Vedsted

 

Jens Michael Behrens

09 mar 1877

 

 

Magnus Jørgensen Christiansen Fjord

13 aug 1877

Hviding (Høgsbro)

 

Andreas Kristian Kraul

04 aug 1877

Horsens

 

Christian Thomsen Kubel

26 okt 1877

Hviding (Høgsbro)

 

Ane Troelsen

28 jan 1878

Vester Vedsted (Mandøvej 16)

 

Marie Louise Henriksen

04 jan 1879

Horsens

 

Ane Cathrine Fjord

14 jun 1880

Hviding (Høgsbro)

 

Peter Michael Kubel

24 nov 1880

 

 

Gertrud Lauridsen

21 feb 1880

Ribe (Sankt Catharinæ sogn)

 

Troels Hansen Troelsen

14 jun 1880

Vester Vedsted

 

Peder Eriksen

26 dec 1881

Horsens (Vor Frelser sogn)

 

Mette Marie Melvide Fjord

30 jun 1882

Hviding (Høgsbro)

 

Jens Jensen Kubel

12 feb 1882

Hviding (Høgsbro)

 

Søren Laurids Troelsen

23 apr 1882

Vester Vedsted

 

Elisabeth Jensine Christensen

13 aug 1884

Fredericia

 

Alfred Sigfred Thomsen Fjord

17 apr 1884

Hviding (Høgsbro)

 

Harald Kubel

28 jun 1884

Viborg

 

Meta Cathrine Dorthea Sørensen

04 jun 1884

Fredericia (Sankt Michaelis sogn)

 

Christian Hansen Thomsen

19 jul 1884

USA (Iowa, Pottawattamie, Neola)

 

Hans Lassen Troelsen

25 feb 1884

Vester Vedsted (Mandøvej 16)

 

Anders Nielsen Pedersen Fjord

09 maj 1885

Hviding (Høgsbro)

 

Mette Kirstine Kubel

1886

 

 

Maren Kirstine Langballe

25 okt 1886

Jernved (Jedsted)

 

Nels Hansen Thomsen

12 mar 1886

USA (Iowa, Pottawattamie, Neola)

 

Simon August Kubel

06 aug 1888

Ribe

 

Jennie Laura Larson

20 jun 1888

USA (Iowa, Osceola, Sibley)

 

Anna Catherine Thomsen

08 sep 1888

USA (Iowa, Pottawattamie, Neola)

 

Larsine Laura NN

11 jul 1889

Roskilde

 

Charles Henry Peters

22 maj 1889

USA (Nebraska, Douglas County, Omaha)

 

Mary C Sorenson

10 nov 1889

USA (Iowa, Harrison County, Missouri Val

 

Matie Marie Thomsen

23 maj 1889

USA (Iowa, Pottawattamie, Neola)

 

Ane Kathrine Kjerstine Fjord

22 apr 1890

Hviding (Høgsbro)

 

Sofie Margrethe Rasmussen

17 feb 1890

Nordby (Samsø)

 

Aksel Stjernerose

25 mar 1890

København

 

Anna Jephine Kubel

08 jan 1891

Ribe (Sankt Catharinæ sogn)

 

Hans Christian Grue

05 okt 1892

Andst (Damhus)

 

Martin Hansen Thomsen

12 feb 1892

USA (Nebraska, Tilden)

 

Axel Alfred Maihof Fjord

09 maj 1893

Hviding (Høgsbro)

 

Dagmar Dusine Kubel

28 apr 1894

Ribe

 

Bendt Zakarias Kraul Rasmussen

08 aug 1894

 

 

Semine Margrethe Bejer

08 jun 1895

Vester Vedsted (Sprækvej 3)

 

NN Thomsen

FØR 1895

 

 

Rosa Signe Dagmar Fjord

02 okt 1896

Hviding (Høgsbro)

 

Otto Jensen

1899

Emmerlev

 

Karen Dorthea Frederiksen

11-apr-00

Føvling (Astofte)

 

Viggo Jensen

19-sep-00

Struer (Bryggersgade)

 

Eunice Elizabeth Kelly

30-nov-00

USA (Iowa, Harrison County, Missouri Val

 

Ellen Marie Kubel

08-okt-00

Ribe

 

Kirstine Marie Kubel

05-dec-01

 

 

Peter K. Lyck

1901

 

 

Gunnar Larsen

06-apr-02

 

 

Karen Margrethe Kubel

23-okt-04

Ribe

 

Paul Lester Schlotman

26-jan-04

USA (North Dakota, Foster, Carrington)

 

Elmer Frank Batliner

18-sep-06

USA (Nebraska, Platte, Cornlea)

 

Inga Marie Behrens

28-jan-06

Gram

 

Ellen Kirstine Kubel

15-mar-06

Maribo

 

Richard Michael Kubel

19-jan-08

København SV (P. Knudsensgade 26)

 

Valdemar Mortensen

18-maj-08

 

 

Helga Ellen Behrens

15-jan-09

Gram

 

Axel Marius Fjord

12-jan-10

 

 

Jørgen Kristian Fjord

06-dec-10

Vester Vedsted (Egebæk)

 

Lars Henning Erhardt Kubel

11-jan-10

Roskilde

 

Gerda Lauridsen

26-jul-11

Vester Vedsted (Okholm)

 

Thora Dagmar Behrens

17-dec-12

 

 

Paul Maxwell Freymuller

25-dec-12

USA (Iowa, Magnolia)

 

Carl Regentz

01-apr-12

USA (Illinois, Pekin)

 

Jeppe M. Thomsen

13-dec-13

USA (Iowa, Harrison County, Missouri Val

 

Sam Clifford Wehrli

10-feb-13

USA (Iowa, Harrison County, Missouri Val

 

Ebba Kubel

08-jan-14

Roskilde

 

Ellen Marie Kubel

24-jun-15

Ribe

 

Gertrud Kubel

11-jul-15

Ribe

 

Margaret Irene Peterson

03-sep-16

USA (Iowa, Harrison County, Missouri Val

 

Ruby Lucille Thomsen

31-aug-16

USA (Iowa, Harrison County, Missouri Val

 

Harry Kubel

03-apr-17

Roskilde

 

Helen Martyne Peters

03-aug-18

USA (Nebraska, Wayne, Sholes)

 

Rita Stjernerose

13-jun-19

 

 

Irene Ethel Hazen

 

USA (Michigan, Marlette)

 

Dorothy Mae Thomsen

 

USA (Iowa, Harrison County, Missouri Val

 

Evelyn Louise Thomsen

 

USA (Iowa, Harrison County, Missouri Val

 

Niels Juul Bianco Kurt Kubel

 

 

 

Leo Anker Fjord

 

Ribe (Sankt Catharinæ sogn, Badstuegade

 

Tage Verner Fjord

 

Ribe (Sankt Catharinæ sogn, Badstuegade

 

Ella Johanne Marie Andersen

 

 

 

Dorothy Louise Anderson

 

 

 

Peder Hansen Nikolai Biltoft

 

 

 

Margaret Theresa Burns

 

 

 

Christian Christensen

 

 

 

Agnes A. Froyland

 

 

 

Hilma Froyland

 

 

 

Hans Hansen

 

 

 

Maren Jensdatter

 

 

 

Hans Jensen

 

 

 

Karen Kirstine Jensen

 

 

 

Niels Jensen

 

 

 

NN Jeppesen

 

 

 

Jens Keogh

 

 

 

Rasmine Kraul

 

 

 

Jens H. Lundsager

 

 

 

Thomas Madsen

 

 

 

Marie Dorthe Nielsen

 

 

 

Ole Nielsen

 

 

 

Astrid NN

 

 

 

Edna NN

 

 

 

Peder NN

 

 

 

Emma Augusta Olsen

 

 

 

Anne Olufsdatter

 

 

 

Maren Olufsdatter

 

 

 

Jens Olufsen

 

 

 

Charlotte Marie Peters

 

 

 

Bertha Marie Peterson

 

 

 

Christian Ivert Schierning

 

 

 

Anne Sørensdatter

 

 

 

Karen Sørensdatter

 

 

 

Bendix Sørensen

 

 

 

Susanne Sørensen

 

 

 

Arthur M Thomsen

 

 

 

Theron Paul Thomsen

 

 

 

Maren Vedstedsdatter